Wyrejestrowanie z Urzędu Pracy ? - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna

Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna - aktualne tematy:


Zamknięty temat
 
05-07-2010, 22:10  
Dariusz!
Moderator w spoczynku
 
Dariusz! na Forum Prawnym
 
Posty: 4.080
Domyślnie RE: Wyrejestrowanie z Urzędu Pracy ?

Cytat:
Napisał/a Luki85
Mimo to nie powinno się działać na własną szkode.
Sęk w tym, że to właśnie zatajenie informacji o "dorabianiu" w czasie posiadania statusu bezrobotnego jest działaniem na własną szkodę bo może skończyć się nie tylko koniecznością zwrotu kosztów stażu, jak w tym przypadku - ale również odpowiedzialnością karną.
Cytat:
Napisał/a Roksna
Jestem zarejestrowana w PUP i zakwalifikowli mnie na szkolenie z ksiegowośći . Tylko tak mi się złozyło ze musze wyjechać za granicę na 5 tygodnii.I chce sie wyrejestrować.i stąd moje pytanie czy musze podawc powód wyjazdu i czy bede sie mogła po przyjedzie znowu zarejestrować jako bezrobotna i czy nie poniose rządnych kosztów z powodu nie przystąpienia do tego kursu??
"Zakwalifikowali" tzn. otrzymała Pani propozycję szkolenia i chce jej odmówić, czy tylko jest na liście kandydatów?
Jeżeli to sytuacja odmowy propozycji szkolenia, to oczywiście sytuacja uznaniowa, bo urząd będzie musiał ocenić, czy podane przez Panią powody uzasadniają odmowę propozycji szkolenia w taki sposób, że nie należy Pani pozbawiać statusu bezrobotnej z powodu tej odmowy. Jeżeli urząd uzna, że powody odmowy są nieuzasadnione, to pozbawi Panią statusu bezrobotnego na okres co najmniej 120 dni.
Jeżeli jednak propozycji szkolenia jeszcze nie było, to powinna Pani zrezygnować ze statusu bezrobotnej na swój wniosek. Powodów rezygnacji nie musi Pani w takim przypadku podawać. Wówczas po powrocie będzie Pani od razu mogła zarejestrować się jako bezrobotna.

PS. Założyłem, że posiada Pani status bezrobotnego, a nie poszukującego pracy.
Dariusz! jest off-line  
06-07-2010, 13:09  
Roksna
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Wyrejestrowanie z Urzędu Pracy ?

Dziękuje za odpowiedź.
Tak byłam zakwalifikowana na to szkolenie.Napisłam podanie o wyrejestrowanie mnie z PUP z powódów rodzinnych tak mi pani kazała zrobic w Urzedzie.U pani co się zajmuje szkoleniami musiałam napisac oswiadczenie że rezygnuje z udziału w szkoleniu z tych samych powódów tylko bardziej je wyszczególnic.Z stąd moje pytanie jeszcze czy dobrze napisłam to podanie? I czy przez wrejestrowanie rozumuje się pozbawienie statusu bezrobotnego na własna prośbę? bo martwie się czy dobrze napisałam w tym podaniu.I z dniem kiedy złozyłam to podanie to nie jestem juz ubezpieczona?
Roksna jest off-line  
07-07-2010, 16:51  
Dariusz!
Moderator w spoczynku
 
Dariusz! na Forum Prawnym
 
Posty: 4.080
Domyślnie RE: Wyrejestrowanie z Urzędu Pracy ?

Odnośnie pozbawienia statusu powinna Pani otrzymać decyzję. Będzie w niej informacja o dacie pozbawienia statusu bezrobotnego oraz przyczynie. Od tego dnia nie będzie Pani podlegać ubezpieczeniu zdrowotnemu (prawo do świadczeń opieki zdrowotnej przysługiwać będzie jeszcze przez 30 dni).
Dariusz! jest off-line  
07-07-2010, 17:17  
Luki85
Użytkownik
 
Posty: 272
Domyślnie RE: Wyrejestrowanie z Urzędu Pracy ?

Panie Dariuszu, zgadzam się w 100%. Przeanalizowałem sytuację i doszedłem do wniosku, że dorabianie będąc na stażu (na podstawie jakiejkolwiek umowy) jest głupotą; właśnie z tych powodów jakie Pan napisał.

W poprzedniej wypowiedzi odwoływałem się do postu użytkownika, który został pozbawiony statusu bezrobotnego i stażu bo dorobił jednego dnia, poprzez wykładanie towaru na półki w sklepie i zarobił 112 zł brutto.
Pytanie jest - skąd się UP dowiedział o tym fakcie? Proste: przyznał się, co zresztą Szanowny Pan zaznaczył.
Potem ten użytkownik forum odwołał się do Szefa UP i odzyskał wszystko.

Moja konkluzja, jest taka, że skoro UP koniec końców mu darował te 112 brutto, to dlaczego miał mu nie darować, jakby się nie przyznał i wątpię, czy przy takiej liczbie bezrobotnych w kraju, ktoś by doniósł na niego, za te 112 zł brutto.

Głęboko wierze, że Sąd również by umorzył sprawę (w podobnym przypadku).
Więc nie miałby tych kłopotów, wypalonych kartonów papierosów z nerwów i wypadających włosów itd.
Luki85 jest off-line  
07-07-2010, 17:23  
Roksna
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Wyrejestrowanie z Urzędu Pracy ?

Bardzo dziekuje za odpowiedź.
Roksna jest off-line  
08-07-2010, 19:15  
asiunia21
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Wyrejestrowanie z Urzędu Pracy ?

