Sprawa tatuażu u nieletniej

29-08-2008 22:09 Gienio#1
Witam,

Sprawa dosc glupia i byc moze dla niektorych rodzicow wydala by sie blacha ale... moja 15-letnia corka bez wiedzy mojej ani zony zrobila sobie kilka dni temu tatuaz ktory dzis przypadkowo zauwazyla zona. Jest to dla mnie nie do pomyslenia, w glowie mi sie to nie miesci a moje nerwy sa na skraju przepasci. Robila to ponoc w zakladzie kosmetycznym ktory sie tym zajmuje. O tym, ze dziecko poniesie konsekwecje juz z zona zadecydowalismy ale czy takowy zaklad kosmetyczny moze poniesc kare za to, ze zrobil taki tatuaz bez zarzadania chocby legitymacji, czy dowodu potwierdzajacego pelnoletnosc?? Wydaje mi sie, ze do czasu pelnoletnosci corki to my decydujemy czy ktos moze ingerowac w jej cialo czy nie, zwazajac tez na to, ze robienie takiego tatuazu nie zawsze jest bezpieczne dla zdrowia :(

A jeszcze zeby bylo ciekawiej, to tatuaz znajduje sie w okolicy... podbrzusza :|

Czy ktos jest w stanie mi podpowiedziec co zrobic?

z gory serdecznie dziekuje
30-08-2008 12:27 radslws#2
Salony kosmetyczne nie sa zobowiązane by żadać dowodu pełnoletnosći od młodocianych ani tym bardziej zgody rodziców. W tym przypadku młodzi ludzie nie sa chronieni przez panstwo i podobny zakaz dotyczacy picia lakoholu czy tez palenia papierosow nie istnieje w wypadku tatuazy. Wobec czego osoba która zrobiła tatuaz pana corce mialo do tego pelne prawo. Niech pan nie szuka winnych po stronie osob pracujacych w salonie tatuazu bo ten element "dekoracji ciała" jest wąłsnie najbardziej popularny wsrod ludzi mlodych i to nie pierwsza i nie ostatnia dziewczynka ktora bez zgody rodzicow zrobila tatuaz. Jesli chce pan naprawde ukarac corke prosze razem z nią iśc od specjalisty i usunac tatuaz chirurgicznie. Prosze mi uwierzyć, ze ból i niewielka blizna szybko oduczą pana corke podobnych pomysłow.
30-08-2008 12:55 Andrzej_G#3
No tak, najlepiej karać córkę cieleśnie. Naprawdę, genialne rozwiązanie. Jeżeli nie ma tam niecenzuralnych słów, albo sloganów, czy symboli, szerzących nienawiść, albo cokolwiek, to... nie widzę sensu, żeby panikować. To tylko tatuaż. Jedyna kara, jaka może ja czekać w przyszłości, to żal że go zrobiła. Jeżeli sama tego nie będzie nigdy żałowała, to już trudno.

Ale za zmuszenie córki do zabiegu chirurgicznego, sami rodzice powinny zostać ukarani. To jest nieludzie, tyle powiem. Nikt nie powinien mieć prawa do zmuszania dzieci do robienia takich rzeczy. Takie jest moje zdanie.
30-08-2008 14:30 radslws#4
Konstytucja daje rodzicom takie prawo.
30-08-2008 17:32 Colder#5
tak? W mojej ocenie druga część art. 48 nie zezwala im na to. Nie można jej fizycznie zmusić do usunięcia tatuż.

Salonu też Pan nie ruszy.
31-08-2008 07:11 radslws#6
Powołujesz się na art 48 par 2, którego treśc odsyła do konieczności innego przepisu ustawowego. Prosze wskaż o jaki artykule i gdzie umiejscowionym piszesz.
W razie czego podpowiem CI że art 95 i 96 kodeksu rodzinnego zezwala rodzicom napodjęcie czynności zmierzających do właściwego wychowania.
Jeśli chcialeś powolać sie na art 111 krio, cóż nie dostrzegam nadużycia waldzy rodzicielskiej w doprowadzeniu małoletniej do operacji usuwającej tatuaż powstaly na skutek głupoty tej ostatniej.
Prawo akurat w tym przypadku nie powinno mieszać się w wychowanie, gdy faktycznie ojciec dziecka ma jak najbardziej szczere intenecje.
31-08-2008 08:20 Andrzej_G#7
Nie istnieje coś takiego, jak "szczere" intencje, kiedy zadaje się komuś ból. Tak samo rodzice mogliby ją w ramach kary za kradzież albo cokolwiek, zmusić do usunięcia wyrostka robaczkowego. To jest dokładnie to samo. Zwłaszcza, że kulturalny tatuaż to nic złego.
31-08-2008 18:06 Janusz.C.M.#8
[lex:3c2smxsr]Konstytucja RP Art. 48.
1. Rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Wychowanie to powinno uwzględniać stopień dojrzałości dziecka, a także wolność jego sumienia i wyznania oraz jego przekonania.
2. Ograniczenie lub pozbawienie praw rodzicielskich może nastąpić tylko w przypadkach określonych w ustawie i tylko na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu. [/lex:3c2smxsr]
31-08-2008 19:39 Andrzej_G#9
Konwencja o Prawach Dziecka mówi natomiast:


[cytat:36rc0lfw]Art. 37.

Państwa-Strony zapewnią, aby:

a) żadne dziecko nie podlegało torturowaniu bądź okrutnemu, nieludzkiemu czy poniżającemu traktowaniu lub karaniu.[/cytat:36rc0lfw]


A to jest poniżające, okrutne i nieludzkie karanie.
31-08-2008 19:40 Colder#10
[cytat:3b12o7ve] Prosze wskaż o jaki artykule i gdzie umiejscowionym piszesz.[/cytat:3b12o7ve]
nie musze już cytować, bo Janusz M. mnie wyręczył.
31-08-2008 20:40 Markiz32#11
[cytat="Gienio":iwer1ep6] moja 15-letnia corka bez wiedzy mojej ani zony zrobila sobie kilka dni temu tatuaz ktory dzis przypadkowo zauwazyla zona. Jest to dla mnie nie do pomyslenia, w glowie mi sie to nie miesci a moje nerwy sa na skraju przepasci. Robila to ponoc w zakladzie kosmetycznym ktory sie tym zajmuje. [/cytat:iwer1ep6] Twoja 15 letnia córka moze już w majestacie prawa rozpoczynać swoje życie seksualne...a nie tylko zrobić sobie tatuaż...


Content Relevant URLs by vBSEO 3.3.1 PL2 ©2009, Crawlability, Inc.