Czy policja ma prawo zabrać mi telefon w SP? - Forum Prawne

 

Czy policja ma prawo zabrać mi telefon w SP? 4

No właśnie o art. 19 ust. 6 pkt 1 pisałem. Wynika z niego dla mnie że kontrola treści korespondencji to już element kontroli operacyjnej, a kontrola operacyjna wymaga - prędzej czy później - zgody Sądu ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Dyskusja ogólna


Odpowiedz
 
27-12-2007, 22:44  
kadi
Przyjaciel forum
 
Posty: 13.109
Domyślnie

No właśnie o art. 19 ust. 6 pkt 1 pisałem. Wynika z niego dla mnie że kontrola treści korespondencji to już element kontroli operacyjnej, a kontrola operacyjna wymaga - prędzej czy później - zgody Sądu Okręgowego. Coś źle rozumiem?
kadi jest off-line  
27-12-2007, 23:31  
Markiz32
Praktyk
 
Markiz32 na Forum Prawnym
 
Posty: 21.198
Domyślnie

ale w chwili zdarzenia można z niego skorzystać....
Markiz32 jest off-line  
27-12-2007, 23:37  
kadi
Przyjaciel forum
 
Posty: 13.109
Domyślnie

Bez niczyjej zgody? Bo mi wynika z czytania ustawy że w sytuacji nie cierpiącej zwłoki wymagana jest co najmniej zgoda prokuratora i komendanta wojewódzkiego policji...
kadi jest off-line  
28-12-2007, 15:00  
Markiz32
Praktyk
 
Markiz32 na Forum Prawnym
 
Posty: 21.198
Domyślnie

ale co tu będziemy gdybać- jeśli ktoś nie chciałby pokazać policjantowi zawartości telefonu ,a on ma informację że w tym telefonie mogą znajdować się treści niedozwolone zatrzymałby telefon na protokół przeszukania osoby.... i dla delikwenta gorzej bo tak czynność by trwała kilka minut a tak telefonu nie zobaczy przez dłuższy czas....
Markiz32 jest off-line  
28-12-2007, 17:02  
kadi
Przyjaciel forum
 
Posty: 13.109
Domyślnie

Widzę Markiz że nagle przestałeś cytować ustawę

Oczywiście jak się policjant uprze to telefon zatrzyma, a potem zrobi z nim co zechce. Pozostanie kwestia oceny czy narazi się w ten sposób na opdpowiedzialnośc karną bądź dyscyplinarną czy nie. Bo czasem może się według mnie narazić.

Aby podsumować to co wynika z dotychczasowej dyskusji powiem tak:

Wychodzi mi dotąd, że człowiek zaczepiony przez Policjanta pod konkretnym pretekstem przejrzenia mmsów lub smsów w telefonie albo sprawdzenia listy wykonywanych i odbieranych połączeń (a nie np. sprawdzenia numeru IMEI aparatu) może spokojnie odmówić wydania telefonu powołując się na art. 49 Konstytucji i grzecznie odsyłając policjanta do operatora telekomunikacyjnego (bo tylko operator jest ustawowo zobowiązany udostępnić te dane w określonych okolicznościach, a nie obywatel).

Jeżeli natomiast policjant zażądałby telefonu w celu innym niż analiza wykonywanych połączeń, mmsów czy smsów - okazałałbym telefon po uprzednim jego wyłączeniu. Gdyby w takiej sytuacji Policjant przełamał zabezpieczenie telefonu PINem w celu dotarcia do spisu połączeń bądź treści smsów czy mmsów, odpowiadałby moim zdaniem za przestępstwo (podzielam tu zdanie wyrażone przez MK82).

Zatem autorka tego wątku - w wypadku zażądania od niej telefonu w celu uzyskania dostępu do treści jej korespondencji z innymi osobami może wg mnie po prostu odmówić okazania telefonu w tym celu nie narażając się na żadne zarzuty.

