Jestem wierzycielem, czy mam prawo sprawdzić postęp prac komornika? - Forum Prawne

 

Jestem wierzycielem, czy mam prawo sprawdzić postęp prac komornika?

Witam, Opis problemu Jestem wierzycielem a komornik zciąga od dłużnika moją należność. Przed rozpoczęciem egzekucji komornik wystąpił do mnie z prośbą o pokrycie kosztów przeprowadzenia niezbędnych czynności do rozpoczęcia egzekucji pod rygorem zaniechania egzekucji. Ustalone ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Dyskusja ogólna


Odpowiedz
 
24-08-2010, 20:04  
phile
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Jestem wierzycielem, czy mam prawo sprawdzić postęp prac komornika?

Witam,
Opis problemu
Jestem wierzycielem a komornik zciąga od dłużnika moją należność.
Przed rozpoczęciem egzekucji komornik wystąpił do mnie z prośbą o pokrycie kosztów przeprowadzenia niezbędnych czynności do rozpoczęcia egzekucji pod rygorem zaniechania egzekucji. Ustalone koszty więc zapłaciłem.

Po paru miesiącach komornik wysłał mi wezwanie do zapłaty kolejnych kosztów oraz postanowienie o przekazaniu sprawy do innego- właściwego komornika gdyż prowadzone jest postępowanie egzekucyjne również przez innego komornika, który był pierwszy. Postępowanie oczywiście jest skierowane do tego samego dłuznika. W świetle prawa (na podstawie art.200 w związku z art.13 §2, art.7731 oraz art.770 kpc) sprawa taka musi być przekazana komornikowi który był pierwszy.

Pytanie:
Ponieważ od paru miesięcy nie ma postępu w mojej sprawie a rosną moje koszty CZY MAM PRAWO ŻADAĆ OD KOMORNIKA KTÓREMU ZAPŁACIŁEM SZCZEGÓŁOWEGO WYKAZU NA CO WYDAŁ MOJE PIENIĄDZE ŁĄCZNIE Z DOWODAMI POTWIERDZEŃ? Jeżeli tak to jaki artykuł prawa daje mi taką możliwość?

Bardzo proszę o pomoc
Dziękuję
phile jest off-line  
25-08-2010, 23:45  
phile
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Jestem wierzycielem, czy mam prawo sprawdzić postęp prac komornika?

Czy może ktoś udzielić mi porady na powyższy temat? Bardzo proszę.
phile jest off-line  
26-08-2010, 01:59  
donlukas
Użytkownik
 
Posty: 210
Domyślnie RE: Jestem wierzycielem, czy mam prawo sprawdzić postęp prac komornika?

może to cos pomoże :

art 809 kpc - komornik stwierdza każdą czynnosc egzekucyjną protokołem
donlukas jest off-line  
26-08-2010, 17:24  
phile
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Jestem wierzycielem, czy mam prawo sprawdzić postęp prac komornika?

Dzięki Donlukas za chęć udzielenia pomocy.

Przeczytalem art 809 kpc oraz inne sąsiadujące. Może jest w tym jakaś nadzieja, ale nie jestem pewien czy czynności przygotowawcze jak zbieranie o dłużniku informacji niezbędnych do przeprowadzenia czynności egzekucyjnej można juz zaliczyć do czynności egzekucyjnej bo o tej mówi art 809.("komornik stwierdza każdą czynnosc egzekucyjną protokołem" ).
Sądze że to chodzi już o czynność typowo egzekucyjna a więc zajmowanie mienia czy jakby to nazwać.
A co Ty o tym sądzisz?

Osobiście nie jestem przekonany czy art 809 jest śilnym argumentem.

Wyjaśnię z kąd wzięła się moja chęć rozliczenia komornika w dwoch punktach.
1. Jeżeli komornik (nazwę go KomornikMój dla łatwej ewidencji) dowiedział się w trakcie kierowania zapytań do różnych urzędów i banku (za które zapałaciłem) że jest również prowadzone postępowanie przez innego komornika (nazwę go KomornikPierwszy) ktory rozpoczął postępowanie wcześniej to powinien natychmiast zaniechać wszelkich poszukiwań dalszych informacji które mnie kosztują i skierować sprawę do KomornikaPierwszego ponieważ logicznie myśląc jeżeli on był pierwszy to wykonał już pewnie wszystkie zapytania za które pewnie zapłacił inny wierzyciel.

