KRUS: ilość lat przepracowanych - Forum Prawne

 

KRUS: ilość lat przepracowanych

Witam, Mam 46 lat. Byłam ubezpieczona w KRUSIE do maja 2004r. Przez następne pół roku byłam na chorobowym, a od stycznia 2005 jestem na rencie. Słyszałam, że aby w późniejszym okresie otrzymywać emeryturę muszę mieć ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna

Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
29-09-2009, 14:45  
na07
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie KRUS: ilość lat przepracowanych

Witam,
Mam 46 lat. Byłam ubezpieczona w KRUSIE do maja 2004r. Przez następne pół roku byłam na chorobowym, a od stycznia 2005 jestem na rencie. Słyszałam, że aby w późniejszym okresie otrzymywać emeryturę muszę mieć przepracowane minimum 20 lat. Ja do 2004 mam przepracowane 18 lat. Czy jeżeli nadal będę na rencie jest możliwość otrzymania w późniejszym czasie emerytury z KRUSU?
Czy wysokość późniejszych świadczeń jest uzależniona od ilości lat składkowych i wielkości gospodarstwa?
Jeśli się dotrwa się z rentą do wieku emerytalnego, czy czy przechodzi się wtedy na emeryturę, czy przez cały czas pobiera się rentę (stałą)?
na07 jest off-line  
29-09-2009, 22:53  
r_4
Użytkownik
 
Posty: 282
Domyślnie RE: KRUS: ilość lat przepracowanych

Art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 20 grudnia 1990r. stanowi, że emerytura rolnicza przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia łącznie następujące warunki tzn. osiągnął wiek emerytalny (60 lat - kobieta, 65 lat - mężczyzna) oraz podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez co najmniej 25 lat.
Jest też tzw. emerytura rolnicza wcześniejsza dla ubezpieczonego rolnika (art. 19 ust. 2 wyżej cytowanej ustawy) - należy spełnić łącznie następujące warunki tj. osiągnąć wiek (55 lat - kobieta,60 lat - mężczyzna), podlegać ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez co najmniej 30 lat i zaprzestać prowadzenia działalności rolniczej.
Jest tylko jeden mankament tzn. od 8 stycznia br. osoby urodzone po dniu 31 grudnia 1948r. nie mogą uwzględniać przy ustalaniu prawo i wysokości emerytury rolniczej okresów podlegania ubezpieczeniu ZUS (tylko i wyłącznie okresy rolnicze). Spowodowała to ustawa z dnia 21 listopada 2008r. o emeryturach kapitałowych, która wprowadziła zmianę do ustawy o ubezpieczeniu rolniczym.

Reasumując - jesli osiągniesz wiek emerytalny a nie będziesz miała wymaganego okresy podlegania ubezpieczeniu rolniczemu, to nie bedziesz miała prawo do emerytury (nie przejdziesz z renty na emeryturę).

Pozdrawiam
r_4 jest off-line  
01-10-2009, 21:35  
na07
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: KRUS: ilość lat przepracowanych

Ja mam 19 lat składkowych, czyli od 1985r. A czy mogę sobie doliczyć lata w których mieszkałam na gospodarstwie rodziców i teściów, czyli od 16 roku życia?
na07 jest off-line  
01-10-2009, 22:36  
r_4
Użytkownik
 
Posty: 282
Domyślnie RE: KRUS: ilość lat przepracowanych

Tak, możesz to doliczyć (art.20). Wg. moich obliczeń dodasz jakieś 4 lata.

Pozdrawiam
r_4 jest off-line  
01-10-2009, 23:01  
na07
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: KRUS: ilość lat przepracowanych

Czyli jeśli w wieku 16 lat chodziłam do szkoły zawodowej to ten czas też mogę doliczyć?
Czyli jeśli od 1979 do 2004 mieszkałam u rodziców, teściów i później na wspólnym z mężem gospodarstwie to mam już 25 lat, tak? I w takiej sytuacji jeśli nadal będę na rencie i odbiorą mi ją w późniejszym czasie to nie muszę się martwić, bo ilość lat mam już teraz.
Widzę, że piszę z osobą kompetentną to może jeszcze czegoś się dowiem: czy ilość lat składkowych ma wpływ na wysokość późniejszej emerytury? Zapewne ma, bo skoro ja mam tylko 19 lat składkowych i może więcej mieć nie będę, a mąż do wieku emerytalnego będzie miał ich aż 45 lat, to chyba jakieś zróżnicowanie musi być.
I jeszcze jedno, wyczytałam na jakiejś stronie, że: "Ubezpieczeniem emerytalno-rentowym na wniosek obejmuje sięsobę pobierającą rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy jako rentę okresową." Mogłabym prosić o wytłumaczenie tego zdania.
Z góry dziękuję,
Pozdrawiam
na07 jest off-line  
02-10-2009, 22:50  
r_4
Użytkownik
 
