Prawo dzieci do bezpłatnej opieki zdrowotnej - Forum Prawne

 

Prawo dzieci do bezpłatnej opieki zdrowotnej

Witam, jeżeli rodzice nie są ubezpieczeni (jedno pracuje na podst. um. o dzieło, um. zlecenie, drugie zostało zwolnione na podst. porozumienia stron i nie ma obywatelstwa polskiego), to czy dzieci w wieku 3 i 5 ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna

Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna - aktualne tematy:

  • § Zatrudnienie pracownika w jedn...
    Witam. Moja żona jest w 7 miesiącu ciąży - termin porodu ma wyznaczony na 15 października 2014r. Od maja tego roku...
  • § Umowa zlecenie, a ciąża
    1. czy jeśli jest przerwa w odprowadzaniu składek na ubezpieczenie chorobowe to L4 nie zostanie wypłacone ? [np. w...
  • § Wypadek w pracy - brak pomocy ...
    Witam Mam następujący problem. Jestem zatrudniony na umowę o pracę w firmie, gdzie jestem jedynym pracownikiem....

 
09-03-2009, 15:33  
fuksja
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Prawo dzieci do bezpłatnej opieki zdrowotnej

Witam,
jeżeli rodzice nie są ubezpieczeni (jedno pracuje na podst. um. o dzieło, um. zlecenie, drugie zostało zwolnione na podst. porozumienia stron i nie ma obywatelstwa polskiego), to czy dzieci w wieku 3 i 5 lat mają prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej? I jeżeli tak, to do jakiego wieku i czy trzeba to gdzieś zgłaszać ZUS, Urząd Pracy? Z góry dziękuję za pomoc.
fuksja jest off-line  
09-03-2009, 16:42  
Bedek
Ekspert
 
Bedek na Forum Prawnym
 
Posty: 10.739
Domyślnie RE: Prawo dzieci do bezpłatnej opieki zdrowotnej

Małoletni do 18 roku życia są objęci opieką zdrowotną - z mocy przepisów ustawy.
Nie trzeba tego zgłaszać.
Bedek jest off-line  
09-03-2009, 21:25  
majka51
Stały bywalec
 
Posty: 1.415
Domyślnie RE: Prawo dzieci do bezpłatnej opieki zdrowotnej

Trochę z innej beczki. Znalazłam w ustawie taki zapis:
"Art. 50. 1. Świadczeniobiorca ubiegający się o udzielenie świadczenia opieki
zdrowotnej jest obowiązany przedstawić:
1) kartę ubezpieczenia zdrowotnego - w przypadku ubezpieczonego;
2) dokument, o którym mowa w art. 54 ust. 1 - w przypadku świadczeniobiorcy
innego niż ubezpieczony.
2. W przypadku stanu nagłego dokument, o którym mowa w ust. 1, może zostać
przedstawiony w innym czasie, nie później niż w terminie 30 dni od dnia
rozpoczęcia udzielania świadczenia opieki zdrowotnej, o ile chory nadal przebywa
w szpitalu.
3. Jeżeli przedstawienie dokumentu, o którym mowa w ust. 1, w terminie
określonym w ust. 2 nie jest możliwe, dokument ten może być przedstawiony w
terminie 7 dni od dnia zakończenia udzielania świadczeń opieki zdrowotnej.
4. W razie nieprzedstawienia dokumentu, o którym mowa w ust. 1, w terminach
określonych w ust. 2 i 3, świadczenie zostaje udzielone na koszt
świadczeniobiorcy.
(...)
9. Przepisów ust. 1-8 nie stosuje się do świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych
dzieciom do ukończenia 6. miesiąca życia."

W przychodni, w której moja córka (3 mies.) ma swojego pediatrę powiedziano mi, że na razie nie muszę przdstawiać dowodu jej ubezpieczenia. Dlatego śmiało poszłam do innej przychodni do specjalisty (bo u nas nie ma) bez takiego dowodu. Tam pani w rejestracji mnie wyśmiała (dosłownie), "bo jak to bez dowodu ubezpieczenia". W kartę córki wpisała że "dowód ubezpieczenia doniesie", mi powiedziała że jeśli w ciągu 7 dni nie dostarczę, to będę musiała płacić za wizytę... Na nic się zdały tłumaczenia, że dziecko ma 2 miesiące, nie jest jeszcze zgłoszone do ubezpieczenia. Pani twardo domagała sie mojego albo ojca dziecka (nie jesteśmy małżeństwem) dowodu ubezpieczenia. Tłumaczyłam jej, że moje ubezp. nie ma tu nic do rzeczy, bo dziecko tak czy tak będzie zgłoszone przez ojca. Ja jestem studentką i jestem zgłoszona do ubezpieczenia przez moją mamę, więc siłą rzeczy córki nie zgłoszę.
Tak więc zobowiązano mnie do przedstawienia dowodu ubezpieczenia. Nie przedstawiłam - moja mama mieszka na drugim końcu miasta i nie mam możliwości do niej jeździć, mój chłopak nie dostał w ciągu tego tygodnia druku rmua. Sprawę całkiem zlekceważyłam kiedy znalazłam powyższy zapis. Mam rację czy kobieta z rejestracji miała rację? (Nie wiem jaką strategię powziąć gdyby przysłali mi rachunek ;D)
majka51 jest off-line  
11-03-2009, 14:35  
fuksja
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Prawo dzieci do bezpłatnej opieki zdrowotnej

Witam,
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Jeszcze jedno pytanie podsumowujące - rozumiem, że w takim przypadku służba zdrowia nie powinna żądać dokumentu ubezpieczenia dzieci? Chociaż sytuacja jaką opisuje majka51 pokazuje co innego. Jak wygląda to w praktyce??? Pozdrawiam
fuksja jest off-line  
11-03-2009, 16:52  
Bedek
Ekspert
 
Bedek na Forum Prawnym
 
Posty: 10.739
Domyślnie RE: Prawo dzieci do bezpłatnej opieki zdrowotnej

Tu jest treść tego przepisu :
http://forumprawne.org/zabezpieczeni...ne-dzieci.html

Zwracam uwagę na użyte tam sformułowania :
"posiadające obywatelstwo polskie i posiadające miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej".

