pesel dla dziecka bez meldunku - Forum Prawne

 

pesel dla dziecka bez meldunku

Na innym forum internetowym pewna pani napisała, że urzędnicy poinformowali ją, że aby wyrobić dziecku pesel, musi je "gdzieś zameldować". Pani nie ma meldunku stałego ani czasowego, podobnie jak i dziecko, nie ma też możliwości ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Dyskusja ogólna


Odpowiedz
 
10-04-2010, 00:51  
majka51
Stały bywalec
 
Posty: 1.827
Domyślnie pesel dla dziecka bez meldunku

Na innym forum internetowym pewna pani napisała, że urzędnicy poinformowali ją, że aby wyrobić dziecku pesel, musi je "gdzieś zameldować". Pani nie ma meldunku stałego ani czasowego, podobnie jak i dziecko, nie ma też możliwości nigdzie się zameldować. Pani jest zarejestrowana jako bezrobotna. Dziecko ma już 9 miesięcy. No i tu mam pytanie. Czy urzędnicy mają rację? Mam wątpliwości, ponieważ moja córka nigdy nie była i nie jest zameldowana, a pesel dostałam bez problemu...
Czy dobrze interpretuję ten przepis z ust. o ewidencji ludności?
"Art. 31a.
(...)
3. Numer PESEL nadaje się:
1) obywatelom polskim zameldowanym na pobyt stały lub czasowy trwający ponad 3 miesiące, a także osobom ubiegającym się o wydanie dowodu osobistego;
2) cudzoziemcom zameldowanym na pobyt stały lub czasowy trwający ponad 3 miesiące na podstawie art. 26 ustawy;
3) obywatelom polskim i cudzoziemcom, którzy podlegają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu, z wyłączeniem osób, którym nadano ten numer na podstawie pkt 1 i 2;
4) obywatelom polskim zamieszkałym za granicą, ubiegającym się o wydanie paszportu.
4. Nadanie numeru PESEL następuje, w przypadku osób:
1) o których mowa w ust. 3 pkt 1 i 2 - na wniosek właściwego organu gminy;
2) o których mowa w ust. 3 pkt 3 - na wniosek płatnika składek ubezpieczeniowych;
3) o których mowa w ust. 3 pkt 4 - na wniosek polskiego konsula.

Art. 31b. 1. Minister właściwy do spraw wewnętrznych może nadać numer PESEL osobom innym niż wymienione w art. 31a ust. 3 na ich pisemny wniosek, jeżeli odrębne przepisy przewidują potrzebę posiadania numeru PESEL przez te osoby.
2. Osoby, o których mowa w ust. 1, składają umotywowany pisemny wniosek o nadanie numeru PESEL bezpośrednio do ministra właściwego do spraw wewnętrznych, wraz z odpisem skróconym aktu urodzenia, a w przypadku osób, które wstąpiły w związek małżeński - wraz z odpisem skróconym aktu małżeństwa opatrzonym adnotacją o aktualnie używanym nazwisku.


Moim zdaniem skoro pani podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu (bo jest zarejestrowana w UP) to jej dziecko powinno mieć nadany pesel... A wystąpić o to powinien płatnik składek mamy, a więc UP. Mam rację?
Jeśli nie to jak to jest, że mojemu dziecku nadano pesel bez problemu, a dziecku tej pani nie chcą nadać?


I jeszcze jedno pytanie - jeśli nie mam racji, a ta pani złoży wniosek o wydanie dziecku dowodu osobistego, to na mocy tej ustawy dziecko MUSI dostać pesel? Czy to zależy od uznania MSWiA?
majka51 jest off-line  
10-04-2010, 22:19  
majka51
Stały bywalec
 
