Abolicja składek ZUS - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna


Odpowiedz
 
20-05-2013, 12:14  
fenek75
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie RE: Abolicja składek ZUS

WAŻNE !!!! jutro mam rozmowę w zus-ie - chcę spłacić zległe składki od sierpnia 2010 roku (tata ratuje mnie kredytem ) - CZY JEST SZANSA NA UMOŻENIE ODSETEK OD TYCH ZALEGŁOŚCI ????? PYTAŁAM TEL W ZUSIE I POWIEDZIANO MI ŻE NIE !!!!
fenek75 jest off-line  
28-05-2013, 09:48  
Petros3
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie decyzja o umorzeniu a spłata kosztów postępowania komorniczego

Witam serdecznie i proszę o pomoc, może ktoś będzie wiedział co dalej robić. oto moja sytuacja. 16 stycznia złożyłam wniosek o abolicję składek do ZUS, odpowiedzią było zawieszenie u komornika sądowego prowadzonej egzekucji z wynagrodzenia (czynności komornicze nadal w mocy) oraz przyznanie warunków umorzenia. Warunkiem umorzenia było spłacenie składek nie podlegających umorzeniu wraz z odsetkami, opłatami dodatkowymi oraz kosztami egzekucyjnymi prowadzonego przez ZUS postępowania. Wszystko zostało opłacone do 4 kwietnia br a następnie złożyłam kolejny wniosek o umorzenie z uzasadnieniem spełnienia wszystkich wskazanych warunków i równoległy wniosek o uchylenie czynności egzekucyjnych. W międzyczasie upewniłam się że konto zusowskie zostało poprawnie rozliczone i nie posiadam żadnych zaległości oczywiście oprócz tych podlegających umorzeniu. I tu zaczęły się problemy. Kolejną decyzją dostałam informację że warunkiem umorzenia jest spłata kosztów postępowania komorniczego prowadzonego przez komornika sądowego. Do dnia dzisiejszego zus pomimo moich interwencji nie wystąpił do komornika z żadnym pismem informującym o spłacie części tytułów i wnioskiem o wyliczeniem kosztów. Z informacji od komornika wiem że koszty te wynoszą 15% a jeżeli wierzyciel wycofa swoje zajęcie to może je obniżyć. Zus informuje mnie że nie może uchylić swoich czynności dopóki nie będzie decyzji ostatecznym umorzeniu. Powstało błędne koło. Zasadnicze moje pytanie jest czy ZUS może warunkować wydanie swojej decyzji od spłaty kosztów postępowania komornika sądowego? Komornik twierdzi że jest to jego działanie niezależne od wierzyciela. Dlaczego nie było tych kosztów w warunkach umorzenia? Co dalej robić??
Petros3 jest off-line  
29-05-2013, 07:10  
micro_kt
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Abolicja składek ZUS

Witam,

Czy ZUS może ode mnie żądać zapłaty kosztów zastępstwa procesowego ?
Dodam, że miałem sprawę w Sądzie w dniu, kiedy było głosowanie w sejmie nad ustawą abolicyjną.
Dostałem pismo, że sąd odrzucił moje odwołanie odnośnie spłaty zaległości i zasądził 60zł kosztów.
30 stycznia 2013 roku otrzymałem pismo, iż sąd na dodatkowym posiedzeniu niejawnym stwierdził, iż mam nie płacić tych 60zł a w zamian obarcza mnie kosztami zastępstwa procesowego w wysokości 2,400zł

Dodam tylko, że dostałem już decyzję o objęciu Abolicją i nie muszę płacić zaległych skladek.
micro_kt jest off-line  
30-05-2013, 19:32  
meg-ann
Stały bywalec
 
Posty: 471
Domyślnie RE: Abolicja składek ZUS

Witam,
mam pytania
- do kiedy trzeba składać dokumenty dotyczące abolicji?
- czy jest szansa na to, by cześć moich składek przeksięgować na konto pracowników / zatrudniałam ich w 1999 r przez kilka miesiecy, wiekszość splaciłam już w 2004 r/
- czy obejmie mnie abolicja jeśli zus zajął hipotekę na mojej ułamkowej cześci domu już w 2005 r? Do tej pory nie było windykacji komorniczej z tego zajecia

Sytuacja moja jest trochę skomplikowana, od 1997 r prowadziłam jednoosobową DG i do 1999 r mam składki swoje zapłacone,"schody" zaczęły się dopiero przy zatrudnieniu 2-ch pracownikow i wynajęciu malego lokalu - musiałam z tego zrezygnować po roku, ale długi zostały W 2000 r byłam w ciąży do pażdziernika, firma nadal działała. Ksiegowa nie dopilnowała sprawdzenia, czy składki były nalezne po 2000 r, w rezultacie w 2004 r mialam kontrolę, zajęto mi udział i wyznaczono kwotę 18 000 zł do zapłaty w tym składki za pracowników tylko za kilka mies./, z czego w 2005 r zapłaciłam 5000zl, prawie w całości za pracowników/tyle dostałam wtedy kredytu/.
Pani z zus powiedziała mi w 2004 r żeby firmę wyrejestrować, co zrobiłam, nie przyznalam się jednak,że ona nadal działała bo bałam się dalszych restrykcji , byłam sama i mialam na utrzymaniu 2 dzieci , w tym malucha...