Posty: 282
Domyślnie RE: KRUS: ilość lat przepracowanych

Szkoły nie doliczysz. Możesz sobie doliczyć okres pracy w gospodarstwie rodziców po ukończeniu 16 lat, przed dniem 1 stycznia 1983r.
Jeśli przepisy dotyczące warunków nabycia prawa do emerytury nie zmienią się, to powinnaś mieć prawo. Udzielam odpowiedzi wg. aktualnego stanu prawnego, a co będzie za 14 lat to nawet ja nie wiem.

Wysokość emerytury podstawowej wynosi aktualnie 675,10 zł. Nie bez przyczyny ustawa stanowi, że okres podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu wynosi co najmniej 25 lub 30 lat. Każdy z nas pracuje na swoją emeryturę.

Jeśli masz prawo do renty rolniczej okresowej ta możesz złożyć wniosek o objęcie ubezpieczeniem tylko w zakresie emerytalno-rentowemu i w łatwy sposób uzbierasz więcej składek do emerytury. Jest to forma dobrowolna ubezpieczenia, która wymaga od osoby terminowego płacenia składek ( w ustawowych terminach). Jeśli nie zapłacisz składki lub zapłacisz po ustawowym terminie, to zostaniesz wyłączona z tego ubezpieczenia.

Pozdrawiam
r_4 jest off-line  
13-06-2010, 23:14  
pokporak
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: KRUS: ilość lat przepracowanych

Witam,
w związku z powyższym tematem proszę o upewnienie mnie w mojej wiedzy bądź skorygowanie jeśli jest inaczej.
Moja mama kończy właśnie 55 lat, prowadzi gospodarstwo rolne i chce przejść na wcześniejszą emeryturę. Jednak ubezpieczenie KRUS płaci od 15 lat. Natomiast wcześniej zanim przejęła gospodarstwo od dzieciństwa pracowała na nim razem z rodzicami. Jednak jak czytam to z tej pracy zostanie Jej uznany tylko okres od 16 roku życia do 31.12.1982 czyli 12 lat. W związku z art 19.2 o ubezpieczeniu KRUS będzie mogła przejść na emeryturę dopiero za 3 lata? Okres pracy w gospodarstwie po 01.01.1983 do 1995 nie zostanie uwzględniony?!
Z góry dziękuję za odpowiedź. Jeśli "nie" to czemu takie wyłączenie okresowe?
pokporak jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Doliczenie okresów składkowych ZUS do Krus i emerytura w Krus - Witam Problem dotyczy mojej Matki W tym roku osiągnęła wiek emerytalny czyli 60 lat. Od 2005 pobierała wcześniejsza emeryturę z Krus(20 lat pracy...
§ PODWOJENIE SKŁADKI KRUS, WYŁĄCZENIE Z KRUS - Witam, Od 1988 roku jestem płatnikiem składki krus. Od 01.01.2003 prowadzę ponadto jednoosobową pozarolniczą działalność gospodarczą Otrzymałem 2...
§ ilość spisów - mam pytanie,po jakiej ilości spisów można dostać wezwanie do stawienia sie na komisariat/telefon do rodziców?spisy dotyczą palenia papierosów nie...
§ Problem z umową o pracę i rozliczeniem przepracowanych godzin - Do 18 stycznia byłem zarejestrowany w urzędzie pracy 19 stycznia podpisałem umowę o pracę od 19 do 31 stycznia obowiązzujących dni pracy jest 9...
§ znaczna ilość narkotyków.od jakiej ilości???ile to dokładnie???<amfetamina> - Czy po wpłaceniu poręczenia majątkowego i po konfrontacji może prokurator może zastosowac tymczasowe aresztowanie????
§ Jak udowodnić w sądzie pracy ilość przepracowanych godzin? - Witam, Mam problem z pracodawcą, który nie chce wypłacić mi wynagrodzenia. w umowie mam wpisane 1/2 etatu jak mogę udowodnić w sądzie pracy,że...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:32.