bezrobocie, a ciąża - Forum Prawne

 

bezrobocie, a ciąża

Witam! Chciałabym uzyskać pewne informacje na temat mojego położenia i opcji działania. W 2018 roku zaszłam w ciążę będąc zatrudnioną w szkole (jestem nauczycielką) na czas określony. Umowę miałam do końca czerwca 2019 roku, a ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy > Bezrobocie


Odpowiedz
 
24-09-2020, 21:07  
o1989o
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie bezrobocie, a ciąża

Witam!
Chciałabym uzyskać pewne informacje na temat mojego położenia i opcji działania. W 2018 roku zaszłam w ciążę będąc zatrudnioną w szkole (jestem nauczycielką) na czas określony. Umowę miałam do końca czerwca 2019 roku, a urodziłam w lipcu. Przez rok urlop macierzyński i rodzicielski miałam opłacany przez ZUS w kwocie 80% zarobków średniej z poprzedniego roku. Gdy okres zasiłku się skończył (lipiec b.r.) nie szukałam zatrudnienia, chcąc zająć się dzieckiem jeszcze przez rok, tym samym zostałam bez ubezpieczenia zdrowotnego. Dlatego tu chciałabym postawić pytanie: czy mogę zgłosić się do urzędu pracy i zarejestrować się jako bezrobotna będąc aktualnie w drugiej ciąży (sam początek)? Kiedy najlepiej to zrobić? Czy przysługuje mi zasiłek dla bezrobotnych patrząc na moją historię oraz fakt, że w niedługim czasie po zarejestrowaniu poszłabym na zwolnienie lekarskie, gdyż żaden lekarz nie wyśle ciężarnej kobiety do pracy w szkole w obecnej sytuacji (koronawirus)?
W jednym wątku na stronie www Zielonej Linii przeczytałam, że jeśli kobieta w ciąży urodzi w okresie 6 miesięcy pozyskiwania zasiłku lub do miesiąca po ustaniu zasiłku Urząd Pracy automatycznie przedłuży wypłacanie zasiłku do końca urlopu macierzyńskiego. Więc czy najlepiej, abym zarejestrowała się na bezrobocie dopiero w 3 miesiącu ciąży?
Prosiłabym o pomoc, aby wybrać najkorzystniejszą opcję w mojej sytuacji, czyli co zrobić, aby uzyskiwać jak najdłużej ubezpieczenie zdrowotne oraz zasiłek.
Tu też pytanie, czy jeśli będę dostawać zasiłek z Urzędu Pracy na czas urlopu macierzyńskiego to czy przysługuje mi w tym samym czasie również kosiniakowe w kwocie 1000 zł miesięcznie?
o1989o jest off-line  
25-09-2020, 11:53  
gośćforum123
Stały bywalec
 
Posty: 818
Domyślnie RE: bezrobocie, a ciąża

Akurat trafiła Pani na Zieloną Linię
Kobieta w ciąży ma prawo zarejestrować się w PUP jako osoba bezrobotna o ile oświadczy, że jest zdolna i gotowa do podjęcia zatrudnienia. Rejestracja w PUP ma na celu wsparcie osoby bezrobotnej w znalezieniu pracy, nigdy natomiast nie może być uwarunkowana chęcią uzyskania ubezpieczenia zdrowotnego.
Jeśli stan zdrowia nie pozwala kobiecie na pracę, może ona przejść na zwolnienie lekarskie. Pod tym względem ciężarne są chronione przed wyrejestrowaniem. Bezrobotny przebywający na zwolnieniu ponad 90 dni traci status. Kobieta w ciąży podlega ochronie i nie zostanie wyrejestrowana. Po porodzie kobieta będzie chroniona przed wyrejestrowaniem jeszcze przez czas, przez który uprawniona by była, zgodnie z odrębnymi przepisami, do zasiłku macierzyńskiego.
Jeśli chodzi o prawo do zasiłku dla bezrobotnych to weryfikowane jest ostatnie 18 miesięcy, z których łącznie przez 365 dni należy osiągać co najmniej minimalne wynagrodzenie, od którego były odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne i fundusz pracy. Okres pobierania zasiłku macierzyńskiego wlicza się do tych 365 dni o ile podstawą wymiaru składek w tym czasie było co najmniej minimalne wynagrodzenie. Tutaj na Pani niekorzyść wpływa okres od zakończenia urlopu macierzyńskiego do teraz, ponieważ jest przerwa w zatrudnieniu. Dlatego powinna Pani zarejestrować się jak najszybciej w PUP (o ile jest Pani zdolna i gotowa do pracy). Zaświadczenie z ZUS o okresach podlegania ubezpieczeniom i wysokości zasiłku macierzyńskiego będzie dokumentem niezbędnym podczas rejestracji i na jego podstawie urząd pracy zweryfikuje, czy zasiłek dla bezrobotnych będzie przysługiwał.
W sytuacji, gdyby urodziłaby Pani dziecko w trakcie pobierania zasiłku lub w okresie miesiąca po ustaniu jego pobierania, urząd wydłużyłby okres wypłaty o czas, zgodnie z którym przysługiwałby zasiłek macierzyński.
Świadczenie rodzicielskie (kosiniakowe) wynosi 1000 zł. W sytuacji łącznego pobierania go z zasiłkiem dla bezrobotnych, zostanie ono pomniejszone o wartość zasiłku dla bezrobotnych (po potrąceniu zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych).
gośćforum123 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ bezrobocie (odpowiedzi: 3) Witam jestem zatrudniona u niemieckiego pracodawcy powyżej 6 miesięcy, chciałam sie dowiedzieć jak wygląda sytuacja gdy zostaję zwolniona przez...
§ Bezrobocie i PUP (odpowiedzi: 6) Witam. Moja sprawa wygląda tak: Obecnie mam 22 lata, studiuję zaocznie. We wrześniu 2014 rozpoczęłam staż z Urzędu Pracy, który trwał 6...
§ Bezrobocie (odpowiedzi: 5) Witam.Zeby nie zakładać nowego tematu.Rejestruje sie na bezrobociu nie mam zadnych św pracy mimo iż pracowałem wczesniej na pare umów.Czy moge...
§ Bezrobocie. (odpowiedzi: 3) Witam, mam 18 lat, skończyłem szkołę, idę do Liceum zaocznego. Sytuacja pieniężna w domu jest taka że nie muszę na razie pracować, ale za to czeka...
§ ciąża a bezrobocie (odpowiedzi: 1) Mam pytanie . W obecnej chwili nie pracuję. Chciałabym w niedługim czasie)zajść w ciążę jednak nie chcę dostosowywać dziecka do kariery i na chama...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:12.