oświadczenie o kolizji drogowej - Forum Prawne

 

oświadczenie o kolizji drogowej

Witam! Mam pytanie odnośnie sporządzenia takowego dokumentu, gdyż 3 dni temu takowe sporządziłem. Jakie dane są nie zbędne dla autentyczności tego dokumentu? Na moim znajdują się imiona, nazwiska, podpisy, numery rej. marka samochodu osobowego, jednak ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Dyskusja ogólna


Odpowiedz
 
01-11-2010, 21:12  
edek92
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie oświadczenie o kolizji drogowej

Witam!
Mam pytanie odnośnie sporządzenia takowego dokumentu, gdyż 3 dni temu takowe sporządziłem. Jakie dane są nie zbędne dla autentyczności tego dokumentu? Na moim znajdują się imiona, nazwiska, podpisy, numery rej. marka samochodu osobowego, jednak pojazd poszkodowanego jest ujęty jako "skuter" nie ma konkretnej marki same numery, są adresy zamieszkania oraz numery dowodów osobistych. Zastanawia mnie czy nie potrzebne są tutaj jeszcze krótki opis zdarzenia i chyba co najważniejsze numery ubezpieczenia oraz nazwa ubezpieczyciela? Na dokumencie znajdują się jeszcze data oraz miejsce zdarzenia. Byc może pisze zbyt chaotycznie, więc pozwolę sobie wypunktować zapytania:
1.Jakie dane są niezbędne?
2.Czy brak marki skutera unieważnia dokument?
3.Czy brak nazwy ubezpieczyciela oraz numer polisy unieważnia dokument?
4.Niezbędny jest krótki opis sytuacji?
Z góry dziękuję za pomoc.
edek92 jest off-line  
04-12-2010, 16:05  
biginkaso
Stały bywalec
 
Posty: 4.343
Domyślnie RE: oświadczenie o kolizji drogowej

Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej

Informacje ogólne

Wypadek
Według Prawa o ruchu drogowym, wypadkiem jest zarówno zdarzenie z ofiarami, jak i drobna stłuczka – bez rannych, potocznie nazywana kolizją.

Obowiązek wzywania Policji
Obowiązek wezwania Policji istnieje, gdy jest osoba ranna lub zabita, a także wówczas, gdy jeden z uczestników jest nietrzeźwy lub okoliczności wskazują, że zostało popełnione inne przestępstwo.

GP RADZI
Z punktu widzenia pokrzywdzonego lepiej jest wezwać Policję do stłuczki, szczególnie wówczas, gdy okoliczności zdarzenia nie są do końca jasne lub winowajca nie przyznaje się do jego spowodowania. Dotyczy to także sytuacji, gdy któryś z uczestników jest cudzoziemcem.

Jak postępować po wypadku
Jeżeli nie ma ofiar, to uczestnicy zdarzenia są obowiązani w pierwszej kolejności usunąć pojazdy z miejsca zdarzenia, aby nie tamowały ruchu i nie powodowały zagrożenia. Dobrze jest wcześniej zaznaczyć na jezdni miejsce usytuowania kół pojazdów uczestniczących w zdarzeniu (np. kredą lub kawałkiem znalezionej cegły), a jeszcze lepiej byłoby zrobić zdjęcia uwidaczniające położenie pojazdów po zdarzeniu. Dopiero wtedy przystępujemy do spisywania oświadczenia.

PUŁAPKI
Jeżeli na miejsce wezwano Policję, która zdecydowała, że nałoży na nas mandat, a nie jesteśmy przekonani co do naszej winy, to powinniśmy odmówić jego przyjęcia. Policjanci sporządzą wtedy dokumentację ze zdarzenia i sprawa trafi do rozstrzygnięcia przez sąd. Podobnie w sytuacjach wątpliwych nie powinniśmy się zgadzać na pisanie oświadczenia i wezwać Policję.

