PoRD a zmiana pasa ruchu aby umożliwić innym skręcenie na "warunku" - Forum Prawne

 

PoRD a zmiana pasa ruchu aby umożliwić innym skręcenie na "warunku"

Witam serdecznie. Mam nadzieję, że temat umieściłam we właściwym miejscu, ponieważ nie mogłam znaleźć pasującego działu do w/w tematu. Ostatnio wdałam się w dyskusję, która dotyczy zmiany pasa ruchu z najbardziej prawego do jazdy na ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Dyskusja ogólna


Odpowiedz
 
16-05-2010, 22:55  
Caroline
Użytkownik
 
Posty: 256
Domyślnie PoRD a zmiana pasa ruchu aby umożliwić innym skręcenie na "warunku"

Witam serdecznie.

Mam nadzieję, że temat umieściłam we właściwym miejscu, ponieważ nie mogłam znaleźć pasującego działu do w/w tematu.
Ostatnio wdałam się w dyskusję, która dotyczy zmiany pasa ruchu z najbardziej prawego do jazdy na wprost i skręcenia w prawo na skrzyżowaniu, na pas ruchu tuż obok do jazdy na wprost, aby umożliwić innym uczestnikom ruchu skręcenie w prawo na tzw. "warunku". Oczywiście wykonanie tej czynności z szczególną ostrożnością i w taki sposób aby nie utrudnić ruchu innym uczestnikom oraz nie powodujący zagrożenia. Po przejechaniu skrzyżowania ponownie zajmując właściwy pas ruchu- czyli najbardziej prawy. Sprawa dotyczy sytuacji, kiedy zbliżając się do sygnalizacji świetlnej jest światło czerwone.
Bardzo proszę o odpowiedź czy takie działanie jest zgodne z przepisami Prawa o Ruchu Drogowym. Jeśli nie, będę wdzięczna za wyjaśnienie.
Sama niedawno zdałam egzamin na prawo jazdy tym bardziej mnie to ciekawi oraz jest mi potrzebne.
Moim zdaniem, jeśli mam ku temu sposobność i nie ma żadnych przeszkód jadąc na wprost przez skrzyżowanie, a zaniecham tego działania pozostając na pasie ruchu do jazdy na wprost i skręcenia w prawo utrudnię innym uczestnikom skręcającym w prawo ruch.
Mam nadzieję, że udało mi się zrozumiale opisać to, co mam na myśli.
Pozostawiam też cytaty z PoRD z wytłuszczonymi fragmentami, aby pokazać skąd jest takie moje twierdzenie i upewnić się, czy dobrze zinterpretowałam przepisy.
Cytat:
Art. 3.

1. Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani zachować ostrożność albo gdy ustawa tego wymaga - szczególną ostrożność, unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, ruch ten utrudnić albo w związku z ruchem zakłócić spokój lub porządek publiczny oraz narazić kogokolwiek na szkodę. Przez działanie rozumie się również zaniechanie.Art. 16.

1. Kierującego pojazdem obowiązuje ruch prawostronny.

2. Kierujący pojazdem, korzystając z drogi dwujezdniowej, jest obowiązany jechać po prawej jezdni; do jezdni tych nie wlicza się jezdni przeznaczonej do dojazdu do nieruchomości położonej przy drodze.

3. Kierujący pojazdem, korzystając z jezdni dwukierunkowej co najmniej o czterech pasach ruchu, jest obowiązany zajmować pas ruchu znajdujący się na prawej połowie jezdni.

4. Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Jeżeli pasy ruchu na jezdni są wyznaczone, nie może zajmować więcej niż jednego pasa.
Czekam na odpowiedzi i pozdrawiam ciepło.
Caroline jest off-line  
17-05-2010, 08:02  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: PoRD a zmiana pasa ruchu aby umożliwić innym skręcenie na "warunku"

Ja myślę dokładnie w ten sam sposób, co Ty. I "gotuję się" w aucie, kiedy ktoś staje na najbardziej prawym pasie, z którego można jechać na wprost i skręcać w prawo i blokuje tych, którzy skręcają na "warunku", bo czeka sobie na zielone, by jechać na wprost.