2.Obawaiam sie, że jeżeli nie sprawdzę za jakie poszukiwania informacji zapłaciłem to KomornikPierwszy, który przejmie postępowanie może zarządać ode mnie kolejnych pieniędzy za "whatever" a ja nie będę wiedział czy już takich poszukiwań nie dokonał KomornikMój.

Nie wiem czy to jest dość przejżyste co napisałem powyżej, mam nadzieję że tak.
Nie chcę się dać zrobić w przysłowiowego BALONA. Tym bardziej że moje koszty rosną a dług jak do tej pory nie zostal mi spłacony.

WAŻNE!!!
Zostało mi już tylko 3 dni do wpłaty dla KomornikaMojego zaległej kwoty za poszukiwanie informacji o dłużniku i jeżeli do tego czasu ktoś z Was nie pomoże mi zdobyć pewności, że mogę zarządać szczegółowego wykazu kosztów od KomornikaMojego to będe musiał zapłacić kolejną kasę i byc może dam sie zrobić w BALONIKA. Bardzo prosze o POMOC !!!!!!!!!!

******Młodzi oraz ci z doświadczeniem prawnicy odwiedzający to forum to jest wzywanie o Wasza pomoc dla mnie!!!!********
phile jest off-line  
26-08-2010, 18:18  
donlukas
Użytkownik
 
Posty: 210
Domyślnie RE: Jestem wierzycielem, czy mam prawo sprawdzić postęp prac komornika?

Nie ma za co Myśle że w wystarczajacy sposob przedstawiłeś sytuacje. Otórz postep egzekucyjne dzieli sie na :
1. własciwe
2. postęp o nadanie klauzuli wykonalnosci tytułowi egzekucyjnemu
3. postęp o nadanie klazuli wykonalnosci zagranicznemu tytułowi egzekucyjnemu
4. postepowanie w przedmiocie podziału kwoty uzyskanej z egzekucji.

Wydaje mi się że nie ma czegoś takiego jak "egzekucyjne czynnosci przygotowawcze " bo albo sie podejmuje czynnosci egzekucyjne albo nie.. a jeżeli komornik na podstaie art 809 KPC ma obowiazek protokołować każdą czynność egzekucyjną to wydeje mi sie że obowiazek ten dotyczy również naszych "czynnosci przygotowawczych"

dalej mamy:

Art. 761. Na żądanie wierzyciela, którego roszczenie stwierdzone jest tytułem wykonawczym lub tytułem egzekucyjnym, organ egzekucyjny, który prowadzi egzekucję lub który jest właściwy do jej prowadzenia według przepisów kodeksu, udzieli mu informacji, czy przeciwko dłużnikowi prowadzone jest przez ten organ egzekucyjny postępowanie egzekucyjne, a jeżeli tak, powiadomi go o stosowanych sposobach egzekucji oraz o wysokości egzekwowanych roszczeń, a także o aktualnym stanie sprawy.

Art. 763. Komornik zawiadamia stronę o każdej dokonanej czynności, o której terminie nie była zawiadomiona i przy której nie była obecna, i na jej żądanie udziela wyjaśnień o stanie sprawy.

Jeżeli jesteś wierzycielem to możesz pwoołać sie na ten art i domagać sie opisania przez komornika obecnego stanu sprawy a w połączeniu z art 809 okazania protokołów z czynnosci egzekucyjnych podjetych przez komornika za które on żada wynagrodzenia.

dalej...

Art. 771. § 1. W wypadku zbiegu egzekucji do tych samych rzeczy, wierzytelności lub praw, dalszą egzekucję prowadzi komornik właściwy według przepisów niniejszego kodeksu.
§ 2. Jeżeli żaden z komorników nie jest właściwy według przepisów niniejszego kodeksu, komornik, który później wszczął egzekucję, niezwłocznie przekazuje sprawę komornikowi, który pierwszy wszczął egzekucję, o czym zawiadamia wierzyciela.
§ 3. Przekazując sprawę, komornik obowiązany jest rozliczyć koszty egzekucji.

Oznacza to że ma on obowiązek NIEZWŁOCZNIE przekazać prowadzoną egzekucje i nie podejmować innych czynnosci egzekucyjnych

Art. 774. Organ, który przejął dalsze łączne prowadzenie egzekucji administracyjnej i sądowej, postanowi, w trybie dla niego właściwym, również o kosztach czynności egzekucyjnych dokonanych przez drugi organ egzekucyjny przed postanowieniem sądu, chociażby te czynności nie zostały utrzymane w mocy.

