Problem z rejestracją pojazdu - Forum Prawne

 

Problem z rejestracją pojazdu

Witajcie. Problem stał się tak skomplikowany,że muszę prosić Was o pomoc na tym forum. Postaram przedstawić go jak najprościej. Samochód zakupiłem w Marcu zeszłego roku w Łodzi. Jestem trzecim właścicielem w kraju. Przy kupnie otrzymałem ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Dyskusja ogólna


Odpowiedz
 
07-06-2010, 23:33  
chizar
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Problem z rejestracją pojazdu

Witajcie.
Problem stał się tak skomplikowany,że muszę prosić Was o pomoc na tym forum.

Postaram przedstawić go jak najprościej.

Samochód zakupiłem w Marcu zeszłego roku w Łodzi.
Jestem trzecim właścicielem w kraju.
Przy kupnie otrzymałem dowód rej.,kartę pojazdu oraz oprócz umowy ze sprzedającym,umowę pierwszego właściciela z drugim,konieczną do rejestracji.

Drugi właściciel nie dopełnił obowiązku przerejestrowania samochodu na swoją osobę przez 3 lata użytkowania.
Czyli na chwilę obecną mam umowę KS z osobą której nie ma w dowodzie rejestracyjnym.


Niestety po kupnie miałem problemy finansowe,więc kwota 170zł okazała się duża na obecny czas.

W listopadzie 2009 miałem włamanie z kradzieżą do samochodu.

Zostały pokradzione cenne rzeczy,lecz również ,,przypadkowo'' wzięli teczkę z dokumentami która akurat tam leżała po przeprowadzce.Umowa drugiego wł. ze mną,cudem się odczepiła z pakietu tych dwóch umów kiedyś, i leżała w domu.

Zaczęłem szukać wyjścia,żeby zdobyć na nowo tą umowę.
Odnalazłem numer w googlach do pierwszego właściciela który powinien mieć tą umowę. Okazało się że rozmawiam z ojcem właściciela. Dodam jeszcze że samochód miał 2 współwłaścicieli.Drugim była jego matka,lecz to nie ma znaczenia w tej sprawie.
Czyli rozmawiałem z ojcem głównego współwłaściciela,i dowiedziałem się że ten główny współwłaściciel (syn osoby z którą rozmawiałem) zginął w wypadku.Przedstawiłem mu sprawę tak jak Wam w poście.
Powiedział że on ani jego rodzina nie pomoże załatwić tej sprawy,a swojej kopii umowy już nie ma po takim czasie.

Pominę parę spraw,bo już nie mają znaczenia tu (rozmowy z drugim właścicielem pojazdu (drugi kupujący) Była to rozmowa,by pojechał ze mną do Urzędu Komunikacji w celu wyciągnięcia kopii umowy.Jak nie pierwszy wł.,to tylko on mógł.

Napisałem później pismo do Urzędu komunikacji z wyjaśnieniem sytuacji i prośbą o wydanie duplikatu umowy 1wł. z 2gim.

Odpowiedź,którą odebrałem z poczty dziś mnie rozbroiła.
W piśmie od UK przeczytałem że samochód nie został wogóle wyrejestrowany (nie zgłoszona sprzedaż przez 1wł.)

Chwyciłem za telefon i zadzwoniłem do ojca tego 1 właściciela.
On utrzymuje wersję,że samochód wyrejestrował.
Wiadome,że prawdziwą wersja jest wersja Urzędu,i osoby która musiała to sprawdzić w papierach,żeby dać mi odpowiedź podpisaną swoim nazwiskiem.
Wychodzi na to,że od 4 lat (drugi właściciel 3 lata użytkowania,i ja już rok ponad) samochód jest ciągle zarejestrowany na pierwszych właścicieli.Co w tej sytuacji mogę zrobić?
Jest to sprawa bardzo zawiła :/

Podsumowując.Mam dowód rejestracyjny na pierwszych właścicieli,umowę z drugim od którego kupiłem,lecz którego nie ma w dowodzie rejestracyjnym,bo nie chciało mu się przerejestrować samochodu.
Nie ma żadnego oryginału ani kopii umowy.
Jak wyjdę (mam nadzieję że dzięki Wam) z tego bagna,chciałbym żeby pierwszy wł. beknął za nie zgłoszenie umowy,drugi za nie przerejestrowanie i nie opłacenie skarbowego (był zwolniony z podatku-renta jakaś,a samochód dla syna kupił,lecz US i tak powinien poinformować,a oni mu pieczątkę bez pobierania podatku)
Nie jest to żadna złośliwość,no może po trochu,ale gdyby nie te 3 aspekty,to były by zachowane conajmniej 3 kopie (urząd podczas wyrejestrowywania,skarbówka i urząd podczas rejestracji )


