Problem z zakończonym stażem z UP. - Forum Prawne

 

Problem z zakończonym stażem z UP.

Witam. Mam pytanie. W tym roku odbywałem staż z UP (z początku miała być praca ale osoba, właściciel miejsca pracy koniecznie chciał żeby wyszedł staż - ja nie miałem innego źródła utrzymania i potrzebowałem pieniędzy ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy > Bezrobocie


Odpowiedz
 
17-08-2017, 12:10  
szczypek100
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Problem z zakończonym stażem z UP.

Witam. Mam pytanie. W tym roku odbywałem staż z UP (z początku miała być praca ale osoba, właściciel miejsca pracy koniecznie chciał żeby wyszedł staż - ja nie miałem innego źródła utrzymania i potrzebowałem pieniędzy więc niestety się zgodziłem - go było moją głupotą. z wcześniejszym ustaleniem o zwrocie kosztów dojazdu z jego strony ponieważ up nie chciał płacić za dojazdy osobno).

Osoba u której odbywałem ten staż okazała się zwykłym przysłowiowym Januszem biznesu. Sam zostawałem na miejscu pracy i byłem traktowany jako normalny pracownik. Żadnych pieniędzy na dojazd od niego nie dostawałem - chciał żebym dodatkowo coś dla niego robił lub zostawał w soboty, to wtedy coś dostanę. Oczywiście nie zgodziłem się na to. Chciałem przerwać ten staż jak najszybciej, ale obawiałem się że gdy zgłosze wszystko do UP nie dostanę podpisu do listy obecności od właściciela i sprawa będzie się ciągnąć długi czas. Teraz wiem że mogłem inaczej postąpić i zgłosić warunki pracy do pup. Po jakimś czasie znalazłem normalną pracę na podstawie UoP i przerwałem ten staż bez konsekwencji dla żadnej ze stron. Dostałem też informację, aby dostarczyć sprawozdanie, podpisane przez właściciela wraz z opinią. W ten dzień nie zastałem go (zwykle ciagle go nie było), był sam nowy pracownik.umówiłem się z właścicielem, że zostawię te dokumenty do podpisu a on zaniesie je do UP jak przyjedzie, ma tam "rzut beretem", a ja 20 km.

Staż przerwałem kilka miesięcy temu a do dzisiaj nie zaniósł tych dokumentów.
Skontaktowałem się z urzędem pracy i naświetliłem sprawę, powiedziałem o tym że to on miał je dostarczyć, ja aktualnie pracuję i nie będę specjalnie tam jeździł, dodałem też że przed rozpoczęciem stażu, kiedy nastawiłem się na umowę o pracę jeździłem kilka razy swoim samochodem do wyżej opisanego miejsca w celu " sprawdzenia umiejętności na miejscu pracy", o co prosił właściciel, a co nie powinno mieć w ogóle miejsca. Nie dostałem za to ani grosza. Dostałem odpowiedź od UP, że oni nie będą pośredniczyć pomiędzy właścicielem, a mną i jeśli nie mogę się z nim dogadać to jedynie przypomną mu o napisaniu opinii i podpisaniu sprawozdania, które leżą u niego w serwisie. Wysłałem mu sms z przypomnieniem.

Teraz do rzeczy, przyszedł do mnie list z informacją o konieczności dostarczenia opinii i sprawozdania podpisanego przez właściciela serwisu.
Termin jest do jutra, a ja nawet nie mam czasu żeby tam pojechać. Czy poniosę jakieś konsekwencję za niedostarczenie tych dokumentów. Dodam że "staż" był unijny.

Pozdrawiam
szczypek100 jest off-line  
17-08-2017, 16:41  
Kosssz
Praktyk
 
Kosssz na Forum Prawnym
 
Posty: 8.029
Domyślnie RE: Problem z zakończonym stażem z UP.

Moim zdaniem, nie poniesie Pan konsekwencji, ale też bez tych dokumentów PUP nie może Panu wydać zaświadczenia o odbywanym stażu. Teraz to może się Panu wydać nieważne, ale za kilka lat będzie potrzebne np. do nowej pracy, do urlopu, do stażu pracy.... a wtedy PUP odeśle Pana z kwitkiem. Zatem w swoim własnym interesie niech Pan spróbuje zrobić wszystko, aby je odzyskać i złożyć ostatecznie w PUP... a w skrajnym przypadku zawnioskować (na piśmie) do PUP o interwencję u niesolidnego pracodawcy.

