używanie symboli stowarzyszenia - brak zgody - Forum Prawne

 

używanie symboli stowarzyszenia - brak zgody

Witam, jest taka sytuacja: istnieje stowarzyszenie, którego członkowie mają prawo noszenia jednolitego ubioru z oznaczeniami (określonego w statucie) symbolizującymi przynależność do stowarzyszenia (swego rodzaju mundur). Ten "mundur" wraz z oznaczeniami można nabyć odpłatnie od stowarzyszenia. ...



Wróć   Forum Prawne > Różne > Dyskusja ogólna


Odpowiedz
 
02-10-2007, 14:31  
czachor
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie używanie symboli stowarzyszenia - brak zgody

Witam,

jest taka sytuacja: istnieje stowarzyszenie, którego członkowie mają prawo noszenia jednolitego ubioru z oznaczeniami (określonego w statucie) symbolizującymi przynależność do stowarzyszenia (swego rodzaju mundur). Ten "mundur" wraz z oznaczeniami można nabyć odpłatnie od stowarzyszenia.

No i był sobie gość, który zrezygnował z członkostwa. Sprawa prosta - powinien przestać nosić "mundur", który identyfikuje go ze stowarzyszeniem. Pomijając już to, że nie jest w stowarzyszeniu, to czynności, których dokonuje będąc w "mundurze" potem mogą być kojarzone ze stowarzyszeniem.

I teraz na jaki przepis można powołać się, żeby wyperswadować mu noszenie "munduru". Dodam, że statut nic nie mówi w tej kwestii oprócz tego, że te symbole (oznaczenia) są własnością stowarzyszenia. Z jednej strony gość zapłacił za nie, ale nie powinien ich nosić. Czy wystarczy powołać się na §24 KC w związku z §23 KC?

Z góry dzięki za pomoc!
czachor jest off-line  
03-10-2007, 09:31  
Markiz32
Praktyk
 
Markiz32 na Forum Prawnym
 
Posty: 21.198
Domyślnie

Może z KW

Art. 61. § 1. Kto przywłaszcza sobie stanowisko, tytuł lub stopień albo publicznie używa lub nosi odznaczenie, odznakę, strój lub mundur, do których nie ma prawa,
podlega karze grzywny do 1.000 złotych albo karze nagany.
§ 2. Kto ustanawia, wytwarza, rozpowszechnia publicznie, używa lub nosi: godło, chorągiew albo inną odznakę lub mundur, co do których został wydany zakaz, albo odznakę lub mundur organizacji prawnie nie istniejącej, albo odznakę lub mundur, na których ustanowienie lub noszenie nie uzyskano wymaganego zezwolenia,
podlega karze aresztu albo grzywny.
§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 można orzec, a w razie popełnienia wykroczenia określonego w § 2 orzeka się przepadek wymienionych w tych przepisach przedmiotów, jak również innych przedmiotów służących do popełnienia wykroczenia, takich jak pieczęcie, stemple, papier firmowy lub bilety wizytowe, choćby nie stanowiły własności sprawcy.
Markiz32 jest off-line  
03-10-2007, 10:33  
czachor
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie

Tylko czy KW by sie stosowało do tego? Hmm na jakimś konkretniejszym przykładzie... To jest sytuacja analogiczna do tej, jakby były harcerz występował publicznie w mundurze... KW też ma tutaj zastosowanie? Tzn. czy mundur w rozumieniu KW to też "mundur" używany w stowarzyszeniu (np. mundur harcerski)?
czachor jest off-line  
03-10-2007, 11:22  
Markiz32
Praktyk
 
Markiz32 na Forum Prawnym
 
Posty: 21.198
Domyślnie

Art. 61. § 1. Kto przywłaszcza sobie stanowisko, tytuł lub stopień albo publicznie używa lub nosi odznaczenie, odznakę, strój lub mundur, do których nie ma prawa,
podlega karze grzywny do 1.000 złotych albo karze nagany.

Czego tutaj nie rozumiesz
Markiz32 jest off-line  
03-10-2007, 11:26  
czachor
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie

Ok, przepraszam za drążenie, wolałem się upewnić
Dzięki za pomoc!
czachor jest off-line  
03-10-2007, 15:48  
Markiz32
Praktyk
 
Markiz32 na Forum Prawnym
 
Posty: 21.198
Domyślnie

ma prawo posiadać i nosić niepublicznie..

jeśli np. nie mam prawa jazdy (wogóle) to mogę kupić sobie najnowsze Ferrari...- co nie oznacza ,że mogę nim jeździć po drogach publicznych...
Markiz32 jest off-line  
03-10-2007, 18:42  
Markiz32
Praktyk
 
Markiz32 na Forum Prawnym
 
Posty: 21.198
Domyślnie

ong23 - a odróżniasz strój od munduru....?

po drugie poczytaj komentarz do KW...
Markiz32 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Propagowanie symboli zakazanych (odpowiedzi: 8) Witam. Mam takie pytanie: Czy jest możliwość zgłoszenia propagowania symboli komunistycznych? Chodzi oczywiście o "młodych buntowników", którzy...
§ Używanie zdjęć bez mojej zgody (odpowiedzi: 4) Ostatnio na facebooku znalazłam stronę, gdzie na zdjęciu profilowym było zdjęcie wykonane przeze mnie jakiś miesiąc wcześniej. Najpierw mówił, że to...
§ Propagowanie symboli nazistowskich (odpowiedzi: 4) Od jakiegoś czasu bardzo modna wśród młodzieży stała się odzież firmy BOY LONDON. Logo tej firmy jest łudząco podobne do niemieckiej wrony, tylko że...
§ Spożywanie w miejscu pub. a brak artykułu (odpowiedzi: 43) Witam. Wczoraj popołudniu siedzieliśmy ze znajomymi w Krakowie na piwku na Zakrzówku. W pewnym momencie zawitała policja. Ja trzymałem piwo więc ode...
§ Mandat za spożywanie alkoholu - brak zarobków (odpowiedzi: 3) witam wczoraj spotkała mnie przykra przygoda ze stróżami prawa kiedy to o godzinie 3 nad ranem wparowali na teren miejscowego gimnazjum gdzie...
§ używanie dóbr intelektualnych bez zgody autora (odpowiedzi: 6) Witam! Pracodawca wykorzystuje materiały marketingowe w ofertach mail oraz stronie www pomimo wyraźnego sprzeciwu ich autora. Wszystkie zostały od...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:27.