bon na zasiedlenie zasady - Forum Prawne

 

bon na zasiedlenie zasady

Witam, chcialbym sie dowiedziec na jakiej zasadzie po przyznaniu bonu weryfikowane jest to gdzie i na jakich zasadach pracuje. Czy wystarczy do tego umowa z pracodawca czy urzad sprawdza to jakos doglebniej? To samo dotyczy ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy > Bezrobocie


Odpowiedz
 
08-05-2015, 11:00  
karolsz1
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie bon na zasiedlenie zasady

Witam, chcialbym sie dowiedziec na jakiej zasadzie po przyznaniu bonu weryfikowane jest to gdzie i na jakich zasadach pracuje. Czy wystarczy do tego umowa z pracodawca czy urzad sprawdza to jakos doglebniej? To samo dotyczy sie rozliczenia z bonu, tzn po 6 miesiacach powinienem dostarczyc liste plac wraz z odprowadzanymi skladkami. Czy taka lista plac od pracodawcy jest glownym dokumentem czy moze urzad sprawdza to w jakis inny sposob, np w zusie?
Pozdrawiam i prosze o odpowiedz
karolsz1 jest off-line  
08-05-2015, 19:47  
Kosssz
Praktyk
 
Kosssz na Forum Prawnym
 
Posty: 8.029
Domyślnie RE: bon na zasiedlenie zasady

Cytat:
Napisał/a karolsz1 Zobacz post
chcialbym sie dowiedziec na jakiej zasadzie po przyznaniu bonu weryfikowane jest to gdzie i na jakich zasadach pracuje. Czy wystarczy do tego umowa z pracodawca czy urzad sprawdza to jakos doglebniej?
Ustawodawca nie określił wprost sposobu dokumentowania pozostawania w zatrudnieniu, wykonywania innej pracy zarobkowej lub prowadzenia działalności gospodarczej przez okres co najmniej 6 miesięcy. Bezrobotny został jednak przez ustawodawcę zobligowany do udokumentowania, że przez okres 6 miesięcy był zatrudniony, wykonywał inną pracę zarobkową czy DG.

PUP w tym celu może wymagać np.: zaświadczenia od pracodawcy o okresie pozostawania w zatrudnieniu i osiąganym wynagrodzeniu, kserokopii świadectwa pracy oraz umowy o pracę, zaświadczenia od zleceniodawcy o okresie świadczenia pracy zarobkowej i osiąganym wynagrodzeniu, kopii deklaracji ZUS P DRA wraz z kopiami dowodów wpłaty, deklaracje ZUS RCA z 6 miesięcy wraz z kopiami dowodów wpłaty, kopii listy płac z potwierdzeniem odbioru wynagrodzenia przez zatrudnionego/ną, wydruk ze strony internetowej Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) oraz oświadczenia potwierdzająe prowadzenie działalności w sposób zorganizowany i ciągły, zaświadczenie potwierdzające podleganie przez bezrobotnego ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

Jednak konkretną informacją utrzymasz wyłącznie w swoim PUP.
Kosssz jest off-line  
09-05-2015, 05:49  
karolsz1
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie

Dziekuje za odpowiedz. Co myslicie o sytuacji w ktorej dostalem bon, zostal mi o wyplacony juz na konto, musze tylko doslac kopie umowy o prace i umowe najmu mieszkania jednak w umowie znalazlem zapis ze niemoge pracowac u tego samego pracodawcy u ktorego kiedys pracowalem. A ja wlasnie rok temu w lipcu zaczelem prace a umoweo prace, pracodawca odprowadzal za mnie skladki przez 6 miesiecy, nastepnie przez 3 miesiace bylem zarejestrowany jako bezrobotny, przyznano mi bon lecz pracowac bede znmowu w tej samej firmie. Wczesniej nikt nic o tym nie wspominal, dopiero na umowie wdomu dowiedzialem sie o takiej sytuaci. Kiedys bedac w urzedzie pracy dostarczylem swiadectwo pracy jednak pani nie mogla wpisac tej firmy poniewaz nie miala dostepu do firm zewetrznych a pracowalem w firmie w innym wojewodztwie i wpisala mi inna firme zajmujaca sie tym samym jednak z mojego miasta. Dziwna sytuacja i nke wiem co o niej sadzic. Czy moga jakks dojsc do tego i odebrac mi bon?
karolsz1 jest off-line  
09-05-2015, 10:54  
Kosssz
Praktyk
 
