Kiedy nie przelicza się ponownie wysokości podstawy zasiłku chorobowego? - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna


Odpowiedz
 
25-11-2013, 14:53  
Borys84
Użytkownik
 
Posty: 390
Domyślnie Kiedy nie przelicza się ponownie wysokości podstawy zasiłku chorobowego?

Sprawa dot. osoby prowadzącej DG. Czy jeśli pierwszy zasiłek chorobowy wypłacono X miesięcy temu (z podstaw obowiązujących kilka lat temu), a od tego czasu nie było okresu dłuższego niż 90 dni między zwolnieniami (okresy przerywane są kilkudniowymi chorobami) to podstawa naliczania zasiłku się w ten sposób nigdy nie "wyzeruje", tzn. nie przeliczy się o wyższe podstawy (co rok zmieniane minimalne)?
Borys84 jest off-line  
25-11-2013, 17:41  
Siisii
Moderator
 
Posty: 16.713
Domyślnie RE: Kiedy nie przelicza się ponownie wysokości podstawy zasiłku chorobowego?

"wyzeruje" się, ale musi minąć pełne 3 miesiące kalendarzowe bez chorobowego.

Art. 43./ ustawy zasiłkowej/. Podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe.
Siisii jest off-line  
25-11-2013, 17:46  
Borys84
Użytkownik
 
Posty: 390
Domyślnie RE: Kiedy nie przelicza się ponownie wysokości podstawy zasiłku chorobowego?

Wiem, znam ustawę, ale myślałem, że jest furtka. Wychodzi na to, że jeśli ubezpieczony (pracownik lub prowadzący DG) pójdzie na zwolnienie nawet na 1 dzień raz na kwartał, to może mieć podstawę sprzed X lat.
Z ciekawości zapytam, czy kobiet i zasiłku macierzyńskiego dotyczy to samo, czy ustala się na nowo zasiłek?
Borys84 jest off-line  
25-11-2013, 18:04  
Siisii
Moderator
 
Posty: 16.713
Domyślnie RE: Kiedy nie przelicza się ponownie wysokości podstawy zasiłku chorobowego?

W w/w art. wyraźnie pisze, że dot. zasiłku "zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju".

No niestety - takie mamy prawo - ale prawo.
Siisii jest off-line  
06-12-2013, 15:54  
Borys84
Użytkownik
 
Posty: 390
Domyślnie RE: Kiedy nie przelicza się ponownie wysokości podstawy zasiłku chorobowego?

Dzięki za informację. Prawo prawem, ale jego doskonałość pozostawia wiele do życzenia.
W teorii można założyć, ze jeśli ktoś "n" lat temu miał naliczone prawo do zasiłku (nawet od najwyższej podstawy), a od tego czasu raz na kwartał chorował, to mimo iż w ostatnim czasie opłaca składki od podstawy minimalnej otrzyma świadczenia (np. kobieta na macierzyńskim) w wysokości podstawy sprzed kilku lat.

Dziwne
Borys84 jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:32.