Dofinansowanie pracodawcy przez UP a zerwanie umowy przez bezrobotnego? - Forum Prawne

 

Dofinansowanie pracodawcy przez UP a zerwanie umowy przez bezrobotnego?

Witam i proszę o pomoc, postaram się napisać krótko i konkretnie. Pracodawca złożył wniosek o dofinansowanie lub stworzenie nowego stanowiska pracy w Urzedzie Pracy. Nie rozpatrzono jeszcze tego wniosku jednak jeżeli zostanie rozpatrzony pozytywnie z ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy > Bezrobocie


Odpowiedz
 
21-03-2010, 20:30  
netox
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Dofinansowanie pracodawcy przez UP a zerwanie umowy przez bezrobotnego?

Witam i proszę o pomoc, postaram się napisać krótko i konkretnie.

Pracodawca złożył wniosek o dofinansowanie lub stworzenie nowego stanowiska pracy w Urzedzie Pracy. Nie rozpatrzono jeszcze tego wniosku jednak jeżeli zostanie rozpatrzony pozytywnie z tego co wiem ma on obowiązek zatrudnienia mnie na okres min. 2 lat.

Na jednej ze stron czytam:
Cytat:
Pracodawca, który otrzymał refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego, jest obowiązany dokonać zwrotu otrzymanych środków wraz z odsetkami, w szczególności jeżeli:

- naruszył warunki umowy o refundację,
- zatrudniał ma utworzonym stanowisku pracy skierowanego bezrobotnego przez okres krótszy niż 3 lata, a w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw – przez 2 lata.
Co w przypadku kiedy ja postanowie zerwać umowę o pracę z moim pracodawca tzn. podobno ja nie bede miał z nim umowy tylko urzad pracy w którym jestem zarejstrowany jako bezrobotny. Czy to oznacza że godzę się na zatrudnienie min 2 lata i nie mam praca do zerwania tej umowy? Czy sa jakieś konsekwencje?

Sporo na ten temat czytałem, szukałem jednak nigdzie nie znalazłem odpowiedzi. Prosze o pomoc.
netox jest off-line  
22-03-2010, 23:06  
Dariusz!
Moderator w spoczynku
 
Dariusz! na Forum Prawnym
 
Posty: 4.076
Domyślnie RE: Dofinansowanie pracodawcy przez UP a zerwanie umowy przez bezrobotnego?

Z pracodawcą będzie Pana łączyć umowa o pracę. Nie interesują Pana żadne zapisy umowy dotyczącej refundacji. W umowie o pracę zawartej na czas określony strony mogą przewidzieć możliwość jej rozwiązania za wypowiedzeniem. Dlatego jeżeli taki zapis znajdzie się w umowie o pracę, to będzie Pan mógł ją wypowiedzieć. Po za tym zawsze może Pan ewentualnie rozwiązać umowę bez wypowiedzenia, jeżeli zaszłyby okoliczności, o których mowa w art. 55 KP.
Jeżeli jednak w umowie o pracę nie będzie zapisu o możliwości jej wypowiedzenia - to jej wypowiedzenie nie wejdzie w grę. Pozostanie wówczas rozwiązanie bez wypowiedzenia, w okolicznościach j/w - lub zwrócenie się do pracodawcy o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron.

Na marginesie dodam (w uproszczeniu), że przepisy o doposażeniu stanowiska pracy, nie wymagają by pracodawca przez 2 lata zatrudniał konkretnego bezrobotnego z imienia i nazwiska - ale by zatrudniał bezrobotnego na tym stanowisku (by utrzymał dofinansowane stanowisko pracy).
Dariusz! jest off-line  
25-03-2010, 20:32  
netox
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Dofinansowanie pracodawcy przez UP a zerwanie umowy przez bezrobotnego?

Wszytko wyjaśnione jasno i rzeczowo dziękuje bardzo za pomoc. Pozdrawiam
netox jest off-line  
10-02-2011, 14:46  
alukap
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Dofinansowanie pracodawcy przez UP a zerwanie umowy przez bezrobotnego?

witam
ja z kolei mam pytanie co w przypadku kiedy utrzymanie pracownika nie trwalo 2 lata tylko 10 miesięcy. bylem zmuszony zamknąć firmę z uwagi na niekorzystną umowe franczyzową zresztą glowna firma z ktora podpisalem umowe zaczeła miec problemy finansowe.
Czy w takim razie musze zwracac wszystkie pieniądze do urzedu pracy?
alukap jest off-line  
19-02-2011, 19:39  
Dariusz!
Moderator w spoczynku
 
Dariusz! na Forum Prawnym
 
Posty: 4.076
Domyślnie RE: Dofinansowanie pracodawcy przez UP a zerwanie umowy przez bezrobotnego?