Będę wdzięczny za przeczytanie tego długiego wywodu,i jakąś pomoc bo jestem z Warszawy i chciałbym mieć Warszawskie blachy,a nie z Sieradza

pozdrawiam,
chizar jest off-line  
08-06-2010, 00:22  
chizar
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Problem z rejestracją pojazdu

Skończył mi się czas na edycję postu.
Tekst z linijki 9,powinien być po 11 linijce,bo teraz średnio zrozumiały może być tekst.
chizar jest off-line  
08-06-2010, 00:51  
FraZeolog
Ekspert
 
FraZeolog na Forum Prawnym
 
Posty: 8.156
Domyślnie RE: Problem z rejestracją pojazdu

W zasadzie do sprzedaży samochodu nie jest potrzebna pisemna forma umowy...
Ale bez tego raczej trudno będzie zarejestrować. Dlatego proponuje następujące rozwiązania:

Kodeks cywilny:

Przepis prawny:
Art. 174. Posiadacz rzeczy ruchomej nie będący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada rzecz nieprzerwanie od lat trzech jako posiadacz samoistny, chyba że posiada w złej wierze.

Art. 176. § 1. Jeżeli podczas biegu zasiedzenia nastąpiło przeniesienie posiadania, obecny posiadacz może doliczyć do czasu, przez który sam posiada, czas posiadania swego poprzednika. Jeżeli jednak poprzedni posiadacz uzyskał posiadanie nieruchomości w złej wierze, czas jego posiadania może być doliczony tylko wtedy, gdy łącznie z czasem posiadania obecnego posiadacza wynosi przynajmniej lat trzydzieści.
§ 2. Przepisy powyższe stosuje się odpowiednio w wypadku, gdy obecny posiadacz jest spadkobiercą poprzedniego posiadacza.


Jak to nie wypali, to powództwo o ustalenie prawa własności samochodu i powoływanie dowodów - świadków itp...
FraZeolog jest off-line  
08-06-2010, 01:23  
chizar
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Problem z rejestracją pojazdu

Dzięki za odpowiedź.
Postaram się wykorzystać to co napisałeś
chizar jest off-line  
20-07-2010, 23:56  
majka86
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Problem z rejestracją pojazdu

Witam, mam wielką nadzieję, że mi pomożecie
Problem dotyczy rejestracji samochodu.
Mój mąż kupił samochód w komisie i przy jego rejestracji pojawiły się problemy. Okazało się, że przy jego zakupie nie otrzymał on wszystkich dokumentów potrzebnych do rejestracji (o czym dowiedział się oczywiście w wydziale komunikacji). Chodzi tu o umowy pomiędzy kolejnymi właścicielami samochodu (dokładnie brakuje dwóch umów). W wydziale powiedzieli mu, że bez tych dokumentów nie ma mowy o przerejestrowaniu samochodu na jego nazwisko i że to on musi tą sprawę wyjaśnić. Problem polega na tym, że z poprzednimi właścicielami tego samochodu na nazwisko których umów brakuje nie ma żadnego kontaktu, a co za tym idzie sprawa ta oczywiście nie może być przez niego rozwiązana ... Najprawdopodobniej ktoś tu zrobił jakiś przekręt, chcąc wykręcić się od opłat, następnie kolejna osoba kupiła to auto, zorientowała się, że nie jest możliwe jego zarejestrowanie, a teraz my mamy z tym wielki problem ... Jeśli ktoś ma jakiś pomysł jak z tego wybrnąć to bardzo proszę o pomoc.
Pozdrawiam
majka86 jest off-line  
21-07-2010, 01:19  
chizar
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Problem z rejestracją pojazdu

Odwiedź urząd,w którym zarejestrowany jest w tym momencie samochód.Powinni mieć kopię umowy przy pomocy której zarejestrowali pojazd poprzedniemu właścicielowi.
Masz kartę pojazdu?
chizar jest off-line  
21-07-2010, 14:29  
Natan 10
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Problem z rejestracją pojazdu