Kto i kiedy pisze oświadczenie
Jeżeli nie ma ofiar, to uczestnicy zdarzenia są obowiązani w pierwszej kolejności usunąć pojazdy z miejsca zdarzenia, aby nie tamowały ruchu i nie powodowały zagrożenia. Dobrze jest wcześniej zaznaczyć na jezdni miejsce usytuowania kół pojazdów uczestniczących w zdarzeniu (np. kredą lub kawałkiem znalezionej cegły), a jeszcze lepiej byłoby zrobić zdjęcia uwidaczniające położenie pojazdów po zdarzeniu. Dopiero wtedy przystępujemy do spisywania oświadczenia.
Jeżeli przy stłuczce (bez rannych) okoliczności zdarzenia są jasne i nikt ich nie kwestionuje, to można nie wzywając Policji poprzestać na spisaniu tzw. oświadczenia. Najlepiej będzie, gdy oświadczenie napisze własnoręcznie sprawca. Jeżeli dokument zostanie sporządzony przez inną osobę, należy zadbać, aby podpis sprawcy zdarzenia pod tekstem był czytelny.

ZAPAMIĘTAJ
Udzielenie przez uczestnika na żądanie innego uczestnika informacji o osobach i pojazdach uczestniczących w zdarzeniu jest obowiązkiem prawnym, a odmowa może skutkować grzywną.

Wypadek za granicą
Jeżeli do wypadku (kolizji) z udziałem pojazdu zarejestrowanego w jednym z krajów EOG (kraje UE, Islandia, Liechtenstein i Norwegia) dojdzie za granicą, to istnieje możliwość dochodzenia swoich roszczeń w Polsce. W tym celu należy po powrocie do Polski skontaktować się z Polskim Biurem Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, które na podstawie danych dotyczących sprawcy szkody (imię i nazwisko, nr rejestracyjny pojazdu) przekaże informację, w jakim zakładzie ubezpieczeń sprawca zdarzenia był ubezpieczony oraz kto jest jego reprezentantem ds. roszczeń działającym w Polsce.

GP RADZI
• Żaden z uczestników nie ma prawnego obowiązku pisania oświadczenia; jest to działanie dobrowolne, znacznie ułatwiające późniejsze dochodzenie odszkodowania, musi jednak,na żądanie uczestnika zdarzenia, podać swoje dane i dane pojazdu.
• Napisanie oświadczenia nie przesądza o tym, że na tej podstawie ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie. Jest to informacja o zdarzeniu i o tym, że jeden z jego uczestników przyznał się do jego spowodowania.

Jak wypełnić formularz oświadczenia

Najlepiej napisać oświadczenie w dwóch egzemplarzach.

ZAPAMIĘTAJ
Precyzyjne wypełnienie oświadczenia ułatwi dochodzenie roszczeń.

Krok 1
DANE KIEROWCÓW I WŁAŚCICIELI POJAZDÓW. Wypełniając oświadczenie, należy pamiętać, że w rubrykach powinny się znaleźć obowiązkowo dane osoby kierującej i właściciela każdego pojazdu uczestniczącego w kolizji. Jeżeli właścicielem pojazdu wg dowodu rejestracyjnego jest ktoś inny niż faktyczny właściciel (np. gdy po kupnie pojazd jeszcze nie został przerejestrowany w Wydziale Komunikacji), to należy odnotować dane zarówno z umowy kupna sprzedaży, jak i z dowodu rejestracyjnego.

Krok 2
DANE POJAZDÓW. Obowiązkowo należy zamieścić dane pojazdów – numery rejestracyjne, firmy ubezpieczeniowe i numery polis.

Krok 3
DATA I MIEJSCE. Bardzo ważne jest precyzyjne określenie w oświadczeniu daty, miejsca oraz czasu zdarzenia.

Krok 4
USZKODZENIA. Koniecznie trzeba wpisać, co zostało uszkodzone w pojazdach, np. przedni prawy błotnik, drzwi prawe, przednia prawa lampa. Należy też na sylwetce pojazdu zaznaczyć strzałką kierunek uderzenia, do którego doszło podczas wypadku.