Tak - środki powinny zostać zwrócone.
Dariusz! jest off-line  
03-05-2012, 20:12  
sasek
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Dofinansowanie pracodawcy przez UP a zerwanie umowy przez bezrobotnego?

Witam!
Ja jeszcze z innej beczki. Wziąłem dofinansowanie z UP na utworzenie nowego stanowiska pracy (umowa na 2 lata). Pracownica przebąkuje coś o ciąży. Co w momencie, gdyby zaszła w ciążę? Czy muszę zatrudnić kogoś nowego na to stanowisko? Teoretycznie kobieta ta będzie nadal pracownikiem, ale nie będzie jej fizycznie, no i zus będzie płacił ewentualne chorobowe i macierzyński.
sasek jest off-line  
04-05-2012, 10:31  
kubus_223
Stały bywalec
 
Posty: 418
Domyślnie RE: Dofinansowanie pracodawcy przez UP a zerwanie umowy przez bezrobotnego?

możesz zatrudnić na zastępstwo ale stanowisko musisz utrzymać.
kubus_223 jest off-line  
04-07-2012, 12:27  
EDZIIAA
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Dofinansowanie pracodawcy przez UP a zerwanie umowy przez bezrobotnego?

Witajcie, ja natomiast powiem szczerze, ze nie wiem co mam myśleć na temat tego dofinansowania i jego konsekwencji. Bardzo was proszę jeśli ktoś coś wiem o pomoc.
PROWADZĘ DZIAŁALNOŚĆ KILKA ŁADNYCH LAT W ZAKRESIE FINANÓW. CAŁKIEM NIEŹLE MI TO NAWET PROSPEROWAŁAO. W PAŹDZIERNIKU 2010 ROKU ZDECYDOWAŁAM SIĘ PRZYJĄĆ DO BIURA PRACOWNIKA W CHARAKTERZE PRZEDSTAWICIEL HANDLOWY WZIĄĆ NA TO STANOWISKO DOFINANSOWANIE O REFUNDACJE KOSZTÓW WYPOSAŻENIA LUB DOPOSAŻENIA STANOWISKA PRACY DLA SKIEROWANEGO BEZROBOTNEGO . PROBLEMY ZACZĘŁY SIĘ OD DRUGIEJ POLOWY 2011 ROKU, KIEDY TO FIRMIE ZACZELIŚMY MIEC KRYZYS- BRAK SPRZEDAŻY USŁUG. W MARCU 2012 ROKUM MÓJ PRACOWNIK BĘDĄCY NA DOFINSOWANIU ZŁOŻYŁ MI WYPOWIEDZENIE.

