Wypłata zasiłku chorobowego - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna


Odpowiedz
 
31-07-2007, 21:02  
dominik_w80
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie Wypłata zasiłku chorobowego

Prowadze działalność gospodarczą i opłacam składki do 10 dnia każdego miesiąca. Okazało sie,że kilka moich składek dotarło na konto zus 11 dnia miesiąca.Od 17 czerwca jestem na zwolnieniu lekarskim i jeszcze nie dostałem i decyzji z zus o przyznaniu zasiłku chorobowego. Mam pytanie: czy liczy się data stempla pocztowego, bo w ZUS dostałem informacje,że 10 składka musi być już na ich koncie!!! Co zrobić gdy Zus odmówi wypłaty?? Czy istnieje jakaś ustawa regulująca mój problem??
dominik_w80 jest off-line  
01-08-2007, 07:08  
Nakago
Praktyk w spoczynku
 
Posty: 1.155
Domyślnie

Jeśli płacisz przez konto Giro Składka (na poczcie), to liczy się data, kiedy pieniądze dotrą na konto ZUS. W umowie z kontem Giro Składka masz napisane, że pieniądze wychodzą z konta w dniu następnym, jeśli wpłata następuje do godziny, o ile pamiętam, 18:00, a dwa dni później, jeśli wpłata nastąpi po tej godzinie. Dopóki pieniądze nie opuszczą Twojego konta, to nie dotrą na konto ZUS - zbyt późno dokonywane wpłaty skutkują wpłatami po terminie i 'wypadnięciem' z ubezpieczenia chorobowego.
Nakago jest off-line  
01-08-2007, 07:21  
Wojciech_południe
Użytkownik
 
Posty: 209
Domyślnie

Należy napisać do Zus wniosek o przywrócenie do ubezpieczenia chorobowego. Jako powód opóźnienie przekazania składki można wskazać chwilowe trudności finansowe.
Wojciech_południe jest off-line  
01-08-2007, 07:27  
Nakago
Praktyk w spoczynku
 
Posty: 1.155
Domyślnie

Z tym zastrzeżeniem, że ZUS się może na przywrócenie terminu nie zgodzić - to jest kwestia uznaniowości osoby, która wyda decyzję. Ale rzeczywiście: w tej sytuacji jest to najlepsze wyjście. O ile się uda .
Nakago jest off-line  
01-08-2007, 11:03  
dominik_w80
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie

Właśnie dostałem decyzje odmawiającą przyznanie mi zasiłku,wiec mam jeszcze kilka pytań. Czy napisanie do zus wniosku o przywrócenie zasiłku chorobowego to jedyne rozwiązanie-jeśli tak to jak najlepiej go uzasadnić i w jakiej formie napisać? Czy ktoś ma doświadczenie w podonej sprawie...jak często po takim wniosku zus wypłaca pieniądze? Cz jeżeli wniosek zostanie odrzucony to jakie składki będe musiał płacić-obecnie opłacam tylko składkę zdrowotną? dodam jeszcze, że 3 z 6 ostatnich składek dotarły do Zus 11 dnia miesiąca i opłacam je przez konto Giro Składki (na poczcie). Interesuje mnie też ustawa która mówi o terminie wpłaty składek-chodzi mi dokładnie o czas opłacenia, a czas otrzymania przez Zus?? Z góry dziękuje za wszystkie podpowiedzi!!!!
dominik_w80 jest off-line  
01-08-2007, 17:41  
Nakago
Praktyk w spoczynku
 
Posty: 1.155
Domyślnie

[cytat="dominik_w80"]Czy napisanie do zus wniosku o przywrócenie zasiłku chorobowego to jedyne rozwiązanie[/cytat]
Żebyś teraz dostał zasiłek - jedyne.

[cytat="dominik_w80"]-jeśli tak to jak najlepiej go uzasadnić[/cytat]
Najlepiej napisać prawdę. Dlaczego nie płaciłeś składek w terminie?

[cytat="dominik_w80"]i w jakiej formie napisać?[/cytat]
To, w zasadzie, nie jest wniosek, tylko prośba. Grzecznie prosić ZUS o przywrócenie terminu płatności. Czyli napisać w formie prośby. Uprzejmej .

[cytat="dominik_w80"]jak często po takim wniosku zus wypłaca pieniądze?[/cytat]
Niewłaściwie zadane pytanie. Powinno być: jak często ZUS przywraca termin płatności. Często, jeśli to pierwszy taki przypadek. Przy każdym kolejnym jest gorzej, bo przywracanie terminu płatności jest 'aktem łaski', stosowanym tylko w wyjątkowych sytuacjach.

