płatny drugi kierunek studiów - Forum Prawne

 

płatny drugi kierunek studiów 8

Irminaa, czekaj czekaj, czyli zaczęłaś studia od razu na dwóch kierunkach które są na dwóch różnych uczelniach, tak? I np gdybym dostała się na oba kierunki to musiałabym mieć jakieś zgody? czytałam że ktoś tak ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Dyskusja ogólna


Zamknięty temat
 
06-02-2011, 19:28  
mystery91
Początkujący
 
Posty: 21
Domyślnie RE: płatny drugi kierunek studiów

Irminaa, czekaj czekaj, czyli zaczęłaś studia od razu na dwóch kierunkach które są na dwóch różnych uczelniach, tak? I np gdybym dostała się na oba kierunki to musiałabym mieć jakieś zgody? czytałam że ktoś tak zaczynał ale nie informował o tym nikogo.
mystery91 jest off-line  
06-02-2011, 19:52  
irminaa
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: płatny drugi kierunek studiów

Tak, dwie uczelnie dwa kierunki od pierwszego roku. Niestety, formalnie zgoda jest potrzebna, również moja koleżanka tak zaczęła bez zgody i ma trochę problemów w związku z tym.. Warto spróbować postarać się o zgodę dziekanów, ułatwia bardzo dużo A z nimi dobry kontakt jest potrzebny żeby wiele załatwić
irminaa jest off-line  
06-02-2011, 20:05  
irminaa
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: płatny drugi kierunek studiów

Dodam tylko, że takie niepoinformowanie jest zawsze bardzo ryzykowne. Ktoś kiedyś się przyczepi, tak jak w przypadku mojej koleżanki, no i problemy ciągną się cały czas :P Ja jestem zdania, że warto mieć spokojne sumienie i załatwić wszystko w sposób legalny Przynajmniej się spokojnie studiuje, nie trzeba myśleć, że ktoś może mi to w pewnym momencie przerwać (ile straty poświęconego czasu) lub kazać za to zapłacić
irminaa jest off-line  
06-02-2011, 20:17  
mystery91
Początkujący
 
Posty: 21
Domyślnie RE: płatny drugi kierunek studiów

Dzięki wielkie za wyjaśnienie
mystery91 jest off-line  
06-02-2011, 21:37  
villu666
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: płatny drugi kierunek studiów

Witam forumowiczów!

Czytam od pewnego czasu posty lecz nie mogę znaleźc odpowiedzi na swoje pytanie.

Spawa wygląda następująco:

Skończyłem studia dzienne I-go stopnia i mam tytuł inżyniera. Do wtorku jest rekrutacja na studia magisterskie II-go stopnia i mam zamiar się zapisać lecz tylko i wyłącznie po to by mieć nową legitymację i zniżki

Od nowego roku akademickiego chce zacząć prawo. Dzienne lub zaoczne w zależności od tego czy trzeba będzie płacić oraz ile. Jeżeli dzienne prawo będe mógł robić za darmo to na pewno je wybiorę a jeśli trzeba będzie płacić z racji tego ze już byłem studentem/nabiłem ileś tam ECTS, to wybiorę tańszą opcję (płatne dzienne lub płatne zaoczne).

Proszę o pomoc w tej kwestii, z góry dziękuję

Pozdrawiam
villu666 jest off-line  
06-02-2011, 22:21  
byks89
Początkujący
 
Posty: 27
Domyślnie RE: płatny drugi kierunek studiów

Z tego co do tej pory wywnioskowaliśmy, w tym roku będziesz miał ostatnią okazję podjęcia darmowego drugiego kierunku studiów, gdyż ECTSy które do tej pory zrealizowałeś nie wliczają Ci się do "darmowej puli" gdyż realizowałeś je PRZED wejściem w życie ustawy.

Pozdrawiam.
byks89 jest off-line  
06-02-2011, 22:24  
piter11
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: płatny drugi kierunek studiów

Tez mam nadzieje, ze jeszcze sie zalapie na drugi bezplatny kierunek
Moje pytanie dotyczny tematu poruszonych kilka postow wyzej konsekwencji braku zgody dziekana mojej uczelni na drugie studia na innej uczelni. Jakie one moga byc? Czasem warto ja miec, np przy przepisywaniu ocen, ale wlasciwie do czego ona jest potrzebna? Wiekszosc znanych mi osob zadnej zgody nie posiada.
piter11 jest off-line  
06-02-2011, 22:35  
KasiaAno
Początkujący
 
Posty: 17
Domyślnie RE: płatny drugi kierunek studiów

Wydaje mi się, że to nie będzie ostatni rok na podjęcie drugiego kierunku. Bo jeżeli punkty ects będą się liczyć dopiero po wejściu ustawy to w takim razie czy przypadkiem nie będzie tak, że ten kierunek podjęty po wejściu ustawy będzie liczony jako pierwszy? Mimo tego, że ktoś coś wcześniej zaczął lub skończył.
KasiaAno jest off-line  
06-02-2011, 22:49  
byks89
Początkujący
 