Witam
Ja też mam mały problem pokrótce opiszę o co chodzi
Zakupiłem motocykl historia jest taka że poprzedni właściciel obywatel Austrii pojechał motocyklem na wycieczkę do Szkocji tam się przewrócił motocykl z holowała firma holująca przez pół roku właściciel nie zgłosił się po pojazd motocykl według szkockiego prawa przeszedł na własność firmy holującej ta firma normalnie wystawiła na niego fakturę. poprzedni właściciel po powrocie do austrii wyrejestrował motocykl. Według ustawy motocykl można zarejestrować albo na podstawie dowodu rejestracyjnego albo duplikatu dowodu albo zaświadczenia potwierdzającego dane pojazdu. No i tu zaczęły się schody. Pojechałem do Wiednia do wydziału komunikacji otrzymałem zaświadczenie o wyrejestrowaniu pojazdu (ponieważ pojazd jest wyrejestrowany nie dadzą mi dowodu rejestracyjnego bo żebym otrzymał dowód musiałbym go z powrotem zarejestrować w austrii a nie mogę tego zrobić bo jestem obywatelem pl) zaświadczenie to jednak potwierdza wszelkie dane pojazdu dane techniczne dane poprzedniego właściciela dotyczące ubezpieczenia itd. Naczelnik wydziału kom nie chce mi tego zarejestrować bo na zaświadczeniu nie jest napisane że wydano je celem dalszej rejestracji. Napisałem pismo z informacją że to jest jedyny dokument jaki strona Austriacka mogła mi wydać i żeby potwierdzili dane sami ( bo w ustawie jest taki wpis) naczelnik po 30 ustawowych dniach informuje mnie że nie dali rady i że nie powinienem takiego motocykla kupować to bym nie miał problemów!! czy jest jakaś forma nacisku którą moge go zmusić do działanie ?
Natan 10 jest off-line  
21-07-2010, 16:17  
majka86
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Problem z rejestracją pojazdu

Nie mam karty pojazdu.
A jeśli chodzi o urząd, to obawiam się, że jeden z właścicieli samochodu nie przerejestrował go na siebie, tylko jeździł nim, podczas gdy samochód był zarejestrowany na osobę, od której go kupił, potem sprzedał go kolejnemu właścicielowi i została sporządzona umowa pomiędzy osobą od której kupił samochód i której sprzedał z pominięciem jego samego ... jeśli sprawa właśnie tak wygląda, to w praktyce nie ma możliwości dostarczenia tych umów do wydziału komunikacji, bo one najzwyczajniej w świecie po prostu nie zostały spisane pomiędzy osobami, między którymi powinny być spisane, żeby była zachowana rzeczywista ciągłość "życiorysu" pojazdu ... prywatna osoba, w tym przypadku mój mąż, który nie ma możliwości otrzymania jakichkolwiek namiarów do poprzednich właścicieli nigdy nie rozwiąże tej sprawy i żeby się uwolnić od problemu musiałby po prostu zaprowadzić ten samochód na złom, a w wydziale komunikacji powiedzieli, że to właśnie on musi wyjaśnić sprawę brakujących umów ...
Przecież to chyba oni mają możliwość otrzymania danych osobowych tych ludzi i wyjaśnienia tej sprawy chociażby na drodze prawnej .... Po prostu brak mi słów, nie spodziewałam się tego, że kupując samochód, kupimy sobie wraz z nim idiotyczny problem ...
majka86 jest off-line  
21-07-2010, 16:45  
Natan 10
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Problem z rejestracją pojazdu

Myśle że musisz to konkretniej opisać kogo masz w dowodzie rejestracyjnym a na kogo masz spisaną umowę? skąd wydział komunikacji wie żę tam było jeszcze dwóch właścicieli?
Natan 10 jest off-line  
23-07-2010, 11:43  
majka86
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Problem z rejestracją pojazdu

Ja mam umowy, z których wynika, że było 5 właścicieli, ale dowód rejestracyjny jest na pierwszego właściciela i wszyscy pozostali właściciele właśnie tym dowodem się posługiwali.
Wydział komunikacji wie, że był jeszcze jeden właściciel (na jego nazwisko brakuje dwóch umów: pierwszej mówiącej o tym, że on kupił ten samochód i drugiej, mówiącej o tym, że sprzedał) ponieważ pierwszy właściciel, na którego jest dowód zgłosił sprzedaż w odpowiednim urzędzie w swoim mieście i podał nazwisko osoby, której sprzedał ...
majka86 jest off-line  
28-07-2010, 00:01  
slga
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: Problem z rejestracją pojazdu

