Bon na zasiedlenie zasady? - Forum Prawne

 

Bon na zasiedlenie zasady? 25

Cytat: Napisał/a mapcel jestem obecnie na 5-cio miesięcznym stażu w firmie oddalonej o niecałe 90 km od mojego miejsca zameldowania. Cytat: Napisał/a mapcel Jakbym się zarejestrował w UP zaraz po ukończeniu stażu, złożył odpowiednie dokumenty ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy > Bezrobocie


Odpowiedz
 
28-06-2017, 11:31  
Kosssz
Praktyk
 
Kosssz na Forum Prawnym
 
Posty: 8.029
Domyślnie

Cytat:
Napisał/a mapcel Zobacz post
jestem obecnie na 5-cio miesięcznym stażu w firmie oddalonej o niecałe 90 km od mojego miejsca zameldowania.
Cytat:
Napisał/a mapcel Zobacz post
Jakbym się zarejestrował w UP zaraz po ukończeniu stażu, złożył odpowiednie dokumenty to miałbym szanse na otrzymanie bonu, czy mogliby się przyczepić do odbytego stażu
Mogą się przyczepić, bo wszystko wskazuje na to, że już Pan się osiedlił w nowym miejscu (miejscowości, w której odbywa Pan staż, a potem będzie praca). Bon na zasiedlenie jest formą pomocy bezrobotnemu w jego osiedleniu się w nowym miejscu. Bez znaczenia jest to, gdzie ma Pan meldunek. Istotne jest to, gdzie Pan zamieszkuje.
A obawiam się, że PUP podda w wątpliwość wydanie Panu bonu jeśli już od jakiegoś czasu mieszka Pan w nowym miejscu. No chyba, że codziennie dojeżdża Pan te 90 km i z powrotem.

Cytat:
Napisał/a mgrszymon Zobacz post
wzór wniosku o bon zasiedleniowy z mojego urzędu i jest też tam punkt weksel własny i poręczyciel, i własnie ten poręczyciel musi mieć dochód miesięczny chyba 2400 brutto minimalnie.

czy jest szansa żeby zrobić w ten sposób żeby poręczycieli było dwóch którzy mają najniższą krajową?
Pytanie należy zadać w swoim PUP. Na forum nie bawimy się w zgadywanki.
Kosssz jest off-line  
11-07-2017, 15:40  
groch144
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Bon na zasiedlenie zasady?

Dzień dobry. Proszę o konsultację w sprawie formy pomocy świadoczej przez Urząd Pracy a konkretnie "Bonu na zasiedlenie". Obecnie jestem osobą bezrobotną jednak prawdopodobnie zostanę zatrudniony od września w tej samej placówne oświadotej w której pracowałem do końca czerwca jako nauczyciel. Pani w urzędzie pracy powiedziała mi że bon nie zostanie przyznany mimo iż spełniam wszystkie kryteria jednak moim pracodawcą będzie ten samy który zatrudniał mnie wcześniej. Uargumentowałem to tym ze w porzednim roku dojeżdzałem do pracy ponad 100km jednak chcę się zasiedlić w miejscu pracy a sama nazwa bonu to zugeruje. Spełniam wszystkie wytyczne więc pani powiedziała mi że mają swoję wewnętrzne kryteria którymi się sugerują. Czy takie wewnętrzne ustalenia urzędu pracy mają moc prawną skoro w Kryteriach zamieszczonych na oficjalanej stronie spełniam wszystkie?
groch144 jest off-line  
11-07-2017, 15:55  
Kosssz
Praktyk
 
Kosssz na Forum Prawnym
 
Posty: 8.029
Domyślnie RE: Bon na zasiedlenie zasady?

Cytat:
Napisał/a groch144 Zobacz post
Czy takie wewnętrzne ustalenia urzędu pracy mają moc prawną skoro w Kryteriach zamieszczonych na oficjalanej stronie spełniam wszystkie?
Owszem.
Zgodnie bowiem z art. 66n ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy " Na wniosek bezrobotnego do 30 roku życia starosta, na podstawie umowy, może przyznać bon na zasiedlenie w związku z podjęciem przez niego poza miejscem dotychczasowego zamieszkania zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej, jeżeli:
1) z tytułu ich wykonywania będzie osiągał wynagrodzenie lub przychód w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto miesięcznie oraz będzie podlegał ubezpieczeniom społecznym;
2) odległość od miejsca dotychczasowego zamieszkania do miejscowości, w której bezrobotny zamieszka w związku z podjęciem zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej wynosi co najmniej 80 km lub czas dojazdu do tej miejscowości i powrotu do miejsca dotychczasowego zamieszkania środkami transportu zbiorowego przekracza łącznie co najmniej 3 godziny dziennie;
3) będzie pozostawał w zatrudnieniu, wykonywał inną pracę zarobkową lub będzie prowadził działalność gospodarczą przez okres co najmniej 6 miesięcy."
Może oznacza, że nie ma obowiązku udzielać bonu każdemu wnioskującemu (nawet jeśli spełnia kryteria ustawowe). Ocena komu przyznać bon na zasiedlenie a komu nie, zależy od konkretnego starosty(urzędu pracy).

