prawa stażysty - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna

Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
21-06-2010, 17:03  
Luki85
Użytkownik
 
Posty: 272
Domyślnie RE: prawa stażysty

Witam,

Jak wiadomo jestem na stażu z UP. W dniu podpisania umowy o staż, chciałem ubiegać się o "zwrot kosztów dojazdu". Kobieta powiedziała, że nie dostane i nie przyjęła ode mnie papierów mówiąc, że polityka UP Wa-wa ul. Ciołka 10a jest taka, że osoba pobierającą jedno świadczenie nie dostanie drugiego.

Tylko w oficjalnych dokumentach jest informacja, ze osoba na stażu może się ubiegać o refundacje kosztów.

Nawet jeśli ta polityka jest czy nie, powinna przyjąć ode mnie wniosek, prawda? Pobrałem go ze strony tego urzędu, nigdzie nie ma, nic o nie refundacji.
Co o tym myślicie?
Luki85 jest off-line  
21-06-2010, 17:55  
UFO_72
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie RE: prawa stażysty

Organ (w tym PUP) nie może odmówić przyjęcia podania (np. wniosku). Tak nakazuje Kodeks Postępowania Administracyjnego. Nawet jeśli przyniósłbyś do PUP PIT-37 to PUP powinien przekazać go do organu właściwego ze względu na właściwość miejscową i rzeczową czyli do odpowiedniego US. Tak więc Pani w PUP powinna przyjąć wniosek. Jeśli tego nie zrobiła to nie postąpiła właściwie. Proponuję byś złożył swój wniosek w kancelarii PUP w W-wie. PUP w trybie administracyjnym (miesiąc lub w szczególnie skomplikowanych sprawach 2 m-ce) musi go rozpatrzyć i odpowiedzieć na piśmie. Proponuję żebyś otrzymał potwierdzenie wpływu do kancelarii na kserokopii wniosku.
UFO_72 jest off-line  
21-06-2010, 18:02  
Luki85
Użytkownik
 
Posty: 272
Domyślnie RE: prawa stażysty

Dzięki za odpowiedz. Tylko kupiłem bilet 3 miesięczny, za jednym zamachem i nie wiem czy nawet gdybym przypadkiem dostał pozytywną decyzje oddali by mi za miesiące stażowe pełne tzn. staż zacząłem 1 czerwca bilet kupiłem 6 czerwca na trzy miesiące, jak to wyliczyć, czy nie ma szans by wyliczyć?
Luki85 jest off-line  
21-06-2010, 18:20  
UFO_72
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie RE: prawa stażysty

No cóż, jeśli chodzi o same szanse otrzymania takiego zwrotu to Cię zmartwię. Art. 45 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy mówi, że Starosta może (ale nie musi) zwrócić takie koszty . Często regulują to zasady ustalone w danym PUP. Może przeczytaj na ich stronie czy nie ma takich właśnie zasad. Jednak jeśli złożysz wniosek to będą musieli napisać czemu nie.
UFO_72 jest off-line  
21-06-2010, 19:14  
Luki85
Użytkownik
 
Posty: 272
Domyślnie RE: prawa stażysty

Mimo wszystko dzięki. Trochę czasu minęło, ale ciągle nie mogłem się nagłowić, jakim prawem urzędniczka nie pozwoliła mi złożyć podania.. (sic!).
Już z tym UP to mam niezłe przeprawy, jakby ciągle na złość człowiekowi, tzn. negatywna interpretacja przepisów, które można inaczej interpretować.
Luki85 jest off-line  
21-06-2010, 19:23  
Shantel
Użytkownik
 
Shantel na Forum Prawnym
 
Posty: 33
Domyślnie RE: prawa stażysty

witam, ja złożyłam wniosek pod koniec maja za zwrot kosztów dojazdu[ bilet miesięczny] za maj 2010 i dostałam zwrot razem z wyplata - jeden przelew.
Nie rozumie dlaczego Urząd nie zwraca kasy za transport skoro ma to w swojej ofercie i skoro można taki wniosek napisać do nich...
Shantel jest off-line  
21-06-2010, 19:43  
UFO_72
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie RE: prawa stażysty

