Bon na zasiedlenie zasady? - Forum Prawne

 

Bon na zasiedlenie zasady? 54

JoannaDembinska na większość Pani pytań może odpowiedzieć jedynie Pani PUP (i to po złożeniu przez Panią wniosku) albo... wróżka. Nikt na forum nie odpowie Pani jak zostanie rozstrzygnięty Pani wniosek, bo nie jesteśmy organem orzekającym ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy > Bezrobocie


Odpowiedz
 
25-12-2019, 13:54  
Kosssz
Praktyk
 
Kosssz na Forum Prawnym
 
Posty: 8.029
Domyślnie RE: Bon na zasiedlenie zasady?

JoannaDembinska na większość Pani pytań może odpowiedzieć jedynie Pani PUP (i to po złożeniu przez Panią wniosku) albo... wróżka. Nikt na forum nie odpowie Pani jak zostanie rozstrzygnięty Pani wniosek, bo nie jesteśmy organem orzekającym w tej sprawie. Otrzymanie bowiem z PUP środków na wyprowadzkę do innego miasta za pracą odbywa się bowiem każdorazowo o analizę m.in.
- sytuacji bezrobotnego na lokalnym rynku pracy,
- indywidualne potrzeby bezrobotnego,
- uzasadnienie wniosku o przyznanie bonu na zasiedlenie.
O lokalnym rynku pracy i Pani sytuacji nie wiemy praktycznie nic, nie znamy też Pani uzasadnienia o przydzielenie bonu na zasiedlenie, więc nie sposób odnieść się do większości Pani pytań. Jednak postaram się chociaż w małym stopniu....

1. Niech Pani spróbuje z tym zaświadczeniem z agencji pracy. Zawsze to coś więcej niż tylko Pani zapewnienia o braku problemów ze znalezieniem pracy.... a skoro do wniosku taki dokument jest wymagany, to lepsze to niż nic. A czy będzie na tyle wiarygodne dla PUP, że wystarczy do przyznania środków? To już się Pani dowie po złożeniu i rozpatrzeniu wniosku, nie wcześniej.
2. Czyli w jakich to zawodach? Jaki to wyuczony, a jakie to pokrewne w Pani przypadku? Proszę konkretnie, bo zbyt dużo ogólników.
Natomiast jeśli na lokalnym rynku pracy są oferty pracy, odpowiednie dla bezrobotnego, to nie ma uzasadnienia do udzielania bonu na zasiedlenie. PUP może w takim przypadku zostać posądzony o rozdawnictwo publicznych pieniędzy.
3. Nikt nie zabroni w takiej sytuacji wyjazdu (każdy jest wolny i decyduje sam o sobie), ale nie muszą za tym iść publiczne pieniądze.
4. Pytanie do PUP.
5. Pytanie do PUP.
6. Tak, takie rozwiązania są dopuszczalne. Natomiast PUP będzie zapewne analizował też charakter planowanej działalności i jej dostosowanie do posiadanych przez Panią kwalifikacji i umiejętności. Np. nie udzieli bonu na zasiedlenie fryzjerce, która planuje po wyprowadzce otworzyć w nowej miejscowości... warsztat samochodowy.
Cytat:
Napisał/a JoannaDembinska Zobacz post
Mój doradca niestety nie chce odpowiadać na pytania dot. wniosku, albo odpowiada wymijająco dlatego pytam tutaj
Trudno oczekiwać, żeby urzędnik rozstrzygnął sprawę, która jeszcze nie została założona (bo rozumiem, że wniosku Pani jeszcze nie złożyła). Prawdopodobnie nie doradca (albo nie tylko doradca) podejmuje decyzje w tej sprawie.Także proszę złożyć wniosek do PUP i czekać na odpowiedź. Innej drogi nie ma. No chyba, że wróżka.

Kosssz jest off-line  
28-01-2020, 21:48  
pNq
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Bon na zasiedlenie zasady?

Witam,

aktualnie mieszkam w Krakowie, jest to 500km od mojego miejsca zameldowania. Studiowałem tu 3 lata (dziennie) z czego 1.5 roku przepracowałem na umowę zlecenie płacąc podatki właśnie w Krakowie. Lada dzień kończy mi się umowa i chciałbym wrócić do domu rodzinnego aby starać się o bon zasiedleniowy. Czy istnieje cień szansy, że decyzja zostanie rozpatrzona pozytywnie?

Pozdrawiam
pNq jest off-line  
29-01-2020, 08:40  
Kosssz
Praktyk
 
Kosssz na Forum Prawnym
 
Posty: 8.029
Domyślnie RE: Bon na zasiedlenie zasady?

