staż a późniejsze zatrudnienie pracownika - Forum Prawne

 

staż a późniejsze zatrudnienie pracownika

witam, w poszukiwaniu odpowiedzi na nurtjące mnie pytanie trafiłam przypadkiem na to forum, będę bardzo wdzięczna jeżeli ktoś tutaj udzieli mi rzeczowej odpowiedzi.. prowadzę mały jednoosobowy gabinet kosmetyczny, zgłosiła się do mnie dziewczyna z chęcią ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy > Bezrobocie


Odpowiedz
 
11-04-2011, 14:19  
kitek84
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie staż a późniejsze zatrudnienie pracownika

witam, w poszukiwaniu odpowiedzi na nurtjące mnie pytanie trafiłam przypadkiem na to forum, będę bardzo wdzięczna jeżeli ktoś tutaj udzieli mi rzeczowej odpowiedzi..

prowadzę mały jednoosobowy gabinet kosmetyczny, zgłosiła się do mnie dziewczyna z chęcią odbycia stażu zawodowego organizowanego przez urząd pracy. zgodziłam się, dopiero za 3 razem udało nam się dostać pozytywne rozpatrzenie wniosku przez UP. dzisiaj przyszła do mnie umowa, w której jest jasno określone, że po odbytym 6-cio miesięcznym stażu muszę zatrudnić dziewczynę na umowę o pracę, w przeciwnym wypadku zobowiązana będę zwrócić koszty poniesione przez UP na zorganizowanie tego stażu czyli 6x miesięczne wynagrodzenie stażystki, 6x jej zus plus dodatkowe odsetki.
nie mówię, że nie będę chciała jej zatrudnić bo również biorę taką opcję pod uwagę, ale jeśli dziewczyna mi się nie sprawdzi, nie będę chciała aby u mnie pracowała i np psuła mi renomę? skąd mogę wiedzieć już na dzień dobry, że będzie dobra? jeśli po 6 miesiacach będe przekonana, że jej nie chcę? czy jest wówczas jakieś prawne rozwiązanie abym nie musiała zwracac tych pieniędzy (które zresztą nie ja będę otrzymywać tylko ona). albo czy można taki staż przerwać przed upływem tych 6 miesięcy? a jeśli to ona nie będzie chciała później pracować na zatrudnienie u mnie ?? będę wdzięczna za odpowiedzi, pozdrawiam
kitek84 jest off-line  
11-04-2011, 17:19  
spamergt
Stały bywalec
 
Posty: 2.059
Domyślnie RE: staż a późniejsze zatrudnienie pracownika

Czy staż może być przerwany?

Staż może być przerwany:
a) przez osobę bezrobotną odbywającą staż w przypadku podjęcia zatrudnienia innej pracy zarobkowej lub podjęcia działalności gospodarczej,
b) na wniosek bezrobotnego odbywającego staż Urząd Pracy może rozwiązać z Organizatorem umowę, w przypadku niezrealizowania przez Organizatora warunków odbywania stażu, po wysłuchaniu Organizatora,
c) na wniosek Organizatora lub z urzędu, po zasięgnięciu opinii Organizatora i wysłuchaniu bezrobotnego, Urząd Pracy może pozbawić bezrobotnego możliwości kontynuowania stażu w przypadku:
- nieusprawiedliwionej nieobecności podczas więcej niż jednego dnia stażu,
- naruszenia przez bezrobotnego podstawowych obowiązków określonych w regulaminie pracy, w szczególności stawienia się do odbycia stażu w stanie wskazującym na spożycie alkoholu, narkotyków lub środków psychotropowych bądź spożywania w miejscu pracy alkoholu, narkotyków lub środków psychotropowych.
- usprawiedliwionej nieobecności uniemożliwiającej zrealizowanie programu stażu.
spamergt jest off-line  
11-04-2011, 17:49  
Kosssz
Praktyk
 
Kosssz na Forum Prawnym
 
Posty: 8.008
Domyślnie RE: staż a późniejsze zatrudnienie pracownika

Wydaje mi się małoprawdopodobne, żeby UP bez twojej wiedzy chciał cię zobowiązać do późniejszego zatrudnienia stażystki. Musiałaś taką informację zamieścić we wniosku.
Gwarancja zatrudnienia stażysty po stażu stanowi jedno z głównych kryteriów przyznawania stażu, zatem jeśli pracodawca określi taką możliwość we wniosku najczęściej staje się ona automatycznie częścią/warunkiem umowy. Czy określiłaś we wniosku, że stażystka zostanie zatrudniona?
Swoją drogą, zobowiązanie organizatora do ewentualnego zwrotu przez całego stypendium abslotnie nie ma uzasadnienia w przepisach prawnych.
Jeśli jednak nie odpowiedają ci warunki umowy, to po prostu jej nie podpisuj i powiadom UP o swojej decyzji. Teoretycznie w trakcie stażu mogłabyś wystąpić o przerwanie stażu (gdyby np. stażystka nie przejawiała predyspozycji do pracy w danym zawodzie), ale ostateczna decyzja należy do Starosty/Dyrektora UP.
Przemyśl zatem swoją sytuację i sytuację ekonomiczną firmy czy stać cię na podjęcie takiego zobowiązania.
Kosssz jest off-line  
11-04-2011, 21:31  
kitek84
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: staż a późniejsze zatrudnienie pracownika