Art 16 ust 3. Jeśli więc są dwa pasy ruchu - lewy do jazdy na wprost, prawy do jazdy w prawo i na wprost, ustawiając się na lewym nie narażasz się raczej na mandat za jazdę lewym pasem , oczywiście biorąc pod uwagę to, że zmienisz go na skrajnie prawy , zaraz po minięciu skrzyżowania.
 
17-05-2010, 09:23  
forg
Praktyk
 
Posty: 19.600
Domyślnie RE: PoRD a zmiana pasa ruchu aby umożliwić innym skręcenie na "warunku"

Cytat:
Napisał/a pudica Zobacz post
Ja myślę dokładnie w ten sam sposób, co Ty. I "gotuję się" w aucie,
Gotować się możesz Ale raczej w kierunku odpowiedzialnego za zorganizowanie w ten sposób ruchu na skrzyżowaniu. Kierowca jadący prosto jedzie sobie prawidłowo prawym, skrajnym pasem. Nie posiada informacji o tym, że w prawo można skręcić "warunkowo"; zauważa to gdy już jest za późno. I co ma zrobić? Nic nie zrobi.
forg jest off-line  
17-05-2010, 10:39  
Caroline
Użytkownik
 
Posty: 256
Domyślnie RE: PoRD a zmiana pasa ruchu aby umożliwić innym skręcenie na "warunku"

Mi chodzi o sam fakt takiej uprzejmości- czy jest to zgodne z przepisami? U mnie już wywiązała się awantura na ten temat. Ludzie twierdzą, że na egzaminie na prawo jazdy czy eLką tak nie powinno się robić, bo jeździmy wolniej od reszty uczestników i będą próbować nas wyprzedzić oraz jesteśmy mało doświadczonymi kierowcami. Tylko chyba zapomnieli, że zdającego egzamin na prawo jazdy obowiązują takie same przepisy jak resztę kierowców, którzy już posiadają owy dokument.
Hmm... Tylko tutaj mnie jedna rzecz nurtuje... To po co ja chodziłam na kurs prawa jazdy? Przecież po to by się nauczyć jeździć i to zgodnie z kulturą osobistą kierowcy i przepisami. Irytuje mnie, że instruktorzy każą nam się trzymać tego skrajnie prawego pasa. A potem po takim egzaminie właśnie jeżdżą takie pierdoły i zmniejszają przepustowość skrzyżowań... Ja przedyskutowałam to z moim instruktorem- powiedziałam, że źle się czuję jak stoję na czerwonym świetle na skrajnie prawym pasie i widzę kierowców za mną chcących skręcić w prawo na "warunku". Zrozumiał i podczas kursu starałam się stawać na pasie do jazdy prosto obok skrajnie prawego. Dzięki temu nauczyłam się bezpiecznie zmieniać pasy ruchu i oceniać sytuację, kiedy mogę sobie na to pozwolić...
Na egzaminie wykonałam taki sam manewr i nie miałam wpisanego jakiegokolwiek błędu na karcie egzaminacyjnej...
Caroline jest off-line  
17-05-2010, 10:40  
Ripper
Moderator globalny
 
Posty: 18.840
Domyślnie RE: PoRD a zmiana pasa ruchu aby umożliwić innym skręcenie na "warunku"

Cytat:
Napisał/a Caroline Zobacz post
Moim zdaniem, jeśli mam ku temu sposobność i nie ma żadnych przeszkód jadąc na wprost przez skrzyżowanie, a zaniecham tego działania pozostając na pasie ruchu do jazdy na wprost i skręcenia w prawo utrudnię innym uczestnikom skręcającym w prawo ruch.
Dojeżdżając do skrzyżowania, przez które chcesz przejechać na wprost, możesz ustawić się na dowolnym pasie, z którego jazda na wprost jest dozwolona (o ile nie naruszysz przepisów, np. zmieniając pas zbyt blisko skrzyżowania, gdzie oznakowanie poziome tego zabrania).
Natomiast na pewno ustawienia się na prawym pasie nie można zinterpretować, jako utrudnienia ruchu skręcającym w prawo.
Ripper jest off-line  
17-05-2010, 11:04  
Caroline
Użytkownik
 
Posty: 256
Domyślnie RE: PoRD a zmiana pasa ruchu aby umożliwić innym skręcenie na "warunku"

