Czy po stażu z PUP może być zatrudnienie na 1/2 etatu lub zlecenie? - Forum Prawne

 

Czy po stażu z PUP może być zatrudnienie na 1/2 etatu lub zlecenie?

Witam, kończę trwający 6-miesięcy staż z PUP, czy pracodawca MUSI mnie zatrudnić? Jeśli jest taki obowiązek to czy forma zatrudnienia może być jako umową o pracę na 1/2 etatu? albo umowa zlecenie? Niestety nie widziałem ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy > Bezrobocie


Odpowiedz
 
14-07-2020, 11:00  
MazurekWojtek
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Czy po stażu z PUP może być zatrudnienie na 1/2 etatu lub zlecenie?

Witam,
kończę trwający 6-miesięcy staż z PUP, czy pracodawca MUSI mnie zatrudnić? Jeśli jest taki obowiązek to czy forma zatrudnienia może być jako umową o pracę na 1/2 etatu? albo umowa zlecenie?
Niestety nie widziałem za bardzo umowy pracodawcy z PUP, kojarzę coś o okresie 3-miesięcy ale nic o formacie, o wymiarze itd. Po prostu to pracodawca sam przygotowywał umowę, wkładał do koperty i wysyłał.
Czy jest jakiś zapis w uchwale o stażach z PUP lub wytycznych o tym w jakim wymiarze pracodawca powinien zatrudnić pracownika?
Bo problem jest jeden, jak to będzie umowa-zlecenie a jeszcze gorzej umowa o dzieło to ja tak na prawdę nie mam zatrudnienia, to są cywilne umowy, z których nic nie wynika - kwestia wykonania zlecenia, dzieła itd a jednak informacje muszę podać do PUP i w tym momencie tracę status.
Przy umowie o dzieło nawet nie ma ubezpieczenia.

Z kolei 1/2 etatu no to problem taki że blokuje sobie możliwość kolejnego zatrudnienia a wyżyć z takiej sumki to jest tragedia.
Czyli niby mam zatrudnienie ale go nie mam.
Odmowa zatrudnienia z kolei będzie skutkować skreśleniem z listy bezrobotnych, więc jak to rozwiązać?

Bo ogólnie to jest dziwne, ja teraz chodzę na 8h na stażu a potem 1/2 etatu? Dlatego zastanawiam się czy nie ma jakiś wytycznych że jak staż dotyczył 40h/tygodniowo to zatrudnienie też powinno być na pełen etat.
MazurekWojtek jest off-line  
16-07-2020, 10:02  
gośćforum123
Stały bywalec
 
Posty: 789
Domyślnie RE: Czy po stażu z PUP może być zatrudnienie na 1/2 etatu lub zlecenie?

Obowiązek zatrudnienia po stażu zależny jest od umowy, którą podpisuje pracodawca z urzędem pracy. Zazwyczaj jest to wymóg konieczny. W umowie stażowej, jeśli pojawia się taki zapis, pracodawca jest zobligowany do zatrudnienia stażysty po zakończonym stażu na umowę o pracę lub na podstawie innej umowy. Przepisy nie zabraniają zatrudnienia po stażu na pół etatu, jeśli umowa pracodawcy i urzędu pracy nie określa tego wymiaru.
gośćforum123 jest off-line  
16-07-2020, 13:08  
MazurekWojtek
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Czy po stażu z PUP może być zatrudnienie na 1/2 etatu lub zlecenie?

Czyli PUP trzyma stronę pracodawcy? No bo skoro umowy cywilno-prawne też wchodzą w grę to bezsensu.
Chodzi mi o to ze pracodawca na pewno będzie kombinował i potem jest tak że się pracuje więcej godzin niż wynika z umowy, bo wykonuje się zlecenie czy dzieło albo na 1/2 etatu ale jeszcze coś trzeba zrobić.
Dziwne ze PUP tego nie weryfikuje że np staż był na 8 godzin dziennie i tego samego nie wymagają od pracodawcy, tzn niby wymagają wg umowy ale czy jak jest niższy wymiar albo inny typ umowy to coś grozi pracodawcy? Podejrzewam ze nie, bo PUP pewnie zadowolone jest że w ogóle zatrudnił bezrobotnego.
MazurekWojtek jest off-line  
17-07-2020, 11:05  
gośćforum123
Stały bywalec
 
Posty: 789
Domyślnie RE: Czy po stażu z PUP może być zatrudnienie na 1/2 etatu lub zlecenie?

Ustawa w ogóle nie zobowiązuje pracodawcy do zatrudnienia bezrobotnego po odbyciu stażu. Reguluje to tylko umowa między PUP a pracodawcą. Często umowa zobowiązuje pracodawcę do minimalnego czasu, w jakim ma zatrudnić stażystę oraz do rodzaju zawartej umowy.
gośćforum123 jest off-line  
17-07-2020, 12:48  
MazurekWojtek
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Czy po stażu z PUP może być zatrudnienie na 1/2 etatu lub zlecenie?

No właśnie czyli to jest nieunormowane, wg mnie jak staż odbywał się 8h dziennie przez 40h tygodniowo to tego samego powinno się wymagać od pracodawcy jeśli chodzi o zatrudnienie po stażu a pewnie bywa różnie, tak samo umowy cywilne powinny być wykluczone.
Staż to jest praca poniekąd niewolnicza ale tak jak w moim przypadku podejmuje się ją aby być może dostać zatrudnienie ale nie na 1/2 etatu tylko normalnie.
Tym bardziej że pracodawca nie będzie ustalał godzin na 7-11 tylko pewnie 10-14 i w ten sposób mnie załatwi, pomijając już zlecone zadania po godzinach.

Hmm a ten minimalny czas zawarty w umowie w jakim ma zatrudnić stażystę to chodzi o okres np na miesiąc albo na 3? czy, że 1/2 albo 4/4 etatu?
Ja podejrzewam, że urząd tego nie egzekwuje i tu jest problem, więc co to za różnica co jest w umowie, albo może pracodawca napisać że ciężka sytuacja w firmie w związku z koronawirusem, pracy mniej więc pół-etatu zamiast całego z umowy, albo wręcz że nie zatrudni.
MazurekWojtek jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zatrudnienie po stażu 1/2 etatu (odpowiedzi: 4) Mam kilka pytań jeżeli zakończyłem 6 miesięczny staż z UP i aktualnie pracodawca musi mnie zatrudnić na 3 miesiące 1/2 etatu (nie ma mowy o pełny...
§ Zatrudnienie na 1/2 etatu po stażu z EFAS (odpowiedzi: 3) Witam, chciałabym się dowiedzieć czy po 6-miesięcznym stażu organizowanym prze PUP ze środków EFAS pracodawca może mnie zatrudnić na 1/2 etatu?...
§ Zatrudnienie po stażu, umowa na zlecenie!!! (odpowiedzi: 1) Witam, mam taki problem otóż: Chciałbym odrobić sobie staż w Bibliotece publicznej. Dyrektorka bardzo chętnie by mnie przyjęła, ale pod warunkiem, że...
§ zatrudnienie na zlecenie przy pracy na pół etatu a ZUS (odpowiedzi: 4) Pracuję na pół etatu na umowę o pracę. Zarabiam w ten sposób powyżej połowy płacy minimalnej, ale poniżej całej płacy minimalnej. Równolegle...
§ zatrudnienie na zlecenie przy pracy na pół etatu i co z ZUS? (odpowiedzi: 0) Pracuję na pół etatu na umowę o pracę. Zarabiam w ten sposób powyżej połowy płacy minimalnej, ale poniżej całej płacy minimalnej. Równolegle...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:48.