Wezwanie do zwrotu Dotacji z PUP - Forum Prawne

 

Wezwanie do zwrotu Dotacji z PUP

Witam, ja mam z kolei trochę inne pytanie i może ktoś z mądrzejszych się wypowie. Dotyczy to również działalności, na która była udzielona dotacja z UP. Firma założona przed Covidem 3.10.2019 teraz chcę zawiesić, ze ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy > Bezrobocie


Odpowiedz
 
16-10-2020, 13:27  
Martttiiin
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie Wezwanie do zwrotu Dotacji z PUP

Witam,

ja mam z kolei trochę inne pytanie i może ktoś z mądrzejszych się wypowie. Dotyczy to również działalności, na która była udzielona dotacja z UP. Firma założona przed Covidem 3.10.2019 teraz chcę zawiesić, ze względu na sytuację rynkową ale oczywiście chcę spełnić wymogi umowy, żeby nie zwracać dotacji.
Sadzę, ze wymóg 12 miesięcy, który mam nałożony, będzie spełniony, jednak są dziwne inne zapiski w umowie:

"8. przedłożenia odpowiednio po 6 i 15 miesiącach zaświadczeń z US i ZUS potwierdzających prowadzenie działalności gospodarczej.
....
Beneficjent zobowiązany jest do zwrotu w terminie 30 dni od dnia otrzymania wezwania Dysponenta, dofinansowania wraz z odsetkami ustawowymi naliczonymi od dnia otrzymania dofinansowania w przypadku:
...
e) naruszenia innych warunków umowy"

I tu mam zagwozdkę. Co jak po 15 miesiącach dostarczę zaświadczenia z których będzie jasno wynikać, ze nie prowadzę działalności a pisze potwierdzających? Jak rozumieć taki zapis, czy bez obaw mogę np. z datą 5.10.2020 zawiesić działalność, spełniając jedynie wymóg jej prowadzenia przez 12 miesięcy i też oczywiście inne, które już spełniam?

Niestety covida i sytuacji rynkowej w nim panującej nikt przewidzieć nie mógł.
Będę wdzięczny za pomoc i szybką odpowiedź.
Martttiiin jest off-line  
18-10-2020, 13:59  
Martttiiin
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Wezwanie do zwrotu Dotacji z PUP

Nikt się nie wypowie?
Martttiiin jest off-line  
18-10-2020, 15:53  
klimwater
Użytkownik
 
Posty: 96
Domyślnie RE: Wezwanie do zwrotu Dotacji z PUP

A można sprawdzić, czy w tym wypadku może istnieją przepisy takie jak w PUP w zakresie doposażania stanowiska pracy w celu stworzenia stanowiska. Ja kiedyś takie wziąłem, podpisałem umowę i weksel na zatrudnienie bezrobotnego przez 24 miesiące. Niestety po 22 miesiącach zatrudniony człowiek chciał odejść, pojechałem do PUP i poinformowano mnie, że jak zapłącę za te 2 miesiące 2/24 część dotacji to będę rozliczony i będzie taniej niż zatrudniać na 2 miesiące innego bezrobotnego badania, szkolenia). I była to sugestia miłych pań z PUP Może tu też zapłaci 1/12 dotacji i będzie rozliczony?
klimwater jest off-line  
18-10-2020, 20:32  
Martttiiin
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Wezwanie do zwrotu Dotacji z PUP

ale warunek 12 miesięcy jest spełniony, po za tym Panie nie mają nic do gadania w umowie nie mam mowy o zwrocie części środków, tylko całych - to była umowa na podjecie działalności bez mowy o zatrudnianiu kogokolwiek...

Problem w tym, że dzwoniłem do UP i co innego mówi Pani a inaczej trochę jest to napisane w umowie... W razie sporów słowo nie wystarcza, tylko będzie to co jest na piśmie.

