Sprzedaż własnych obrazów nad morzem - Forum Prawne

 

Sprzedaż własnych obrazów nad morzem

Dzień dobry, może zacznę w ten sposób: Będąc nad morzem można zaobserwować wiele osób sprzedających rękodzieło,najczęściej w okolicach plaży; obrazy czy np jakieś gadżety wykonane z muszli czy bursztynu. Głównie chodzi mi o malarzy, ludzi ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Dyskusja ogólna


Odpowiedz
 
27-04-2011, 09:34  
brodo1
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Sprzedaż własnych obrazów nad morzem

Dzień dobry,
może zacznę w ten sposób:
Będąc nad morzem można zaobserwować wiele osób sprzedających rękodzieło,najczęściej w okolicach plaży; obrazy czy np jakieś gadżety wykonane z muszli czy bursztynu.
Głównie chodzi mi o malarzy, ludzi malujących portrety, pejzaże itp... (np. taki dziadek z brodą rysujący węglem)

do czego zmierzam:
Moja dziewczyna (uparła się) chce sobie dorobić jakiś grosz na wakacje, sprzedając malowane przez siebie obrazy, powiedzmy w okolicach plaży, co nieco malując na miejscu.
Mam wobec tego takie pytanie, czy taka działalność powinna być gdzieś zarejestrowana? czy można, że tak to nazwę sprzedawać "na dziko"?
czy za taki handel grożą jakieś konsekwencje prawne, mandaty?

jak takie przedsięwzięcie powinno wyglądać od strony urzędowej,prawnej?

pytam gdyż nie znalazłem odpowiedzi na podobne pytanie.

z góry dziękuję za wszelką pomoc /nie wiem czy dział dobry-jeśli nie proszę o przeniesienie/
brodo1 jest off-line  
27-04-2011, 10:18  
Ślimak
Moderator
 
Ślimak na Forum Prawnym
 
Posty: 6.295
Domyślnie RE: Sprzedaż własnych obrazów nad morzem

W myśl art. 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej "działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły".

Należałoby założyć działalność gospodarczą w mojej ocenie.

Poza tym proszę pamiętać, że handel "terenowy" może się odbywać w miejscach wyznaczonych, po uzyskaniu odpowiedniej zgody i zapewne opłaceniu opłaty targowej.

Proszę policzyć czy się opłaca.

Za handel bez DG grożą mandaty i kłopoty z urzędem skarbowym, a w okresie wakacyjnym nad morzem są wzmożone kontrole z tego tytułu.
Ślimak jest off-line  
27-04-2011, 19:04  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Sprzedaż własnych obrazów nad morzem

Oplacac sie oplaca bo handluja tlumy . Istna plaga z ktora nie moga sobie poradzic niektore nadmorskie miasta. Piszesz Slimak , ze handel moze odbywac sie po uzyskaniu odpowiedniej zgody niestety realia sa inne.
U mnie w miescie czesc handluje z miejscach wydzierzawionych od miasta lub na prywatnych posesjach a czesc handluje na dziko(jezeli chodzi o dzierzawe miejsca do handlu) i smieje sie z "legalnych" . I nikt nie moze nic zrobic.
Obecnie trwaja prace nad nowelizacja KW oraz wchodzi w zycie nowelizacja ustawy o uzdrowiskach . Zmiana w KW pozwoli jak sie wydaje skutecznie walczyc z nieleganym handlem poprzez orzeczenie o przepadku towaru przeznaczonego do handlu . Zadne oplaty , mandaty , grzywny, interwencje silowe firmy ochroniarskiej czy potyczki sadowe na dzisiaj nie daly zadnego efektu. A walka trwa juz chyba z 10 lat .
Oczywiscie kazda z tych osob ma zalozona dzialalnosc gospodarcza bo kontrole wszelkich sluzb sa codziennie.
 
