czy urzad pracy moze zmuszać do pracy na umowe-zlecenie? - Forum Prawne

 

czy urzad pracy moze zmuszać do pracy na umowe-zlecenie?

Proszę o wyjaśnienie mi czy Urząd Pracy może zmuszać bezrobotnego pod presja utraty statusu bezrobotnego do pracy doradcy emerytalnego bez prawa do urlpou i chorobowego (tak powiedział prelegent)? Czy taka praca liczy się do stażu ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy > Bezrobocie


Odpowiedz
 
06-04-2010, 14:42  
ania7078
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie czy urzad pracy moze zmuszać do pracy na umowe-zlecenie?

Proszę o wyjaśnienie mi czy Urząd Pracy może zmuszać bezrobotnego pod presja utraty statusu bezrobotnego do pracy doradcy emerytalnego bez prawa do urlpou i chorobowego (tak powiedział prelegent)? Czy taka praca liczy się do stażu emerytalnego? Czy zalicza się przy wypłacie zasiłku dla bezrobotnych?

Pozdrawiam
ania7078 jest off-line  
06-04-2010, 15:04  
bryzia77
Użytkownik
 
Posty: 164
Domyślnie RE: czy urzad pracy moze zmuszać do pracy na umowe-zlecenie?

dobre pytanie ..mnie tez to interesuje.Bo oczekiwałam ze Urząd pracy oferuje umowy o prace z przedsiębiorcami a nie umowy zlecenie lub o dzieło na "szemranych"warunkach.taka prace to mogę sobie sama znaleźć.
bryzia77 jest off-line  
06-04-2010, 15:18  
ania7078
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: czy urzad pracy moze zmuszać do pracy na umowe-zlecenie?

Dostałam skierowanie do mojego Urzedu, gdzie przedstawiono mi i innym zgromadzonym ofertę pracy w funduszu emetytalnym - odwiedzanie klientów w domu, typowe spotkanie juz kiedys na takim byłam tylko oczywiście nie w Urzedzie Pracy. Oczywiscie 70% ludzi nie było zainteresowanych, urzedniczka kazała wypełnic mi oświadczenie dlaczego tej pracy nie chcę, usłyszałam tez ze moje stwierdzenie, ze nie posiadam odpowiednich predyspozycji psychicznych i umysłowych jest niewystarczajace i prawdopodobnie nie bedzie dobrym powodem. Bo niby skad wiem ze nie posiadam skoro nigdy tak nie pracowalam...:rolleyes: hmm no i teraz wychodzi na to, że skreśla mnie z listy bezrobotnych poniewaz nie chce pracowac w funduszu emerytalnym... co miałam napisac zeby dobrze uzasadnic swoja decyzje? Zalezy mi na statusie bezrobotnego bo chce szukac stażu w swoim zawodzie a przed taka głupote moge stracic tą możliwosc.
ania7078 jest off-line  
06-04-2010, 16:29  
Dariusz!
Moderator w spoczynku
 
Dariusz! na Forum Prawnym
 
Posty: 4.076
Domyślnie RE: czy urzad pracy moze zmuszać do pracy na umowe-zlecenie?

Bezrobotny może odrzucić bez konsekwencji ofertę innej pracy zarobkowej (a taką jest oferta pracy na umowę zlecenie) jeżeli:
- nie będzie z tego tytułu podlegać ubezpieczeniom społecznym,
- do jej wykonywania nie ma wystarczających kwalifikacji lub doświadczenia zawodowego ani nie może jej wykonywać po uprzednim szkoleniu albo przygotowaniu zawodowym dorosłych,
- stan zdrowia nie pozwala mu na jej wykonywanie,
- łączny czas dojazdu do miejsca pracy i z powrotem środkami transportu zbiorowego przekracza 3 godziny,
- za wykonywanie pracy osiągałby miesięczne wynagrodzenie brutto, w wysokości niższej od minimalnego wynagrodzenia za pracę w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy.
Dariusz! jest off-line  
06-04-2010, 19:15  
megane
Przyjaciel forum
 
Posty: 4.552
Domyślnie RE: czy urzad pracy moze zmuszać do pracy na umowe-zlecenie?

Tak jak zwykle potępiam żerowanie na systemie i sugeruję wzięcie się do uczciwej roboty tak w tej sytuacji słów mi brak by skomentować to przedsięwzięcie urzędu. Może niedługo będą proponowali bezrobotnym sprzedaż pasty do zębów na bazarze albo mycie szyb samochodów na skrzyżowaniach?
Może jakiś zbiorowy "protest" większej grupy osób, które uczestniczyły w tej prezentacji oferty "zatrudnienia"? W jedności siła.
megane jest off-line  
06-04-2010, 20:26  
Dariusz!
Moderator w spoczynku
 
Dariusz! na Forum Prawnym
 
Posty: 4.076
Domyślnie RE: czy urzad pracy moze zmuszać do pracy na umowe-zlecenie?

Również uważam, że takie oferty nie powinny być obsługiwane przez urzędy pracy. Niestety ustawodawca w kwestii nie przyjmowania ofert przez urząd pracy zawarł dość ubogą regulację, zgodnie z którą powiatowy urząd pracy nie może przyjąć oferty pracy, o ile pracodawca:
1) zawarł w ofercie pracy wymagania, które naruszają zasadę równego traktowania w zatrudnieniu w rozumieniu przepisów prawa pracy, i mogą dyskryminować kandydatów do pracy, w szczególności ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie lub orientację seksualną;
2) w okresie do 365 dni przed dniem zgłoszenia oferty pracy został skazany prawomocnym wyrokiem za naruszenie praw pracowniczych lub jest objęty postępowaniem wyjaśniającym w tej sprawie.

