Rejestracja w Urzędzie jako osoba bezrobotna - Forum Prawne

 

Rejestracja w Urzędzie jako osoba bezrobotna

Witam, Podczas mojej ostatniej wizyty w PUP w celu rejestracji jako osoby bezrobotnej, panie w rejestracji odmówiły mi zarejestrowania się z powodu zapisu na moim świadectwie pracy "Stosunek pracy ustał w wyniku rozwiązania umowy o ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy > Bezrobocie


Odpowiedz
 
03-11-2015, 20:17  
Arek707
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Rejestracja w Urzędzie jako osoba bezrobotna

Witam,
Podczas mojej ostatniej wizyty w PUP w celu rejestracji jako osoby bezrobotnej, panie w rejestracji odmówiły mi zarejestrowania się z powodu zapisu na moim świadectwie pracy "Stosunek pracy ustał w wyniku rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracownika zgodnie z art 30 § 1 pkt 3" Zostałem poproszony o udanie się do byłego pracodawcy w celu wykonania korekty świadectwa pracy (zmiana z pkt 3 na pkt 2) Przy czym panie z urzędu już skreśliły mi "pkt 3" napisały ręcznie "pkt 2" i kazały tylko pieczątkę przybić. Pracodawca z kolei stwierdził, że nie może dokonać takiej korekty, bo nie byłoby to zgodne z prawdą. Zatem mam teraz nieważne świadectwo... Ponadto wyraził przy tym zdziwienie problemem z rejestracją w urzędzie bowiem umowa została rozwiązana za porozumieniem stron tylko, że bez okresu wypowiedzenia. Po ludzku się dogadaliśmy, bo znalazłem pracę za granicą i chciałem wyjechać. Nie ma tu mowy o art. 30 par. 1 pkt 3 k.p. w powiązaniu z art. 52 par. 1 pkt 1 k.p.czyli o zwolnieniu dyscyplinarnym.
Doskonale wiem, że nie przysługuje mi zasiłek dla osób bezrobotnych, nie mniej jednak dziś skończyło mi się ubezpieczenie zdrowotne. Czy zatem mam prosić o wykazanie mi podstawy prawnej odmowy mojej REJESTRACJI jako osoby bezrobotnej? Sytuacja jest dla mnie dość dziwna, proszę o rozwianie moich wątpliwości.
Arek707 jest off-line  
03-11-2015, 20:48  
Agnieszka3M
Ekspert
 
Posty: 23.988
Domyślnie RE: Rejestracja w Urzędzie jako osoba bezrobotna

faktycznie to dziwne, umowa rozwiązana w trybie porozumienia stron, pracodawca wskazał, że za wypowiedzeniem ale wpisał podstawę z rozwiązania bez wypowiedzenia.

powinno być w trybie porozumienia stron art 30 par1 pkt 1
Agnieszka3M jest off-line  
03-11-2015, 20:51  
Arek707
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Rejestracja w Urzędzie jako osoba bezrobotna

Rozumiem. Nie chodzi mi tu jednak o to co wpisał pracodawca, choć jak widać tu też jest coś nie tak, tylko o to czy urząd mógł mi z tego tytułu odmówić zwyczajnej rejestracji jako osoba bezrobotna. Znajomy wyleciał dyscyplinarnie z roboty i następnego dnia się zarejestrował bez problemu.
Arek707 jest off-line  
03-11-2015, 21:11  
Kosssz
Praktyk
 
Kosssz na Forum Prawnym
 
Posty: 8.029
Domyślnie RE: Rejestracja w Urzędzie jako osoba bezrobotna

Przepraszam za bezpośredniość, ale czy chodzi o rejestrację tylko w celu uzyskania ubezpieczenia zdrowotnego? Bo co Pan rozumie przez "zwykłą rejestrację jako osoba bezrobotna"?
Przepisy prawa nie dopuszczają "przymykania oka" na błędnie sporządzane dokumenty podczas rejestracji jako osoba bezrobotna, dlatego też PUP odmówił rejestracji -ponieważ ma sprzeczne informacje na temat okoliczności ustania stosunku pracy.
Po prostu nie wiadomo jak Pana zarejestrować...z prawem do zasiłku dla bezrobotnych czy bez...? A ani PUP ani Pan nie może sobie wybrać "wersji rejestracji" (z prawem do zasiłku dla bezrobotnych lub bez) z powodu nieścisłości w dokumentach opracowanych przez byłego pracodawcę.