Posty: 1.827
Domyślnie RE: pesel dla dziecka bez meldunku

Nikt??
majka51 jest off-line  
20-04-2010, 08:53  
blaga18
Stały bywalec
 
blaga18 na Forum Prawnym
 
Posty: 527
Domyślnie RE: pesel dla dziecka bez meldunku

Rozwiązaniem problemu jest złożenie odpowiednio umotywowanego wniosku o nadanie numeru PESEL bezpośrednio do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Możliwość taka jak się wydaje wynika z art. 31b ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz.U. z 1974r. Nr 14, poz. 85).
Jak bowiem wynika z tego artykułu minister właściwy do spraw wewnętrznych może nadać numer PESEL […] na ich pisemny wniosek, jeżeli odrębne przepisy przewidują potrzebę posiadania numeru PESEL przez te osoby (np.: kwestie związane z ubezpieczeniem zdrowotnym dziecka).
W związku z tym w imieniu dziecka należy złożyć umotywowany pisemny wniosek o nadanie numeru PESEL bezpośrednio do ministra właściwego do spraw wewnętrznych, wraz z odpisem skróconym aktu urodzenia, a w przypadku osób, które wstąpiły w związek małżeński - wraz z odpisem skróconym aktu małżeństwa opatrzonym adnotacją o aktualnie używanym nazwisku.
Wniosek znajduje się do pobrania na stronie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
Adres właściwy to Departament Ewidencji Państwowych i Teleinformatyki MSWiA, ul. Pawińskiego 17/21, 02-106 Warszawa.
blaga18 jest off-line  
20-04-2010, 09:02  
majka51
Stały bywalec
 
Posty: 1.827
Domyślnie RE: pesel dla dziecka bez meldunku

Dziękuję, tylko że to nie jest odpowiedź na moje pytanie
Art. 31b dotyczy osób innych niż wymienione w art. 31 a, a moim zdaniem ta pani jest wymieniona w art. 31 a. Jest czy nie jest?
majka51 jest off-line  
09-08-2010, 11:09  
sztabka.biecz
Początkujący
 
Posty: 17
Domyślnie RE: pesel dla dziecka bez meldunku

Ja mam podobny problem z tym że moje dziecko ukończyło rok a nadal nie ma meldunku, urodziłam syna w Anglii i po 3 m-cach wróciłam na stałe do Polski. Przeprowadziłam polskie dokumenty oprócz meldunku, czyli akt ur mam dla niego i sama jestem zameldowana na stałe u rodziców. Ale moi rodzice swojego wnuka nie chcą zameldować, a ja nie zamierzam o to prosić więc pod powiedzcie mi czy mogę skorzystać z wniosku do ministra, czy to tylko od urzędnika zależy czy wystawi pesel bez stałego zameldowania dla dziecka. Wcześniej sprawa dotyczyła matki która nie posiada meldunku i dziecko tym samym nie może go posiadać, a i tak jest możliwość nadania nr pesel. U mnie głównie chodzi o ubezpieczenie zdrowotne, którego mój syn aktualnie nie posiada. To dla mnie bardzo ważne.
sztabka.biecz jest off-line  
09-08-2010, 11:19  
Agnieszka3M
Ekspert
 
Posty: 24.438
Domyślnie RE: pesel dla dziecka bez meldunku

dziecko automatycznie meldowane jest tam gdzie matka
Agnieszka3M jest off-line  
09-08-2010, 11:58  
majka51
Stały bywalec
 
Posty: 1.827
Domyślnie RE: pesel dla dziecka bez meldunku

Cytat:
Napisał/a Agnieszka3M Zobacz post
dziecko automatycznie meldowane jest tam gdzie matka
A mozesz podać podstawę prawną, bo jakoś nie mogę znaleźć?I ciągle czekam na odpowiedź na moje 1 pytanie
majka51 jest off-line  
09-08-2010, 12:55  
Agnieszka3M
Ekspert
 
Posty: 24.438
Domyślnie RE: pesel dla dziecka bez meldunku

Art. 14 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz. U z 2001 r., Nr 87, poz. 960)

Art. 14. 2. Zgłoszenie urodzenia dziecka dokonane we właściwym urzędzie stanu cywilnego zastępuje zameldowanie. Datą zameldowania dziecka jest data sporządzenia aktu urodzenia. Zameldowania dokonuje organ gminy właściwy ze względu na miejsce pobytu stałego matki dziecka lub tego z rodziców, u którego dziecko faktycznie przebywa, a w przypadku braku miejsca pobytu stałego - organ właściwy ze względu na miejsce pobytu czasowego trwającego ponad 3 miesiące.
Agnieszka3M jest off-line  
09-08-2010, 13:34  
majka51
Stały bywalec
 
