Alimenty - brak zadłużenia a dalej jest komornik. Wierzyciel utrudnia - Forum Prawne

 

Alimenty - brak zadłużenia a dalej jest komornik. Wierzyciel utrudnia

Jestem ojcem dwójki dzieci w wieku szkolnym. Płace alimenty regularnie. Na początku, gdy nie posiadałem środków do życia - pojawił się dług. Matka dzieci - wierzyciel - wszczęła postępowanie egzekucyjne. Pojawił się komornik. Dług spłaciłem ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Komornik i postępowanie egzekucyjne > Alimenty - egzekucja


Odpowiedz
 
19-11-2021, 12:59  
Kostek1988
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie Alimenty - brak zadłużenia a dalej jest komornik. Wierzyciel utrudnia

Jestem ojcem dwójki dzieci w wieku szkolnym. Płace alimenty regularnie. Na początku, gdy nie posiadałem środków do życia - pojawił się dług. Matka dzieci - wierzyciel - wszczęła postępowanie egzekucyjne. Pojawił się komornik. Dług spłaciłem w całości. Bieżące alimenty płace na czas - dla bezpieczeństwa do komornika, a ten przekazuje środki dalej matce. Gdybym wpłacał bezpośrednio matce - ta co wielokrotnie robiła, opóźniała potwierdzenie komornikowi przyjętych kwot.
Pomimo wielu wezwań i próśb - wierzyciel nie chce umorzyć postępowania. Jest to czysta złośliwość.
Skutkiem jest +15% dla komornika co miesiąc.
Co w takiej stymulacji? Postępowanie przeciwegzekucyjne? Jest ktoś w stanie podpowiedzieć coś więcej? Dodam tylko, że opisany stan trwa już od wielu lat.
Kostek1988 jest off-line  
19-11-2021, 13:15  
WicePrezes
Stały bywalec
 
Posty: 461
Domyślnie RE: Alimenty - brak zadłużenia a dalej jest komornik. Wierzyciel utrudnia

postępowanie przeciwegzekucyjne nic nie da, jeśli nie wpłaci Pan sześciokrotności alimentów do depozytu sądowego.

sposób, niestety JEDYNY, to wpłata sześciokrotności miesięcznych alimentów do depozytu sądowego, potem poinformowanie o tym komornika, a oprócz tego zapłacenie bieżących alimentów

oznacza to że w jednym, wyjątkowo ciężkim dla Pana, miesiącu musiałby Pan ponieść ciężar aż siedmiokrotności alimentów

istnienie takiego depozytu sądowego spowoduje, że komornik _musi_ egzekucję _zawiesić_ i nie pobierać swoich opłat

wtedy Pan musi płacić na bieżąco bezpośrednio na rachunek wierzycielki, a pokwitowania wysyłać komornikowi, aby miał bieżącą informację, że Pan wywiązuje się ze zobowiązań.

najlepiej wysyłać przelewy bankowe zlecane przez internet a wygenerowane przez bank potwierdzenia słać na skrzynkę emailową komornika.
WicePrezes jest off-line  
19-11-2021, 13:32  
Kostek1988
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Alimenty - brak zadłużenia a dalej jest komornik. Wierzyciel utrudnia

Bardzo dziękuje za podpowiedz. Czy tą wpłatę na depozyt sądowy należy poprzedzić jakimś postępowaniem/wnioskiem/pismem lub tytułem wpłaty czy sygnaturą postępowania egzekucyjnego?
Jeszcze raz dziękuje.
Kostek1988 jest off-line  
19-11-2021, 15:03  
WicePrezes
Stały bywalec
 
Posty: 461
Domyślnie RE: Alimenty - brak zadłużenia a dalej jest komornik. Wierzyciel utrudnia

podstawą prawną do złożenia depozytu jest poniższy przepis ustawy kodeks postępowania cywilnego:

Przepis prawny:
Art. 883. [Skuteczność zajęcia wynagrodzenia]
§ 1.
Zajęcie jest dokonane z chwilą doręczenia wezwania dłużnikowi zajętej wierzytelności.
§ 2.
Jednakże dłużnik może żądać umorzenia egzekucji co do świadczeń wymagalnych w przyszłości, jeżeli uiści wszystkie świadczenia wymagalne i złoży na rachunek depozytowy Ministra Finansów sumę równającą się sumie świadczeń periodycznych za sześć miesięcy, z równoczesnym umocowaniem komornika do podejmowania tej sumy. Komornik skorzysta z tego umocowania, gdy stwierdzi, że dłużnik popadł w zwłokę z uiszczeniem świadczeń wymagalnych; równocześnie wszczyna z urzędu egzekucję.
Proszę zobaczyć jak skonstruowany jest przepis. Ogólną zasadą jest (opisana w §1 przepisu) skuteczność zajęcia (mówiąc potocznie: "nie ma że boli, egzekwować i już"), ale _wyjątkiem_ od tej zasady jest (opisany w §2 przepisu) depozyt.