Kosssz na Forum Prawnym
 
Posty: 8.029
Domyślnie RE: bon na zasiedlenie zasady

Cytat:
Napisał/a karolsz1 Zobacz post
w umowie znalazlem zapis ze niemoge pracowac u tego samego pracodawcy u ktorego kiedys pracowalem. A ja wlasnie rok temu w lipcu zaczelem prace a umoweo prace, pracodawca odprowadzal za mnie skladki przez 6 miesiecy, nastepnie przez 3 miesiace bylem zarejestrowany jako bezrobotny, przyznano mi bon lecz pracowac bede znmowu w tej samej firmie.
Szukaj pracy u innego pracodawcy albo zwróć do PUP pieniądze, które Ci wypłacono w ramach bonu.
Cytat:
Napisał/a karolsz1 Zobacz post
Kiedys bedac w urzedzie pracy dostarczylem swiadectwo pracy jednak pani nie mogla wpisac tej firmy poniewaz nie miala dostepu do firm zewetrznych a pracowalem w firmie w innym wojewodztwie i wpisala mi inna firme zajmujaca sie tym samym jednak z mojego miasta. Dziwna sytuacja i nke wiem co o niej sadzic. Czy moga jakks dojsc do tego i odebrac mi bon?
Tak, mogą, bo w Twoich aktach jest kserokopia tego świadectwa pracy. Proszę nie kombinować.
Kosssz jest off-line  
13-05-2015, 09:59  
lukaslb
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: bon na zasiedlenie zasady

Podłączam się pod temat. Otrzymałem informację o przejściu rekrutacji, czekam na dalsze informacje od przyszłego pracodawcy. To będzie moja pierwsza praca, więc niezbyt znam się na formalnościach. Tu pojawia się moje pytanie. Jak to jest z podpisaniem umowy a otrzymaniem bonu an zasiedlenie? Z rozmowy z Panią z urzędu, wynika, że jeśli np dziś, 13.05.2015 podpiszę umowę o pracę a np. za tydzień 20.05 miałbym ustalone rozpoczęcie pracy to od dziś do 20.05 mam czas na załatwienie formalności i otrzymanie bonu. Niestety na ulotce opisującej zasady otrzymania bonu na zasiedlenie czytamy, że:
"Dzień podpisania umowy jest dla osoby bezrobotnej dniem otrzymania bonu na
zasiedlenie. Kwota bonu na zasiedlenie przelewana jest na podany numer konta
bankowego osoby otrzymującej bon najpóźniej do 2 dni roboczych od dnia podpisania
umowy. Zawarcie umowy o pracę z pracodawcą musi nastąpić po dacie podpisaniu umowy z urzędem pracy i otrzymaniu środków pieniężnych w ramach bonu na zasiedlenie!!!!!"
Jak dla mnie wynika z tego, że najpierw muszę załatwić bon, a dopiero potem podpisać umowę? Proszę o wyjaśnienie tej kwestii.
lukaslb jest off-line  
13-05-2015, 17:07  
Kosssz
Praktyk
 
Kosssz na Forum Prawnym
 
Posty: 8.029
Domyślnie RE: bon na zasiedlenie zasady

Cytat:
Napisał/a lukaslb Zobacz post
Z rozmowy z Panią z urzędu, wynika, że jeśli np dziś, 13.05.2015 podpiszę umowę o pracę a np. za tydzień 20.05 miałbym ustalone rozpoczęcie pracy to od dziś do 20.05 mam czas na załatwienie formalności i otrzymanie bonu.
Cytat:
Napisał/a lukaslb Zobacz post
Jak dla mnie wynika z tego, że najpierw muszę załatwić bon, a dopiero potem podpisać umowę?
Zgadza się. Najpierw musisz podpisać umowę z PUP i tego też dnia uzyskać bon oraz musisz otrzymać na konto środki pieniężne, a dopiero potem możesz podjąć pracę. Wynika to z faktu, iż bon oraz środki mogą zostać przyznane wyłącznie osobie bezrobotnej i taki status musisz posiadać w dniu podpisywania umowy i wydania bonu. Podpisując wcześniej umowę z pracodawcą stracisz status bezrobotnego i szansę na otrzymanie bonu.
Natomiast aby uzyskać bon musisz złożyć wniosek o jego przyznanie, a wniosek jest rozpatrywany w terminie 30 dni, więc 7 dni na "załatwienie" bonu może nie wystarczyć. Warto ponegocjować z pracodawcą odroczenie terminu zatrudnienia.
Kosssz jest off-line  
13-05-2015, 22:38  
lukaslb
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: bon na zasiedlenie zasady

Czyli deklaracje zatrudnienia mogę dostarczyć już po otrzymaniu bonu? To absolutnie kuriozalne zasady; bon dla osoby bezrobotnej, która jednocześnie musi już mieć znalezioną i dogadaną pracę. Poza tym raczej nie śmiałbym prosić pracodawcę o 30 dni czekania bo jeszcze mógłby się rozmyślić. Czy w takiej sytuacji, czekając na zatrudnienie mogę złożyć wniosek o bon razem z dokumentami dotyczącymi poręczycieli a w razie niepowodzenia w znalezieniu pracy anulować postępowanie w Urzędzie Pracy?
lukaslb jest off-line  
14-05-2015, 04:50  
karolsz1
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: bon na zasiedlenie zasady

