Rezygnacja ze stażu, ubezpieczenie, studia - Forum Prawne

 

Rezygnacja ze stażu, ubezpieczenie, studia

Zostały mi jeszcze ponad 2 miesiące stażu który nie do końca mi odpowiada. Zdarzają się dni kiedy nie dostaję nic do roboty i dosłownie siedzę cały dzień na krześle i na tym się kończą moje ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy > Bezrobocie


Odpowiedz
 
21-06-2022, 17:59  
shizme
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Rezygnacja ze stażu, ubezpieczenie, studia

Zostały mi jeszcze ponad 2 miesiące stażu który nie do końca mi odpowiada. Zdarzają się dni kiedy nie dostaję nic do roboty i dosłownie siedzę cały dzień na krześle i na tym się kończą moje zajęcia. Ale generalnie większość czasu spędzam w jeden i ten sam sposób - robiąc jedną rzecz która tak na prawdę nigdy mi się nie przyda do ŻADNEJ innej pracy, nie zdobywam żadnego doświadczenia ani niczego się nie uczę. Myślałem że to będzie tak wyglądało tylko na początku - myliłem się. Tak na prawdę trzymało mnie tam do tej pory ubezpieczenie zdrowotne, choruję przewlekle i nie chciałem go stracić. Stąd mam kilka pytań.
- Jeżeli zrezygnuję od 1 lipca to mam ubezpieczenie do 1 sierpnia i wtedy też zostaję wykreślony na 120 dni z UP?
- Nie mam skończonych 26 lat, jeżeli w październiku zacznę studia niestacjonarne to mogę się dopisać do ubezpieczenia któregoś z rodziców?
- Jeżeli znajdę pracę to lepiej ubezpieczyć się u pracodawcy?
- Przy ewentualnej rezygnacji ze studiów z tego co pamiętam mogę być ubezpieczony jeszcze przez 3 miesiące i po tym czasie ponownie zarejestrować się w UP jeżeli nie znajdę pracy?
shizme jest off-line  
22-06-2022, 12:00  
gośćforum123
Stały bywalec
 
Posty: 1.042
Domyślnie RE: Rezygnacja ze stażu, ubezpieczenie, studia

- Jeśli zrezygnujesz ze stażu, to urząd pracy wyrejestruje Cię na 120 dni, ale ubezpieczenie zdrowotne będzie ważne jeszcze przez 30 dni od dnia wyrejestrowania.
-Jeśli masz skończone 26 lat, to rodzic nie może Cię dopisać do ubezpieczenia zdrowotnego, ale możesz otrzymać ubezpieczenie zdrowotne z uczelni. Studiując niestacjonarnie możesz też posiadać status osoby bezrobotnej i wtedy będzie Cię ubezpieczać urząd pracy.
- Jeśli znajdziesz pracodawcę, to pracodawca Cię obowiązkowo ubezpiecza. Będziesz musiał wyrejestrować się z ubezpieczenia z uczelni.
- Po utracie statusu studenta ubezpieczenie zdrowotne obowiązuje jeszcze przez 4 miesiące (o ile miałeś tytuł do ubezpieczenia).
gośćforum123 jest off-line  
22-06-2022, 19:05  
shizme
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Rezygnacja ze stażu, ubezpieczenie, studia

Namyśliłem się jednak na studia stacjonarne, tylko że teoretycznie podpisywałem w UP że nie planuję takich studiów podejmować, ale przecież chyba nikt mi tego nie zakaże? Tym bardziej że staż i tak bym kończył przed październikiem a umowa nie byłaby przedłużana.
Kiedy uzyskuje status studenta? Od momentu kiedy zostanę przyjęty mogę się dopisać do ubezpieczenia rodzica, czy od 1 października?
shizme jest off-line  
23-06-2022, 08:57  
gośćforum123
Stały bywalec
 
Posty: 1.042
Domyślnie RE: Rezygnacja ze stażu, ubezpieczenie, studia

Jeśli powodem rezygnacji ze stażu będzie podjęcie studiów stacjonarnych, to zostaniesz wyrejestrowany w "normalnym" trybie, bez żadnych konsekwencji. Możesz się dopisać do ubezpieczenia zdrowotnego rodzica dopiero, gdy rozpoczniesz studia, bo warunkiem jest nauka i wiek do 26 lat. Jeśli masz powyżej 26, złóż wniosek w uczelni o objęcie ubezpieczenie zdrowotnym.
gośćforum123 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Ubezpieczenie a rezygnacja ze studiów (odpowiedzi: 0) Witam, w marcu zrezygnowałam ze studiów, ale moi rodzice o tym nie wiedzą. Przez 4 miesiące byłam objęta jeszcze ubezpieczeniem, ale po tym czasie...
§ ubezpieczenie a rezygnacja ze studiów (odpowiedzi: 2) Witam, mam 19 lat ostatnio zrezygnowałem ze studiów, ukończyłem liceum. Ubezpieczenie miałem zagwarantowane w zakładzie pracy u rodziców. (...
§ ubezpieczenie, a rezygnacja ze studiów (odpowiedzi: 0) Witam, mam 19 lat ostatnio zrezygnowałem ze studiów, ukończyłem liceum. Ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków miałem zagwarantowane w zakładzie...
§ Staż z PUP - rezygnacja i studia (odpowiedzi: 5) Witam Mam 3 pytania na które bardzo potrzebuje odpowiedzi. Będę bardzo wdzięczna za udzielenie wszelkich informacji Pytanie nr 1: Od wczoraj...
§ Rezygnacja ze studiów a ubezpieczenie (odpowiedzi: 1) Dzień dobry, kilka dni temu zrezygnowałam ze studiów stacjonarnych, chciałam zapytać kiedy wygasa moje ubezpieczenie zdrowotne? W czerwcu zamierzam...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:32.