Emerytura EWK - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna


Odpowiedz
 
17-12-2013, 12:08  
sylwiaaa90
Początkujący
 
Posty: 28
Domyślnie Emerytura EWK

Witam,
Znajoma pobiera emeryture EWK. Zaczęła ja pobierać w 1994 roku, mając dziecko które wymagało opieki. Po kilku latach dziecko stało się samodzielne (obecnie mając 24 lata pracuje, studiuje pobiera rente rodzinną po zmarłym ojcu), natomiast znajoma ciągle pobiera emeryture EWK, z tym że po nieprzesłaniu zaświadczenia do ZUS od lekarza o konieczności opieki nad dzieckiem ( w pewnym momencie lekarz nie wypisał juz takiego zaświadczenia poniewaz dziecko nie wymagało już opieki) został jej odebrany zasilek pielęgnacyjny. Jednak świadczenie pozostało i przychodzi do dnia dzisiejszego. W tym roku w kwietniu znajoma skończy 60 lat ( urodzona w 1954 roku), czy emerytura EWK zostanie jakoś przeliczona i czy jej kwota ulegnie zmianie - podwyższeniu? Obecnie emerytura wynosi ok 870 zl brutto, ok 750 zł netto. W styczniu 2014 córce znajomej przestanie należeć sie renta rodzinna ponieważ skończy szkołe. Czy istnieje mozliwosć aby znajoma zaczeła pobierać rentę rodzinną po zmarłym mężu ( jesli jej wysokosć byłaby wyższa od jej obecnej emerytury) ? Czy możliwe jest aby do emerytury znajomej dodana została jeszcze np połowa renty rodzinnej, w przypadku kiedy nie bedzie sie ona juz należeć córce ?
sylwiaaa90 jest off-line  
17-12-2013, 16:14  
Morena
Przyjaciel forum
 
Morena na Forum Prawnym
 
Posty: 4.296
Domyślnie RE: Emerytura EWK

Cytat:
Napisał/a sylwiaaa90
W tym roku w kwietniu znajoma skończy 60 lat ( urodzona w 1954 roku), czy emerytura EWK zostanie jakoś przeliczona i czy jej kwota ulegnie zmianie - podwyższeniu?
Nie ulegnie podwyższeniu, bo niby z jakiego tytułu.

Cytat:
Napisał/a sylwiaaa90
Czy istnieje mozliwosć aby znajoma zaczeła pobierać rentę rodzinną po zmarłym mężu ( jesli jej wysokosć byłaby wyższa od jej obecnej emerytury) ?
Tak.

Cytat:
Napisał/a sylwiaaa90
Czy możliwe jest aby do emerytury znajomej dodana została jeszcze np połowa renty rodzinnej, w przypadku kiedy nie bedzie sie ona juz należeć córce ?
Nie.
Morena jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ wcześniejsza emerytura na niepełnosprawne dziecko a emerytura powszechna odpowiedzi: 1
§ Emerytura wcześniejsza a emerytura właściwa odpowiedzi: 8
§ Emerytura odpowiedzi: 3
§ emerytura odpowiedzi: 2
§ Wcześniejsza emerytura => Normalna Emerytura? odpowiedzi: 1
§ Emerytura KRUS i Emerytura z USA odpowiedzi: 1


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:52.