Powód odrzucenia wniosku zostanie wskazany w piśmie informującym o sposobie rozpatrzenia wniosku.

Kosssz jest off-line  
23-07-2017, 08:43  
tman
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Bon na zasiedlenie zasady?

Dzień dobry.
Kilka dni temu otrzymałem bon na zasiedlenie i obecnie jestem na etapie poszukiwań pokoju do wynajęcia. Zastanawiam się jednak, czy muszę zamieszkać w tej samej miejscowości, w której będę wykonywać pracę. Dokładnie wygląda to tak: chcę zamieszkać w Poznaniu, a pracować (przynajmniej dopóki nie znajdę czegoś innego) w Amazonie w Sadach około 20 km od Poznania. Pracodawca zapewnia bezpłatny transport z Poznania. W umowie nie ma nic na ten temat.

Dziękuję i pozdrawiam.
tman jest off-line  
23-07-2017, 12:42  
Kosssz
Praktyk
 
Kosssz na Forum Prawnym
 
Posty: 8.029
Domyślnie RE: Bon na zasiedlenie zasady?

Moim zdaniem nie powinno być problemu, pod warunkiem spełnienia kryterium odległości (80 km od dotychczasowego miejsca zamieszkania).
Ale radziłabym sprawę skonsultować ostatecznie ze swoim PUP, bo nie wiemy co wpisane było we wniosku.
Kosssz jest off-line  
25-07-2017, 14:31  
Daria1806
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Bon na zasiedlenie zasady?

Dzień dobry,
Mam kilka pytań odnośnie bonu. Przedstawię w skrócie moją sytuację. Obecnie skończyłam studia i zastanawiam się nad dwoma opcjami wsparcia, jakie oferuje Państwo. Zakwalifikowałam się do kursu organizowanego z funduszy Unii Europejskiej we Wrocławiu-miejsce zamieszkania ok 400 km od meldunku
(w projekcie nie można być osobą bezrobotną). Po kursie uczestnicy mają zapewniony 3msc mpłatny staż, więc jest to bardzo dobra opcja do rozwijania się i znalezienia pracy w zawodzie. (w firmie jaką się wybierze)
Jednak ostatnio dopiero się dowiedziałam o możliwości dostania bonu jeśli zamieszkuje min 80 km od domu,znajdę pracodawcę itp. (znam już wymogi w moim PUP,na chwilę obecną środki są).
Zastanawiam się nad tym, czy po skorzystaniu ze szkolenia i stażu we Wrocławiu, gdy miną od tego 4 tyg (taki wymóg w regulaminie bonu, że ubiegając się o niego w ciągu 4 tyg nie można się ubiegać o kolejną formę pomocy z funduszy Unijnych) mogę ubiegać się o bon? Wiem,że przez te 3 msc stażu raczej bym już mieszkała we Wrocławiu oraz Urząd pracy we Wro będzie miał moje dane. Moje pytanie brzmi, czy mój Urząd, w którym będę starała się o bon może to jakoś zweryfikować? Bardzo mi zależy na szkoleniu i stażu ponieważ wiem, że przyda mi się w znalezieniu lepszej pracy. Choć perspektywa otrzymania bonu, również jest korzystna ponieważ bardzo pomogła by mi na stracie. Proszę o pomoc.
Daria1806 jest off-line  
26-07-2017, 11:53  
drozdzowski
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Bon na zasiedlenie zasady?

Witam. 21.07.2017 złożyłem wniosek o przyznanie bonu na zasiedlenie. Dziś otrzymałem telefon, że ww. bon mi się nie należy. Ze względu na rodzaj podjętej pracy( służba w Państwowej Straży Pożarnej). Czy rzeczywiście PUP poprawnie interpretuje przepisy, ponieważ nigdzie nie znalazłem wzmianki jakoby strażakom nie przysługiwał ww. bon.
Proszę o podstawę prawną takiej decyzji, ponieważ w PUP mi jej nie podano.
Dziękuje i pozdrawiam.
drozdzowski jest off-line  
26-07-2017, 14:17  
annannna
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Bon na zasiedlenie zasady?

