Szkolenie z Urzedu pracy i podjęcie pracy - Forum Prawne

 

Szkolenie z Urzedu pracy i podjęcie pracy

Witam, mam taki problem ponieważ złożyłem papiery do Urzędu Pracy z wnioskiem o szkolenie. Prawdopodobnie to szkolenie dostanę, ale niestety z czegoś trzeba się utrzymać. Moje pytanie jest następujące ponieważ opinie znajomych są podzielone: Czy ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy > Bezrobocie


Odpowiedz
 
13-10-2014, 20:55  
tiro
Użytkownik
 
Posty: 150
Domyślnie Szkolenie z Urzedu pracy i podjęcie pracy

Witam, mam taki problem ponieważ złożyłem papiery do Urzędu Pracy z wnioskiem o szkolenie. Prawdopodobnie to szkolenie dostanę, ale niestety z czegoś trzeba się utrzymać. Moje pytanie jest następujące ponieważ opinie znajomych są podzielone:
Czy jeżeli rozpocznę kurs na który skierował mnie Urząd Pracy, a ja nie będę posiadał środków do życia (jestem bezrobotnym od dłuższego czasu) i będę chciał iść do jakiejkolwiek pracy, aby tylko mieć pieniądze na przeżycie to mogę dokończyć kurs, a jednocześnie pracując?

Wiem, że był już taki temat wcześniej, ale tam odpowiedź była negatywna - prawdopodobnie ze względu na pobierane stypendium.
Ja nie wiem nic na temat wypłacania stypendium z Urzędu Pracy, dlatego też jeżeli szkolenie ma trwać 5 miesięcy mogę mieć problem z podstawowymi potrzebami.
Liczę na Państwa pomoc pozdrawiam.
tiro jest off-line  
14-10-2014, 13:34  
hak89
Stały bywalec
 
Posty: 550
Domyślnie RE: Szkolenie z Urzedu pracy i podjęcie pracy

Uczestnikowi szkolenia przysługuje stypendium w okresie odbywania szkolenia w wysokości 997,40 brutto miesięcznie, czyli 120% zasiłku dla bezrobotnych.
Jeżeli uczestnik szkolenia jest 150 godzin lub więcej przysługuje taka kwota, w przypadku mniejszej ilości godzin kwota ustala się proporcjonalnie (np. byłeś 75 godz to otrzymasz połowę z tej kwoty).
Jeżeli uczestnik ma mniej niż 30 godzin szkolenia to otrzymuje tak jak za 30 godzin.

Jeżeli podejmiesz pracę zostaniesz wyrejestrowany i nie będziesz już bezrobotnym, masz prawo do ukończenia szkolenia, ale otrzymasz stypendium = 20% normalnej kwoty.

Pamiętaj, że tylko podjęcie pracy stanowi uzasadnioną przyczynę przerwania szkolenia, natomiast każda inna sytuacja jest rozpatrywana indywidualnie i w przypadku uznania przerwania szkolenia z własnej winy jesteś zobowiązany do zwrotu kosztów szkolenia.
hak89 jest off-line  
26-10-2014, 11:17  
tiro
Użytkownik
 
Posty: 150
Domyślnie RE: Szkolenie z Urzedu pracy i podjęcie pracy

Bardzo dziękuję Pani!
Mam jeszcze jedno pytanie - jeżeli przyznają mi kurs w moim rodzinnym mieście, ale nie mogę już mieszkać z rodzicami (trudna sytuacja, szkoda gadać) i chciałbym się przeprowadzić do innego województwa (ok. 200km od miasta gdzie staram się o kurs) to mogę wnioskować o przeprowadzenie kursu w innym mieście ze względu na obecną sytuację? Tam mam siostrę i mogę u niej mieszkać do czasu podjęcia pracy, a tutaj mam wielki problem bo i do pracy nie mogę iść, ani już mieszkać z rodzicami.
Ktoś wie jak nie stracić dofinansowania i mieszkać u siostry? Troszeczkę chaotycznie napisane, ale liczę, że zrozumiale. Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam.
tiro jest off-line  
27-10-2014, 08:55  
hak89
Stały bywalec
 
Posty: 550
Domyślnie RE: Szkolenie z Urzedu pracy i podjęcie pracy

W przypadku zmiany miejsca zamieszkania na obszar, na którym Twój PUP nie ma właściwości miejscowej nie możesz być zarejestrowany w PUPie w rodzinnym mieście.
Zostaniesz wyrejestrowany z powodu zmiany miejsca zamieszkania albo posiadając meldunek stały lub czasowy u siostry możesz dokonać przeniesienia swojej karty rejestracyjnej aby zachować ciągłość rejestracji.
hak89 jest off-line  
08-11-2014, 15:48  
tiro
Użytkownik
 
