pasieka w osiedlu domków jednorodzinnych - Forum Prawne

 

pasieka w osiedlu domków jednorodzinnych 4

Wybierając miejsce pod przyszłą pasiekę należy uwzględnić dwa aspekty: dobro rodziny pszczelej oraz wpływ na sąsiedztwo. Uwzględnienie tych dwóch czynników zagwarantuje, iż w przyszłości unikniemy niepotrzebnych kłopotów które skutecznie mogą zniechęcić do jakże miłego zajęcia ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Dyskusja ogólna


Odpowiedz
 
28-05-2010, 17:30  
Dr.House
Użytkownik
 
Dr.House na Forum Prawnym
 
Posty: 209
Domyślnie RE: pasieka w osiedlu domków jednorodzinnych

Wybierając miejsce pod przyszłą pasiekę należy uwzględnić dwa aspekty: dobro rodziny pszczelej oraz wpływ na sąsiedztwo. Uwzględnienie tych dwóch czynników zagwarantuje, iż w przyszłości unikniemy niepotrzebnych kłopotów które skutecznie mogą zniechęcić do jakże miłego zajęcia jakim jest pszczelarstwo.
W pierwszym przypadku chodzi o to aby zapewnić rodzinie pszczelej jak najlepsze warunki siedliskowe. Dlatego unikamy bezpośredniego sąsiedztwa zbiorników wodnych, miejsc gdzie gromadzi się zimne powietrze czyli tzw. zastoin mrozowych, podmokłych oraz rejonów o wzmożonej cyrkulacji powietrza w porze wiosennej. Nieodpowiednie jest również ustawienie w pobliżu źródeł drgań (kolej, tiry) które silnie niepokoją pszczoły podczas zimowli. Następną kwestią jest sposób rozmieszczenia rodzin na pasieczysku. Istnieje wiele opinii co do ustawienia uli w stosunku do kierunków geograficznych. Osobiście preferujemy skierowanie wylotu w kierunku południowym, aczkolwiek usytuowanie wschodnie czy zachodnie ma również swoich zwolenników. Niemniej bezdyskusyjne jest, iż kierunek północny jest nieodpowiedni. Ostatnią kwestią jest wzajemnie położenie rodzin. Jeśli posiadamy wystarczająco dużo miejsca to jedynym ograniczeniem w tym wypadku jest nasza fantazja oraz kwestie estetyczne. Jeżeli natomiast chcemy wykorzystać pasieczysko optymalnie pod względem ilości usytuowanych rodzin wtedy stawiamy ul obok ula w rzędzie z odstępem 4m między rzędami.
Uwzględniając powyższe uwarunkowania wybieramy miejsce gdzie nasze pszczółki będą szczęśliwe. Niestety nasz sąsiad niekoniecznie i to on a nie owady może tak skutecznie nas pożądlić, że o pszczelarstwie nie będziemy chcieli słyszeć. Dlatego planując pasieczysko musimy uwzględnić również racje innych, nie koniecznie miłośników pszczół. Podstawową sprawą jest utrzymywanie łagodnych pszczół. Nawet najbardziej tolerancyjny sąsiad prędzej czy później nie wytrzymie gdy każdorazowo będzie "witany" na przez nasze pszczoły na swoim podwórku. Może się wydawać że kwestia ta nie jest tak istotna jeśli pszczoły znajdują się na zupełnym odludziu. Nie jest tak do końca, gdyż nawet tam może się ktoś przypadkowo pojawić i zostać dotkliwie pożądlony a wtedy kłopoty murowane. Następnym elementem jest taki dobór ustawienia aby wyloty nie były skierowane na działkę sąsiada, a jeśli to niemożliwe to jedynie pośrednio poprzez wypełnioną przeszkodę wysokości 2m. Wreszcie dobrze jest od czasu do czasu czymś "przekupić" lokatorów z sąsiedniej działki. Słoik miodu dla sąsiadki czy wspólna miodówka z sąsiadem zawsze łatwiej pozwoli im znieś ewentualne użądlenie. Ostatnią bardzo istotną sprawą, która często jest pomijana przez niezrzeszonych pszczelarzy jest kwestia ubezpieczenia OC. Opłaty nie są zaporowe, a w przypadku nieszczęśliwego wypadku mogą uchronić nas od poważnych kłopotów.
Niestety czasami mamy tak zwanych niereformowalnych sąsiadów których jedynym celem w życiu jest wojowanie z innymi. W takim przypadku musimy się zabezpieczyć na wypadek ewentualnego procesu sądowego. O ile jest nam wiadomo w Polsce nie ma szczegółowych przepisów określających położenie pasieki. Dlatego przedstawiamy regulacje prawne które istnieją w prawodawstwie belgijskim i francuskim, których wypełnienie powinno być wystarczającym argumentem na korzyść pszczelarza przed polskim sądem. W Belgii pasieka musi być ustawiona minimum 20m od drogi publicznej czy zabudowań jednak dystans ten jest zmniejszony do 10m w przypadku umieszczenia pomiędzy tymi miejscami a pasieką szczelnej przeszkody wysokości minimum 2m. W Francji regulacje szczegółowe określa prefekt, niemniej jest przepis nadrzędny który mówi, iż umiejscowienie pełnej przeszkody wysokości 2m, rozciągającej się na 2m z każdej strony pasieki zwalnia z innych wymagań. Warto też przytoczyć wymagania jakie istnieją w regionie Poitu-Charentes w przypadku niespełnienia nadrzędnej regulacji. Otóż pasiekę można lokalizować minimum 10m od granicy z sąsiednią działką i 20m od drogi publicznej. Jednak odległość od granicy sąsiedniej działki rośnie do 40m jeśli istnieją tam zabudowania prywatne lub do 100m jeśli jest to miejsce publiczne (szkoła, szpital, plac zabaw).
Dr.House jest off-line  
28-05-2010, 17:38  
Dr.House
Użytkownik
 