Posty: 27
Domyślnie RE: płatny drugi kierunek studiów

Hm..w ustawie piszą że tą kwestię ureguluje "rozporządzenie właściwego ministra" na razie wiadomo jest tyle, że studenci przyjęci w roku akademickim 2011/2012 nie wnoszą opłat do końca studiów, oczywiście zgodnie z dewizą "prawo nie działa wstecz" nie powinni odliczać do przyznanego limitu punktów ECTS zrealizowanych przed wejściem w życie ustawy, i miejmy nadzieje że tak będzie. Ktoś wcześniej przytoczył wypowiedź kogoś z ministerstwa, z której wynika właśnie taki wniosek, ale poczekajmy na odpowiednie rozporządzenia które ta kwestię jednoznacznie wyjaśnią.
byks89 jest off-line  
07-02-2011, 07:55  
basia832
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: płatny drugi kierunek studiów

a co jeśli ktoś rozpoczyna drugi kierunek na innej uczelni ?? też płaci ?
basia832 jest off-line  
07-02-2011, 09:04  
lupaw
Użytkownik
 
Posty: 85
Domyślnie RE: płatny drugi kierunek studiów

Właśnie przeglądałem stenogram z posiedzenia sejmu i na 100% nie było zmian w artykule 28, a więc brzmi on tak jak cytowałem wcześniej. Oznacza to, iż:

1. osoby JUŻ studiujące na dwóch, trzech... kierunkach będą nadal studiowali bezpłatnie.

2. osoby, które podejmują studia w roku 2011/2012 mogą podejmować drugi kierunek studiów bezpłatnie - nie ważne czy studiowały, czy już studiują na innym kierunku.

Teraz trzeba tylko czekać na rozporządzenia, które będą precyzowały taką oto kwestię: Czy limit punktów jest liczony dopiero od wejścia ustawy? - w sumie było by to zgodne z zasadą, iż prawo nie działa wstecz. Jeżeli tak by miało być, to owe punkty, które warunkują bezpłatne studiowanie są naliczane dopiero od roku akademickiego 2011/2012, bez obliczani punktów za studia już zakończone.

Nie mam pojęcia jak owe punkty by były "naliczane" dla osób rozpoczynających studia w 2011/2012 i już studiujące na innym kierunku, czy też ze skończonymi studiami. Teoretycznie mogą występować takie sytuacje (pomijając rok akademicki 2011/2012 - bo wtedy można jeszcze podejmować bezpłatnie studia na drugim kierunku ):

- osoba, która już skończyła studia przed rokiem 2011/2012 - ma czyste konto punktowe - czyli może studiować na dowolnym "pierwszym" kierunku, i na drugim jeżeli spełnia kryteria nowej ustawy (10% najlepszych osób).

- osoba, która już skończyła studia przed rokiem 2011/2012 - ma wykorzystane punkty na darmowe studiowanie i może podjąć bezpłatnie studia tylko w roku akademickim 2011/2012 - wydaje się sprzeczne z zasadą nie działania prawa wstecz...

To samo się tyczy osób już studiujących na dwóch kierunkach, czy też podejmujący studia w roku 2011/2012-n można przyjąć następujące sytuacje:

- osoba studiująca 2 kierunki, lub podejmująca 2 kierunek w roku 2011/2012 - punkty liczone za 1 z kierunków

- sytuacja jak wyżej - punkty nie naliczane za żaden z kierunków.

I weź tu bądź mądry człowieku...
lupaw jest off-line  
07-02-2011, 09:45  
parisienne
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: płatny drugi kierunek studiów

Skoro ustawa ma wejść w życie od 1 października 2011 to od tego dnia powinien zacząć działać system zliczania punktów ECTS. W innym wypadku przeczyłoby to zasadzie, że prawo nie działa wstecz

Przeczytałam parę wypowiedzi i mam zagwozdkę. W czerwcu będę bronić licencjat, a potem chcę się dostać na magisterskie z tego samego kierunku i jednocześnie podjąć studia I stopnia na innej uczelni. Czy w związku z tym powinnam starać się o zgodę na takie studiowanie u obu dziekanów?
parisienne jest off-line  
07-02-2011, 10:09  
KasiaAno
Początkujący
 
Posty: 17
Domyślnie RE: płatny drugi kierunek studiów

Mi się wydaje, że nawet jak ktoś już ciągnie jakieś kierunki po wejściu ustawy to od nich nie będzie miał odliczanych ects. Dopiero będzie miał liczone ects za kierunek, który zacznie po wejściu ustawy i to on będzie traktowany jako pierwszy. Prawo nie działa wstecz ale lepiej być ostrożnym. Pozdrawiam!
KasiaAno jest off-line  
07-02-2011, 18:53  
possel
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: płatny drugi kierunek studiów

Witam. A co myślicie o następującej sytuacji. Aktualnie skończyłem I stopień inż. Postanowiłem zrobić rok przerwy i kontynuować magisterkę dopiero w przyszłym roku (sem. letni 2011/2012). Czy zaczynając inny kierunek (II stopień) w październiku 2011/2012, będę mógł później bezpłatnie kontynuować mój pierwszy kierunek?
possel jest off-line  
07-02-2011, 18:54  
jordan1034
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: płatny drugi kierunek studiów

To jest odpowiedź na cztery pytania (moje i wasze) przez gł. specjalistę z MNISW.