Ostatecznie firmę zamknęlam w US w 2008 r, bo zachorowalam na sepsę. W 2010 r znajoma prawniczka podjela się próby wyprostowania całej sprawy /deklaracje zostały skorygowane i przeliczone od nowa ze złożeniem włącznie więc za tamten okres jest porządek/, jednak dotyczyło to tylko tego okresu do 2004 - byłam w zus, a pani mowi do mnie, że ONI WIEDZĄ ŻE FIRMA BYŁA DALEJ PROWADZONA i że jak będę dalej próbować umorzyć ten pierwszy okres, to dołożą mi za resztę z odsetkami, karą i czymś jeszcze...
I że lepiej temat zamknąć po cichu...

Napisałam więc oficjalnie rezygnację...
teraz jest ta kwestia abolicji i zastanawiam się nad wyprostowaniem tej sprawy, ale potrzebuję fachowej rady, jak to "ugryżć"...

Mieszkam z psychopatą pod jednym dachem i już w zasadzie obojętne mi jest, czy mi ten udział zlicytują, byle wydostać się stąd...

Poradżcie mi proszę
pozdrawiam
meg-ann jest off-line  
04-06-2013, 08:58  
pytankowo
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie Abolicja ZUS - jednoczesna zaległość i nadpłata

Mam pytanko takie...
Rok temu zwróciłam się do ZUSu o "rozliczenie stanu konta", wiedząc, że na koncie jest i zaległość i nadpłata.
W odpowiedzi otrzymałam info o zaległości.

Na pytanie telefoniczne (niestety) czy nie mogą sobie zaliczyc nadpłaty na poczet zaległości odpowiadano, ze nie, że absolutnie, żeby dostać zwrot nadpłaty muszę najpierw spłacić zaległośc. I wszystkie pisma kierowane do mnie z ZUS zawierały info wyłącznie o wysokości zaległości.

Weszła abolicja. Cudnie! Dostałam decyzję o abolicji wszystkich zaległości w lutym.
Dziś pani z ZUS poinformowała mnie, ze wysyła uchylenie tej decyzji, ponieważ po przeliczeniu stanu konta ZUS nie stwierdził zaległości, ponieważ...zaliczył nadpłatę na ich poczet!!!

Coś tu jest nie tak! Przez rok ZUS wysyła mi info wyłacznie o zaległościach, każe je spłacić, żeby w ogóle uzyskać info o nadpłacie, a tu nagle abolicja no i trzeba sobie podebrać swoją dolę!

Czy jest na to jakiś przepis?

Ja oczywiście rozumiem, że zaliczanie nadpłaty na poczet zaległości się odbywa i jest zgodne z prawem, ale nie rozumiem tego dlaczego, kiedy nie było jeszcze abolicji ZUS bezwzględnie żądał spłaty zadłużenia i nie zaliczył sobie automatycznie nadpłaty na poczet zaległości, a kiedy weszła abolicja zrobił to bez wahania!

I to po własnej wcześniejszej decyzji z lutego, że zaległości umarza
pytankowo jest off-line  
04-06-2013, 21:29  
monikam040480
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Abolicja składek ZUS

Nurtuje mnie jedna kwestia. Abolicja nie dotyczy składek pracowniczych.
Co w sytuacji, kiedy okres płatności składek pracowniczych przypadał na okres czerwiec 2001-listopad 2002.
Zobowiązania z tytułu płatności tych składek są już przedawnione (powyżej 10 lat).
Czy zatem w sytuacji, kiedy złożony zostanie wniosek o abolicję składek właściciela za lata 2001-2005 wystąpi konieczność uregulowania składek pracowniczych (z roku 2001 i 2002) z odsetkami za okres od czerwca 2001 do 2013?
Czy lepiej takiego wniosku o abolicję nie składać i poczekać na przedawnienie lat 2003 i 2004?
Same składki nie stanowią dziś dużej kwoty, ale odsetki za 12 lat stanowią kwotę porażającą.Działalności gospodarczej nie prowadzę od kwietnia 2012roku.
monikam040480 jest off-line  
05-06-2013, 17:01  
Bogdantok
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Abolicja składek ZUS