Dr.House na Forum Prawnym
 
Posty: 209
Domyślnie RE: pasieka w osiedlu domków jednorodzinnych

1. Na terenie Miasta Szczecina zabrania się chowu zwierząt gospodarskich, z wyjątkiem :
1) istniejących w dniu wejścia w życie zasad, gospodarstw rolnych, w rozumieniu ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym ( Dz. U. z 1993r Nr 94 poz. 431 z późn. zm.) oraz działów specjalnych produkcji rolnej, w rozumieniu ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U.z 2000r Nr 14 poz. 176),
2) przydomowego chowu drobiu, gołębi, pszczół oraz królików i szynszyli - wyłącznie na działkach zabudowanych budynkami jednorodzinnymi wolnostojącymi,
3) hodowli i chowu gołębi, których właściciele są zrzeszeni w Polskim Związku Hodowców Gołębi Pocztowych lub w Szczecińskim Związku Hodowców Gołębi Rasowych.
2. Chów zwierząt gospodarskich powinien być usytuowany i prowadzony :
1) w sposób nie pogarszający warunków zdrowotnych ludzi,
2) niepowodujący zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi,
3) w sposób nie powodujący zanieczyszczania powietrza, gleby i wody.
3. Pomieszczenia inwentarskie dla drobiu, gołębi oraz królików i szynszyli oraz teren ich chowu, z zastrzeżeniem ust.1 pkt 1 i 3, powinny być tak usytuowane, aby odległość w linii prostej od ich najbardziej na zewnątrz wysuniętego krańca lub ogrodzenia wybiegu do granicy posesji położonej w najbliższym sąsiedztwie prowadzonego chowu, wynosiła co najmniej:
1) 30 m dla posesji zabudowanej budynkiem jednorodzinnym wolnostojącym,
2) 100 m dla posesji zabudowanej budynkiem wielorodzinnym lub innym obiektem przeznaczonym na stały pobyt ludzi.
4. Pnie pszczele powinny znajdować się odległości co najmniej 100 m od granicy posesji zabudowanej budynkiem mieszkalnym lub innym obiektem przeznaczonym na stały pobyt ludzi, położonym w najbliższym sąsiedztwie pasieki oraz co najmniej 30 m od dróg publicznych.
5. Wybiegi dla zwierząt gospodarskich muszą być odpowiednio ogrodzone, w sposób uniemożliwiający przedostanie się zwierząt na zewnątrz tych obiektów.
6. Zabrania się:
1) utrzymywania zwierząt, o których mowa w ust. 1 pkt 2, w ilości większej niż:
a) drób i gołębie - 20 sztuk,
b) króliki i szynszyle - 20 sztuk,
c) pnie pszczele - 5 sztuk.
2) chowu i hodowli strusi.
7. Właściciele zwierząt gospodarskich mają obowiązek usuwania odchodów zwierzęcych, pozostałości karmy lub ściółki pozostawionych na ulicach, placach i w innych miejscach publicznych.
8. Pomieszczenia dla zwierząt gospodarskich, teren ich chowu i bezpośrednie jego otoczenie powinny być utrzymane w należytej czystości i porządku.
9. Pomieszczenia dla zwierząt gospodarskich powinny mieć dostateczne oświetlenie, zabezpieczenie przed dostępem gryzoni oraz posiadać nieprzepuszczalne podłoża, a w oknach siatki przeciw owadom. Pomieszczenia te powinny być co najmniej dwa razy w roku bielone oraz odszczurzane, a także odmuszane w okresie wiosny, lata i jesieni.
10. Z pomieszczeń, w których przebywają zwierzęta, gnojowica powinna być odprowadzana za pomocą szczelnych urządzeń kanalizacyjnych do szczelnych i zamkniętych zbiorników. Gnojowica nie może zanieczyszczać wody lub gleby oraz nie może powodować zawilgacania ścian budynków, ich fundamentów i murów.
11. Obornik i inne nieczystości pochodzące z chowu zwierząt, gromadzone poza pomieszczeniami dla zwierząt, muszą być składowane w miejscach o nieprzepuszczalnym podłożu, oddalonych co najmniej 30m od granicy posesji zabudowanej budynkiem mieszkalnym lub innym obiektem przeznaczonym na stały pobyt ludzi; odległość ta nie dotyczy miejsca zamieszkania hodowcy.
Dr.House jest off-line  
28-05-2010, 18:11  
artisan3D
Przyjaciel forum
 