Na zasiedlenie w Krakowie? Czy w innym mieście?
Kosssz jest off-line  
29-01-2020, 16:17  
pNq
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Bon na zasiedlenie zasady?

Na zasiedlenie w Krakowie. Ponownie zamierzam znaleźć tu pracę.
pNq jest off-line  
29-01-2020, 17:48  
Kosssz
Praktyk
 
Kosssz na Forum Prawnym
 
Posty: 8.029
Domyślnie RE: Bon na zasiedlenie zasady?

No to szanse, że urząd pracy uwierzy dopiero w "plany zasiedleniowe" w miejscowości, w której przebywa Pan od 3 lat są niewielkie. Meldunek nie przesądza bowiem o miejscu zamieszkania.
W tej sytuacji istotne jest to, że nie planuje Pan podjęcia pracy poza dotychczasowym miejscem zamieszkania, ale w miejscu, w którym mieszka Pan od 3 lat. Także nie ma tutaj mowy o jakimkolwiek przesiedleniu. Zatem nie ma przesłanek prawnych do udzielenia bonu na zasiedlenie (art. 66n ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy) .
Kosssz jest off-line  
26-02-2020, 11:41  
jatojatoja
Początkujący
 
Posty: 29
Domyślnie RE: Bon na zasiedlenie zasady?

Witam, wypowiedziałam w grudniu umowę o pracę, okres wypowiedzenia upłynął ostatniego dnia stycznia bieżącego roku. W lutym zarejestrowałam się w PUP, będąc z podpisem u mojego doradcy w urzędzie pracy, wspomniałam o tym, że chciałabym się starać o bon na zasiedlenie. Doradca spytał z jakiego powodu dałam wypowiedzenie, odpowiedziałam zgodnie z prawdą, że ze względu na atmosferę w pracy, po czym doradca "kręcąc nosem" stwierdził, że istnieje podejrzenie, że specjalnie zwolniłam się z pracy żeby dostać bon. Powiedziałam, że to niemożliwe, skoro wypowiedzenie dałam w grudniu, stosunek pracy ustał w styczniu, a ogłoszenie o bonie dodano na stronie urzędu dopiero w lutym. Poza tym spytałam czy to wynika z jakichś przepisów, że skoro ja sama wypowiedziałam umowę to bon mi nie przysługuje, doradca odpowiedział, że nie wynika to z żadnych przepisów i że musi o tym porozmawiać z kierownikiem. Uznali, że mogę składać wniosek o bon, ale muszę napisać oświadczenie z jakiego powodu złożyłam wypowiedzenie, w jakim dniu, kiedy ustał stosunek pracy, opisać w nim powody w związku z którymi nie mogę znaleźć pracy w moim obecnym miejscu zamieszkania itd. Zastanawia mnie czy mają do tego jakiekolwiek podstawy, ja rozdział z pracodawcą chciałabym mieć już za sobą i nie wyciągać teraz "brudów" w jakichś oświadczeniach dla Urzędu Pracy, praca tam kosztowała mnie wystarczająco zdrowia. Problem w tym, że to urząd dyktuje tu warunki, mimo że w zasadach ubiegania się o bon, nigdzie nie ma wskazane, że osoby które wypowiedziały umowę są dyskwalifikowane lub traktowane w inny sposób; podejrzewam że bez tego oświadczenia po prostu nie rozpatrzą mojego wniosku. Doradźcie co powinnam zrobić.
jatojatoja jest off-line  
26-02-2020, 13:45  
gośćforum123
Stały bywalec
 
Posty: 907
Domyślnie RE: Bon na zasiedlenie zasady?

Cytat:
Napisał/a jatojatoja Zobacz post
mimo że w zasadach ubiegania się o bon, nigdzie nie ma wskazane, że osoby które wypowiedziały umowę są dyskwalifikowane
Wewnętrzny regulamin urzędu pracy dotyczący udzielania wsparcia może zawierać zapis mówiący o sposobie rozwiązania umowy.
gośćforum123 jest off-line  
26-02-2020, 16:38  
Kosssz
Praktyk
 
Kosssz na Forum Prawnym
 
Posty: 8.029
Domyślnie RE: Bon na zasiedlenie zasady?

Cytat:
Napisał/a jatojatoja Zobacz post
Zastanawia mnie czy mają do tego jakiekolwiek podstawy, ja rozdział z pracodawcą chciałabym mieć już za sobą i nie wyciągać teraz "brudów" w jakichś oświadczeniach dla Urzędu Pracy,
Najwidoczniej tego typu informacja jest istotna do oceny Pani wniosku. Urząd bowiem nie musi Pani przyznać bonu, ponieważ jest to fakultatywna forma pomocy finansowej i nie każdy ją otrzymuje mimo spełnienia kryteriów formalnych (wiek czy odległość od dotychczasowego miejsca zamieszkania).