To jest moje stanowisko na obecnym etapie dyskusji. Otwarty jestem jednak na sensowne argumenty osób o innych poglądach.
kadi jest off-line  
29-12-2007, 17:43  
Markiz32
Praktyk
 
Markiz32 na Forum Prawnym
 
Posty: 21.198
Domyślnie

przestałem cytować UoP ponieważ ta nie jest w stanie przewidzieć każdej sytuacji jaka może się zdarzyć w służbie policjanta... a od tego są również inne przepisy np. KPK żeby pomogły policjantowi w jego pracy... - osoba może wyłaczyć telefon , a policjant ma prawo go zatrzymać jako ewentualny dowód w sprawie na np. kilka miesięcy...
Markiz32 jest off-line  
29-12-2007, 17:53  
kadi
Przyjaciel forum
 
Posty: 13.109
Domyślnie

Po to policjant ma głowę, a jak trzeba to przełożonych lub resortowych prawników, aby ocenić na podstawie obowiązującego prawa każdą sytuację.
Bo nie ma sytuacji na styku obywatel-policjant nie uregulowanych przez ustawę. Zawsze - w drodze wykładni prawa - można będzie ocenić gdzie są granice uprawnień lub obowiązków policjanta i obywatela.

Pozytywne jest to, że wygląda na to, że doszliśmy do wspólnego poglądu, że policjant nie może sobie jednak dowolnie przeglądać korespondencji w telefonie, wbrew woli obywatela.

A oczywiście zgadzam się, że jak policjant chce zatrzymać przedmiot to jego prawo. Tyle że też musi pamiętać aby mieć podstawy do zatrzymania.
kadi jest off-line  
10-01-2009, 00:47  
Gargamel2008
Początkujący
 
Gargamel2008 na Forum Prawnym
 
Posty: 5
Domyślnie

witam chciałbym się poradzić co mogę zrobić w takiej sprawie zakupiłem telefon na allegro potem go sprzedałem komuś innemu na allegro po jakimś czasie okazało się że telefon jest kradziony policja zatrzymała czlowiekowi telefon oczywiście udostepniłem dane sprzedającego a on ma jakieś do mnie pretensje że ja mu sprzedałem kradziony telefon nie miałem zielonego pojęcia otym ze telefon jest kradziony i nie wiem czy ja moge mieć jakieś problemy
proszę i pomoc z tej sprawie

oto co mi napisal kupujący
KRADZIONY TELEFON od Pana a jeśli uważa Pan się za niewinnego to trzeba to dalej wyjaśnić we własnym zakresie(tam był też nr kom to można przeciez zadzwonić).Jak tylko pkp przyśle mi wyciąg z dowodem przelewu to zbieram wszystkie papiery i niose na komende i prawie jestem czysty. Jak mi postawią zarzut o paserstwo(w sumie to już mam tylko jeszcze nie na papierze) i mnie skarzą to zakładam sprawe w cywilnym i dodatkowo zarządam rekompensaty za zniszczona opinie o niekaralnosci.Jeśli udowodnisz że też kupiłeś kradziony i o tym nie wiedziałeś dostaniesz taki sam zarzut co jaale jeśli tego nie udowodnisz to dostaniesz zarzut kradzierzy i zabulisz mi odszkodowanie.

Proszę tego nie odbierać jakostraszenie czy co bo to tylko ostrzerzenia gdyż co by sie nie stało ja będe dochodził swoich praw bo nie mam zamiaru odpowiadać za czyjeś przewinnienia.


sprawa numer dwa- dlaczego ja mam sie bujac i wypytywac obcego czlowieka skąd ma telefon który Panu sprzedal-ja go kupiłem od Pana i nie interesuje mnie jak sobie z tamtym czlowiekiem to wyjaśnicie-pozatym nie Teraz tak sobie myśla że jak że jak napisał mi Pan że dostane ten telefon Skladałem wyjasnienia na policji-kazano mi donieść wszystkie Pana dane i numer aukcji na której zakupiłem telefon. Powiedziałem że poprosiłem o zamiane na inny to wrazie jakby sie pan chcial tego wyprzeć dostarcze wydruk z naszej korespondencji e-mail.Nie unikne jednak kary za paserke nieumyślną-kilkaset złoty grzywny.Jesli mnie skarzą to będe dochodził swoich praw przed sadem cywilnym i już praktycznie wygrałem bo to tylko formalność.
Gargamel2008 jest off-line  
10-01-2009, 01:32  
kadi
Przyjaciel forum
 
Posty: 13.109
Domyślnie

Jakie konkretnie jest pytanie?
kadi jest off-line  
11-02-2009, 22:44  
Użytkownik
Gość
Domyślnie Mam kolejne pytanie...