Posty: 150
Domyślnie RE: Szkolenie z Urzedu pracy i podjęcie pracy

Witam, dostałem odpowiedź pozytywną na mój wniosek na kurs. Zrobiłem badania i im je dostarczyłem teraz muszę zrobić profil kierowcy, doradca zawodowy powiedział, że będą się kontaktować ze mną jak zbiorą grupę. Jeżeli teraz podejmę się pracy to jak będzie wyglądać mój dalszy kurs? Będę musiał indywidualnie się umawiać z instruktorami na egzamin/jazdy? Ktoś jest zorientowany w temacie?
tiro jest off-line  
08-11-2014, 16:47  
Kosssz
Praktyk
 
Kosssz na Forum Prawnym
 
Posty: 8.029
Domyślnie RE: Szkolenie z Urzedu pracy i podjęcie pracy

Cytat:
Napisał/a tiro Zobacz post
doradca zawodowy powiedział, że będą się kontaktować ze mną jak zbiorą grupę. Jeżeli teraz podejmę się pracy to jak będzie wyglądać mój dalszy kurs?
Stracisz szansę na odbycie tego szkolenia.
Jeśli podejmiesz pracę przed rozpoczęciem kursu, to stracisz status osoby bezrobotnej, a co się z tym wiąże nie będziesz mógł go odbyć "na koszt" PUP. Musisz posiadać status bezrobotnego w dniu skierowania na szkolenie czyli w dniu jego rozpoczęcia. Pozytywna odpowiedź na wniosek to za mało.
Kosssz jest off-line  
14-11-2014, 21:22  
tiro
Użytkownik
 
Posty: 150
Domyślnie RE: Szkolenie z Urzedu pracy i podjęcie pracy

Bardzo dziękuję za zainteresowanie, bardzo mi Państwo pomogliście.
Zapytam już o ostatnia rzecz - od kiedy przysługuje mi stypendium (i czy na pewno przysługuje dla każdego)? Czekam na telefon z PUP ponad 2tyg (odezwą się jak uzbiera się grupa na kurs (?)), a z czegoś trzeba ciągle żyć, a niestety pracy się podjąć nie mogę.
Dziękuję i pozdrawiam.
tiro jest off-line  
16-11-2014, 17:15  
Kosssz
Praktyk
 
Kosssz na Forum Prawnym
 
Posty: 8.029
Domyślnie RE: Szkolenie z Urzedu pracy i podjęcie pracy

Stypendium dla bezrobotnego przysługuje od dnia rozpoczęcia szkolenia. Jak już wyżej napisałam, to z tego co piszesz, na razie masz pozytywnie rozpatrzony wniosek i oczekujesz na zebranie się grupy, a więc szkolenie się jeszcze nie rozpoczęło w związku z tym stypendium na razie nie przysługuje. Poza tym stypendium wypłacane jest zawsze "z dołu" w okresach miesięcznych, więc jeśli np. szkolenie rozpocznie się listopadzie br., to pierwsze stypendium otrzymasz w grudniu (zawsze do 14 dnia kolejnego miesiąca następującego po miesiącu, w którym szkolenie się rozpoczęło).
Kosssz jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Szkolenie z Urzedu pracy i podjęcie pracy (odpowiedzi: 4) Witam. Proszę o pomoc zanim narozrabiam. Udało mi się zakwalifikować na szkolenie finansowane przez urząd pracy . Chodzi o prawo jazdy...
§ Bezpłatne szkolenie przed podjęciem pracy (odpowiedzi: 2) Witam, Mam takie oto pytanie, czy przyszły pracodawca może wysłać mnie na bezpłatne szkolenie do innej miejscowości? Oznacza to w praktyce, że to...
§ Czy pracodaca musi we wniosku do urzedu pracy zaznaczyc ze mnie przyjmnie do pracy? (odpowiedzi: 2) Witam:) Ja mam takie pytanie czy jezeli pracodawca będzie chciał mnie przyjąć na staż a we wniosku do urzedu pracy nie zaznaczy ze mnie przyjmie po...
§ Szkolenie z urzedu pracy a podjecie pracy w tym czasie na umowe zlecenie (odpowiedzi: 1) Witam mam problem. Zostałem skierowany z urzędu pracy w Sandomierzu na szkolenie " kwalifikacja wstępną na przewóz osób" w czasie trwania szkoleni a...
§ Szkolenie indywidualne z UP, a podjęcie pracy. (odpowiedzi: 2) Witam. Mam pytanie odnoście szkolenie indywidualnego z Urzędu Pracy. Starałem się w UP o szkolenie indywidualne i przyszło mi pismo iż ".......
§ Pieniądze z urzędu pracy za znalezienie pracy bez pomocy urzedu?? (odpowiedzi: 2) Witam . Mam takie pytanie czy należą mi się jakiekolwiek pieniądze z URZĘDU PRACY jeśli sama znalazłam sobie pracę ? Słyszałam że Biuro Pracy ma...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:40.