Proszę o pomoc, lekarz odmawia wystawienia l4 - Forum Prawne

 

Proszę o pomoc, lekarz odmawia wystawienia l4

Witam, bardzo proszę o pomoc. Sytuacja ma się następująco 16.04. udałam się do pracy pozostawiając swoje dziecko, które wychowuje sama, u opiekunki. Po kilku godzinach otrzymałam telefon od opiekunki, że dziecko bardzo boli ząb, zachodzi ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Dyskusja ogólna


Odpowiedz
 
20-04-2011, 23:47  
peny
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie Proszę o pomoc, lekarz odmawia wystawienia l4

Witam,
bardzo proszę o pomoc.

Sytuacja ma się następująco
16.04. udałam się do pracy pozostawiając swoje dziecko, które wychowuje sama, u opiekunki. Po kilku godzinach otrzymałam telefon od opiekunki, że dziecko bardzo boli ząb, zachodzi się z płaczu i nie może sobie już z nim poradzić, w efekcie czego zwolniłam się z pracy w celu udania się do lekarza. Z pracodawcą uzgodniłam, że przyniosę L4 a przepracowane godziny dopisze mi do nadgodzin. Z racji, iż było to sobotnie popołudnie, pomocy medycznej (w postaci założenia opatrunku) udzielono dziecku w ramach dyżuru pogotowia w przychodni dentystycznej. Dr przyjmująca dziecko nie posiadała niestety druków L4 i nakazała przybycie 18.04 w celu pozyskania owego zaświadczenia.
18.04. udałam się po zaświadczenie, niestety nie pozyskałam go z powodu nieobecności pani dr przyjmującej dziecko w ramach dyżuru a zarazem niemożności wystawienia go przez inną panią dr, nie przyjmującą tego dnia dziecka a będącą jednocześnie współwłaścicielką zakładu. Wzburzona tym faktem, uzgodniłam z ową współwłaścicielką zakładu, że na kolejnym dyżurze 20.04. pani dr przyjmującej uprzednio dziecko pozyskam stosowne zaświadczenie.
20.04. ponownie udałam się po zaświadczenie, niestety pani dr znów nie posiadała druków L4. Poprosiłam o wydanie oświadczenia, w którym pani dr odmawia mi wystawienia zaświadczenia L4 i uzyskałam je w następującej treści:
"Pacjentka Xxxxx Yyyy nie otrzymała zaświadczenia lekarskiego z powodu braku druków L4 i braku powodu do jego wystawienia. Dziecku została udzielona pomoc doraźna w postaci założenia opatrunku na ząb 8k".

Na jakiej podstawie mogę egzekwować swoje prawa?
Zależy mi na otrzymaniu druku L4. Pozostało mi jeszcze 2 dni na dostarczenie go do pracodawcy.
Bardzo proszę o pomoc

Z góry dziękuję
peny jest off-line  
21-04-2011, 08:01  
Agnieszka3M
Ekspert
 
Posty: 22.158
Domyślnie RE: Proszę o pomoc, lekarz odmawia wystawienia l4

ja w podobnej sytuacji udałam się do pediatry, tylko że mi specjalista od razu powiedział że zwolnienia nie wystawi i mam iść do pediatry.
Pediatra ponarzekała ale wypisała zwolnienie
Agnieszka3M jest off-line  
21-04-2011, 08:05  
peny
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: Proszę o pomoc, lekarz odmawia wystawienia l4

Po pięciu dniach, przypuszczam że pediatra nie wystawi mi owego zaświadczenia. De facto pofatyguje się dziś do niego i spróbuję je pozyskać. Sprawy jednak nie puszczę przez palce, bo w jakimś celu, wygląda na to, że bliżej nieokreślonym odprowadzam, wcale nie małe składki ZUS. Proszę o poradę, gdzie najskuteczniej interweniować w tej sprawie.
Dziękuję
peny jest off-line  
21-04-2011, 08:09  
Agnieszka3M
Ekspert
 