Świadectwo pracy zostało po prostu błędnie sporządzone i nie jest możliwe dokonanie na jego podstawie rejestracji jako osoba bezrobotna, bo PUP nie ma możliwości ustalić na jego podstawie ewentualnych uprawnień. Skoro stosunek pracy został rozwiązany za porozumieniem stron to nie może być w świadectwie pracy podstawy prawnej z art. 30 § 1 pkt 3. Jedno drugie wyklucza.
Należy wyegzekwować od byłego pracodawcy skorygowanie świadectwa pracy i dopiero wtedy dokonać rejestracji.
Kosssz jest off-line  
03-11-2015, 21:28  
Arek707
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Rejestracja w Urzędzie jako osoba bezrobotna

Absolutnie nie chodzi o rejestrację wyłącznie w celu ubezpieczenia. Teraz juz rozumiem, o co chodziło urzędowi. Bardzo lubię takie bezpośrednie odpowiedzi. Zatem jeśli pracodawca nie zgodzi się zmienić się pkt 3 na pkt 1 to czy pozostaje mi jakieś wyjście? Żadnego dokumentu rozwiazujacego nasz stosunek pracy nie podpisywalismy jedynie to świadectwo pracy podczas odbioru. Rozstalismy się "pokojowo" praktycznie z dnia na dzień. Szef uregulowal wszystkie zobowiązana finansowe i wypłacił za niewykorzystany urlop. To jeszcze podpisałem - potwierdzenie wypłaty.
Arek707 jest off-line  
03-11-2015, 21:37  
Kosssz
Praktyk
 
Kosssz na Forum Prawnym
 
Posty: 8.029
Domyślnie RE: Rejestracja w Urzędzie jako osoba bezrobotna

Cytat:
Napisał/a Arek707 Zobacz post
Żadnego dokumentu rozwiazujacego naszą stosunek pracy nie podpisywalismy jedynie to świadectwo pracy podczas odbioru. Rozstalismy się "pokojowo" praktycznie z dnia na dzień.
Skoro tak, to na świadectwie nie może być art. 30 § 1 pkt 3, mówiącego o: rozwiązaniu umowy przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia).
Były pracodawca ma kiepską kadrową. Kiedy odebrał Pan świadectwo pracy?

Kosssz jest off-line  
03-11-2015, 22:17  
Arek707
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Rejestracja w Urzędzie jako osoba bezrobotna

Dwa dni po dogadaniu się z szefem.
Arek707 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Przyznanie zasiłku i rejestracja jako osoba bezrobotna (odpowiedzi: 4) Witam, Mam taki problem: zostałam zwolniona z pracy i chce się zarejestrować jako osoba bezrobotna w PUP. Mój łączny staż pracy to 8 lat na umowie...
§ Rejestracja jako osoba bezrobotna a niepodanie wszystkich miejsc pracy (odpowiedzi: 12) Witam, ubiegałam się o staż jednak ciągle zwlekałam z nierejestrowaniem się w urzędzie pracy. Urzad pracy wymagał ode mnie podania wszystkich miejsc...
§ osoba bezrobotna zarejestrowana w Urzędzie Pracy a składka w KRUSie (odpowiedzi: 3) Witam, w grudniu w ramach umowy darowizny dostałam od taty działkę 0.98 arów (niestety nie wiem jaka jest powierzchnia przeliczeniowa działki, dodam...
§ Czy 19-latek może się zarejestrować jako osoba bezrobotna ? (odpowiedzi: 2) Witam, zamierzam otworzyć małą firmę na wiosnę. Pod koniec kwietnia kończę liceum i chciał bym się spytać czy jeśli idę na studia dzienne to czy w...
§ Rejestracja jako osoba bezrobotna, a alimenty (odpowiedzi: 2) Witam. Mam pytanie - czy zarejestrowanie się jako osoba bezrobotna w urzędzie pracy skutkuje ustaniem obowiązku alimentacyjnego? Czy może nastąpi to...
§ Rejestracja jako osoba bezrobotna, a umowa o dzieło (odpowiedzi: 2) Witajcie :] Postanowiłem się zarejestrować, ponieważ mam (nie)małą zagwozdkę. Wyleciałem z uczelni z wielkim hukiem, więc muszę udać się do PUP i...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:31.