Posty: 1.827
Domyślnie RE: pesel dla dziecka bez meldunku

Czyli nic się nie dzieje "automatycznie" (zresztą dokładnie tego sformułowania użyła pani z urzędu dzielnicy, kiedy właścicielka mieszkania które wynajmowałam próbowała jej wmówić że moja córka "automatycznie' jest zameldowana tam gdzie ja).
Niestety procedura jest ta sama co dla dorosłego - wypelnia się druk, gdzie jest rubryka "potwierdzenie właściciela mieszkania że dana osoba tam przebywa" (czy jakoś tak). Zgodnie z art. którymśtam cytowanej przez Ciebie ustawy tenże właściciel ma OBOWIĄZEK potwierdzić że dziecko tam mieszka (z tym że ten art. został uznany za niezgodny konstytucja, ale urzędy nadal wymagają tego podpisu). sztabka.biecz jeśli złożysz tenże druk w urzędzie bez podpisu właściciela mieszkania (swoich rodziców/rodzica) urząd ma obowiązek wniosek przyjąć i wyjaśnić z Twoimi rodzicami czy dziecko faktycznie tam przebywa, czyli prędzej czy później dziecko zostanie zameldowane.
Nawiasem mówiąc czemu rodzice nie chcą go zameldować?
I czy próbowałaś wyrobić mu pesel?
A jeśli chodzi o ubezpieczenie: nawet jeśli dziecko nie jest zgłoszone do ubezpieczenia, i tak ma prawo do bezpłatnych świadczeń do 18 roku życia.
majka51 jest off-line  
10-08-2010, 23:45  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: pesel dla dziecka bez meldunku

urodzilam syna w Niemczech,,w Polsce meldunku nie mam,,na wyrobienie paszportu polskiego w Konsulacie wymagali numer PESEL i polski akt urodzenia,,zadzwonilam do Gminy gdzie mialam ostatni meldunek,,gmina na podstawie Niemieckiego aktu urodzenia wydala mi polski(syn ma teraz dwa)

Pesel na specjalny wniosek zalatwiony zostal przez konsulat..wszystko bez zameldowania w polsce(bo nie mam)i bez wyjazdu do polski zalatwilam
 
12-05-2011, 17:37  
rybiogon
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: pesel dla dziecka bez meldunku

Cytat:
Napisał/a Agnieszka3M Zobacz post
dziecko automatycznie meldowane jest tam gdzie matka
mam staly meldunek,ale tam nie mieszkam.potrzebuje wyrobic dla dziecka pesel.czy na podstawie mojego meldunku moge zlozyc w gminie wniosek o pesel dla dziecka?
rybiogon jest off-line  
08-03-2013, 09:52  
español
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie RE: pesel dla dziecka bez meldunku

w moim przypadku po wyczerpaniu wszystkich podejsc zostaje zlozenie wniosku do ministra...chyba ze zdolamy zameldowac sie administracyjnie.to logiczne ze czas trwania nadania peselu jest o wiele krotszy jesli ma sie zameldowanie.chyba ze minister nie ma nic wazniejszego do roboty.
español jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Źle nadany PESEL dla dziecka. (odpowiedzi: 6) Witam, dzisiaj byłem zarejestrować dziecko w Urzędzie Stanu Cywilnego. Został mu nadany także PESEL, ale teraz patrzę z żoną, że niestety Pani się...
§ Noworodki bez meldunku, a pesel (odpowiedzi: 1) Mam pytanie. Córka urodziła miesiąc temu bliźnięta, obecnie córka nie ma stałego ani czasowego zameldowania i z tego powodu dzieci nie mają peselu. ...
§ Pesel dla dziecka a brak meldunku (odpowiedzi: 52) hej ogólnie chodzi o to ze ani ja ani mąż nie mamy żadnego meldunku a 2 tyg temu urodziłam dziecko. Nie mamy możliwości zameldowania sie u...
§ Numer pesel dziecka (odpowiedzi: 1) Chcialbym dowiedziec sie gdzie uzyskam informacje o numerze pesel swojego dziecka i jakie sa potrzebne dokumenty zeby taka informacje otrzymac?
§ pesel dziecka (odpowiedzi: 1) hej, mieszkamy z moim partnerem w Anglii. Niedlugo bedziemy musieli wyrobic dziecku(14 miesiecy) drugi paszport, do ktorego jak nas poinformowano...
§ pesel dziecka (odpowiedzi: 6) Witam,Mam takie pytanie?Moje dziecko żyło 2 dni,otrzymałam akt urodzenia i akt zgonu.Dlaczego urząd stanu cywilnego nie wysłał dokumentów o wydanie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:45.