A zatem jedynie w/wym przesłanki powinno się wykazać - aby małoletni mógł uzyskać świadczenia.
Bedek jest off-line  
11-03-2009, 19:52  
majka51
Stały bywalec
 
Posty: 1.415
Domyślnie RE: Prawo dzieci do bezpłatnej opieki zdrowotnej

Jeżeli rodzice są ubezpieczeni, mają obowiązek zgłosić do ubezpieczenia dzieci. Jeżel dziecko jest zgłoszone do ubezpieczenia, trzeba okazywać jego dowód ubezpieczenia. Ale jeżeli dziecko nie jest zgłoszone, służba zdrowia nie ma prawa odmówić mu świadczeń ani żądac za nie zapłaty. W razie gdyby jednak w przychodni twierdzili inaczej - miejscowy oddział NFZ moze w tym wypadku wydać zaświadcenie, że dana osoba ma prawo do świadczeń na podstawie tego artykułu ustawy.
majka51 jest off-line  
11-03-2009, 19:55  
Bedek
Ekspert
 
Bedek na Forum Prawnym
 
Posty: 10.739
Domyślnie RE: Prawo dzieci do bezpłatnej opieki zdrowotnej

Cytat:
Napisał/a majka51 Zobacz post
Jeżeli rodzice są ubezpieczeni, mają obowiązek zgłosić do ubezpieczenia dzieci.
Można prosić o podstawę prawną ?
Bedek jest off-line  
11-03-2009, 20:21  
Dariusz!
Moderator w spoczynku
 
Dariusz! na Forum Prawnym
 
Posty: 4.080
Domyślnie RE: Prawo dzieci do bezpłatnej opieki zdrowotnej

Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych
z dnia 27 sierpnia 2004 r. (Dz.U. Nr 210, poz. 2135 z późn. zm.)

Cytat:
Art. 2
1. Do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych na zasadach określonych w ustawie mają prawo:
1) osoby objęte powszechnym - obowiązkowym i dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym, zwane dalej "ubezpieczonymi",
2) inne, niż ubezpieczeni, osoby posiadające obywatelstwo polskie i posiadające miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które spełniają kryterium dochodowe, o którym mowa w art. 8 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 2008 r. Nr 115, poz. 728), co do których nie stwierdzono okoliczności, o której mowa w art. 12 tej ustawy, na zasadach i w zakresie określonych dla ubezpieczonych,
3) inne, niż wymienione w pkt 1 i 2, osoby posiadające obywatelstwo polskie i posiadające miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które nie ukończyły 18. roku życia lub są w okresie ciąży, porodu i połogu
- zwane dalej "świadczeniobiorcami".
Wskazany przepis oznacza, iż w pierwszej kolejności decyduje, czy istnieje tytuł obowiązkowego lub dobrowolnego ubezpieczenia. Jeżeli istnieje wówczas (choć to mało logiczne) trzeba dokumentować to potwierdzeniem ubezpieczenia zdrowotnego. Jeżeli nie ma obowiązku ani osoba nie zgłosiła się dobrowolnie - wówczas możliwe jest skorzystanie z sytuacji określonych w pkt 2 lub 3.

Co do praktyki w tym zakresie - 99% świadczeniodawców nie ma o tym zielonego pojęcia :(
Dariusz! jest off-line  
11-03-2009, 21:08  
majka51
Stały bywalec
 
Posty: 1.415
Domyślnie RE: Prawo dzieci do bezpłatnej opieki zdrowotnej

Cytat:
Napisał/a Bedek Zobacz post
Można prosić o podstawę prawną ?
Art. 67. (...)
3. Osoba podlegająca obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego ma obowiązek
zgłosić do Funduszu członków rodziny, o których mowa w art. 3 ust. 2 pkt 5 i 6, którzy uzyskują po zgłoszeniu prawo do świadczeń opieki zdrowotnej.
majka51 jest off-line  
11-03-2009, 21:47  
fuksja
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Prawo dzieci do bezpłatnej opieki zdrowotnej

Bardzo wszystkim dziękuję za skrupulatne odpowiedzi. Pozdrawiam
fuksja jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ dzieci bez opieki - Witam od kilku lat jestem z partnerem który jest po rozwodzie ma zasądzone alimenty które płaci regularnie posiada 2 dzieci w wieku 8 i 10 lat. Po...
§ dzieci bez opieki - Mam pytanie czy to ma sens? Jestem po kilku sprawach w naszych sądach i wiem że wszystkie wnioski jakie się składa do sądu mają jedynie sens jeżeli...
§ żąda opieki od dzieci, nie dawał znaku życia przez 30 lat - dobry wieczór, problem mojej rodziny jest dość skomplikowany, otóż 30 lat temu , mój dziadek poprostu odszedł, tak jak wyszedł ubrany nie wrócił,...
§ Założenie płatnej strony www - Dzień dobry, Planuje założyć płatną stronę www, nie wiem jeszcze o jakiej tematyce dokładnie, pewnie coś związanego z erotyką. Stronę chce...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:39.