Odmowa podjęcia pracy z urzędu pracy - Forum Prawne

 

Odmowa podjęcia pracy z urzędu pracy

"W czasie pandemii Sejm uchwalił przepis, który pozwala im również uchylić się od przyjęcia pracy z powodu obawy przed zakażeniem się koronawirusem." "Rząd w jednym z rozporządzeń pandemicznych zawarł jednak zapis, który pozwala skutecznie się ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy > Bezrobocie


Odpowiedz
 
04-01-2022, 17:58  
Sharimsejn
Użytkownik
 
Posty: 52
Domyślnie Odmowa podjęcia pracy z urzędu pracy

"W czasie pandemii Sejm uchwalił przepis, który pozwala im również uchylić się od przyjęcia pracy z powodu obawy przed zakażeniem się koronawirusem."

"Rząd w jednym z rozporządzeń pandemicznych zawarł jednak zapis, który pozwala skutecznie się przed takimi konsekwencjami odmowy podjęcia pracy bronić."

"Wystarczy bowiem, że osoby skierowane do pracy powołają się na chęć uchronienia się przed zarażeniem koronawirusem, żeby móc odmówić przyjęcia oferty zatrudnienia bez żadnych konsekwencji. Potwierdził to w rozmowie z money.pl jeden z dyrektorów urzędów pracy."

Witam. Tak jak w powyższych cytatach czy ktoś w stanie jest mi podać taki przepis? Powiem wprost i nie będę ukrywał. Niedawno skończyła mi się umowa, o końcu której zostałem poinformowany ledwo 3 dni wcześniej. Nie została ona przedłużona. Mimo to na 90% będę miał pracę z połową lutego. Nie chcę jednak podejmować w tym czasie żadnej pracy. Chciałem wykorzystać ten czas na wyrobienie sobie paszportu, wyjazd do rodziny, której nie widziałem od lat czy inne sprawy urzędowe. W tym celu by nie nadwyrężać budżetu wystąpiłem o zasiłek dla bezrobotnych i na dobrą sprawę do 10 lutego jedynie chciałbym go pobierać. To pierwszy raz kiedy go otrzymałem. Wiem jednak jak to wygląda w przypadku odmowy podjęcia pracy (tyle przeczytałem). Powyższe cytaty zdają się mówić prawdę. Czy rzeczywiście tak jest? Oczywiście gorzej by z tym było w przypadku potencjalnej pracy gdzie miałbym mały kontakt z ludźmi itp.
Dodatkowo wspomnę, że irytujące są propozycje staży. Jak ktoś ma rachunki itp. a dodatkowo jakieś doświadczenie w jakiejś branży to nieco jest to uwłaczające iść na taki staż. Tak na marginesie to staże powinny być dla osób świeżo po szkołach lub bez żadnego doświadczenia.
Sharimsejn jest off-line  
10-01-2022, 10:49  
gośćforum123
Stały bywalec
 
Posty: 1.042
Domyślnie RE: Odmowa podjęcia pracy z urzędu pracy

Nie ma żadnego przepisu. Jak widzisz w podanych przed Ciebie cytatach nie ma żadnych konkretów, tylko "jacyś dyrektorzy jakichś urzędów".
Przepisy w tym zakresie są niezmienne. Odmowa przyjęcia pracy skutkuje wyrejestrowaniem.
gośćforum123 jest off-line  
02-11-2022, 09:50  
Kazek56
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Odmowa podjęcia pracy z urzędu pracy

na podobne tematy możecie również poczytać tutaj -> moderacja ....
Kazek56 jest off-line  
07-01-2023, 16:10  
kimiriko
Użytkownik
 
Posty: 60
Domyślnie RE: Odmowa podjęcia pracy z urzędu pracy

Wiem, że stary post ale nie mogę się nie odnieść. Nie wiem jakim cudem autor dowiedział się, że umowa mu się kończy 3 dni przed. Nie wiedział co podpisuje? Chyba też pomylił trochę zadania urzędu pracy. Rejestracja jest w celu aktywacji bezrobotnego.A nie po to aby w jej czasie spokojnie pozałatwiać urzędowe sprawy czy czy odwiedzać rodzinę. Aby nikt mu nie zawracał głowy skierowaniem do pracy/na staż. Nie tu wymówka że Covid. Jeszcze staż jest dla niego uwłaczający.
kimiriko jest off-line  
13-02-2023, 13:12  
Hanni
Początkujący
 