W Pani interesie jest teraz udowodnić PUP, że fakt zwolnienia się z poprzedniej pracy nie miał na celu otrzymanie bonu na zasiedlenie (o ile tak było). Bon na zasiedlenie może bowiem zostać przyznany osobie, która ma trudności że znalezieniem pracy, dlatego wątpliwości może budzić czystość Pani intencji. Bo chyba zgodzi się Pani, że rezygnacja z pracy, żeby stać się... bezrobotnym może wydawać się podejrzana. I dlatego PUP chce wiedzieć coś więcej na ten temat, bo jest to niezbędne do oceny zasadności wydania Pani bonu.
Postąpi Pani jak uważa, ale jeśli zależy Pani na otrzymaniu bonu musi Pani wyjaśnić urzędowi wszelkie wątpliwości. Bo PUP nie wyda na ładne oczy kilku tys. złotych z pieniędzy publicznych.
Kosssz jest off-line  
03-03-2020, 14:11  
gośćforum123
Stały bywalec
 
Posty: 907
Domyślnie RE: Bon na zasiedlenie zasady?

Cytat:
Napisał/a Kenny97 Zobacz post
Znalazłem potencjalnego pracodawcę do którego dojazd środkami transportu zbiorowego zajmuje co najmniej ok. 1 h 45 min (autobus PKS + transport miejski), licząc drogę powrotną razem to ponad 3h. Własnego auta nie posiadam. Chciałbym w takim razie wynająć pokój, ewentualnie mieszkanie.

1. Czy musiałbym przedstawić dokument mówiący o zawarciu umowy wynajmu pokoju, mieszkania?

Czytam różne komunikaty na ten temat na stronach PUP i nie nic na ten temat.
Urząd pracy może przyznać Ci bon na zasiedlenie w związku z podjęciem, poza miejscem dotychczasowego zamieszkania, zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej, jeżeli:
- za ich wykonywanie będziesz osiągał wynagrodzenie lub przychód w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto miesięcznie (2600 zł. brutto) oraz z tego tytułu podlegał ubezpieczeniom społecznym;
- odległość od miejsca dotychczasowego zamieszkania do miejscowości, w której zamieszkasz w związku z podjęciem zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej wynosi co najmniej 80 km lub czas dojazdu do tej miejscowości i powrotu do miejsca dotychczasowego zamieszkania przekracza łącznie co najmniej 3 godziny dziennie;
- będziesz pozostawał w zatrudnieniu, innej pracy zarobkowej lub prowadził działalność przez okres co najmniej 6 miesięcy.
Bon na zasiedlenie zostanie przyznany w wysokości określonej w umowie, nie wyższej jednak niż 200 proc. przeciętnego wynagrodzenia (10 397,16 zł. brutto)
gośćforum123 jest off-line  
03-03-2020, 14:20  
gośćforum123
Stały bywalec
 
Posty: 907
Domyślnie RE: Bon na zasiedlenie zasady?

Cytat:
Napisał/a Kenny97 Zobacz post
No i jeszcze jedno pytanie, jeżeli pracodawca oświadczy, że mnie zatrudni i na następny dzień podpiszę z nim umowę to wtedy wniosek o bon będzie odrzucony? Dopiero po przyznaniu bonu można podpisać umowę?
Jeśli otrzymasz bon na zasiedlenie, zobowiązany jesteś:
- do 30 dni od dnia otrzymania bonu dostarczyć do powiatowego urzędu pracy dokument potwierdzający podjęcie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej i oświadczenie o spełnieniu warunku odległości od miejsca dotychczasowego zamieszkania do miejsca wykonywania pracy;
- do 7 dni, odpowiednio od dnia utraty zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej i od dnia podjęcia nowego zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej, przedstawić powiatowemu urzędowi pracy oświadczenie o utracie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub zaprzestaniu wykonywania działalności gospodarczej i podjęciu nowego zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej oraz oświadczenie o spełnieniu warunku odległości od miejsca dotychczasowego zamieszkania do miejsca wykonywania pracy;
- do 8 miesięcy od dnia otrzymania bonu na zasiedlenie udokumentować pozostawanie w zatrudnieniu, posiadanie innej pracy zarobkowej lub prowadzenie działalności gospodarczej przez okres 6 miesięcy.