Cześć wszystkim!
Mam problem dotyczący bonu, może ktoś rozwieje moje wątpliwości. Otrzymałam go 12 lipca, 14 podjęłam pracę na umowę zlecenie. W dniu dzisiejszym złożyłam wypowiedzenie (okazało się, że firma jednak nie może dać mi pełnego wymiaru godzin a tym samym wymaganej minimalnej pensji). Okres wypowiedzenia to 7 dni od dnia złożenia - czyli dopiero 2 sierpnia staję się osobą bezrobotną? Nie jestem pewna jak to wygląda z umową zlecenie. I stąd też wynika problem: muszę poinformować UP o utracie zatrudnienia do 7 dni - tylko czy ma być to 7 dni od złożenia wypowiedzenia (dziś), czy 7 dni od zakończenia okresu wypowiedzenia?
Druga sprawa: czy w trakcie okresu wypowiedzenia mogę podjąć już kolejne zatrudnienie? Wówczas również w okresie 7 dni muszę przesłać zaświadczenie o jego podjęciu i nową umowę?
Z góry dziękuję za odpowiedź!
annannna jest off-line  
26-07-2017, 14:34  
mgrszymon
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: Bon na zasiedlenie zasady?

cześć,
jak to w końcu jest z podatkiem od bonu na zasiedlenie? nie mogę znaleźć jednoznacznej informacji czy kwota którą bym dostał (7000zł) jest to już na czysto czy co jest od tego odciągane?
mgrszymon jest off-line  
28-07-2017, 19:51  
Jarko927
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Bon na zasiedlenie zasady?

Witam wszystkich,
będę się starał o przyznanie właśnie tej formy aktywizacji jakim jest bon na zasiedlenie, wszelkie warunki opisane w regulaminie rozumiem, natomiast szukam pomocy ponieważ jeden z zapisów w regulaminie to:
4. Bon na zasiedlenie nie może zostać przyznany, jeśli rozwiązanie umowy o pracę z inicjatywy osoby bezrobotnej nastąpiło w ostatnich 3 miesiącach przed dniem złożenia wniosku o przyznanie bonu na zasiedlenie.

Przeprowadzam się z miejscowości A do miejscowości B oddalonej o ponad 600 km, w aktualnej swojej pracy jestem zatrudniony na pełen etat na czas nieokreślony i dzień 31 sierpnia będzie moim ostatnim dniem w aktualnej pracy, mam 1-dno m-sieczny okres wypowiedzenia, rozumiem że jeżeli sam wypowiem umowę to będę musiał odczekać 3 mc-e karencji. Jednak chce dużo szybciej tą sprawę załatwić i nie czekać 3 m-cy, bo wtedy zostaje bez pracy i bez środków do życia... Rozmawiałem ze swoim pracodawcą, który powiedział że nie ma podstaw do zwolnienia mnie jednak może to zrobić na moje życzenie np. za brak realizacji planów sprzedażowych jednak to uderza wtedy w moją osobę gdyż będę to miał na swoim świadectwie pracy (a dla przyszłego pracodawcy to istotny dokument). Czy macie pomysł jak to mogę obejść? Kontaktowałem się ze swoim PUP osoby z którymi rozmawiałem potwierdziły, że sam nie mogę wypowiedzieć tej umowy o pracę, ale to wiedziałem, jednak na pytanie cz np. rozwiązanie umowy może nastąpić za porozumieniem stron i czy to będzie honorowane, ktoś się spotkał z takim przypadkiem. Zależy mi bardzo by jednak nie odbywać 3m-sięcznego okresu karencji.
Z góry dziękuję za informację.
Pozdrawiam.
Jarko927 jest off-line  
28-07-2017, 20:26  
Jarko927
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Bon na zasiedlenie zasady?

[...]może nastąpić za porozumieniem stron i czy to będzie honorowane osoby z którymi rozmawiałem nie potrafiły odpowiedzieć na to pytanie tłumacząc że osoba która się zajmuje tego typu sprawami jest teraz na urlopie i wraca 1 sierpnia, jednak ja do końca lipca muszę złożyć wypowiedzenie, bądź pracodawca mi[...] kontynuacja wątku myślowego z poprzedniego posta. Pozdrawiam
Jarko927 jest off-line  
29-07-2017, 09:59  
Kosssz
Praktyk
 
Kosssz na Forum Prawnym
 
Posty: 8.029
Domyślnie

Daria1806 skoro w chwili aplikowania o bon na zasiedlenie będzie już Pani mieszkać we Wrocławiu, to nie może Pani oświadczyć we wniosku o bon, że tam dopiero planuje się zasiedlić. Tak, urząd zweryfikuje, ponieważ dysponuje systemem informatycznym, który odnotowuje każdą aktywność zawodową danego bezrobotnego.