Posty: 23
Domyślnie RE: Odmowa podjęcia pracy z urzędu pracy

Nie ma czegoś takiego jak "skierowanie do pracy". Urząd pracy nie daje skierowania do pracy tylko przedstawia ofertę pracy, którą ktoś do UP zgłosił. Na tę ofertę jest wielu chętnych i UP nie może pracodawcy zmusić żeby konkretną osobę zatrudnił, czy nawet kogokolwiek zatrudnił. Normalnie jest rozmowa kwalifikacyjna i pracodawca ocenia czy się nadajesz i czy spełniasz jego oczekiwania. To "skierowanie do pracy" polega na tym, że masz się stawić do tego pracodawcy bo jest MOŻLIWOŚĆ zatrudnienia, ale przyjęcia do tej pracy ci nikt nie gwarantuje.
Tak więc jeżeli za wszelką cenę chcesz uniknąć tego zatrudnienia to idziesz tam gdzie cię UP skierował i mówisz pracodawcy, że będziesz zakładał związki zawodowe, podawał go do sądu, podburzał pozostałych pracowników do strajku etc. Wówczas na 100,1% cię nie przyjmą do pracy.
Podsumowując: Urzędy Pracy to zbędny twór, na który wydawane są grube miliardy PLN każdego roku. Także samo wydawanie jakichkolwiek publicznych pieniędzy na walkę z bezrobociem to nic innego jak strata pieniędzy gdyż pracodawca i tak zatrudnia tylu ludzi ilu mu jest potrzebnych do prowadzenia biznesu i nikt nie może go zmusić żeby zatrudnił więcej.
Hanni jest off-line  
20-02-2023, 10:19  
gośćforum123
Stały bywalec
 
Posty: 1.042
Domyślnie RE: Odmowa podjęcia pracy z urzędu pracy

Owszem, nikt pracodawcy nie zmusi do zatrudnienia konkretnej osoby bezrobotnej, ale należy pamiętać, że to nie pracodawca jest zarejestrowany w urzędzie pracy tylko bezrobotny i to bezrobotny powinien się z tego skierowania rozliczyć, a więc pójść na rozmowę do tego pracodawcy. Jeśli pracodawca składa ofertę pracy do urzędu pracy, to też ma ku temu jakiś powód, najczęściej chęć otrzymania dofinansowania do zatrudnienia bezrobotnego.
gośćforum123 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Rezygnacja ze stażu z Urzędu Pracy poprzez podjęcie nowej pracy (odpowiedzi: 1) Dzień dobry, mam pytanie podjąłem się stażu w starostwie początkowo na 3 miesiące i nie przepracowałem całego, gdyż znalazłem zatrudnienie na umowę o...
§ Rezygnacja ze stażu z Urzędu Pracy poprzez podjęcie nowej pracy (odpowiedzi: 1) Cześć. Byłem przez 2.5 miesiąca na stażu z urzędu pracy, ale w między czasie znalazłem pracę (UOP) i chcę z niego zrezygnować. W urzędzie poproszono...
§ Odmowa podjęcia pracy PUP (odpowiedzi: 2) Witam! Mam 20 lat i jestem zaraz po skończeniu technikum informatycznego wraz z otrzymaniem tytułu technika informatyka i zdaniem matury. Nie...
§ Dotacja z urzędu pracy a podjęcie pracy (odpowiedzi: 0) Witam! Jestem zarejestrowana jako bezrobotna od pół roku i chcę się ubiegać o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności. Jednak zbliżają się...
§ urząd pracy - podjęcie pracy a ukończenie szkolenia z UP (odpowiedzi: 0) Witam czy podejmując pracę w trakcie trwania szkolenia finansowanego przez Urząd pracy, mam prawo dokończyć ww.szkolenie (pracodawca przecież może...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:59.