Krok 5
OKOLICZNOŚCI. W tej rubryce opisujemy dokładnie, jak doszło do wypadku, np. „Do kolizji doszło w wyniku wjazdu przez sprawcę na skrzyżowanie na czerwonym świetle dla jego kierunku ruchu”.

Krok 6
INNE SZKODY. Wymieniamy np., gdy uszkodzeniu uległ ładunek przewożony pojazdem pokrzywdzonego (wyszczególnić należy, jaki i ile) lub zaparkowany inny pojazd (warto również podać jego właściciela).

Krok 7
ŚWIADKOWIE ZDARZENIA. Jeżeli byli świadkowie wypadku, wpisujemy ich personalia, adres zamieszkania, kontakt telefoniczny. Dobrze będzie, gdy świadkowie potwierdzą te dane własnoręcznym podpisem. Warto zanotować też numery rejestracyjne pojazdów, których kierujący mogli widzieć przebieg zdarzenia.

Krok 8
PODPIS. Poszkodowany i sprawca wypadku powinni własnoręcznie podpisać się pod oświadczeniem. Warto pamiętać, że najlepiej, jeśli będzie to podpis czytelny, bo autentyczność takiego podpisu łatwiej będzie potwierdzić biegłemu.

Formalności

Do ubezpieczyciela
Oświadczenie sprawcy kolizji należy dołączyć do składanego w firmie ubezpieczeniowej zgłoszenia szkody (wcześniej dobrze jest pozostawić sobie jego kserokopię). Bywa, że sprawca zdarzenia po podpisaniu oświadczenia i dłuższym zastanowieniu cofa swoje stanowisko. Dlatego też oświadczenie nie przesądza o wyniku sprawy i ma przede wszystkim charakter informacyjny. W takiej sytuacji (nawet gdy od zdarzenia upłynie wiele dni) należy rozważyć powiadomienie o kolizji Policji.

ZAPAMIĘTAJ
Bez względu na to, czy sprawca na miejscu podpisał oświadczenie czy też nie, zawsze istnieje możliwość wezwania Policji. Powiadomić Policję można również post factum (nie ma tu w zasadzie ściśle obwarowanych terminów), lecz dla policjantów i sądu sprawa będzie wówczas bardziej zawiła (brak należycie zabezpieczonego materiału dowodowego na miejscu zdarzenia, np. oględzin).

Wezwanie na przesłuchanie
Policja wzywa uczestników i świadków na przesłuchania, zbiera również inny materiał dowodowy i kieruje sprawę do sądu. Z zasadną odmową ze strony Policji skierowania sprawy do sądu można się spotkać wówczas, gdy ta oceni, że zgromadzony materiał nie pozwala na przyjęcie, że któryś z uczestników popełnił wykroczenie (np. często bywa tak w przypadku utrącenia dwóch lewych lusterek w samochodach podczas wymijania). W takiej sytuacji sami uczestnicy mogą skierować wnioski o ukaranie do sądu.

WAŻNY ADRES
Rzecznik Ubezpieczonych
tel.: (0-22) 333 73 26, 333 73 27, 333 73 28
fax (0-22) 333 73 29
Rzecznik Ubezpieczonych - dbamy o Państwa prawa
Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych
tel. (0-22) 551 51 00
http://www.pbuk.pl

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 44, 50 ustawy z 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908; ost.zm. Dz.U. Nr 90, poz. 757),
• art. 16–17 ustawy z 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U. Nr 124, poz. 1152 z późn.zm.).
biginkaso jest off-line  
06-12-2010, 11:25  
Tomu
Ekspert
 
Tomu na Forum Prawnym
 
Posty: 13.343
Domyślnie RE: oświadczenie o kolizji drogowej

A link do źródła?