Deklaracje musisz miec przed otrzymaniem bonu czyli tez przed podpisamiem umowy z UP. Dostarczajac deklaracje oni rozpatruja wniosek o przyznanie bonu, nastepnie jesli wszystko jkest ok podpisujesz z UP umowe i tego dbia wyplacana jest kasa na konto. Potem w ciagu 30 dni musisz dostarczyc nawet droga elektroniczna umowe o prace, umowe najmu mieszkania i oswiadczenie o posiadaniu prawa do lokalu mieszkalnego ktore wyda Ci pani w UP. Wazne aby data podpisania umowy najmu mieszkania tak samo jak data podpisania umowy o prace byly pozniejsze niz data podpisania umowy z UP o bon. Na koniec po 6 miesiacach dokumentujesz to ze pracowales dostarczajac liste plac od pracodawcy. Tak to wygladalo u mnie.
karolsz1 jest off-line  
14-05-2015, 07:41  
lukaslb
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: bon na zasiedlenie zasady

@karolsz1 wielkie dzięki za odpowiedź osoby która bon już ma. Ok czyli jak zadzwonią z firmy, muszę poprosić o deklarację, potem zanoszę ją z resztą dokumentów do UP. Pani stamtąd powiedziała mi, że w ciągu tygodnia powinni rozstrzygnąć postępowanie. Umowa najmu mieszkania jest konieczna? A co jeśli np wynajmę pokój w mieszkaniu, w którym już są lokatorzy? Przecież wtedy umowa najmu nie będzie zapisana na mnie.
lukaslb jest off-line  
14-05-2015, 11:16  
karolsz1
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: bon na zasiedlenie zasady

Tak, w ciagu tygodnia rozstrzygaja sprawe. Umowa najmu jest konieczna ale jesli wynsjmujesz pokoj to mydle ze nie bedzie problemu. Tyloo pamietaj ze we wniosku kyory skladasz musisz uzasafnic na co wydasz kase. Czyli np. Czynsz miesieczny 500zl x 6 miesiecy= 3000zl
Rachunki np 300zl x 6 miesiecy= 1800zl
Itd...
Zalezy ile mozesz dostac kasy od UP to musisz sobe pomyslec i to w ten sposob rozpisac. Ostateczna duma powinna byc zblizona do kwoty ktora mozesz dostac lub wieksza. Co do najmu pokoju to i tak dostajesz umowe i mysle ze ona wystarczy w zupelnosci bo to jest tylko po to zeby potwuerdzic ze faktycznie mieszkasz w innym miejscu
karolsz1 jest off-line  
14-05-2015, 18:01  
Kosssz
Praktyk
 
Kosssz na Forum Prawnym
 
Posty: 8.029
Domyślnie RE: bon na zasiedlenie zasady

karolsz1 , wzorując się tylko i wyłącznie na własnej sytuacji i praktykach swojego PUP wprowadzasz w błąd pytającego. Praktyki różnych PUP-ów mogą się różnić od siebie... nawet jeśli obowiązują je te same przepisy prawa (ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, KPA). Najważniejsze jest to, że ww. przepisy nie mogą zostać naruszone, a terminy przekroczone.
Cytat:
Napisał/a karolsz1 Zobacz post
Deklaracje musisz miec przed otrzymaniem bonu czyli tez przed podpisamiem umowy z UP.
Niekoniecznie. Zależy jak jest skonstruowany wniosek danego PUP. Druk wniosku opracowany przez konkretny PUP wcale nie musi zawierać obowiązku złożenia przez pracodawcę deklaracji zatrudnienia. Dlatego też lukaslb przeanalizuj dokładnie treść SWOJEGO wniosku.
Cytat:
Napisał/a karolsz1 Zobacz post
Potem w ciagu 30 dni musisz dostarczyc nawet droga elektroniczna (...) umowe najmu mieszkania i oswiadczenie o posiadaniu prawa do lokalu mieszkalnego ktore wyda Ci pani w UP. Wazne aby data podpisania umowy najmu mieszkania tak samo jak data podpisania umowy o prace byly pozniejsze niz data podpisania umowy z UP o bon.
Zgodnie z interpretacją ministerstwa PUP nie powinien żądać żadnych umów najmu, także fakt, że tak było w Twoim przypadku nie oznacza, że jest to praktykowane powszechnie. Tutaj Twój PUP był nadgorliwy.
Cytat:
Napisał/a karolsz1 Zobacz post
Tak, w ciagu tygodnia rozstrzygaja sprawe.
Nieprawda, na rozpatrzenie wniosku jest 30 dni, a nie tydzień. Co prawda nie jest powiedziane, że PUP nie może rozpatrzyć wniosku wcześniej, ale nie należy generalizować, że tak właśnie będzie... bo tak było w Twoim przypadku.
Cytat:
Napisał/a karolsz1 Zobacz post
Umowa najmu jest konieczna ale jesli wynsjmujesz pokoj to mydle ze nie bedzie problemu. Tyloo pamietaj ze we wniosku kyory skladasz musisz uzasafnic na co wydasz kase.
Jestem innego zdania. Ale tutaj decydujące jest to czego wymaga PUP, w którym zarejestrowany jest lukaslb .
Cytat:
Napisał/a lukaslb Zobacz post
Umowa najmu mieszkania jest konieczna? A co jeśli np wynajmę pokój w mieszkaniu, w którym już są lokatorzy? Przecież wtedy umowa najmu nie będzie zapisana na mnie.
Tego się nie dowiesz na forum internetowym. Na to pytanie może odpowiedzieć WYŁĄCZNIE Twój PUP.
Kosssz jest off-line  
14-05-2015, 19:36  
karolsz1
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: bon na zasiedlenie zasady