Mogę tylko dodać, ze odblokowali mi środki, które miałem zabezpieczone na dotację, a w piśmie do banku napisali, ze "spełniłem warunki umowy"
Martttiiin jest off-line  
19-10-2020, 10:13  
gośćforum123
Stały bywalec
 
Posty: 818
Domyślnie RE: Wezwanie do zwrotu Dotacji z PUP

Tę kwestię powinieneś omówić bezpośrednio ze swoim PUP. Generalnie zasada jest taka, że działalność powinna być prowadzona przez co najmniej 12 miesięcy od dnia udzielenia dofinansowania, ale wewnętrzny regulamin danego urzędu pracy może zawierać inne dodatkowe warunki. Tym bardziej ten zapis w umowie o 15 miesiącach wydaje się dziwny. Niemniej jednak taką umowę zawarłeś i nie ma podstaw, żeby ją podważyć, dlatego powinieneś się wywiązać, aby nie zwracać dotacji.
gośćforum123 jest off-line  
19-10-2020, 11:50  
Martttiiin
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Wezwanie do zwrotu Dotacji z PUP

Dokładnie, tylko dziwne to mało powiedziane... bo według umowy, co najlepsze, nie podają przy tym terminu w jakim trzeba złożyć te dokumenty a po drugie, nie podają za jaki okres, samo sformowanie po 15 miesiącach, nic nie mówi. Bo mogę po 15 mc dać potwierdzenie prowadzenia działalności przez 12 mc a nie 15. W PUP nabrali wody w usta...
Martttiiin jest off-line  
19-10-2020, 12:07  
Latrommi
Stały bywalec
 
Posty: 724
Domyślnie RE: Wezwanie do zwrotu Dotacji z PUP

Cytat:
Napisał/a Martttiiin Zobacz post
Problem w tym, że dzwoniłem do UP i co innego mówi Pani a inaczej trochę jest to napisane w umowie... W razie sporów słowo nie wystarcza, tylko będzie to co jest na piśmie.
Miałeś kontrolę na zakończenie umowy z PUP? Zawsze jest kontrola, która na początku sprawdza wykorzystanie środków zgodnie z przeznaczeniem, i jest też kontrola kończąca, sprawdzająca czy bezrobotny wykonał umowę zgodnie z jej treścią.

Zwykle zapis mówi o 12 miesiącach, wątpię by było inaczej. Co powiedziała Tobie pani z działu dofinansowań?

Jeśli czytamy ze zrozumieniem, ten zapis o 15 miesiącach mówi... że po 15 miesiącach masz dostarczyć zaświadczenie. Nie, że masz przez 15 miesięcy prowadzić działalność.

Przypominam również, że wraz z umową ważny jest wniosek, który składałeś i zasady przyznania dofinansowania, które dostałeś przed wzięciem dofinansowania.
Latrommi jest off-line  
19-10-2020, 16:31  
Martttiiin
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Wezwanie do zwrotu Dotacji z PUP

Nie miałem, żadnej kontroli, ani na początku, ani na koniec, może z powodu covida.

Dzięki za rady, dziś udało mi się porozmawiać z Dyrektorem PUP i coś więcej wyjaśnić, ale oczywiście mam wszystko "na gębę". Oni rozumieją ten zapis jako dostarczenie potwierdzenia prowadzenia działalności w okresie 12 miesięcy, przez które miała być prowadzona działalność, co oczywiście jasno z tego zapisu nie wynika.

Więc zamknięcie parę dni po terminie 12 miesięcy spełnia główny warunek umowy.

Jeszcze raz dziękuje za pomoc.
Martttiiin jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wezwanie do zwrotu Dotacji z PUP (odpowiedzi: 19) Witam. Otrzymałem wezwanie do zwrotu dotacji z PUP. Najprościej będzie jak przytoczę treść: PUP-owi chodzi głównie o: "nie składania w...
§ Wezwanie do zwrotu bonifikaty (odpowiedzi: 5) Dzień dobry, Dzisiaj otrzymałem takie oto pismo ; Wezwanie do zwrotu bonifkaty od Burmistrza Miasta Działając na podstawie art. 68 ust. 2 z...
§ Wezwanie do zwrotu zaliczki (odpowiedzi: 2) Witam Państwa! Piszę, gdyż mam problematyczną sytuację z dawnym Klientem i chciałbym zapytać o możliwe drogi jej rozwoju. Otóż zajmuję się...
§ umorzenie zwrotu VAT z dotacji (odpowiedzi: 10) Witam. Czy istnieje jakieś wyjście, aby Urząd Pracy z którego pozyskałam dofinansowanie umorzył mi zwrot podatku VAT z dotacji? Jestem płatnikiem VAT.
§ Wezwanie do zwrotu przedmiotu (odpowiedzi: 8) Witam potrzebuje pomocy prawnej miesiac temu dostałam telefon iphona $ od teraz już bylego chłopaka. Dzisiaj przyszedł mi list do domu, który zawiera...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:18.