podstawą prawną do złożenia depozytu jest poniższy przepis ustawy kodeks postępowania cywilnego:
- Przepis prawny:
Art. 883. [Skuteczność zajęcia wynagrodzenia]
§ 1.
Zajęcie jest dokonane z chwilą doręczenia wezwania dłużnikowi zajętej wierzytelności.
§ 2.
Jednakże dłużnik może żądać umorzenia egzekucji co do świadczeń wymagalnych w przyszłości, jeżeli uiści wszystkie świadczenia wymagalne i złoży na rachunek depozytowy Ministra Finansów sumę równającą się sumie świadczeń periodycznych za sześć miesięcy, z równoczesnym umocowaniem komornika do podejmowania tej sumy. Komornik skorzysta z tego umocowania, gdy stwierdzi, że dłużnik popadł w zwłokę z uiszczeniem świadczeń wymagalnych; równocześnie wszczyna z urzędu egzekucję.
Proszę zobaczyć jak skonstruowany jest przepis. Ogólną zasadą jest (opisana w §1 przepisu) skuteczność zajęcia (mówiąc potocznie: "nie ma że boli, egzekwować i już"), ale _wyjątkiem_ od tej zasady jest (opisany w §2 przepisu) depozyt.
Cytat:
Napisał/a Kostek1988 Czy tą wpłatę na depozyt sądowy należy poprzedzić jakimś postępowaniem/wnioskiem/pismem lub tytułem wpłaty czy sygnaturą postępowania egzekucyjnego? |
na to pytanie ma obowiązek _konkretnie_ odpowiedzieć _komornik_ prowadzący sprawę.
większość komorników ma na taką okoliczność przygotowany specjalny formularz który w pańskiej obecności zostanie wydrukowany, a komornik objaśni, jak go wypełnić.
odnośnie rachunku bankowego, na pewno będzie to nr rachunku _inny_ niż nr komornika oraz najprawdopodobniej będzie to nr podany na stronie www sądu rejonowego (znalezienie na www sądu nr który poda komornik jako nr do depozytów będzie dla Pana dodatkowym potwierdzeniem, że nr jest poprawny).
i jeszcze mała uwaga techniczna, jak wypełnić tytuł przelewu.
nawet gdyby nie było to wymagane, ja na Pańskim miejscu (dla własnego spokoju) w tytule przelewu podałbym i sygnaturę sprawy u komornika i imię i nazwisko komornika i imię i nazwisko matki dziecka oraz imię i nazwisko matki dziecka oraz _koniecznie_ użyłbym sformułowania "depozyt opisany w art.883par.2kpc,"
sprawa jest _bardzo_ ważna, a każdy polski bank pozwala na 140 znaków, więc warto wcześniej ułożyć sobie ten tytuł przelewu w edytorze tekstu i sprawdzić czy zmieści się.
mam na myśli mniej więcej taki tytuł przelewu (przykład):
Cytat:
depozyt opisany w art.883par.2kpc, dot.alimentów dziecko Ewa Kowalska wierzyciel Anna Kowalska KM 9999/20 Komornik Winicjusz Kowalski
|