wypadek w pracy- jednorazowe odszkodowanie - Forum Prawne

 

wypadek w pracy- jednorazowe odszkodowanie

Witam! Pracuję jako kierowca dostawca na skuterze w pewnej restauracji. Jestem zatrudniony na umowę o pracę. W listopadzie uległem wypadkowi drogowemu. Leżałem dwa tygodnie w szpitalu z obrażeniami całego ciała, m.in. złamanie miednicy, złamanie wyrostka ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna

Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
13-01-2010, 20:48  
manuuu
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie wypadek w pracy- jednorazowe odszkodowanie

Witam! Pracuję jako kierowca dostawca na skuterze w pewnej restauracji. Jestem zatrudniony na umowę o pracę. W listopadzie uległem wypadkowi drogowemu. Leżałem dwa tygodnie w szpitalu z obrażeniami całego ciała, m.in. złamanie miednicy, złamanie wyrostka poprzecznego kręgosłupa, odma opłucnowa, złamanie żeber, mostka. Zebrała się komisja powypadkowa w pracy i w protokole powypadkowym, wypadek mój został uznany za wypadek przy pracy. Jestem na zwolnieniu lekarskim do dziś. I pewnie będę jeszcze do końca lutego minimum.
Moje pytania:
1-Czy należy mi się jednorazowe odszkodowanie z ZUS?
2-Czy będę mógł się o nie ubiegać po 4 miesiącach zwolnienia L4, czy muszę być na L4 minimum 6 miesięcy?
3-Jak to jest z tym długotrwałym uszczerbkiem na zdrowiu? Bo skoro po 4 miesiacach dostane papier o zakończeniu leczenia, to chyba nie znaczy ze miednica jest juz zrośnięta w 100% i jest zdrowa jak przed wypadkiem? Tak samo z kręgosłupem.

W pracy jest już kierowca na moje miejsce, więc pewnie po powrocie z L4 wylecę.

4-Czy w takim wypadku moge się ubiegac o jednorazowe odszkodowanie nie bedac juz zatrudnionym w tej firmie?
5-Czy mogę ubiegać się o inne świadczenia?
Bardzo proszę o odpowiedz i z góry dziękuję,
pozdrawiam
manuuu jest off-line  
13-01-2010, 21:56  
Mike26
Użytkownik
 
Posty: 207
Domyślnie RE: wypadek w pracy- jednorazowe odszkodowanie

1. Tak należy Ci się jednorazowe odszkodowanie.
2. Po 4 miesiącach zwolnienia będziesz mógł się bez problemów ubiegać o odszkodowanie. Aby dostać odszkodowanie od ZUS trzeba być nieprzerwanie na zwolnieniu lekarskim bodajże 11 dni, albo coś koło tego, nie pamiętam już.
3. Jak dostaniesz papier o zakończeniu leczenia tzw. druk N-9 to znaczy, że leczenie jest zakończone i do tego momentu będzie odpowiadał ZUS. radziłbym się wstrzymać, bo obrażenia są dosyć poważne, wyleczyć się odpowiednio i dopiero starać się o odszkodowanie - czasem wychodzą problemy zdrowotne po kilku miesiącach od wypadków.
4. To nie ma znaczenia. Wypadek zdarzył się w chwili wykonywania przez Ciebie pracy zgodnie z warunkami umowy. Możesz się ubiegać o odszkodowanie nawet jak Cię zakład zwolni.
5. Zasiłek chorobowy 182 dni max. Zasiłek rehabilitacyjny max - 12 miesięcy. Renta.

Jeśli zostałeś uderzony przez inny pojazd należy Ci się odszkodowanie z OC sprawcy.

Życzę powrotu do zdrowia.
M.
Mike26 jest off-line  
15-01-2010, 15:31  
manuuu
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie RE: wypadek w pracy- jednorazowe odszkodowanie

Dziękuję za odpowiedz.
Mam jeszcze pytanie co do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypakowego.
W protokole powypadkowym w punkcie gdzie jest mowa o naruszeniu zasad dotyczących zdrowia i życia i rażącym niedbalstwie lub naruszeniu jakichś przepisów (coś takiego) mam zapis, że "nie stwierdzono" tzn. że wypadek nie był z mojej winy.
Jednak na policji nie mają pojęcia i biorą pod uwagę fakt, że ja mogłem być sprawcą wypadku. Jak na razie mam wezwanie na jutro w charakterze świadka. Czy jeśli zrobią ze mnie sprawcę wypadku, to czy ZUS może mi odmówić wypłaty zasiłku i ubezpieczenia jednorazowego?
Pytam, ponieważ dzis dostałem z ZUSu pismo, żeby zakład pracy dostarczył karte od pogotowia z dnia wypadku i PISMO Z POLICJI. Czy jeśli w tym piśmie będzie, że jednak jestem sprawcą, a w protokole jest, że nie stwierdzono naruszenia przepisów (w tym wypadku ruchu drogowego), to ZUS wypłaci zasiłek, czy tez nie?
Pozdrawiam
manuuu jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ jednorazowe odszkodowanie z zus - Witam! Czy jeśli z dniem zakończenia zwolnienia lekarskiego złożę do pracodawcy wymówienie z pracy, stracę prawo do jednorazowego odszkodowania?
§ Odszkodowanie jednorazowe - Czy jednorazowe odszkodowanie po śmierci ojca należy się synowi ,który w tym czasie sie nie uczył ,lecz prowadził działalność gospodarczą? Proszę o...
§ Jednorazowe odszkodowanie - Witam serdecznie! Pod koniec maja grając w piłkę zerwałem ścięgno achillesa. Dziś zakończyłem leczenie otrzymując zaświadczenie od lekarza ortopedy...
§ Odszkodowanie za wypadek w pracy - Witam, Mam dość duży problem i niestety sam nie potrafie sobie z nim poradzić, proszę o możliwie szybą pomoc z góry dziękuje to dla mnie naprawdę...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:35.