Po za tymi dwoma wyjątkami urzędy pracy muszą przyjąć każdą ofertę i niestety muszą je przedstawiać osobom zarejestrowanym. Bezrobotni bez konsekwencji mogą zaś odmówić tylko w okolicznościach jak wyżej wspomniałem.

Dariusz! jest off-line  
07-04-2010, 12:40  
ania7078
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: czy urzad pracy moze zmuszać do pracy na umowe-zlecenie?

jesli chodzi o mnie to szkoda slow, jutro ide na rozmowe o moj wymarzony staz, staram się jakos przygotować ale nie moge przestac mysleć o tym ze moje wysiłki pojdą na marne bo prawo do stażu zostanie mi odebrane... nigdy nie twierdziłam ze urzedy działaja doskonale ale pierwszy raz spotkałam się z tym zeby urząd pracy stawał na drodze do kariery...
ania7078 jest off-line  
23-10-2014, 11:00  
lapczas
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: czy urzad pracy moze zmuszać do pracy na umowe-zlecenie?

Ale ustawodawca mówi o pracy, a w przypadku umów cywilnoprawnych stosunek pracy (przynajmniej w teorii) nie zachodzi. Czy w ogóle UP ma prawo przyjmować takie oferty i przedstawiać je bezrobotnym?
lapczas jest off-line  
24-10-2014, 21:09  
Kosssz
Praktyk
 
Kosssz na Forum Prawnym
 
Posty: 8.029
Domyślnie RE: czy urzad pracy moze zmuszać do pracy na umowe-zlecenie?

Ma prawo i przyjmować i oferować i rozliczać bezrobotnych z odmów o ile oferta spełnia przesłanki "odpowiedniej pracy". Podaję linki do wątków, w których ten temat był niedawno poruszany:
http://forumprawne.org/bezrobocie/568274-urzad-pracy-cisnienie-doradcy.html
http://forumprawne.org/bezrobocie/568274-urzad-pracy-cisnienie-doradcy.html
http://forumprawne.org/bezrobocie/566245-problem-z-zatrudnieniem-po-stazu.html
Cytat:
Napisał/a lapczas Zobacz post
Ale ustawodawca mówi o pracy, a w przypadku umów cywilnoprawnych stosunek pracy (przynajmniej w teorii) nie zachodzi.
Dokładnie to ustawodawca mówi o zatrudnieniu (umowa o pracę) oraz o innej pracy zarobkowej...czyli np. w ramach umów cywilnoprawnych.
Kosssz jest off-line  
19-05-2016, 15:42  
robotnypolak
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: czy urzad pracy moze zmuszać do pracy na umowe-zlecenie?

Z tego co się orientuję to jest tylko jedna możliwość olać takie skierowanie od urzedu pracy podaje schemat idziecie na rozmowę w sprawie umowy zlecenia ze skierowaniem od urzędu pracy. Na rozmowie wnikliwie się pytacie czy wykonywane obowiązki noszą znamiona umowy o pracę i czy będziecie pracować ramię w ramię z kimś kto ma etat te kilka pytań to gwóźdź do trumny dla takiego pseudo pracodawcy wspomnijcie też coś o zgłoszeniu podobnej sytuacji do PIP w waszej byłej pracy przez takiego pracownika na zleceniu . Gwarantuje ,że bardzo szybko taki zleceniodawca da wam spokój przetestowane w moim PUP. Na wszystko jest wyjście nie odmawiajcie zatrudnienia tylko przekażcie zleceniodawcy co ich czeka jak się okaże to pracą na etat i jakie kary im grożą. PIP uwielbia takie sytuacje.
robotnypolak jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Urząd Pracy wysyła na umowe zlecenie (odpowiedzi: 7) Witam, Znajoma dostała z urzędu pracy ofertę pracy do pewnej firmy na umowę zlecenie na kartce jest pouczenie że jeżeli jej nie przyjmie wywalą ją...
§ 17 latek w pracy, czyli jaka umowe moze podpisac? (odpowiedzi: 13) Witam. jak to jest z ta praca gdy ma sie 17 lat? mozna podpisac jakas umowe? jesli tak to jaka? Moja siostra postanowila isc do pracy, i przyjeli ja...
§ umowa zlecenie a urzad pracy (odpowiedzi: 1) Witam. Jestem zarejestrowany w urzędzie pracy jako bezrobotny. Mam możliwość pracy na umowę zlecenie na 3 msc, kwota brutto wynagrodzenia...
§ Szkolenie z urzedu pracy a podjecie pracy w tym czasie na umowe zlecenie (odpowiedzi: 1) Witam mam problem. Zostałem skierowany z urzędu pracy w Sandomierzu na szkolenie " kwalifikacja wstępną na przewóz osób" w czasie trwania szkoleni a...
§ wypadek w pracy na umowe zlecenie (odpowiedzi: 6) podczas wykonywania prac na umowe zlecenie w pracy wydażył się wypadek po którym pracownik znalazł się w szpitalu i musiał się poddać operacji przez...
§ po jakim okresie pracy należy się urlop przy pracy na umowe zlecenie ? (odpowiedzi: 1) po jakim okresie pracy należy się urlop przy pracy na umowe zlecenie?


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:34.