02-04-2012 POSZŁAM DO URZĘDU PRACY I PO ROZMOWIE Z PRACOWNIKIEM UP ZŁOŻYŁAM PODANIE O ROZWIĄZANIE UMOWY O DOFINANSOWANIE STANOWISKA Z POWODU SŁABEJ KODYCJI FINANSOWEJ FIRMY- NIE CHCHIAŁAM ZATRUDNIAĆ DRUGIEJ OSOBY NA TO MIEJSCE GDYŻ NIE STAĆ MIE BYŁO NA UTRZYMANIE PRACOWNIKA.
12-04-2012 PODANIE PRZYJĘTO ROZPATRZONO POZYTYWNIE Z TERMINEM 30 DNI NA SPŁATĘ.
17-04-2012 NATOMIAST NAPISAŁAM DRUGIE PODANIE PRZY PODPOWEDZI PRACOWNIKA UP Z PROŚBĄ O ROZŁOŻENIE SPŁATY ZOBOWIĄZANIA Z RESZTY NIEWYKORZYSTANYCH PROPORCJONALNIE ŚRODKÓW (5800 ZŁ.)NA RATY. DO PODANIA PRZEDSTAWIŁAM WSZYSTKIE DOKUMENTY KTÓRYCH ŻADAŁ UP( M.IN. PIT Z DOCHODEM ZA 2011 ROK, ZAŚWIADCZENIE ŻE MÓJ MAŁŻONEK JEST AKURAT BEZROBOTNY I INNE..)
I TU POWSTAŁ PROBLEM:
11-05-2012 OTRZYMAŁAM PISMO Z UP ,ŻE TERMIN ZAŁATWIENIA PRZEDMIOTOWEJ SPRAWY POPRZEZ WYDANIE DECYZJI ADMINISTRACYJNEJ PRZEWIDUJE SIĘ DO DNIA 15 -06-2012(POWODEM NIEZAŁATWIENIA SPRAWY W TERMINIE JEST ZŁOŻONY I BUDZ ACY SZEREG WĄTPLIWOŚCI INTERPRETACYJNYCH CHARAKTER SPRAWY -JAKI ZARAZ WYJAŚNIE..DOKUMENTY WSZYSTKIE ZŁOŻYŁAM OK I W CZASIE WYZNACZONYM WYJAŚNIA PRACOWNIK UP ALE P. DYREKTOR UP ZASTANAWIA SIĘ NAD ROZŁOŻENIEM SPŁATY BO MAM MAJĄTE-SAMOCHÓD I LAPTOPA, KTÓRY KUPIŁAM NA DOPOSAŻENIE STANOWISKA, PRACOWNIK UP MÓWI ABYM CZEKAŁA NA PISMO PO 15-06-2012 OSTATECZNE) czekam...
NAGLE DNIA 04-06-2012 OTRZYMUJĘ PISMO Z UP ORZEKAJĄCE O ODMOWIE ROZŁOŻENIA NA RATY NALEŻNOŚCI WYNIKAJĄCEJ Z NIEDOTRZYMANIA WARUNKÓW UMOWY O REFUNDACJĘ. W UZASADNIENIU ODCZYTYJĘ:" ANALIZA DOKUMENTÓW FINANSOWYCH(MÓJ PIT) WYKAZUJE 13368,09 ZŁ. (..) JESTEM W POSIADANIU SAMOCHODU SZCOWANEGO NA WARTOŚĆ 11500 ZŁ. I LAPTOPA 2500 ZŁ. (...) CO ŁĄCZNIE STANOWI WARTOŚĆ NIŻŚZĄ NIŻ SZACOWNY MAJĄTEK TJ. SAMOCHÓD I LAPTOP. W CIĄGU 14 DNI MOGŁAM SIĘ ODWOŁAĆ DO WOJEWODY MAZOWIECKIEGO, JEDNAK CO MYŚLAŁA, ŻE TO I TAK NIC NIE DA WIĘC JAK MAM NADAL 30 DNI NA SPŁATĘ, BYNAJMNIEJ TAK MYŚLAŁA TO BĘDĘ POŻYCZAĆ PIENIĄDZE OD ZNAJOMYCH I RODZINY I MOŻĘ TO SPŁACĘ, JEDNAK UP I P. DYREKTOR ZNÓW MNIE ZASKOCZYLI I OTÓŻ 26-06-2012 DO MNIE I DO MAŁZONKA PRZYSZŁY PISAMA Z SĄDU Z WNIOSKIEM Z UP Z POZEWM WNIESIONYM PRZEZ NICH 14.06.2012 PRZEZ POWODA -POWIATOWY URZĄD PRACY Z NAKAZEM ZAPŁATY ŚRODKÓW NIEWYKORZYSTANYCH Z REFUNDACJI (5800 ZŁ. Z ODSETKAMI) I KWOTĘ 2500 ZŁ. KOSZTÓW SĄDOWYCH
TAK TO WYGLĄDA
MOJE PYTANIE BRZMI CZY TAK URZĄD PRACY MOŻE.
WIEM I ŚWIADOMA JESTEM ŻE PIENIĄZE MUSZĘ ODDAĆ, NAJGORSZE ŻE NIE ROBIŁAM TEGO CELOWO TAK, PRZECIEZ JEST MOMENT ŻE SAMA JESTEM BEZ PRAWIE ŚRODKÓW DO ŻYCIA ,
P. DYREKTOR UP ODMAWIA MI ROZŁOŻENIA SPŁATY TŁUMACZĄC ŻE MÓJ PIT Z DOCHODEM WYKAZJE ŚREDNIO 1000 ZŁ NA MIESIĄC DOCHODU, GDZIE JEST TO ZAZNACZAM DOCHÓD MÓJ I MĘŻĄ I MAMY DZIECKO NA UTRZYMANIU, SAMOCHÓD I LAPTOPA, PRZECIEŻ TO ŚMIESZNE..JEDNOCZEŚNIE PANI DYREKTOR "PODPOWIADA ŻE MAM TEN W.W. MAJĄTEK WYPRZEDAŻ CHYBA ALE SKORO TO ZROBIĘ TO POZBĘDZIE MNIE ŚRODKÓW DO FUNCJONOWANIA FIRMY I CO ZA TYM IDZIE ZOSTANĘ BEZROBOTNA I BĘDĄ MUSIELI MI DAĆ ZASIŁEK, CZYLI ŁĄCZNIE WIĘCEJ NIŻ JA JESTEM DLA NICH. DRUGA SPRAWA JAK MOŻE TAK BYĆ SKORO MAM W PIŚMIE NAPISANIE ŻE MAM CZEKAC DO 15 CZERWCA NA DECYZJĘ OKAZUJĘ SIĘ ŻE TO PRZYŚPIESZONO I 05 CZERWCA JUŻ OTZRYMUJE NEGATYWNĄ ODPOWIEDŹ LISTOWNIE, W KTÓREJ MAM 14 DNI NA ODWOŁANIE A WCZYTUJĄC SIĘ W POZEW SĄDOWY 10 CZERWCA ZARAZ PO WYSŁANIU PISMA WPŁYNĄŁ WNIOSEK DO SĄD CHYBA NIE MINĘŁO 14 DNI DO ODWOŁANIA...