Witam,
jestem rencistą z tytułu choroby zawodowej i mam orzeczenie Wojewódzkiej Komisji Lekarskiej o stopniu niepełnosprawności trzeciej grupy, od 1992 przyznanej na stałe.
Od roku 1999 prowadziłem działalność gospodarczą,sprzedaż zniczy, do dnia 31.12.2007.
1)Rentę pobierałem przekraczającą wysokośc min. wynagrodzenia.
2) Z działalności gosp. rozliczałem się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych brutto. Przychód roczny ewidencjonowany brutto przecietnie wynosił ok 4 800 zł. Na tę kwotę składał się zakup zniczy na ok 3 800 zł rocznie(sprzedaż zniczy w okresie Wszystkich Świętych).
Faktyczny dochód netto wynosił ok. 1000 zł rocznie. W miesiącu listopadzie każdego roku przez okres prowadzonej dzialalności odprowadzałem składkę zdrowotną. (w okresie utargu).
W roku 2007 przychód wynosił 0 zł, z uwagi na moją chorobę.

Moje pytanie jest następujące: czy zobowiązany byłem odprowadzać składkę zdrowotną w okresie prowadzonej działalności?
Dodam, że informację otrzymałem z NFZ, sugerujące o obowiązku płacenia składek. Natomiast do dnia 04.06.2013 z ZUS nie miałem żadnego pisma dot. zaległości składek, dopiero 05.06.br ZUS powiadomił mnie o tym telefonicznie.
Będę wdzieczny za porade bo cała sytuacja jest dla mnie zupełnie niejasna.
Bogdantok jest off-line  
06-06-2013, 19:55  
placebo
Użytkownik
 
Posty: 117
Domyślnie RE: Abolicja składek ZUS

Ponieważ żadne z osób, które mają cokolwiek wspólnego z ZUSem (a jest takich userów sporo na tym forum) nie udzielają się w tym wątku (zapewne dla tego, że wielu pytających jest co nieco "na bakier" z prawem), napiszę parę słów odpowiedzi od laika.

@fenek75

Nie ten wątek, ale myslę, że ZUS umarza cokolwiek (poza obecną abolicją) chyba tylko wtedy, kiedy dłużnik "zeszedł", że tak powiem i nie ma spadkobierców z których można by coś jeszcze "uszczknąć".

@Petros3

Cytat:
Zasadnicze moje pytanie jest czy ZUS może warunkować wydanie swojej decyzji od spłaty kosztów postępowania komornika sądowego?
TAK, zgodnie z art.1 ust. 10, który brzmi:

Cytat:
10. Warunkiem umorzenia należności, o których mowa w ust. 1 i 6, jest nieposiadanie na dzień wydania decyzji, o której
mowa w ust. 13 pkt 1, niepodlegających umorzeniu składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz
Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz na Fundusz Emerytur Pomostowych, za okres od
dnia 1 stycznia 1999 r., do opłacenia których zobowiązana jest osoba prowadząca pozarolniczą działalność lub płatnik
składek, o którym mowa w ust. 2, oraz należnych od tych składek odsetek za zwłokę, opłat prolongacyjnych, kosztów upomnienia,
opłat dodatkowych, a także kosztów egzekucyjnych naliczonych przez dyrektora oddziału Zakładu Ubezpieczeń
Społecznych, naczelnika urzędu skarbowego lub komornika sądowego.
... i jest to wymóg konieczny (czyli najpierw spłacenie wszystkiego, co wyjdzie w toku dochodznia przez ZUS, że nie podlega umorzeniu, tak jak w powyższym cytacie), aby otrzymać ostateczną decyzję o umorzeniu tych zaległości, które ZUS zgodnie z ustawą może umorzyć. Otrzymanie decyzji o warunkach umorzenia nie musi oznaczać, że ZUS wyda decyzję umarzającą! W przypadku abolicji nie da się skorzystać z niższych kosztów egzekucyjnych, bo zgodnie z ustawą jest określona kolejność czynności - powtórzę jw: najpierw trzeba zapłacić np. nieumarzalne koszty egzekucyjne, a dopiero potem jest ewentualna decyzja o umorzeniu z ZUS - nie odwrotnie!
ZUS nie podaje kosztów nieumarzalnych w decyzji o warunkach umorzenia. To wychodzi w dalszym toku postępowania, jakie prowadzi ZUS i każdy zaintereosowany o tym się dowie wcześniej, czy później. Wcześniej dowiedzą się Ci, którzy rzecz jasna "trzymają rękę na pulsie" (czytaj: są namolni dla urzędników, ale oczywiście w kulturalny sposób! ).

@micro_kt

Odpowiedź, podobnie jak wyżej, z tym, że podkreślę, iż zaległych składek nie będziesz musiał płacić dopiero wtedy jak dostaniesz ostateczną decyzję o umorzeniu. Póki co takiej chyba nie masz?