Cytat:
Napisał/a chizar Zobacz post
Odwiedź urząd,w którym zarejestrowany jest w tym momencie samochód.Powinni mieć kopię umowy przy pomocy której zarejestrowali pojazd poprzedniemu właścicielowi.
Masz kartę pojazdu?
Może byc problem, bo mam podobną sytuację - chcą ORYGINAŁY. (Tak znalazłam też w przepisach...) A ochrona danych osobowych w moim przypadku okazała się nie do przejścia - poprzedni urząd nie udostępni tej umowy ze względu na ochronę danych właśnie.Taką wersję usłyszeliśmy...
slga jest off-line  
28-07-2010, 00:16  
slga
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: Problem z rejestracją pojazdu

Ja się bardzo chętnie podłączam do tematu, bo co prawda jeździmy nieprzerejestrowanym samochodem i nawet od trzech lat go ubezpieczamy i nawet była szkoda malutka i poszkodowany dostał wypłatę z naszego OC, ale jeśli będę chciała to auto sprzedac, to papiery muszą byc w komplecie, dlatego wolałabym żeby miało tablice z naszego powiatu i w dowodzie nasze dane.


U nas sprawa obiła się o rzecznika praw konsumenta, który usiłował nam pomóc w uzyskaniu "brakującego ogniwa" czyli umowy od poprzedniego właściciela, który auta na siebie nie przerejestrował a sprzedał je nam na FVAT (to akurat wolno zamiast umowy) - niestety pan powiedział, że zgubił tą umowę i nic mu nie zrobimy. A jak już pisałam, poprzednie ogniwo ze względu na ochronę danych osobowych umowy nie udostępni. A wydział komunikacji bez tego, jak już wszyscy tu wiemy, nie zarejestruje. I jest tu luka.
Tak samo jak i ta, że chociaz jest obowiązek przerejestrowania samochodu, to nie ma kar za niezrobienie tego (po prostu wożę ze sobą fakturę dla udowodnienia że auto nie jest kradzione i jestem przygotowana na skomplikowane wyjaśnianie sytuacji - a auto ma regularnie podbijany przegląd i płacone OC, więc podstawy do zatrzymania dowodu rejestracyjnego nie ma)

Zastanawiam się jeszcze, czy można ten samochód zwrócic sprzedającemu jako towar wadliwy (bo nie dający się zarejestrowac) - do jakiego czasu można to zrobic? I do kogo iśc?

Nie przeszkadzałoby mi to, ale jak sprzedac takie auto, które narobi kłopotu następnym?
Czy ktoś sobie z taką sytuacją już poradził? Czy ma jakiś inny pomysł?
slga jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Problem z rejestracją pojazdu z Niemiec (odpowiedzi: 4) Witam. Mam następujący problem. Jakiś czas temu sprowadziłem celem dalszej odsprzedaży samochód z Niemiec. Samochód ma wpisaną w niemieckim dowodzie...
§ Problem z rejestracją pojazdu. (odpowiedzi: 1) Witam Znajomy kupił samochód, dostał fv na której jest marka pojazdu, model, nr vin, nr rejestracyjny + dane sprzedającego + kupującego forma...
§ Dziwny problem z rejestracją pojazdu. (odpowiedzi: 12) Chce kupić auto od "znajomego". Jednakże niepokoi mnie sytuacja prawna auta. Chodzi o zakup autolawety. Ów znajomy nie posiada dowodu...
§ Problem z rejestracją pojazdu (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie. Ostatnio zostałem niemile zaskoczony, gdy chciałem zarejestrować samochód kupiony za granicą, we Francji. Pani w okienku...
§ Nietypowy problem z rejestracją pojazdu (odpowiedzi: 4) Serdecznie witam. Mam dość nietypową sprawę dotyczącą rejestracji motocykla. Niestety nie jestem teraz w stanie udać się do UM żeby dowiedzieć się...
§ Problem z rejestracją pojazdu. (odpowiedzi: 1) Witajcie, myślę, że to odpowiedni dział, ale jeśli się mylę, to przepraszam, bo jestem tu pierwszy raz. Jestem zainteresowany zakupem samochodu, z...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:57.