tak oczywiście zdawałam sobie sprawę z tego, że staże przyznają głównie tym, którzy chcą zapewnić później pracę dla bezrobotnego, we wniosku było mniej więcej tak:
liczba stażystów: wpisałam 1, przewidywana liczba zatrudnionych bezrobotnych po odbyciu stażu: wpisałam więc także 1. i tyle. jednak nie spodziewałam się tego warunku zwrotu kosztów.... moja siostra niedawno odbywała staż w urzędzie skarbowym i tam o późniejszym zatrudnieniu nikt jej nawet nie wspomniał.. poprostu staż się skończył, podziękowali, ona zdobyła doświadczenie i tyle. wydawało mi się, że po to są staże. sama nie wiem co robić bo ja nie wykluczam tego, że jej nie zatrudnię jeśli okaże się super pracownikiem, ale boję się, że nie będę jej chciała po tych 6 miesiącach.. a wtedy przymus.. zatrudnić i od razu zwolnić?
kitek84 jest off-line  
12-04-2011, 17:28  
Kosssz
Praktyk
 
Kosssz na Forum Prawnym
 
Posty: 8.008
Domyślnie RE: staż a późniejsze zatrudnienie pracownika

Staże w administracji publicznej tj: Urzędy Miasta, Starostwa Powiatowe, ZUS, Urzędy Skarbowe, Urzędy Pracy, Urzędy Gminy itd. z reguły nastawione są na zapewnieniu bezrobotnym wyłącznie zdobycia doświadczenia zawodowego w danym zawodzie. W tych instytucjach zatrudnienie odbywa się na warunkach konkursu, zatem nie ma możliwości zagwarantowania etatu. Stażysta podejmujący taki staż z reguły jest zorientowany, że szanse na zatrudnienie są niewielkie. Ale w tym roku kiedy pieniądze na staże zostały znacznie zmniejszone nawet te instytucje nie mogą liczyć na wsparcie.
W każdym innym przypadku staż powinien być efektywny, tzn. stażysta po jego zakończeniu ma podjąć pracę u pracodawcy i przestał być bezrobotny. Jest to wtedy racjonalne z punktu widzenia wydatkowania środków publicznych, zwłaszcza w sytuacji kiedy pieniędzy jest po prostu za mało. Uzależnienie zatrudnienia stażysty po stażu przez pracodawcę od tego "czy się sprawdzi czy nie" jest praktycznie niemożliwe do zweryfikowania przez UP, gdyż jest to indywidualna, subiektywna ocena danego pracodawcy, niejednokrotnie będąca wynikiem próby "wymigania" się od zatrudnienia stażysty. Z tego zapewnie wynika wpisanie tego warunku do umowy. Proponowałabym ci się skontaktować z UP i zapytać co w przypadku, kiedy stażystka nie będzie przejawiała predyspozycji do wykonywania zawodu i jak to się będzie miało do twojego zobowiązania.
Jeśli jednak nadal będziesz się bała finansowych konsekwencji po prostu zrezygnuj z podpisania umowy. Lepsze to chyba niż oddawanie stypendium (co nadal nie wydaje mi się do końca właściwe pod kątem prawnym) albo przyjęcie do pracy nie nadającej się osoby.
Kosssz jest off-line  
13-04-2011, 13:55  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: staż a późniejsze zatrudnienie pracownika

Z tego co się orientuję, to nie musisz jej zatrudnić jeśli się nie sprawdzi, pod warunkiem, że za to zatrudnisz inna osobę, która jest zarejestrowana jako bezrobotna. Wtedy musisz tylko napisać pismo do UP wyjaśniające całą sytuację (że stażystka nie spełnia Twoich oczekiwań a ta inna osoba ma lepsze kwalifikacje itd.). Tylko ta "inna osoba" musi mieć status osoby bezrobotnej.
 