Rozumiem, pisalem tylko jak wygladalo to w moim przypadku ale dzieki za sprostowanie wszystkiego. W takim razie kazdy powinien dowiedziec sie wszystkich szczegolow w swoim UP.
Pozdrawiam i dzieki za pomoc.
karolsz1 jest off-line  
14-05-2015, 19:46  
Kosssz
Praktyk
 
Kosssz na Forum Prawnym
 
Posty: 8.029
Domyślnie RE: bon na zasiedlenie zasady

Cytat:
Napisał/a karolsz1 Zobacz post
Rozumiem, pisalem tylko jak wygladalo to w moim przypadku ale dzieki za sprostowanie wszystkiego. W takim razie kazdy powinien dowiedziec sie wszystkich szczegolow w swoim UP.
Dokładnie tak. Nie jest możliwe udzielenie rzetelnej porady zdalnie.
Na forum możemy próbować rozstrzygnąć konkretny problem prawny, ale nie ma możliwości poprowadzenia za rękę kogokolwiek bez znajomości konkretów.
Kosssz jest off-line  
15-05-2015, 09:41  
lukaslb
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: bon na zasiedlenie zasady

Spytałem, bo myślałem, że zasady programu w całym kraju są identyczne. Tak czy inaczej dziękuję Wam za pomoc i wyjaśnienie niektórych spraw. Z Panią zajmującą się wnioskami rozmawiałem tylko telefonicznie, ale w zaistniałej sytuacji wybiorę się do urzędu w poniedziałek i dowiem się u źródła co i jak.
lukaslb jest off-line  
28-04-2017, 16:50  
Paweł9409
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: bon na zasiedlenie zasady

Czy przyznawany jest bon na zasiedlenie dla osób które już pracowały w danym mieście? (Pracowałem w firmie a teraz chce zatrudnić się w firmie B w tym samym mieście po miesiącu przerwy)
Paweł9409 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Bon na zasiedlenie zasady? (odpowiedzi: 824) Znalazłem potencjalnego pracodawcę do którego dojazd środkami transportu zbiorowego zajmuje co najmniej ok. 1 h 45 min (autobus PKS + transport...
§ Bon na zasiedlenie (odpowiedzi: 3) Pytanie jest takie jaki czas musi minąć po podpisaniu umowy o przyznanie bonu na zasiedlenie ,żeby pieniądze przelane zostały na konto ? W umowie...
§ Bon na zasiedlenie a ciąża (odpowiedzi: 4) Witam! Chciałabym się dowiedzieć jak wyglądałaby sytuacja, w której otrzymałam bon na zasiedlenie, nie przepracowałam 6ciu miesięcy (za które muszę...
§ Bon o zasiedlenie (odpowiedzi: 9) Witam, Mój powiatowy urząd pracy przyznał mi pieniadze za to, ze podjęłam prace w innym mieście. Jednym z wymogów które musiałam spełnić było: ...
§ Zasiedlenie (odpowiedzi: 3) Witam Mój przypadek jest raczej skomplikowany. Moja mam kupiła dom w 1984 roku a niestety w 1988 zmarła :(. W 1991 odbyła się sprawa w sądzie o...
§ zasiedlenie (odpowiedzi: 1) Ma pytanie odnosnie takiej sytuacji. Moja babcia mieszka w kamienicy od 70 lat kamienice odziedziczyl syn wlascicieli i teraz nie chce juz pobierac...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:23.