Proponuję, w dniu jutrzejszym nadać na poczcie dwa listy: jeden do pracodawcy z wezwaniem do przesłania dokumentów, które Pan zostawił mu do podpisu dawno temu, drugi do urzędu pracy z wyjaśnieniem całej sytuacji (jeśli to możliwe załączyć treść wezwania do pracodawcy) i ewentualnie poprosić o przedłużenie terminu. Proszę zachować w każdym z przypadków drogę pisemną i przesyłać je pocztą za zwrotnym potwierdzeniem odbioru - tylko tak przesyłane informacje/dokumenty mogą mieć skutek prawny. Telefonicznie można jedynie się poradzić, ale w życiu nie załatwiać takich spraw w ten sposób czy tym bardziej składać skarg na pracodawcę.
Proszę także wziąć pod uwagę, że pracodawcy po prostu nie zależy na pilnowaniu Pana spraw i po prostu wyprze się, że Pan te dokumenty w ogóle tam zostawił. Czy jest Pan w stanie udowodnić, że te dokumenty zostały w firmie?
Kosssz jest off-line  
17-08-2017, 17:50  
szczypek100
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Problem z zakończonym stażem z UP.

Witam i dziękuję za odpowiedź. Niestety nie jestem w stanie udowodnić, że moje dokumenty zostały w poprzednim miejscu pracy. Oprócz pracownicy urzędu, której mówiłem w jaki sposób będą dostarczone dokumenty jedynie właściciel do którego dzwoniłem i pracownik wiedzieli o zostawieniu ich przeze mnie.

Dodam, że sprawę opisywałem mailowo, ale z UP dostałem po tym telefon, nie odpowiedź w formie maila.
szczypek100 jest off-line  
17-08-2017, 17:57  
Kosssz
Praktyk
 
Kosssz na Forum Prawnym
 
Posty: 8.029
Domyślnie RE: Problem z zakończonym stażem z UP.

Email może napisać każdy...., dlatego skargi zgłaszane tą drogą są traktowane mocno z przymrużeniem oka, bo przecież wiadomość mogła wysłać każda inna osoba, która ma dostęp do Pana skrzynki.
Do urzędów pisze się pisma. Tak jak wyżej poradziłam, proszę napisać wyjaśnienia i złożyć swój podpis pod nimi.
A jak już wcześniej napisałam.... na wyjaśnieniu sprawy i odzyskaniu dokumentów najbardziej powinno zależeć Panu, bo to Pan na przyszłość zostanie bez potwierdzenia odbywania tego stażu.

A może PUP wyda Panu duplikat sprawozdania, żeby jeszcze raz Pan mógł odtworzyć jego treść i uzyskać podpis pracodawcy? Pytał Pan o to w PUP?
Kosssz jest off-line  
17-08-2017, 18:42  
szczypek100
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie

Dziękuję za zainteresowanie. Napisałem list z wyjaśnieniami. Jeśli będzie problem ze sprawozdaniem, zapytam o wydanie duplikatu. Pozdrawiam
szczypek100 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Prowadzenie pojazdu po zakończonym zakazie (odpowiedzi: 2) Witam, chciałbym uzyskać informację, teoretycznie co grozi mi w momencie kontroli i wykazania że nie posiadam uprawnień do prowadzenia pojazdu (czy...
§ Kto ma prawo odebrać dziecko po zakończonym spotkaniu (odpowiedzi: 8) Witam. Pytanie jak w temacie po rozwodzie sąd przyznał standardowo opiekę na małoletnią córką matce i wyznaczył spotkania z ojcem 1 i 3 weekend...
§ Zebranie kilka godzin po zakończonym czasie pracy (odpowiedzi: 2) Witam jako że to mój pierwszy post Czy muszę uczestniczyć w zebraniu kilka godzin po skończonej pracy ? Pracuje tego dnia w godzinach 6-14...
§ zaświadczenie o zakończonym postępowaniu spadkowym (odpowiedzi: 2) Proszę o informację w jaki sposób można uzyskać zaświadczenie o zakończonym postępowaniu spadkowym (dobrowolnie nie jest możliwe) od jednego ze...
§ problem z zakończonym stażem (odpowiedzi: 6) Dzień dobry, mam problem, który nie daje mi spać po nocach dlatego PROSZĘ O POMOC. Otóż, 31.12. kończę staż. 27.12. oraz od 29.12. do 31 .12....
§ zasiłek chorobowy po zakończonym urlopie wychowawczym (odpowiedzi: 6) jestem na urlopie wychowawczym który kończy mi się pod koniec marca, od kwietnia chciałam wrócić do pracy, ale jestem w ciąży i nie wiem ile pociągnę...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:14.