Ripper, racja- niedokładnie napisałam. Ja po prostu tak się czuję jakbym innym utrudniała ruch, mimo, że jest to zgodne z przepisami.
Wiecie co? Boli mnie po prostu fakt tego, że większość instruktorów przygotowuje kursanta do zdania egzaminu ograniczając się do minimum (w niektórych WORDach nie ma np. na egzaminie parkowania równoległego tyłem i instruktorzy wiedząc o tym nie uczą kursanta owego manewru). Potem po takim kursie jeżdżą takie pierdoły za kółkiem... Instruktorzy przygotowują do egzaminu a nie do jeżdżenia tak jak należy. Nie mówię, że wszyscy, ale wielu...
Caroline jest off-line  
17-05-2010, 11:26  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: PoRD a zmiana pasa ruchu aby umożliwić innym skręcenie na "warunku"

Cytat:
Gotować się możesz
Oj, to było w znaczeniu lekko się irytuję
Cytat:
Nie posiada informacji o tym, że w prawo można skręcić "warunkowo"; zauważa to gdy już jest za późno
Rozumiem kiedy kierowca z miasta X, znajduje się w mieście Y i nie zna rozkładu skrzyżowań, sygnalizacji świetlnych itd, ale jeśli porusza się po swoim mieście, gdzie zna większość skrzyżowań na pamięć ?
Pomijam fakt znaków pionowych o poziomych, w jakimś celu one istnieją . Jeśli wiem, że dojeżdżam do sygnalizacji świetlnej, gdzie z dwóch pasów można jechać na wprost, w tym jeden jest do skrętu w prawo, a ja jadę prosto, ustawiam się na lewym, żeby nie blokować tych, skręcają w prawo.

Cytat:
Instruktorzy przygotowują do egzaminu a nie do jeżdżenia tak jak należy
Dokładnie tak
 
17-05-2010, 11:56  
Caroline
Użytkownik
 
Posty: 256
Domyślnie RE: PoRD a zmiana pasa ruchu aby umożliwić innym skręcenie na "warunku"

Heh, a potem taki instruktor narzeka na ludzi jak się poruszają na drodze. Może zmieniłby zdanie, gdyby jego były kursant próbując zaparkować równolegle- nie robiąc tego nigdy wcześniej ("bo po co kursanta uczyć tego, skoro nie ma tego manewru na egzaminie?"), niechcący zarysowałby mu prywatny samochód.
Caroline jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ T-mobile, "wkręcenie" w usługę "easy" (odpowiedzi: 12) Zostałem "wkręcony" w usługę "easy" przez T-Mobile i "Teleaudio Dwa". Nie zamawiałem żadnej usługi i obciążono mój rachunek kwotą kilkudziesięciu...
§ Odwołanie od wyroku sądu, apelacja, zmiana "bez orzekania" na "z orzekaniem" o winie (odpowiedzi: 4) Witam, w styczniu złożyłem pozew rozwodowy bez orzekania o winie, jesteśmy po pierwszej rozprawie i ogłoszeniu wyroku. właśnie czekam na...
§ Zmiana z "bez orzekania o winie" na "z wyłącznej winy małżonki" - można? (odpowiedzi: 3) Pytam w imieniu kolegi, nie chce zakładać konta. Wydawało się, że doszło między nim a żoną do porozumienia. Mieli się rozwieść pokojowo jak dwoje...
§ "wyprzedaz" zamiast "przeceny" i sprzedaz uzywanego sprzetu jako nowego w cenie noweg (odpowiedzi: 1) WITAM, na początek zaznaczam, ze proceder jest powszechny i dotyczy zarowno malych sklepow, komisow itp., jak i duzych sieci handlowych. Taka...
§ przebywanie w towarzystwie osób, które palą marihuanę ("skręty") (odpowiedzi: 3) witam wszystkich otóż w zeszłym tygodniu odbyła się następująca sytuacja: wraz z kolegami (dwoma) zostałem zabrany na komisariat ponieważ koledzy...
§ Nagła zmiana "umowy o pracę" na "umowę zlecenie" (odpowiedzi: 1) Witam. Mój Tato był zatrudniony na umowę o pracę na czas określony, umów było trzy - jedna po drugiej (łącznie 5 lat). 31 lipca zakończyła się...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:39.