Przepisy te dotyczą zbiegu egzekucji sadowej z administracyjną i nie mam pewnosci czy stosuje sie je analogicznie do zbiegu egzekucji sądowych ze soba...
Niewątpliwie komornik ma obowiazek informaować Cie ( na twoje żadanie) o stanie sprawy oraz protokołować czynnosci które dokonał. Udaj sie o komornika i żadaj wyjaśnienia stanu sprawy oraz okazanie protokołów z czynnosci za które musisz zapłacić...

Jeżeli okaże sie że jednak musisz zapłacić to nie musisz sie w sumie martwić bo :

Art. 770. Dłużnik powinien zwrócić wierzycielowi koszty niezbędne do celowego przeprowadzenia egzekucji. Koszty ściąga się wraz z egzekwowanym roszczeniem. Koszt egzekucji ustala postanowieniem komornik, jeżeli przeprowadzenie egzekucji należy do niego. Na postanowienie sądu przysługuje zażalenie stronom oraz komornikowi.

Trudno mi coś wicej powiedzieć bo nie mam komentarza do KPC a teraz przydałoby sie zajrzeć i poczytać na temat w/w artykułów. Nie chcę Cie wprowadzać w bład dlatego nie sugeruj sie moja opinia !!! bo to tylko moje zdanie i nie ma pewnosci że dobrze myśle. Dobrze było by gdyby osoby z wieksza wiedzą ode mnie odpowiedizały na Twoje pytania.

pozdro
donlukas jest off-line  
26-08-2010, 21:12  
phile
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Jestem wierzycielem, czy mam prawo sprawdzić postęp prac komornika?

Dzięki serdeczne za tak obszerne wyjaśnienie.

Miałem okazję porozmawiać z prawnikiem w międzyczasie i myślę że zarówno on jak i Ty dostarczyliście mi wystarczającą ilość informacji abym bez wątpienia podjął właściwe kroki.

Wystąpię z żądaniem o rozliczenie kosztów i jestem przekonany że mam do tego prawo.

Jeszcze raz dzięki, trzymaj się
phile jest off-line  
27-08-2010, 00:04  
donlukas
Użytkownik
 
Posty: 210
Domyślnie RE: Jestem wierzycielem, czy mam prawo sprawdzić postęp prac komornika?

nie ma za co powodzenia

pozdrawiam
donlukas jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ PILNE egzekucja z nieruchomości-jestem dłużnikiem i wierzycielem jednocześnie (odpowiedzi: 2) Jestem dłużnikiem pewnej firmy. Sąd wydał nakaz zapłaty. Już po wydaniu tego nakazu w związku z wyjazdem z kraju dokonałam podziału majątku wspólnego...
§ Jestem wierzycielem mam nakaz zapłaty od czego zacząć ściąganie długu ? (odpowiedzi: 9) Witam, mam wyrok z nakazem zapłaty na podstawie weksli in blanco z dnia 30 października 2006 r. Na dzień wydania nakazu dłużnik nie miał...
§ Jestem wierzycielem. (odpowiedzi: 2) Facet oszukał mnie na 30.000 zł. Dostał za to wyrok w zawieszeniu z obowiązkiem naprawienia szkody. Oczywiście nic nie oddał, sąd go nie wsadził po...
§ Jestem wierzycielem czy mogę jakoś ominąć komornika? (odpowiedzi: 9) Mam do ściągnięcia dług ok 50 tyś chcę ominąć komornika ze względu na to że ostatnim razem z 40 tyś pobrał ode mnie ponad 6 tyś zł. Dla mnie jest to...
§ Jestem wierzycielem. Umorzenie egzekucji. Co dajej? (odpowiedzi: 1) Witam, Komornik powiadomił mnie listownie, że postępowanie przeciw dłużnikowi zostanie umorzone ponieważ egzekucja jest bezskuteczna. Jednocześnie...
§ Wezwanie od komornika po ugodzie z wierzycielem? (odpowiedzi: 3) Witam! Mam zaległość płatniczą wobec firmy. Otrzymałem od komornika wezwanie do spłaty , na drugi dzień dogadałem sie z firmą i to jej spłacam....


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:34.