No cóż, środki Funduszu Pracy (FP) {dla powiatu} znajdują się w dyspozycji ustawowego Starosty (starosta lub prezydent miasta) w imieniu którego działają upoważnieni pracownicy PUP i Dyrektor PUP. W uproszczeniu środki FP przyznane dla powiatu zostają podzielone (przez PUP) na poszczególne działania zgodne z ustawą o promocji zatrudnienia [...] (te z art. 108 ), a podział jest akceptowany przez Powiatową Radę Zatrudnienia. Jeśli ten podział nie będzie przewidywał zwrotu za dojazd na staż to niestety PUP tej formy realizował nie będzie. Poza tym PUP może stworzyć zasady w których stosuje obostrzenia większe niż w ustawie (czyli zaostrza warunki, a to może zrobić) i znowu można nie dostać.
UFO_72 jest off-line  
21-06-2010, 21:33  
UFO_72
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie RE: prawa stażysty

Takie życie Luki. Pani w PUP też mogła mieć kogoś nad sobą który kazał jej tak postępować. Choć osobiście myślę, że tak powiedziała, by mieć mniej pracy . Poza tym przepisy w Polsce są bardzo zagmatwane a ich poprawna interpretacja właściwie niemożliwa (polecam przepisy skarbowe ). Życzę powodzenia na stażu i pozdrawiam.
UFO_72 jest off-line  
22-06-2010, 06:10  
Luki85
Użytkownik
 
Posty: 272
Domyślnie RE: prawa stażysty

Takie życie... Takie Czasy Też myślę, że nie chciało jej się robić, i była po prostu chamska.

Mam tez inne pytanie pośrednio związane z stażem i praca w OKW.

Otóż jestem w Komisji wyborczej i w Ustawie o wyborze prezydenta RP, CZYTAMY:

Art. 19.

UST. 3. W związku z wykonywaniem zadań członka obwodowej komisji wyborczej przysługuje mu do 5 dni zwolnienie od pracy z zachowaniem prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia.

Jak interpretować ten przepis? Czy za prace w OKW przysługuję mi do 5 dni wolnych po wyborach czy rozumieć to jako wole w związku z szkoleniami i ewentualną praca np. w sobotę i niedziele gdzie muszę działać przy wyborach? I czy stażysta z UP miałby prawo do tanich bezpłatnych wolnych dni, czyli w sumie płatnych jako, że stażysta nie ma wynagrodzenia.

Kwestia jest trudna, aplikant adwokacki powiedział, że trudno powiedzieć, nie ma żadnych wyjaśnień PKW dlatego wolałem zapytać by potem niepotrzebnie burdy robić
Luki85 jest off-line  
22-06-2010, 18:30  
Dariusz!
Moderator w spoczynku
 
Dariusz! na Forum Prawnym
 
Posty: 4.080
Domyślnie RE: prawa stażysty

Wolne przysługuje w związku z wykonywaniem zadań członka obwodowej komisji wyborczej. Jakież to zadania miałby ten członek wykonywać 5 dni po wyborach, jak już są oficjalne wyniki PKW?

Wolne związane z wykonywaniem zadań przysługuje stażyście.
Dariusz! jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Staż -kontrola stażysty odpowiedzi: 13
§ Przerwanie stażu z winy stażysty odpowiedzi: 7
§ Wykorzystywanie stażysty na stażu refundowanego przez PUP odpowiedzi: 8
§ staż z UP, jaki ma dla stażysty charakter prawny odpowiedzi: 15
§ Prawa stażysty odpowiedzi: 0
§ Obowiązki stażysty odpowiedzi: 9


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:16.