Bon na zasiedlenie a zwolnienie - Forum Prawne

 

Bon na zasiedlenie a zwolnienie

Witam, mam pewnie problem i potrzebuje pomocy w zrozumieniu paru rzeczy a więc : Dnia 2.04.2019 otrzymałem bon na zasiedlenie, od 23.04.2019 mam umowe o prace na 2,5 miesiące dnia 07.05.2019 uległem wypadkowi (Złamana noga, ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy > Bezrobocie


Odpowiedz
 
14-06-2019, 11:22  
Tomekx7
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie Bon na zasiedlenie a zwolnienie

Witam, mam pewnie problem i potrzebuje pomocy w zrozumieniu paru rzeczy a więc :

Dnia 2.04.2019 otrzymałem bon na zasiedlenie, od 23.04.2019 mam umowe o prace na 2,5 miesiące dnia 07.05.2019 uległem wypadkowi (Złamana noga, Biodro, Żebra) dostaje normalnie zasiłek chorobowy już lecz za okres
od 07.05-23.05 nie otrzymywałem zasiłku gdyż nie przepracowałem pełnego miesiąca z tego co czytam to okres na zwolnieniu wlicza mi się w rozliczenie tych potrzebnych 6 miesięcy aby zostać rozliczonym z Urzędem Pracy. Tutaj rodzi sie pytanie czy w ogóle ten okres 23.06-23.07 będzie brany pod uwage bo z umowy wynika że musze zarobić najniższa krajowa a co w przypadku gdybym normalnie pracował za najniższa krajowa i zachorował choćby na 3 dni to już przecież nie będzie najniższa krajowa i to już sie nie liczy? mam nadzieje że dobrze wytłumaczyłem o co mi chodzi i tutaj też sie rodzi drugie pytanie umowa kończy mi sie 30.06.2019 zwolnienie na pewno potrwa przynajmniej do wrzesnia zasiłek chorobowy będe dostawał normalnie tylko ze nie od pracodawcy tylko od zusu i czy ten okres sie wlicza też w ten okres "przepracowania" 6 miesięcy koniecznych?

z góry dziekuje
Tomekx7 jest off-line  
15-06-2019, 14:47  
Kosssz
Praktyk
 
Kosssz na Forum Prawnym
 
Posty: 8.029
Domyślnie RE: Bon na zasiedlenie a zwolnienie

Cytat:
Napisał/a Tomekx7 Zobacz post
z tego co czytam to okres na zwolnieniu wlicza mi się w rozliczenie tych potrzebnych 6 miesięcy aby zostać rozliczonym z Urzędem Pracy.
Tak, pod warunkiem, że podstawa wynagrodzenia/zasiłku chorobowego stanowi kwotę co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę. Skoro nie otrzymuje Pan zasiłku, to nie będzie ten okres liczony przy rozliczaniu 6 miesięcy.
Cytat:
Napisał/a Tomekx7 Zobacz post
czy w ogóle ten okres 23.06-23.07 będzie brany pod uwage bo z umowy wynika że musze zarobić najniższa krajowa a co w przypadku gdybym normalnie pracował za najniższa krajowa i zachorował choćby na 3 dni to już przecież nie będzie najniższa krajowa i to już sie nie liczy?
Nie będzie się liczył, jeśli nie zarobi Pan co najmniej najniższej krajowej.
Cytat:
Napisał/a Tomekx7 Zobacz post
umowa kończy mi sie 30.06.2019 zwolnienie na pewno potrwa przynajmniej do wrzesnia zasiłek chorobowy będe dostawał normalnie tylko ze nie od pracodawcy tylko od zusu i czy ten okres sie wlicza też w ten okres "przepracowania" 6 miesięcy koniecznych?
Nie, bo nie będzie Pan w tym czasie miał trwającej umowy. Przy bonie na zasiedlenie istotne są nie dochody niezależnie skąd, ale wynagrodzenia za pracę (ewentualnie wynagrodzenie/zasiłek za okres czasowej niezdolności do pracy w trakcie obowiązywania umowy). Zasiłek z ZUS po ustaniu zatrudnienia to nie wynagrodzenie.
Kosssz jest off-line  
16-06-2019, 13:07  
Tomekx7
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: Bon na zasiedlenie a zwolnienie

dzwoniąc do urzędu nie potwierdziła sie żadna odpowiedz Pana, więc nie wiem skąd te wiadomości Pan ma ponieważ " nie moge odpowiadać za coś na co nie mam wpływu " czyli za chorobę i powiedziano mi że po ustaniu zatrudnienia jeżeli otrzymuje zasiłek chorobowy to dalej wlicza mi sie te 6 miesięcy nawet jeżeli nie mam juz umowy a co do odpowiedzi dwóch pierwszych to nie mogą zrobić tak ze 3 dni ktoś jest na zwolnieniu i zamiast zarobić najniższa krajowa zarobi 100zł mniej i juz tego nie wliczają.
Tomekx7 jest off-line  
22-06-2019, 17:46  
Kosssz
Praktyk
 