Cytat:
Szanowny Paniem,Poniżej przesyłam odpowiedzi na Pańskie pytania.Pierwsze pytanie: Przewiduje się dla 10% procent najlepszych

zniesienie opłaty. Czy tutaj chodzi o rekrutacje na studia (10 %

najlepiej zdanych egzaminów maturalnych), czy osoby już studiujące

chcące podjąć nowy kierunek (10 % najlepszych studentów pierwszego

kierunku - w moim wypadku Biotechnologia)?Kwestia ta zostanie uregulowana w wydanym przez ministra właściwego ds. szkolnictwa wyższego rozporządzeniu. Będzie ono regulować sposób wyłonienia 10% najlepszych studentów, którzy będą mogli bezpłatnie podjąć kształcenie na drugim lub kolejnym kierunku. Będzie chodziło o osoby, które będą podejmować nowy kierunek studiów.


Drugie pytanie: Jakie są szanse, że ustawa wejdzie przed rozpoczęciem

nowego roku akademickiego? - to jest bardzo ważne dla mnie, ponieważ

nie wiem czy mam podejmować wysiłek i uczyć się do tegorocznego

egzaminu maturalnego.Planowane wejście w życie ustawy to październik 2011 r. Obecnie trwa jeszcze procedura legislacyjna. Bieżące informację na temat etapu prac znajdzie Pan na stronach Sejmu RP, lub na stronie MNiSzW.Trzecie pytanie: Czy obejmie mnie obowiązkowa opłata za obranie

drugiego kierunku studiów. Jeżeli tak to od kiedy - czy od semestru

kiedy już wykorzystam owy limit punktów ECTS (więc będę mógł przerwać

studiowanie na kierunku Biotechnologia i mieć pozostałą pulę punktów

do wykorzystania na drugim kierunku - Stomatologia?Odbyte do tej pory studia nie będą konsumowały limitu przyznanych punktów ECTS, który uzyska Pan rozpoczynając nowy kierunek studiów po wejściu w życie proponowanych zmian.Czwarte pytanie: Podobno każdy student według nowej ustawy ma mieć

przydzielony limit "darmowych" punktów ECTS. Czy limit punktów jest

liczony dopiero od wejścia ustawy? - w sumie było by to zgodne z

zasadą, iż prawo nie działa wstecz. Jeżeli tak by miało być, to owe

punkty, które warunkują bezpłatne studiowanie miałyby być naliczane

dopiero od roku akademickiego 2011/2012, bez odejmowania punktów za

studia już przebyte?Należy wyraźne zaznaczyć, że obowiązuje zasada nie działania prawa wstecz. Tym samym, jeżeli proponowane przepisy zostaną uchwalone, to limit punktów ECTS będzie naliczany dopiero od rozpoczęcia kierunku studiów, który zostanie rozpoczęty po wejściu w życie przepisów projektu nowelizacji ustawy. Tym samym dotąd odbyte studia nie będą konsumować limitu punktów ECTS.


Z poważaniem
Wojciech *********
Główny specjalista
Departament Strategii
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
jordan1034 jest off-line  
Zamknięty temat

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Płatny drugi kierunek studiów cz. II (odpowiedzi: 905) W związku z przekroczeniem 1 000 postów w części pierwszej, otwieram nowy wątek dotyczący płatnego drugiego kierunku studiów. Przekopiowałam tu 2...
§ Niezaliczony pierwszy semestr na uczelni, a płatny drugi kierunek (odpowiedzi: 1) Rozpocząłem w 2012 roku studia na uczelni publicznej. Nie zaliczyłem pierwszego semestru (zaliczyłem tylko kilka przedmiotów) i skreślono mnie z...
§ płatny drugi kierunek studiów (odpowiedzi: 2) Witam. Rozpoczęłam studia I stopnia w uczelni publicznej w roku akademickim 2012/2013. Czy mogę w roku akademickim 2013/2014 rozpocząć drugi kierunek...
§ Absolwenci a drugi kierunek studiów płatny (odpowiedzi: 10) Witam, mam taką wątpliwość związaną z wprowadzeniem odpłatności za II kierunek studiów… W roku akademickim 2009/2010 obroniłam pracę magisterską...
§ Płatny drugi kierunek studiów (odpowiedzi: 1) Witam, Mam problem ze zrozumieniem kiedy płaci się za drugi kierunek studiów. W ubiegłym roku ukończyłam jeden kierunek studiów (magisterkę -...
§ Płatny drugi kierunek. (odpowiedzi: 5) Mam następujące pytanie: czy w myśl Ustawy z dnia 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym, ustawy o stopniach naukowych i...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:46.