Witam. Jestem tu nowy a przysyła mnie tutaj ciekawość i chęć zdobycia wiedzy

Otóż zacznę od początku

Kiedyś nasz kolega z klasy wziął udział w bójce. Nikomu nic się nie stało ale jednak sprawa obiła się wszystkim o uszy. Złożyło się również tak, że chłopak, którego nie znam nagrał telefonem film pokazujący bójkę. Owy NIEZNANY chłopak przesłał mi ten film na moją komórkę ( nie tylko mi ) a ja chyba 3 osobom jeszcze. W każdym razie film się w szybkim tempie po szkole rozszedł. Wszystko byłoby cacy, gdyby nie fakt, że pewnego dnia do naszej sali w czasie lekcji wchodzi psycholog i informuje nas o tym, że rozpowszechnianie filmów ukazujących przemoc jest karalne. Mówi również, że ( i tu nie jestem pewien słów ) że jeśli osoby z naszej klasy ten film posiadają na komórce ( z "niby" bójką ), lub wrzucili go na internet, lepiej by po tej lekcji usunęli go z komórek i z internetu. Poza tym mówi jeszcze, że niewykluczone, że przyjdzie policja i przeszuka nasze komórki.

I TU MOJE PYTANIA:

1. Czy policja ma prawo przeszukać moje pliki ( np. filmy i zdjęcia) w mojej komórce?

1.1 Czy mam prawo się nie zgodzić? I co w związku z tym?

2. Co mogę zrobić by się przed tym bronić?

3. Jakie mi przysługują prawa?

{ Gwoli ścisłości. Ja film tylko trzem osobą rozesłałem <<--- takie moje wyznanie. :P i mam 15 lat a do gimnazjum chodzę.}

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
 
12-02-2009, 22:05  
kadi
Przyjaciel forum
 
Posty: 13.109
Domyślnie RE: Czy policja ma prawo zabrać mi telefon w SP?

Przeczytałeś ten wątek od początku?
kadi jest off-line  
13-02-2009, 23:48  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Czy policja ma prawo zabrać mi telefon w SP?

Tak.. z tym, że nie było nic o tym czy policja ma prawo do przeglądania moich multimediów. Był poruszany temat korespondencji i pornografii, ale nie plików i agresji. a wiec z stąd moje pytania.
 
07-03-2010, 19:24  
Sprzedawca_Ziela
Początkujący
 
Posty: 22
Domyślnie RE: Czy policja ma prawo zabrać mi telefon w SP?

Sorry za odświeżanie starego tematu ale czy w przypadkach ww. nie można po prostu powiedzieć że nie posiada się telefonu komórkowego, albo że telefon komórkowy nie jest mój tylko mojego opiekuna? Jak byłem młodszy to karta sim w telefonie była zarejestrowana na mojego ojca. Co wtedy?
Sprzedawca_Ziela jest off-line  
07-03-2010, 20:33  
kadi
Przyjaciel forum
 
Posty: 13.109
Domyślnie RE: Czy policja ma prawo zabrać mi telefon w SP?

To że akurat telefon jest u osoby innej niż jego właściciel nie zmienia moim zdaniem zasad na podstawie których można go zatrzymywać, oglądać, kontrolować etc.
Uważam, że stanowisko wyrażone przeze mnie wyżej jest aktualne także gdy telefon, czy karta jest własnością innej osoby niż ta u której telefon znaleziono.
kadi jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Czy policjant ma prawo zabrać mój telefon? (odpowiedzi: 2) Czy policjant ma prawo zabrać mój telefon bez mojej zgody, w celu spisania numeru IMEI?
§ Czy nauczyciel ma prawo zabrać telefon, i położyć go na biurku, w widocznym miejscu? (odpowiedzi: 5) Cześć. Czy nauczyciel ma prawo zabrać telefon i położyć go na biurko? Dzisiaj kazał mi (jak zwykle) położyć telefon na biurko. Był on widoczny i...
§ Czy nauczyciel ma prawo zabrać telefon, ale... (odpowiedzi: 8) Witam, chodzi mi o sytuację, gdy ja telefonu nie używam, a zadzwoni na lekcji wtedy, kiedy nie wyłączę dźwięków. Są tacy nauczyciele, którzy za takie...
§ Czy policja ma prawo zabrać komputer bez możliwości odzyskania? (odpowiedzi: 5) Witam. Zostałem wciągnięty w nieciekawą sytuację. A mianowicie dostałem zarzuty gróźb karalnych oraz namawiania do nienawiści na tle rasowym....
§ Czy nauczyciel ma prawo zabrać telefon? (odpowiedzi: 4) Na lekjci zadzwonił mi telefon poniewarz zapomniałem go wyciszyć. Czy nauczyciel ma prawo mi go zabrać? Ja mu mówiłem że to rozbuj, nauczyciel bronił...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:39.