artisan3D na Forum Prawnym
 
Posty: 1.751
Domyślnie RE: pasieka w osiedlu domków jednorodzinnych

Amen.
artisan3D jest off-line  
15-05-2012, 18:27  
Kopiko11
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: pasieka w osiedlu domków jednorodzinnych

clematis5: ,że pszczoły są zabezpieczone zgodnie z prawem.Ludzkie zdrowie jest cenniejsze ,bo jak nie będzie ludzi to i pszczoły nie będą potrzebne ."

A co Ty jesteś człowieku pszczołom potrzebny? Chyba żeby im srodowisko naturalne zanieczyszczać....
Kopiko11 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Gabinet stomatologiczny na osiedlu domków jednorodzinnych (odpowiedzi: 15) Witam, mam takie małe i szybkie pytanie, czy jest jakaś ustawa mówiąca o normach bądź przepisy, które mówią o otwarciu gabinetu stomatologicznego na...
§ Uciążliwe sąsiedztwo fabryki metalu ciężkiego na terenie domków jednorodzinnych (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie, mam, a właściwie cała rodzina, ma problem z uciążliwym sąsiedztwem zakładu przemysłowego, który został postawiony w obszarze o...
§ Dobudówka w ciasnej zabudowie domków jednorodzinnych. (odpowiedzi: 1) Witam, sąsiad rozpoczął niedawno budowę "garażu", który wg planów przesłanych do urzędu miasta będzie miał 2 piętra oraz długość na ponad 8 metrów....
§ Parking maszyn budowlanych, ciężarówek na osiedlu domków jednorodzinnych. (odpowiedzi: 1) Witam wszystkich serdecznie. To mój pierwszy post na tym forum. W okolicy w której mieszkam (okolice Pobiedzisk-Wielkopolska) osiedle domów...
§ Ogródek piwny - w bezpośrednim sąsiedztwie domków jednorodzinnych (odpowiedzi: 1) Witam Jestem mieszkańcem osiedla domków jednorodzinnych. Jest to osiedle typowo mieszkalne. Wraz z 3 innymi zabudowaniami moja działka sąsiaduje...
§ Wynajem domków (odpowiedzi: 4) Przedwczoraj wynajęliśmy z kolegami domki, 25 zł od osoby. Na wejściu Pani Kierowniczka wzięła od nas dowody osobiste. Była to impreza alkoholowa....


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:33.