Wyrzucą mnie ze stażu? - Forum Prawne

 

Wyrzucą mnie ze stażu?

Witam, jestem na stażu z urzędu pracy od 15.05.2014 roku, staż ma trwać 6 miesięcy z gwarancją zatrudnienia po odbyciu stażu. Staż odbywa się w biurze kredytowym. Mój szef - właściciel biura kredytowego oraz jego ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy > Bezrobocie


Odpowiedz
 
02-09-2014, 16:56  
Natalia5536
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Wyrzucą mnie ze stażu?

Witam,

jestem na stażu z urzędu pracy od 15.05.2014 roku, staż ma trwać 6 miesięcy z gwarancją zatrudnienia po odbyciu stażu. Staż odbywa się w biurze kredytowym. Mój szef - właściciel biura kredytowego oraz jego żona - doradca finansowy, również pracownik biura kredytowego, od samego początku mojego stażu kładli duży nacisk na sprzedaż kredytów oraz pozyskiwanie klientów. W ciągu ostatnich 3 miesięcy szef kilkakrotnie groził mi, że wyrzuci mnie ze stażu jezeli nie sprzedam kredytów na daną kwotę. Za każdym razem jakoś udawało mi się sprzedać kredyty na wymaganą kwotę poza sierpniem. W sierpniu nie uzyskałam "minimum" i dziś (02.09.2014) usłyszałam od mojego szefa, że w przyszłym tygodniu w środę (10.09.2014) złoży pismo do urzędu pracy o rezygnację z mojego stażu. Oczywiście po raz kolejny powtórzył, że nie będzie szczędzić języka w opinii o moim stażu i napisze wszystko. Moim zdaniem nie ma nic do napisania, ponieważ zawsze sumiennie się wywiązywałam z moich obowiązków, codziennie wysyłałam szefowej na e-mail wiadomość z planem na dany dzień oraz z podsumowaniem dnia poprzedniego. Nie spóźniałam się do pracy. Codziennie w pracy daję z siebie 150% i staram się, lecz szefowi to za mało, ponieważ na mnie "nie zarabia". Boję się, że w opinii o mnie nakłamie a ja przez to będę musiała zwrócić urzędowi pracy całe pieniądze z mojego stażu.
Natalia5536 jest off-line  
02-09-2014, 17:08  
Kosssz
Praktyk
 
Kosssz na Forum Prawnym
 
Posty: 8.029
Domyślnie RE: Wyrzucą mnie ze stażu?

Czy na staż zostałaś skierowana przez PUP czy inny podmiot?
Z jakich środków finansowany jest Twój staż - unijnych czy krajowych?
Kto jest Twoim opiekunem stażu i czy udziela Ci on/a pomocy i wskazówek przy realizacji zadań na stażu czy tylko wymaga?
Czy Ty albo pracodawca zgłaszaliście podmiotowi, który skierował Cię na staż kiedykolwiek jakiekolwiek zastrzeżenia/uwagi co do przebiegu realizacji stażu czy też współpracy?
Kosssz jest off-line  
02-09-2014, 17:29  
Natalia5536
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Wyrzucą mnie ze stażu?

Na staż zostałam skierowana z PUP i także ich pracownica jest moją opiekunką. Mój staż jest finansowany ze środków unijnych. Nigdy nie rozmawiałam ze swoją opiekunką na ten temat, ponieważ nigdy jej nie ma w pracy. Natomiast raz rozmawiałam na ten temat z inną pracownicą PUP. Jedyne co mi poradziła, to pracować dalej i zobaczymy co z tego wyjdzie. Jeżeli chodzi o skargi szefa do urzędu pracy, to nic mi na ten temat nie wiadomo. Zawsze tylko straszył mnie, że napisze pismo do urzędu pracy i nie jestem pewna, czy faktycznie coś docierało z jego strony do PUP. Każda rozmowa z nim jest nieprzyjemna, krzyczy, daje mi odczuć w naszych rozmowach, że nie ma do mnie szacunku.
Natalia5536 jest off-line  
02-09-2014, 18:34  
Kosssz
Praktyk
 
Kosssz na Forum Prawnym
 
Posty: 8.029
Domyślnie RE: Wyrzucą mnie ze stażu?

Cytat:
Napisał/a Natalia5536 Zobacz post
Na staż zostałam skierowana z PUP i także ich pracownica jest moją opiekunką.
Pracownica PUP czy pracownica firmy?
Kosssz jest off-line  
02-09-2014, 19:03  
Natalia5536
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Wyrzucą mnie ze stażu?

Opiekunem jest szef i jego żona, ale głównie szef bo to on jest właścicielem firmy. Pomagali mi tylko przez pierwszy miesiąc, teraz tylko wymagają i krytykują za ewentualne błędy.
Natalia5536 jest off-line  
02-09-2014, 19:17  
Kosssz
Praktyk
 
Kosssz na Forum Prawnym
 
Posty: 8.029
Domyślnie RE: Wyrzucą mnie ze stażu?