W przypadku niewywiązania się z powyższych obowiązków kwota bonu podlega zwrotowi w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania z urzędu pracy.
Więcej informacji dotyczących możliwych form wsparcia dla osób bezrobotnych i poszukujących pracy można uzyskać dzwoniąc pod numer telefonu Zielonej Linii (19524)
gośćforum123 jest off-line  
10-03-2020, 12:19  
jatojatoja
Początkujący
 
Posty: 29
Domyślnie RE: Bon na zasiedlenie zasady?

Cytat:
Jeśli otrzymasz bon na zasiedlenie, zobowiązany jesteś:
- do 30 dni od dnia otrzymania bonu dostarczyć do powiatowego urzędu pracy dokument potwierdzający podjęcie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej i oświadczenie o spełnieniu warunku odległości od miejsca dotychczasowego zamieszkania do miejsca wykonywania pracy;
Od dnia otrzymania bonu, czyli od momentu kiedy pieniądze wpłyną na moje konto czy od momentu podpisania umowy o bon?

Kiedy powinnam podpisać umowę z pracodawcą? Dopiero po wpłynięciu bonu na moje konto czy mogę od razu, tego samego dnia, po podpisaniu umowy na bon, nie czekając aż przelew do mnie dojdzie?
jatojatoja jest off-line  
10-03-2020, 12:30  
gośćforum123
Stały bywalec
 
Posty: 907
Domyślnie RE: Bon na zasiedlenie zasady?

Umowę z pracodawcą należy podpisać po podpisaniu umowy na bon na zasiedlenie. W ciągu 30 dni od otrzymania bonu, masz obowiązek dostarczenia do urzędu pracy dokumentu potwierdzającego podjęcie zatrudnienia.
gośćforum123 jest off-line  
28-08-2020, 13:31  
Pekoa
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Bon na zasiedlenie zasady?

Dzień dobry, mam takie pytanie. 10 września kończy mi się termin 30 dni od podpisania umowy o bon na zasiedlenie. Pracodawca chce podpisać ze mną umowę 1-szego września, jednak fizycznie pracę podejmę dopiero od 14 września. Czy samo podpisanie umowy będzie oznaczało podjęcie pracy czy od tego 1 września już muszą mi się naliczać składki czy wystarczy, że przez te 8 miesięcy będę miał przepracowane 6 miesięcy z najniższym wynagrodzeniem?
Pekoa jest off-line  
29-08-2020, 05:37  
Kosssz
Praktyk
 
Kosssz na Forum Prawnym
 
Posty: 8.029
Domyślnie RE: Bon na zasiedlenie zasady?

Jakie będą daty na umowie o pracę? Zawarta w dniu 1 września 2020, a obowiązuje (podjęcie pracy) od 14?
Kosssz jest off-line  
29-08-2020, 12:52  
Pekoa
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie

Będzie data 1 września. Jeszcze mam pytanie odnośnie działalności gospodarczej, czy mógłbym ja otworzyć na stawkach preferencyjnych i byłoby wszystko ok ze składkami? Bo mam jeszcze taką możliwość, aby podpisać umowę B2B.
Pekoa jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Bon na zasiedlenie (odpowiedzi: 3) Pytanie jest takie jaki czas musi minąć po podpisaniu umowy o przyznanie bonu na zasiedlenie ,żeby pieniądze przelane zostały na konto ? W umowie...
§ bon na zasiedlenie zasady (odpowiedzi: 15) Witam, chcialbym sie dowiedziec na jakiej zasadzie po przyznaniu bonu weryfikowane jest to gdzie i na jakich zasadach pracuje. Czy wystarczy do tego...
§ Bon na zasiedlenie a ciąża (odpowiedzi: 4) Witam! Chciałabym się dowiedzieć jak wyglądałaby sytuacja, w której otrzymałam bon na zasiedlenie, nie przepracowałam 6ciu miesięcy (za które muszę...
§ Bon o zasiedlenie (odpowiedzi: 9) Witam, Mój powiatowy urząd pracy przyznał mi pieniadze za to, ze podjęłam prace w innym mieście. Jednym z wymogów które musiałam spełnić było: ...
§ Zasiedlenie (odpowiedzi: 3) Witam Mój przypadek jest raczej skomplikowany. Moja mam kupiła dom w 1984 roku a niestety w 1988 zmarła :(. W 1991 odbyła się sprawa w sądzie o...
§ zasiedlenie (odpowiedzi: 1) Ma pytanie odnosnie takiej sytuacji. Moja babcia mieszka w kamienicy od 70 lat kamienice odziedziczyl syn wlascicieli i teraz nie chce juz pobierac...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:17.