Nagłówek "GP RADZI" wskazuje, że to nie Twój tekst autorski.
Tomu jest off-line  
11-12-2010, 22:09  
dobrzan1
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: oświadczenie o kolizji drogowej

Witam

ostatnio (miesiac temu) mialem stluczke na parkinu firmy, w ktorej pracuje z jej pracownikiem poruszajacym sie samochodem sluzbowym. Wina jest jak najbardziej oczywista - pracownik w pojezdzie sluzbowym. Byla policja, rowniez tak stwierdzila, zrobilem caly material dowodowy na wszelki wypadek itd. nastepnego dnia okazalo sie ze paniusia nie czuje sie winna oraz ustalono ze wine bierze na siebie firma i na takiej zasadzie moje auto bedzie naprawiane z OC auta sluzbowego. Otrzymalem jednak oswiadzczenie sprawcy kolizji - paniusia co kierowala sluzbowym autem - podpisane jej wlasnorecznym podpisem. Niestety firma ubezpieczeniowa kontaktowala sie z paniusia celem potwierdzenia faktow, a ona tego nie zrobila i w tym momencie firma ubezpieczeniowa uznala ze nie moze wyplacic mi odszkodowania gdyz nie ma winowajcy wypadku. Co w takiej sytuacji musze dalej zrobic kiedy wine przejela na siebie firma oraz kierujacy autem sluzbowym nie uznal sie winnym???
dobrzan1 jest off-line  
16-12-2010, 18:42  
biginkaso
Stały bywalec
 
Posty: 4.343
Domyślnie RE: oświadczenie o kolizji drogowej

Cytat:
Napisał/a Tomu Zobacz post
A link do źródła?

Nagłówek "GP RADZI" wskazuje, że to nie Twój tekst autorski.
Zgadza się, nie mój tekst. Przepraszam
Autor: Adam Jasiński
Jeśli chodzi o skrót GP, to może trzebaby spytać Pana Adama?
Ja nie mam pojęcia co to oznacza ale może chodzi o Gazetę Prawną?
A tu link: http://gamma.infor.pl/gp/pdf/kodeks_...gowej_opis.doc
biginkaso jest off-line  
17-12-2010, 09:02  
Tomu
Ekspert
 
Tomu na Forum Prawnym
 
Posty: 13.343
Domyślnie RE: oświadczenie o kolizji drogowej

To chyba oczywiste - "GP radzi" znaczy "Gazeta Prawna radzi", nazwa rubryki".
Tomu jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ kto winny kolizji drogowej? (odpowiedzi: 4) Omijałem samochód stojący częściowo na jezdni (dwukierunkowej), częściowo na poboczu. Z naprzeciwka jechał inny samochód. Nagle kierowca stojącego...
§ Oświadczenie w kolizji drogowej (odpowiedzi: 7) Witam Państwa! Wczoraj miałam kolizję na drodze na skrzyżowaniu równorzędnym w Poznaniu. Facet wyjechał mi z lewej strony na środek skrzyżowania i...
§ wyrok sądowy za spowodowanie kolizji drogowej,zaświadczenie o niekaralności (odpowiedzi: 8) Witam, - WIEM ZE DŁUGI POST, ALE PROSZĘ O PRZECZYTANIE ! Zostałam ukarana przez sąd ( były 3 rozprawy) karą 300 zł bez kosztów sądowych. Policja...
§ Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej (odpowiedzi: 4) Witam, czy otrzymane oświadczenie od ubezpieczyciela jest obowiązkowe do uzupełnienia go i odesłania ? Oczywiście jestem sprawcą, lecz z tego co...
§ oświadczenie sprawcy kolizji drogowej - wazne?? (odpowiedzi: 5) witam wracając dziś do swojego zaparkowanego auta dostrzegłam ze jest zarysowane - ktoś wjeżdzając zarysował mi nadkole i błotnik. Za wycieraczką...
§ Oświadczenie po kolizji drogowej (odpowiedzi: 1) Otóż w piątek 12.02.2010 spowodowałem kolizje drogową sprawę chciałem załatwić bez policji dlatego napisałem oświadczenie w którym termin naprawy...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:25.