Kosssz na Forum Prawnym
 
Posty: 8.029
Domyślnie RE: Bon na zasiedlenie a zwolnienie

Cytat:
Napisał/a Tomekx7 Zobacz post
dzwoniąc do urzędu nie potwierdziła sie żadna odpowiedz Pana
Cytat:
Napisał/a Tomekx7 Zobacz post
" nie moge odpowiadać za coś na co nie mam wpływu " czyli za chorobę i powiedziano mi że po ustaniu zatrudnienia jeżeli otrzymuje zasiłek chorobowy to dalej wlicza mi sie te 6 miesięcy nawet jeżeli nie mam juz umowy a co do odpowiedzi dwóch pierwszych to nie mogą zrobić tak ze 3 dni ktoś jest na zwolnieniu i zamiast zarobić najniższa krajowa zarobi 100zł mniej i juz tego nie wliczają.
Mam nadzieję, że zadbał Pan, żeby PUP potwierdził to na piśmie... Bo żeby się Pan nie rozczarował bazując na interpretacji udzielonej "na telefon".
Cytat:
Napisał/a Tomekx7 Zobacz post
co do odpowiedzi dwóch pierwszych to nie mogą zrobić tak ze 3 dni ktoś jest na zwolnieniu i zamiast zarobić najniższa krajowa zarobi 100zł mniej i juz tego nie wliczają.
Art. 66n ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy: "Na wniosek bezrobotnego do 30 roku życia starosta, na podstawie umowy, może przyznać bon na zasiedlenie w związku z podjęciem przez niego poza miejscem dotychczasowego zamieszkania zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej, jeżeli:
1) z tytułu ich wykonywania będzie osiągał wynagrodzenie lub przychód w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto miesięcznie oraz
będzie podlegał ubezpieczeniom społecznym;
2) odległość od miejsca dotychczasowego zamieszkania do miejscowości, w której bezrobotny zamieszka w związku z podjęciem zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej wynosi co najmniej 80 km lub czas dojazdu do tej miejscowości i powrotu do miejsca dotychczasowego zamieszkania środkami transportu zbiorowego przekracza łącznie co najmniej 3 godziny dziennie;
3) będzie pozostawał w zatrudnieniu, wykonywał inną pracę zarobkową lub będzie prowadził działalność gospodarczą przez okres co najmniej 6 miesięcy."
Będąc na zwolnieniu w trakcie trwania stosunku pracy, zwolnienie jak najbardziej jest liczone (o ile zasiłek naliczany jest co najmniej od kwoty najniższej krajowej), ale otrzymywanie zasiłku chorobowego z ZUS po ustaniu stosunku pracy, to nie jest wynagrodzenie za pracę. Radzę dokładnie przeanalizować warunki umowy zawartej z PUP i nie bazować na telefonicznej rozmowie.
Kosssz jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Bon na zasiedlenie (odpowiedzi: 10) Dzień dobry. Wzięłam bon na zasiedlenie podjęłam pracę, a następnie zapisałam się na studia dzienne. Czy muszę zwracać bon?
§ Bon na zasiedlenie (odpowiedzi: 0) Dzień dobry, jestem obecnie osoba bezrobotną. Zameldowaną w Krakowie, zarejestrowaną w GUP Kraków. GUP nie ma dla mnie pracy - taką informacje...
§ Bon na zasiedlenie (odpowiedzi: 1) Witam Moj pracodawca z bledna data zglosil mnie do ZUSu zadeklarowal sie ze to wyprostuje, ale do tej pory nie otrzymalem dokumentow ani ZUA ani...
§ Bon na zasiedlenie - zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia (odpowiedzi: 0) Witam. Przepracowałam 3 miesiące korzystając z bonu na zasiedlenie. Umowa konczy mi się z koncem lutego. wówczas zostaną mi jeszcze 2 miesiące pracy...
§ Bon na zasiedlenie- PIT (odpowiedzi: 0) Witam, Chciałabym zapytać o kwestię rozliczenie bonu na zasiedlenie otrzymanego z UP. Bon otrzymałam we wrześniu 2014. 18% podatek PIT został...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:25.