[cytat="dominik_w80"]Cz jeżeli wniosek zostanie odrzucony to jakie składki będe musiał płacić-obecnie opłacam tylko składkę zdrowotną?[/cytat]
Będziesz musiał za okres choroby zapłacić pozostałe składki - FUS (konto 51) i FP (konto 53) - wraz z odsetkami. Bedziesz też musiał skorygować wszystkie deklaracje od miesiąca, w którym nastąpiło wyłaczenie z ubezpieczenia chorobowego do teraz. Składka na ubezpieczenie chorobowe bedzie wtedy Twoją nadpłatą.

[cytat="dominik_w80"]Interesuje mnie też ustawa która mówi o terminie wpłaty składek-chodzi mi dokładnie o czas opłacenia, a czas otrzymania przez Zus??[/cytat]
Wiem, że jest to gdzieś w przepisach, ale przyznam, że nie znalazłam. Jednak w Twoim przypadku nie ma to większego znaczenia - jeśli weźmiesz do ręki wyciąg Giro Składka i swoje wpłaty, to zobaczysz, że składki zawsze wychodzą z konta co najmniej dzień później. ZUSu nie obchodzą daty na wpłatach, podobnie, jak przy normalnym koncie nie obchodzi ZUS, kiedy płatnik dał dyspozycję przeleweu - ważne jest jedynie, kiedy pieniądze z konta wyszły. W umowie z kontem Giro Składka masz to wszystko napisane...
Nakago jest off-line  
01-08-2007, 21:12  
dominik_w80
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie

"Najlepiej napisać prawdę. Dlaczego nie płaciłeś składek w terminie?" Nie wiem czy niewiedza będzie dobrym argumentem w Zus ale bardzo dziekuje za odpowiedzi na moje pytania!!! Niestety też nie moge znaleść tej ustawy, czy jest to wewnetrzne rozporzenie Zus, bo w urzedzie skarbowym obowiązuje chyba data stempla pocztowego-chyba ,że się mylę.....?? nie znajomość przepisów to moja udręka!!!!
dominik_w80 jest off-line  
02-08-2007, 06:54  
Nakago
Praktyk w spoczynku
 
Posty: 1.155
Domyślnie

Nie, w Urzędzie Skarbowym jest tak samo: data stempla przy zapłacie gotówką na poczcie / w kasie Urzędu (o ile te kasy tam jeszcze istnieją...), data wyjścia pieniędzy z konta płatnika w przypadku przelewu. Tylko że w US nie ma aż takich konsekwencji przy jednodniowym spóźnieniu - nawet odsetki nie wychodzą, jeśli kwota podatku nie jest bardzo duża.

Owszem, niewiedza może być usprawiedliwieniem, szczególnie, jeżeli zapewnisz, że dołożysz wszelkich starań, by to się już nie powtórzyło. I myślę, że lepiej napisać 'nie zdawałem sobie sprawy', niż 'nie wiedziałem' - jakoś dla mnie ma to mocniejszy wydźwięk . No, ale każdy ma swój styl wypowiedzi, więc opisz po prostu własnymi słowami, co się stało, napisz, dlaczego, przeproś za kłopot (w końcu przez Ciebie urzędnicy będą mieli dodatkową pracę ) i obiecaj poprawę. Powinno zadziałać, skoro to pierwszy taki 'wypadek'.
Nakago jest off-line  
02-08-2007, 08:31  
Janusz M.
Administrator
 
Janusz M. na Forum Prawnym
 
Posty: 33.099
Domyślnie

Należy również pamiętać o tym, że w razie gdyby termin nie został przywrócony, należy ponownie złożyć zgłoszenie o objęcie ubezpieczeniem chorobowym (o ile ktoś chce)na druku ZUA i będzie znowu półroczny okres karencji.
Janusz M. jest off-line  
03-08-2007, 17:59  
dominik_w80
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie

Dziękuje wszystkim za dobre rady...jak znajdziecie chwilkę to napiszcie co myślicie o takim rozwiązaniu. http://www.twoja-firma.pl/forum/read.php?6,149507
dominik_w80 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wypłata zasiłku chorobowego. odpowiedzi: 2
§ Wypłata zasiłku chorobowego odpowiedzi: 2
§ Wypłata zasiłku chorobowego odpowiedzi: 3
§ wypłata zasiłku chorobowego w ciąży odpowiedzi: 1
§ ile dni ma zus na wypłatę zasiłku chorobowego odpowiedzi: 9
§ Odmowa wypłaty zasiłku chorobowego. odpowiedzi: 2


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:12.