Bezpieczne odrzucenie alimentów - Forum Prawne

 

Bezpieczne odrzucenie alimentów

Dzień dobry. Mam bardzo kłopotliwy problem w związku z płaceniem alimentów przez mojego ojca na rzecz mnie. Mam 20 lat. W tej chwili mieszkam w domu jednorodzinnym z mamą, bratem (23 lata) i młodszą siostrą ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Komornik i postępowanie egzekucyjne > Alimenty - egzekucja


Odpowiedz
 
02-12-2020, 12:57  
Paligród
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Bezpieczne odrzucenie alimentów

Dzień dobry.

Mam bardzo kłopotliwy problem w związku z płaceniem alimentów przez mojego ojca na rzecz mnie.

Mam 20 lat.
W tej chwili mieszkam w domu jednorodzinnym z mamą, bratem (23 lata) i młodszą siostrą (18 lat) Brat pracuje zdalnie, siostra uczy się w liceum, a mama pracuje fizycznie.
W 2014 moi rodzice rozwiedli się z winy taty. Tata miał trudny charakter i używał przemocy fizycznej i psychicznej wobec nas.

Władza rodzicielska została mu odebrana jeszcze w 2014. Żyjemy w osobnych domach i nie spotykamy się z ojcem.

W 2019 roku ukończyłem liceum z dobrymi ocenami jednak nie zdałem matury. Jednocześnie w czerwcu 2019 r. miała miejsce rozprawa sądowa o podniesienie kwoty alimentów do 650zł/miesiąc (wcześniej było to 490zł)

We wrześniu zdecydowałem o kontynuowaniu nauki w szkole ponadlicealnej, jednak po 2 miesiącach (nauka trwała od października do grudnia) porzuciłem ją ze względu na mój pogarszający się stan zdrowia psychicznego.

Nie poinformowałem mojego ojca o wstrzymaniu nauki.

Do maja 2020r. zatrudniłem się u trzech pracodawców na umowe zlecenie, później od maja aż do obecnej chwili szukałem pracy i byłem bezrobotny.

Nie byłem ani nie jestem zarejestrowany w urzędzie pracy jako bezrobotny, nie pobieram także zasiłku w żadnej postaci.

W poprzednim miesiącu otrzymałem od ojca list z żądaniem potwierdzenia ukończenia pierwszego roku szkoły ponadlicealnej. Od tego zaświadczenia uzależnia dalsze płacenie alimentów na rzecz mnie.

Jeżeli nie odpisze na list, czy mój ojciec w takim wypadku może przestać płacić alimenty bez wnoszenia wniosku do sądu rejonowego?
I drugie pytanie - czy jest szansa, że wniesie wniosek o zwrot alimentów za cały okres od momentu wypisania się ze szkoły ponadlicealnej?

Jestem w bardzo kłopotliwej sytuacji i nie chce już otrzymywać tych pieniędzy od ojca, wole poszukać własnej pracy. Jednak nie chce też zwracać pieniędze za cały ten okres od grudnia 2019 do teraz.

W jaki sposób odpisać na jego list ?

Pozdrawiam.
Paligród jest off-line  
02-12-2020, 16:37  
Neon25
Użytkownik
 
Posty: 160
Domyślnie RE: Bezpieczne odrzucenie alimentów

Alimenty nie są należne za okres nauki, tylko od tego, czy jesteś w stanie się samodzielnie utrzymać. Uchylenie obowiązku alimentacyjnego może nastąpić tylko sądownie.
Neon25 jest off-line  
03-12-2020, 20:55  
wiegol
Stały bywalec
 
Posty: 1.745
Domyślnie RE: Bezpieczne odrzucenie alimentów

Cytat:
W jaki sposób odpisać na jego list ?
Napisać prawdę. To czy Ty nie chcesz zwracać nienależnie pobranych alimentów, nie ma najmniejszego znaczenia.
wiegol jest off-line  
06-12-2020, 22:34  
robinsonik
Stały bywalec
 
Posty: 7.905
Domyślnie RE: Bezpieczne odrzucenie alimentów

Jak najszybciej napisać list do ojca. Opisać swoją sytuację życiową i poprosić o złożenie pozwu o zniesienie obowiązku alimentacyjnego. Poprosić ojca, by nie żądał zniesienia z datą wsteczną.
Decyzja tutaj należy do ojca, a później ewentualnie sądu. Jako akt woli odsyłać bieżące alimenty z dopiskiem zwrot alimentów
za miesiąc x, począwszy od tych grudniowych.
robinsonik jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ wniosek o odrzucenie alimentów - dostałam dop. na rozprawie (odpowiedzi: 1) Dzień dobry złożyłam jako RZ pozew o alimenty od rodziców. Rodzice złożyli w odpowiedzi wniosek o odrzucenie orzeczenia alimentów w całości. Jest...
§ Czy to jest bezpieczne? (odpowiedzi: 2) Witam, nie znam się na prawie, a chciałbym się dowiedzieć czy ta oferta "pracy" jest bezpieczna z mojego punktu widzenia? Link:...
§ bezpieczne inwestycje?? (odpowiedzi: 0) Witam, zachęcona życzliwością i fachowością użytkowników chciałabym zadać dręczące mnie pytanie. Otóż od chwili separacji faktycznej z mężem,...
§ Czy jest to bezpieczne? (odpowiedzi: 5) Biorę udział w pewnym projekcie i po przejściu okresu próbnego nadszedł czas abym wszedł w ten projekt na 100% ( wykonywane czynności nie dadzą mi...
§ Odrzucenie wniosku o obniżenie alimentów (odpowiedzi: 4) Witam, dziś dowiedziałam sie, że wniosek o obniżenie alimentów, który mój partner złożył miesiąc temu właśnie został odrzucony. Czy można dalej...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:39.