Cytat:
Napisał/a Kostek1988 Zobacz post
Czy tą wpłatę na depozyt sądowy należy poprzedzić jakimś postępowaniem/wnioskiem/pismem lub tytułem wpłaty czy sygnaturą postępowania egzekucyjnego?
na to pytanie ma obowiązek _konkretnie_ odpowiedzieć _komornik_ prowadzący sprawę.

większość komorników ma na taką okoliczność przygotowany specjalny formularz który w pańskiej obecności zostanie wydrukowany, a komornik objaśni, jak go wypełnić.


odnośnie rachunku bankowego, na pewno będzie to nr rachunku _inny_ niż nr komornika oraz najprawdopodobniej będzie to nr podany na stronie www sądu rejonowego (znalezienie na www sądu nr który poda komornik jako nr do depozytów będzie dla Pana dodatkowym potwierdzeniem, że nr jest poprawny).

i jeszcze mała uwaga techniczna, jak wypełnić tytuł przelewu.

nawet gdyby nie było to wymagane, ja na Pańskim miejscu (dla własnego spokoju) w tytule przelewu podałbym i sygnaturę sprawy u komornika i imię i nazwisko komornika i imię i nazwisko matki dziecka oraz imię i nazwisko matki dziecka oraz _koniecznie_ użyłbym sformułowania "depozyt opisany w art.883par.2kpc,"

sprawa jest _bardzo_ ważna, a każdy polski bank pozwala na 140 znaków, więc warto wcześniej ułożyć sobie ten tytuł przelewu w edytorze tekstu i sprawdzić czy zmieści się.

mam na myśli mniej więcej taki tytuł przelewu (przykład):
Cytat:
depozyt opisany w art.883par.2kpc, dot.alimentów dziecko Ewa Kowalska wierzyciel Anna Kowalska KM 9999/20 Komornik Winicjusz Kowalski
WicePrezes jest off-line  
06-02-2022, 17:33  
Bartek-80
Użytkownik
 
Posty: 55
Domyślnie RE: Alimenty - brak zadłużenia a dalej jest komornik. Wierzyciel utrudnia

W przypadku ściagniecia komornika przez wierzyciela trzeba mieć na uwadze, ze komornikowi trzeba bedzie zaplacic oplate egzekucyjną za kolejne 12m w wysokości bodajże 5% całości tej kwoty.
Bartek-80 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ zmienił się wierzyciel, a komornik dalej (odpowiedzi: 9) Firma telefoniczna "Era" sprzedała dług, miała na niego nakaz sądowy do zapłaty i nadaną klauzulę. Komornik na podstawie nakazu sądowego z 2001 roku,...
§ wierzyciel domaga się spłaty umorzonego długu z tytułu spłaty całości zadłużenia-PILN (odpowiedzi: 0) Witam serdecznie i proszę o pomoc. W 2009 roku spłaciłem całość zadłużenia z tytułu alimentów pobieranych przez moją konkubinę z funduszu...
§ 50% spłaconego długu, wierzyciel twierdzi, że 100% - komornik, co dalej? (odpowiedzi: 10) Witam. Rok temu poszedłem na ugodę z wierzycielem odnośnie kwoty 1500 zł a następnie rozłożyłem spłatę na cztery raty z czego spłaciłem dwie w...
§ wierzyciel spłacony a komornik dalej chce pieniędzy (odpowiedzi: 4) Witam bardzo proszę o pomoc a mianowicie chodzi o taką sprawę dostałam wezwanie od komornika do zapłaty należności które byłam winna dla sądu za...
§ czy jest możliwość umożenia zadłużenia na mieszkanie (odpowiedzi: 2) Witam Mam takie pytanie w sprawie umożenia/anulowania zadłużenia mieszkania, jest ono wysoko zadłużone według mnie, najemcami tego lokalu są rodzice...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:58.