Witam. Również mam problem w podobnej kwestii więc napiszę tutaj i bardzo proszę o pomoc.
otóż od 11 maja podjęłam pracę na umowę na okres próbny. Dzwoniłam do pup aby ich o tym poinformować i myślałam że wszystko jest już ok. jednak dzisiaj dostałam pismo z pup że zostałam wyrejestrowana z dniem 24. 06 z powodu nie wstawienia się w wyznaczonym terminie. czyli wychodzi na to że osoba rozmawiająca ze mną przez tel nie odnotowała tego faktu. czy grozi mi z tego powodu jakaś kara? co mam teraz zrobić skoro pracuje w systemie zmianowym i nie jestem w stanie w tym tyg udać się osobiście do up?
asiunia21 jest off-line  
09-07-2010, 15:20  
Luki85
Użytkownik
 
Posty: 272
Domyślnie RE: Wyrejestrowanie z Urzędu Pracy ?

Nie jestem ekspertem, ale stawiałbym, że nie można przez telefon załatwić sobie sprawy, bo w celu identyfikacji trzeba przedstawić swój dowód osobisty i ewentualne wyrejestrowanie się ma formę pisemna poprzez złożenie podpisu. W UP jest takie okienko "wyrejestrowanie".

Nie chce być złośliwy, ale nie pomyślała Pani, że gdyby można było tak przez telefon załatwić sprawę wiele ludzi mogłoby paść ofiarą nieuprawionego wyrejestrowania przez osoby trzecie(?)
Luki85 jest off-line  
12-07-2010, 18:33  
erebre
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Wyrejestrowanie z Urzędu Pracy ?

Podepnę się pod temat.

Mam pytanie odnośnie podobnego problemu.
Ze względu na niestety brak czasu i gapiostwo (myślałem że mam na to 14 dni) nie poinformowałem w ciągu 7 dni swojego PUP o fakcie podjęcia zatrudnienia. Sytacja moja wygląda natomiast trochę inaczej niż powyższe.

Mianowicie: 2 lipca miałem obowiązek stawić się w PUP celem podpisania listy itp. 1 lipca natomiast szczęśliwie podpisałem umowę o pracę, z tym, że z pracodawcą oddalonym o kilkaset kilometrów od mojego dotychczasowego miejsca zamiaszkania a tym samym PUP - z tego względu jakiekolwiek formalności są dla mnie trudne do wykonania.

Ale do rzeczy: Jak rozumiem w związku z niestawieniem się 2 lipca utraciłem status bezrobotnego. Czy w takim razie nadal obowiązuje mnie konieczność poinformowania PUP o podjeciu zatrudnienia ?
(przypominam że, podjąłem pracę jeden dzien wczesniej niż obowiązek stawienia się do PUP. Na poinformowanie mam 7 dni - w takim razie przez kolejnych 6 dni kiedy niby miałbym obowiązek poinformowania o zatrudnieniu tak de facto nie byłem już osobą zarejestrowaną jako bezrobotna, zatem taki obowiązek na mnie już nie ciąży. czy dobrze rozumuję? )

Czy fakt, że gdybym miał jednak obowiązek poinformowania PUP o zatrudnieniu, a ja je wyślę jutro (tj. 13 lipca) to czy grozi mi kara min. 500 zł (myślę że list polecony będzie wystarczający)? Czy może wykazanie dobrej woli i poinformowanie (lepiej późno niż wcale) będzie przesłanką do niestosowania kary?

pozdrawiam
Grzegorz
erebre jest off-line  
12-07-2010, 19:58  
Dariusz!
Moderator w spoczynku
 
Dariusz! na Forum Prawnym
 
Posty: 4.080
Domyślnie RE: Wyrejestrowanie z Urzędu Pracy ?

Powiadomienie powinno być na tyle sformalizowane, by mieć dowód wywiązania się z obowiązku - stąd telefon to kiepskie rozwiązanie. Powiadomienia nie trzeba dokonywać osobiście - może go dokonać pełnomocnik (może być nim np. członek najbliższej rodziny) lub poprzez wysłanie faksu, bądź listu poleconego.
Obowiązek powiadomienia istnieje pomimo ewentualnie późniejszego wyrejestrowania z innego powodu. Zgłoszenie później niż w ciągu 7 dni, ale przed kontrolą PIP zwalnia z kary grzywny.
Dariusz! jest off-line  
04-08-2010, 12:41  
ppapinka
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Wyrejestrowanie z Urzędu Pracy ?

witam
bylam zarejetrowana w 2000 roku w UP. Potem przyslali mi list, że mnie wyrejestrowali, gdy nie zglosilam sie do podpisania "listy".
moje pytanie odnosi sie do następujących spraw:

- czy z faktu, że sie nie zglosilam wtedy wynikają jakieś reperkusje, które mogą być aktualne do dzisiaj?

- czy mogę po takiej przerwie znów sie zajerestrowac bez problemu?

- czy prawdą jest, że nie muszę od nowa szukać wszystkich przedtem przedstawionych świadectw, bo oni to mają w swoich komputerach? wtedy jak sie rejestrowalam, to wszystko było "na piechote". stąd moje wątpliwości.

a druga sprawa - chociaż nieco inna. nie mogę znaleźć w swoich papierach potwierdzenia skladek na zus z lat 1977 - 1989. Czy zus może mi pomóc je odnaleźć w swoich zasobach?

będę wdzięczna za odp, pozdrawiam
ppapinka jest off-line  
Linki sponsorowane
Zamknięty temat

Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ wyrejestrowanie z urzędu pracy, złożenie odwołania odpowiedzi: 24
§ wyrejestrowanie z urzędu pracy, złożenie odwołania odpowiedzi: 26
§ Wyrejestrowanie z urzędu pracy - staż odpowiedzi: 4
§ Wyrejestrowanie z urzędu pracy odpowiedzi: 21


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:29.