drozdzowski , w ustawie nie jest to uregulowane. Stanowisko Pana urzędu nie jest mi znane (nie słyszałam wcześniej, aby przyszły strażak nie mógł otrzymać bonu), ale być może Pana PUP dysponuje indywidualną interpretacją prawną, która wyklucza Pana grupę zawodową.
Radzę poczekać na odpowiedź pisemną urzędu. Jak Pan otrzyma oficjalne pismo z urzędu proszę wrócić na forum i będziemy radzić. Zobaczymy na co urząd się powoła odmawiając Panu bonu.

annannna 7 dni na poinformowanie PUP o utracie pracy należy liczyć od dnia zaprzestania jej wykonywania. Złożenie wypowiedzenia to jeszcze nie utrata pracy. Czyli jeśli umowa będzie trwała np. do 31 lipca to zawiadomić PUP należy do 07 sierpnia.
W trakcie wypowiedzenia można podjąć drugą pracę. Tak, należy w terminie 7 dni od jej podjęcia zawiadomić PUP o nowej pracy.

mgrszymon , zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Finansów
z dnia 25.10.2016 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych dochodów
(przychodów)otrzymanych na podstawie przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy
od bonu na zasiedlenie nie odprowadza się zaliczki na podatek dochodowy. Zatem kwota 7000,00 zł (w tym przypadku) jest kwotą "do ręki".

Jarko927 na forum prawnym nie pomagamy w obchodzeniu prawa. Dlatego urzędnicy w PUP też Panu nie "doradzą" w tej sprawie.
Kosssz jest off-line  
29-07-2017, 13:09  
Jarko927
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Bon na zasiedlenie zasady?

na forum prawnym nie pomagamy w obchodzeniu prawa. Dlatego urzędnicy w PUP też Panu nie "doradzą" w tej sprawie.

mi nie chodzi o obejście prawa, tylko o to jak rozwiązać sprawę wypowiedzenia umowy. I czy spotkał się ktoś z tym by wniosek został pozytywnie rozpatrzony jeśli wcześniejsze rozwiązanie pracy było zakończone za porozumieniem stron a nie minął okres 3m-cy od zakończenia umowy.
Pozdrawiam
Jarko927 jest off-line  
29-07-2017, 15:21  
Kosssz
Praktyk
 
Kosssz na Forum Prawnym
 
Posty: 8.029
Domyślnie RE: Bon na zasiedlenie zasady?

Cytat:
Napisał/a Jarko927 Zobacz post
mi nie chodzi o obejście prawa, tylko o to jak rozwiązać sprawę wypowiedzenia umowy.
Biorąc pod uwagę, że Pana działania mają na celu uzyskanie bonu na zasiedlenie, to jednak oczekuje Pan "recepty" na obejście prawa...
Przykro mi, ale na forum prawnym nikt w tej kwestii nie doradzi.
Kosssz jest off-line  
03-08-2017, 12:05  
kwiateczek123
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Bon na zasiedlenie zasady?

Witam,staram się o bon zasiedleniowy. Mam tylko mały problem co wpisać w kosztach osiedlenia się? wpisała już wynajem mieszkania co jeszcze może być?
kwiateczek123 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Bon na zasiedlenie (odpowiedzi: 3) Pytanie jest takie jaki czas musi minąć po podpisaniu umowy o przyznanie bonu na zasiedlenie ,żeby pieniądze przelane zostały na konto ? W umowie...
§ bon na zasiedlenie zasady (odpowiedzi: 15) Witam, chcialbym sie dowiedziec na jakiej zasadzie po przyznaniu bonu weryfikowane jest to gdzie i na jakich zasadach pracuje. Czy wystarczy do tego...
§ Bon na zasiedlenie a ciąża (odpowiedzi: 4) Witam! Chciałabym się dowiedzieć jak wyglądałaby sytuacja, w której otrzymałam bon na zasiedlenie, nie przepracowałam 6ciu miesięcy (za które muszę...
§ Bon o zasiedlenie (odpowiedzi: 9) Witam, Mój powiatowy urząd pracy przyznał mi pieniadze za to, ze podjęłam prace w innym mieście. Jednym z wymogów które musiałam spełnić było: ...
§ Zasiedlenie (odpowiedzi: 3) Witam Mój przypadek jest raczej skomplikowany. Moja mam kupiła dom w 1984 roku a niestety w 1988 zmarła :(. W 1991 odbyła się sprawa w sądzie o...
§ zasiedlenie (odpowiedzi: 1) Ma pytanie odnosnie takiej sytuacji. Moja babcia mieszka w kamienicy od 70 lat kamienice odziedziczyl syn wlascicieli i teraz nie chce juz pobierac...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:35.