Posty: 22.158
Domyślnie RE: Proszę o pomoc, lekarz odmawia wystawienia l4

może w NFZ,
następnym razem jak powiedziałam, ze pediatra powiedział że kolejnego nie wypisze to jednak specjalista znalazł druczki.
Agnieszka3M jest off-line  
21-04-2011, 12:40  
peny
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: Proszę o pomoc, lekarz odmawia wystawienia l4

Pediatra nie może już wystawić mi zaświadczenia, zrobiłby to gdybym przyszła z dzieckiem pierwszego dnia.
W NFZ nic nie wskórałam, bo świadczenie zostało zrealizowane.
W ZUS natomiast dowiedziałam się, że nie może on nakazać lekarzowi wystawienia druku L4, mało z tego - lekarz nie ma obowiązku ubiegania się o prawo do wystawiania druków L4 a fakt, czy takowe posiada jest chronione ustawą o ochronie danych osobowych; prawo do wystawienia druku L4 przysługuje zaś placówce (osobom działającym w jej imieniu), jeśli tak stanowi jej wewnętrzny regulamin.
W placówce, kierownik ustnie poinformował mnie, że wyłącznie lekarz przyjmujący może wystawić zaświadczenie i owa placówka nie ma innej osoby upoważnionej do jego wystawiania. Na moje pytanie o to, kto sprawuje nadzór nad placówką odpowiedział, że wojewoda.

Tu rodzi się pewien absurd, jeśli lekarz świadczy pracę w ramach dyżuru pogotowia, to czy nie powinien on mieć jednocześnie obowiązku posiadania prawa do wystawiania druków L4 przyznanych decyzją ZUS?
Co w tej sytuacji mogę zrobić, aby wyegzekwować swoje prawa? Jeśli placówka faktycznie nie posiada możliwości wystawienia druku L4, to czy interwencja u wojewody będzie zasadna?
peny jest off-line  
21-04-2011, 13:28  
peny
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: Proszę o pomoc, lekarz odmawia wystawienia l4

Btw. Czy prawdą jest, że druk ZLA może wystawić lekarz rodzinny lub stomatolog wg miejsca zamieszkania na podstawie zaświadczenia wydanego przez pogotowie lub punkt pomocy doraźnej?
peny jest off-line  
25-04-2011, 10:12  
AnJay
Moderator
 
Posty: 14.460
Domyślnie RE: Proszę o pomoc, lekarz odmawia wystawienia l4

Wątek nie jest związany z prawem pracy, przenoszę na forum ogólne.
AnJay jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ sprzedawca odmawia wystawienia faktury z wydania zewnętrznego (odpowiedzi: 2) Witam. W połowie grudnia 2014r. zakupiłem materiały budowlane w sklepie - wszystko było brane na wydanie zewnętrzne, bez żadnych paragonów i faktur....
§ Właściciel firmy budowlanej odmawia wystawienia rachunku na wykonane prace. (odpowiedzi: 9) Jak w temacie. Firma wykonała latem na moim budynku jednorodzinnym nowy dach i związane z tym prace budowlane. Po zakończeniu robót zapłaciłem...
§ Pracodawca odmawia wydania duplikatu świadectwa pracy - proszę o pomoc (odpowiedzi: 1) Witam, Złożyłem wniosek pisemny o wydanie odpisu/duplikatu świadectwa pracy od byłego pracodawcy(zatrudnienie ustało 15/06/2013). W piśmie...
§ bank odmawia wydania dokumentów, czy tak może?Proszę o pomoc. (odpowiedzi: 4) Witam.Mam pytanie w związku z następująco sytuacją.Zgodnie z wyrokiem e-sadu brat dostał nakaz spłaty kredytu po zmarłym ojcu.Odwołał sie od wyroku...
§ Wykonawca odmawia wystawienia FVAT (odpowiedzi: 5) Sprawa wygląda nastepująco: jestem inwestorem,zatrudniłem elektryka w listopadzie 2008,robocizna+materiały z jego hutrowni,umowa ustna. Po...
§ Żądanie wystawienia F.V. - b.proszę o pomoc (odpowiedzi: 2) Dzień dobry Wszystkim, Zakupiłem na aukcji internetowej zestaw zamienników diodowych do samochodu.Przy montażu okazało się,iż część fizycznie nie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:15.