No dobrze... przede wszystkim musisz mieć świadomość, że zagrożenie przerwania stażu w tej sytuacji jest bardzo duże, a Ty nie masz wpływu na utrzymanie stażu, jeśli pracodawca zrezygnuje ze współpracy. Należy teraz skupić na tym, aby pracodawca nie zrzucił na Ciebie całej winy za taki stan rzeczy.

Przede wszystkim, aby staż przerwać pracodawca musi zawnioskować o to do PUP-u i podać powód... racjonalny powód, a nie byle jaki. PUP zanim podejmie decyzję musi (zwłaszcza w sytuacji konfliktowej, jaka się tutaj szykuje) wysłuchać drugiej strony, czyli Ciebie. I teraz ważne jest, aby w przypadku radykalnych kroków pracodawcy potrafiła się obronić przytaczając wszystkie nieprawidłowości.
Rozumiem, że chcesz prawdopodobnie utrzymać się na stażu, ale jak już wcześniej wspomniałam, jeśli pracodawca zrezygnuje, ani Ty nie będziesz miała na to wpływu, a i PUP też nie. W takiej sytuacji PUP wyciągnie wnioski na przyszłość i nie będzie tam więcej kierować stażystów, ale wszystko zależy od tego co naopowiada pracodawca i jak Ty się będziesz bronić.
Weź ponadto pod uwagę, że takie zachowanie pracodawcy może jeszcze wynikać z jednego... za 3 m-ce musi Cię zatrudnić już na własny koszt, więc być może szuka sposobu jak tego uniknąć poprzez udowodnienie, że się do tego nie nadajesz.

Czy kierując cię na staż PUP skierował Cię na badania lekarskie? A jeśli nie, to czy zrobił to pracodawca?
Czy pracodawca przeszkolił Cię w zakresie BHP i P.POŻ?
Kosssz jest off-line  
02-09-2014, 19:58  
Natalia5536
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Wyrzucą mnie ze stażu?

PUP skierował mnie na badania.
A jesli chodzi o BHP itd to już pracodawca mnie przeszkolił.
Zastanawiam się, czy nie zebrać sobie jakichś dowodów na to, że sumiennie wywiązywałam się z każdego danego mi zadania, np wydrukować sobie wszystkie e-maile wysłane do szefowej z planami na dzień i z podsumowaniem dnia poprzedniego.
Natalia5536 jest off-line  
02-09-2014, 20:12  
Kosssz
Praktyk
 
Kosssz na Forum Prawnym
 
Posty: 8.029
Domyślnie RE: Wyrzucą mnie ze stażu?

Możesz, na pewno to nie zaszkodzi. Natomiast miej świadomość, że ocena Twojej efektywności tak naprawdę należy do pracodawcy czy też opiekuna, czyli osoby, która zna specyfikację pracy oraz organizację firmy i na tej podstawie może orzec czy wymagania postawione stażyście są odpowiednie czy też wygórowane. Czy PUP będzie w stanie jednoznacznie to ocenić, trudno powiedzieć.
Jeśli natomiast w emailach zawarte są np. słowa niecenzuralne bądź sformułowania Tobie uwłaczające, to jest to zachowanie/wydrukowanie takich treści należałoby przedstawić w PUP, nawet nie czekając na krok pracodawcy.
Kosssz jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Policjant podrzucił mi marihuanę - wyrzucą mnie z uczelni? (odpowiedzi: 10) Ostatnio zostałem wylegitymowany za drobne wykroczenie. Miał być mandat (później zresztą był), ale na początku skończyło się na wylegitymowaniu i...
§ Czy tata może zabrać mnie na stałę do Austri? Mam 14 lat. (odpowiedzi: 10) Witam. Jestem tu nowy i mam następujące pytanie: czy mając 14 lat, tata mógłby mnie zabrać na stałę do Austri i co ze szkołą(niemiecki znam 'tak...
§ urzad gminy nie przyjął mnie na staż (odpowiedzi: 1) Witam. 2 lata temu wpisałam się w Urzędzie Gminy na listę do odbycia stażu. W tamtym roku urzędnicy tłumaczyli się ze nie mają funduszy dla...
§ jezeli wyrzucą mnie ze szkoły za niechodzenie... (odpowiedzi: 13) czy będe ciągle dostawał alimenty, czy dostane kuratora, co mi grozi? chodzi mi o pożądne niechodzenie do szkoły, np 1 dzień w tygodniu, mam 17 lat
§ Co jeśli mnie wyrzucą? (odpowiedzi: 2) Mam 17 lat w lutym przyszłego roku skończę 18. Piszę tego posta aby uzyskać odpowiedź na pytanie : Co jeśli rodzice mnie wyrzucą z domu? Rok temu już...
§ Czy wyrzucą nas z własnego domu? (odpowiedzi: 2) Witam forumowiczów. Mam pytanie. Mój mąż jest właścicielem (w spadku po rodzicach) w 1/6 nieruchomości na której stoją dwa budynki. Toczy się sprawa...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:26.