PROSZĘ WSZYSTKICH O POMOC
Z GÓRY DZIĘKUJĘ
EDZIIAA jest off-line  
04-07-2012, 12:38  
natalia11091
Stały bywalec
 
natalia11091 na Forum Prawnym
 
Posty: 2.519
Domyślnie RE: Dofinansowanie pracodawcy przez UP a zerwanie umowy przez bezrobotnego?

Nie da się tego czytać! Używaj małych liter!
natalia11091 jest off-line  
16-11-2013, 12:25  
misiek255
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Dofinansowanie pracodawcy przez UP a zerwanie umowy przez bezrobotnego?

witam wszystkich mam problem tak jak na początku zostalem zatrudniony z dofinansowania miejsca pracy dostałem umowę na dwa lata ale moja ukochana praca okazała się budyc całkiem inna niż sobie wyoblarzem pracuje na kuchni codziennie od niby mialobyci po 8 godzin a le siedzę po 10 12 i wole tylko raz dwa razy w miesiącu w dodatku za najnisza krajowa ale to niejet najgorzasze najgorzsze jet to ze nic nie jet tk jk powinna wszyscy którzy tm pracują maja iuz nerwice spowodu szefostwa wszystko co przywozi szew jest po terminie nic niemorze sie zmarnowaci wszystko trzeba sprzedać a ja mam dopowiedzialnosci za to kuchnie i wrazie kontroli z sznepidu calo odpowiedzialności i chociażbym to chce się zwolnic tylko nie wiem jak czy jest jakaś możliwości poza porzuceniem miejsca pracy
misiek255 jest off-line  
16-10-2014, 19:30  
Paula55555
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Dofinansowanie pracodawcy przez UP a zerwanie umowy przez bezrobotnego?

Witam.
Proszę o pomoc. Aktualnie pracuję w pewnej firmie gdzie pracodawca wziął doposażenie z UP na stworzenie stanowiska pracy dla osoby bezrobotnej, którą wówczas byłam (umowa o pracę na 2 lata) aktualnie jestem na dwutygodniowym wypowiedzeniu,przepracowałam 11 miesięcy i 2 dni) jeżeli zarejestruję się do UP jako bezrobotna to czy nowy pracodawca może ubiegać się o doposażenie na moją osobę ? czy to ma w takim przypadku jakiekolwiek znaczenie,że już ktoś wcześniej dostał na mnie takie doposażenie ?
Paula55555 jest off-line  
16-10-2014, 19:44  
Kosssz
Praktyk
 
Kosssz na Forum Prawnym
 
Posty: 8.029
Domyślnie RE: Dofinansowanie pracodawcy przez UP a zerwanie umowy przez bezrobotnego?