13-04-2011, 19:44  
Kosssz
Praktyk
 
Kosssz na Forum Prawnym
 
Posty: 8.008
Domyślnie RE: staż a późniejsze zatrudnienie pracownika

Cytat:
Napisał/a Julka1985 Zobacz post
Z tego co się orientuję, to nie musisz jej zatrudnić jeśli się nie sprawdzi, pod warunkiem, ....
Niekoniecznie. Zależy jak sformułowany został punkt umowy dotycz. zatrudnienia po stażu, tzn. czy mówi o zatrudnieniu po prostu "bezrobotnego" czy zatrudnieniu "Pana/i X", którego/ej dotycz. umowa. Jeśli umowa jasno precyzuje, że zatrudnienie po stażu ma nastąpić w stosunku do stażystki, to zatrudnienie innego bezrobotnego może nie wystarczyć. Należałoby tą kwestię sprawdzić w umowie.
Ale ewentualne pismo do UP, o którym pisze Julka1985 może być wyjściem z sytuacji gdyby stażystka się nie sprawdziła.
Kosssz jest off-line  
13-04-2011, 20:26  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: staż a późniejsze zatrudnienie pracownika

Tak na prawdę to zależy od konkretnego UP. W moim mieście wystarczyło pismo takie jak pisałam wcześniej, mimo, że prośba o stażystę była imienna i było zadeklarowane zatrudnienie tego pracownika po odbyciu stażu. Z kolei moja znajoma z sąsiedniego powiatu, podlegająca już innemu UP nie miała takiej opcji jak opisałam wcześniej i musiała zatrudnić konkretną osobę, a gdy tego nie zrobiła, to co prawda nie zwracała żadnych kosztów, ale już nie mogła starać się o stażystę w następnym roku. Tak więc wszystko chyba zależy od kierownictwa UP-u i ich ewentualnej dobrej woli. Pozdrawiam i życzę, żeby jednak stażystka okazała się super pracownikiem
 
15-04-2011, 21:27  
kitek84
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: staż a późniejsze zatrudnienie pracownika

dzięki za odpowiedzi, póki co podpisałam tą umowę, mam nadzieję, że wszystko będzie dobrze, w urzędzie powiedzieli mi, że w razie gdyby owa stażystka odwinęła jakiś numer wszystko będę musiała opisać i wezwać ewentualnych świadków i wówczas niezatrudnienie będzie uzasadnione.. innej opcji nie ma, a czy ktoś się orientuje czy mogę wystąpić w międzyczasie o dofinansowanie z urzędu pracy na stworzenie nowego stanowiska pracy dla owej stażystki? czy ta sprawa będzie kolidowała ze stażem?
kitek84 jest off-line  
16-04-2011, 07:58  
Kosssz
Praktyk
 
Kosssz na Forum Prawnym
 
Posty: 8.008
Domyślnie RE: staż a późniejsze zatrudnienie pracownika

Wystąpić możesz. Kwestia pozytywnego rozpatrzenia wniosku pozostaje w gestii Dyrektora UP lub ewentualnie komisji. Ale trwająca umowa dotycz. stażu nie powinnna mieć wpływu na przyznanie środków.
Kosssz jest off-line  
28-09-2014, 19:26  
kasik1821
Użytkownik
 
Posty: 33
Domyślnie RE: staż a późniejsze zatrudnienie pracownika

Witam za dwa tygodnie konczy mi sie staż, niestety pacodawca chce mnie zatrudnic. Janie chce być zatrudniona, ponieważ jest to praca po 9 godzin dziennie od 8 - 17, a ja mieszkam z babcia ktora sie opiekuje i bardziej szukam pracy zmianowe. Czy takie uzasadnienie wystarczy ze PUP mnie nie wyrejstrowal za odmowe przyjecia pray po stażu?
kasik1821 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ staż przerwany przez stażystkę a późniejsze zobowiązanie (odpowiedzi: 21) Witam serdecznie, potrzebuję pilnie porady, znalazłam to forum i będę wdzięczna za wszelką pomoc:) Otóż sytuacja wygląda tak: jestem pracodawcą...
§ Staż z UP na stanowisku pracownik biurowy a późniejsze zatrudnienie (odpowiedzi: 1) Witam. Za dwa tygodnie kończę staż z UP na stanowisku pracownik biurowy mam w związku z tym pytanie może ktoś z Was będzie wiedział .. no więc tak po...
§ Pytanie o staż i późniejsze zatrudnienie (odpowiedzi: 25) Witam serdecznie :) Moje pytanie dotyczy stażu i późniejszego zatrudnienia w danej instytucji. Staram się o staż. Znalazłam pracodawcę, który...
§ Staż 4-miesięczny, a późniejsze zatrudnienie. (odpowiedzi: 2) Jeżeli nie napisałem w tym dziale co powinienem, to proszę o przeniesienie ;). Sprawa jest następująca. Dostałem się na staż z Powiatowego Urzędu...
§ Umowa zlecenie a późniejsze zatrudnienie o pracę (odpowiedzi: 8) Witam serdecznie Obecnie jestem zatrudniony przez Agencję Pracy Tymczasowej w jednej firmie na umowę zlecenie. Obecną umowę mam zawartą na jeden...
§ Szkolenie z UP i poźniejsze zatrudnienie (odpowiedzi: 1) Witam, Mam pytanko- Urząd Pracy chce dać mi dofinansowanie na szkolenie zawodowe po którym mam gwarancję zatrudnienia w pewnej firmie (ktora się...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:14.