@meg-ann

Współczuję trudnej sytuacji życiowej. "Nagrabiłaś" sobie nie rejestrując się W STOSOWNYM CZASIE do ZUS. Teraz prawdopodobnie nie będziesz mogła skorzystać z abolicji (albo będziesz miała pod sporą góóóórę)! Trochę wyżej w tym wątku były podane linki, z których wynika, że (wypowiedź rzecznika prasowego ZUS) do złożenia wniosku o abolicję są uprawnione osoby, które MIAŁY USTALONY PRZEZ ZUS OKRES SKŁADKOWY w czasie objętym abolicją, zgodnie z ustawą, czyli TYLKO te osoby, które ze względu na prowadzenie DG i z wynikającego z tego obowiązku odprowadzania składek na FUS->FUZ, ZAREJESTROWAŁY SIĘ DO ZUS W TAMTYM CZASIE!


@pytankowo

Cytat:
I to po własnej wcześniejszej decyzji z lutego, że zaległości umarza
TO NIE BYŁO UMORZENIE, tylko decyzja o ewentualnych warunkach umorzenia, bo taką tylko mogłeś dostać w lutym (czytaj wyżej), a postępowanie dowodowe ZUS trwało dalej. Reszta jest jasna. Co do przepisów pewnie jakieś są, czasami można mieć wątpliwości co do ich interpretacji, ale to inna bajka.

@monikam040480

Czy aby jesteś pewna, że się przedawniły/przedawnią kiedykolwiek? Jakoś mi się nie chce wierzyć, żeby egzekucja zus (czy z US) przez 10 lat nie przysłała żadnego pisma w tej sprawie, czy jeszcze lepiej, nie zabezpieczyła wierzytelności np. hipoteką na nieruchomości!?

@Bogdantok

W zasadzie nie ten wątek, ale sprawa poważna. O ile dobrze zrozumiałem składki na FUZ opłacałeś przez wszystkie lata prowadzenia DG tylko za miesiąc, w którym handlowałeś zniczami? Jeśli tak, to nie zazdroszczę, bo niestety NIE MOŻESZ skorzystać z aktualnej abolicji! Ciekawe jak Cię zgubili w ZUSie (czy na pewno rejestrowałeś się oprócz US w ZUS?), że dopiero NFZ sobie o Tobie przypomniał? Wg mnie ZUS upomni się teraz o wszystkie zaległe składki na ubezpieczenie zdrowotne (które się nie przedawniły), jakie miałeś obowiązek opłacać każdego miesiąca, przez te wszystkie lata prowadzenia DG (1999-2007), a nie tylko przez jeden miesiąc w roku! Co gorsza przychodnie, w których się leczyłeś, na wniosek NFZ mogą chyba wystawić rachunki za usługi medyczne z jakich korzystałeś, ale tak do końca to nie wiem jak daleko wstecz sięgają i jak to faktycznie jest z tym w przypadku rencistów dorabiających na DG (jakby nie było dwukrotnie zdziera się z nich UZ). Może w końcu odezwie się KTOŚ bardziej obeznany w temacie.
placebo jest off-line  
07-06-2013, 17:54  
monikam040480
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Abolicja składek ZUS

@monikam040480

"Czy aby jesteś pewna, że się przedawniły/przedawnią kiedykolwiek? Jakoś mi się nie chce wierzyć, żeby egzekucja zus (czy z US) przez 10 lat nie przysłała żadnego pisma w tej sprawie, czy jeszcze lepiej, nie zabezpieczyła wierzytelności np. hipoteką na nieruchomości!?"


Nie wiem czy się przedawniły i czy się przedawnią składki pracownicze dlatego pytam.Nie miałam pism ,upomnień, egzekucji komorniczej jak również zabezpieczeń wierzytelności .
Coś takiego przeczytałam :" Od 2003 r. należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne przedawniają się po dziesięciu latach bez względu na to, czy był przerywany bieg przedawnienia, czy nie. "
monikam040480 jest off-line  
08-06-2013, 21:36  
tujacek
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Abolicja składek ZUS

20 czerwca przed KPRM-em o godz 11;00 jest manifestacja przeciwko wypatrzeniom ZUS przy realizacji ustawy. Ruszcie swoje dupy zamiast siedzieć przed kompem i wpadać w euforię
tujacek jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Abolicja składek odpowiedzi: 1
§ Kto jeszcze może złożyć wniosek o umorzenie składek ZUS (abolicja)? odpowiedzi: 1
§ Abolicja ZUS odpowiedzi: 2
§ Abolicja zus odpowiedzi: 1
§ Abolicja składek ZUS odpowiedzi: 2
§ Abolicja odpowiedzi: 4


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:20.