Refundację doposażenia/wyposażenia stanowiska pracy otrzymuje się na "stanowisko pracy", nie na pracownika. Jeśli Ty wypowiedziałaś umowę o pracę, pracodawca (dotychczasowy) jest zobowiązany zgodnie z zawartą umowa z PUP do zatrudnienia innego bezrobotnego na Twoje miejsce.
Cytat:
Napisał/a Paula55555 Zobacz post
jeżeli zarejestruję się do UP jako bezrobotna to czy nowy pracodawca może ubiegać się o doposażenie na moją osobę ? czy to ma w takim przypadku jakiekolwiek znaczenie,że już ktoś wcześniej dostał na mnie takie doposażenie ?
Ubiegać się może, nie oznacza, że otrzyma. W tym przypadku przy rozpatrywaniu wniosku pracodawcy nie bez znaczenia jest kandydatura kandydata.
Z formalnego punktu widzenia nie ma przeciwskazań, aby pracodawca dofinansowanie otrzymał (o ile po zarejestrowaniu w PUP uzyskasz profil pomocy II), aczkolwiek dofinasowanie kolejnego stanowiska pracy, które masz sprawować jest nieracjonalne. Jaki jest powód rozwiązania umowy o pracę z dotychczasowym pracodawcą? Kto ją wypowiedział?
Kosssz jest off-line  
16-10-2014, 19:59  
Paula55555
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Dofinansowanie pracodawcy przez UP a zerwanie umowy przez bezrobotnego?

nie podał powodu,wydaje mi się,że przesunął dotację na pracownika,który ma umowę na rok (do 10.11.2014) jeżeli tak może,no nie wiem ...i ciągle utrzymuje taką samą ilość stanowisk pracy.
Paula55555 jest off-line  
16-10-2014, 20:11  
Kosssz
Praktyk
 
Kosssz na Forum Prawnym
 
Posty: 8.029
Domyślnie RE: Dofinansowanie pracodawcy przez UP a zerwanie umowy przez bezrobotnego?

Cytat:
Napisał/a Paula55555 Zobacz post
nie podał powodu
Ale kto ją wypowiedział? Pracodawca?
Kosssz jest off-line  
16-10-2014, 20:14  
Paula55555
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Dofinansowanie pracodawcy przez UP a zerwanie umowy przez bezrobotnego?

a co oznacza "profil pomocy II"? Kiedy podpisywałam umowę o pracę na czas określony (2 lata) podpisałam również od razu wypowiedzenie za porozumieniem stron,tak sobie pracodawca zażądał mówiąc.że to takie zabezpieczenie dla niego...
Paula55555 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ zerwanie umowy przez najemcę (odpowiedzi: 1) Witam, W czerwcu tamtego roku podpisałam umowę najmu na czas określony bez możliwości wcześniejszego wypowiedzenia. Niestety z powodu poważnych...
§ Zerwanie umowy przez najemce (odpowiedzi: 1) Najemca zerwal umowe najmu lokalu prawie z dnia na dzien oswiadczajac ze za 5 dni sie wyprowadza.umowa byla na 6 miesiecy a minelo zaledwie 1,5...
§ Staż przez urząd pracy - zerwanie z winy pracodawcy. (odpowiedzi: 1) Witam.:) Mam pytanie, które dręczy mnie już od kilku dni i nie wiem co z tym zrobić. Zacznę może od początku. Zostałam przyjęta na staż przez...
§ Zerwanie umowy przez Aster + próba obciążenia za zerwanie umowy konsumenta (odpowiedzi: 5) tekst reklamacji adres mojego nowego zamieszkania (jednocześnie adres do korespondencji) Warszawa 3.12.2010 ...
§ Zerwanie Umowy przez UP (odpowiedzi: 6) Chciałbym się dowiedzieć czy Urząd Pracy od tak może zerwać umowę? Proszę o przeczytanie tego co przydarzyło mi się przez ostatni tydzień. Dnia 4...
§ Zerwanie umowy przez autora (odpowiedzi: 2) Jestem początkujacym wydawcą. Zawarłam umowę z autorem na wydanie powieści. Zawarlismy w tej umowie, ze wydanie bedzie miało przebieg w dwóch etapach...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:01.