27-04-2011, 19:57  
dag0
Stały bywalec
 
Posty: 4.099
Domyślnie RE: Sprzedaż własnych obrazów nad morzem

Ci co się "śmieją" zapewne płacą właścicielom terenów na którym prowadzą działalność. Jeżeli nie posiadają wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, to teren prywatny im nie pomoże. Art 60 KW.
Cytat:
Zmiana w KW pozwoli jak sie wydaje skutecznie walczyc z nieleganym handlem poprzez orzeczenie o przepadku towaru przeznaczonego do handlu .
Watpie czy taka nowelizacja dojdzie do skutku. Ponieważ nie może dotyczyć jedynie handlu obwoźnego. Obecnie w wielu miejscowościach wyznaczeni urzędnicy dokonują czasowego zajęcia. I wydaja go po wpłaceniu określonej kary.
dag0 jest off-line  
29-04-2011, 13:25  
krolowamrozu
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Sprzedaż własnych obrazów nad morzem

Na podobnej zasadzie likwiduje się truskawki, malinki i wszystko inne w dużych miastach.
krolowamrozu jest off-line  
01-05-2011, 02:54  
Niewykształcony
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Sprzedaż własnych obrazów nad morzem

A czy nie lepiej dla wszystkich byłoby gdyby żadne formalności nie były potrzebne ?? Naprawdę przeszkadzają wam ludzie sprzedający truskawki na ulicy ?? To jakaś paranoja...
Niewykształcony jest off-line  
01-05-2011, 08:47  
Markiz32
Praktyk
 
Markiz32 na Forum Prawnym
 
Posty: 21.197
Domyślnie RE: Sprzedaż własnych obrazów nad morzem

Cytat:
Napisał/a Niewykształcony Zobacz post
Naprawdę przeszkadzają wam ludzie sprzedający truskawki na ulicy ?? To jakaś paranoja...
nie - przeszkadzają np. nam ludzie którzy usiłują zarobić kosztem tych legalnie płacących podatki, opłaty targowe i inne....

nikt im nie broni zarabiać i handlować...ale niech robią to zgodnie z prawem w tym z miejscowymi przepisami, wnosząc z tego tytułu stosowne oplaty do kasy miasta ,a podatki do skarbu państwa.....
Markiz32 jest off-line  
01-05-2011, 10:25  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Sprzedaż własnych obrazów nad morzem

Cytat:
Napisał/a Niewykształcony Zobacz post
Naprawdę przeszkadzają wam ludzie sprzedający truskawki na ulicy ?? To jakaś paranoja...
Tak przeszkadzaja. W sejmie niestety mysleli inaczej bo tez uparli sie , ze zmiana przepisow zabroni sprzedawac pietruszke na ulicy . Ostatnio ponoc poszli po rozum do glowy.


Zrogdlo: gazetakolobrzeska.pl


e-kg.pl

2 zdjecia to krotki odcinek glownej nadmorskiej promenady w Kolobrzegu . Nie mam czasu i ochoty szukac jeszcze ciekawszych zdjec. Masz zdjecia i z okresu letniego i chyba jesiennego. I po lewej stronie stoja stoiska i po prawej. Pod nogami paletaja ci sie rozne czolgajace zolnierzyki i inne pieski. Zadne z tych stoisk nie ma wydzierzawionego gruntu od gminy .
 
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Sprzedaż własnych maszyn (odpowiedzi: 1) Witam, Chciał bym otworzyć działalność pod którą będę sprzedawał swoje maszyny. Chciał bym produkować wykrawarki do tektury i małe plotery. Wiem...
§ Sprzedaż własnych książek, a VAT (odpowiedzi: 1) Witam, jestem początkującą pisarką. Na początku tego roku udało mi się wydać moją pierwszą powieść na podstawie współfinansowanej umowy z jednym z...
§ Sprzedaż obnośna nad morzem 2014 (odpowiedzi: 1) Cześć wszystkim :) Przejrzałam wszystkie możliwe fora i strony, ale większość informacji jest juz nieaktualna i nigdzie nie znalazłam wiarygodnej...
§ Sprzedaż własnych wyrobów (odpowiedzi: 1) Mam pytanie czy mogę sprzedawać własne drzemy bez podatku. a jeśli tak to w jakich miejscach jest to dozwolone :)
§ Sprzedaż własnych przetworów (odpowiedzi: 1) Szanowni Państwo! Zwracam się z pytanie dotyczącym sprzedaży własnych przetworów z warzyw. Jestem rolnikiem, razem z mamą prowadzimy niewielkie...
§ sprzedaż własnych długów ??? (odpowiedzi: 6) Czy jest możliwość sprzedania własnych długów? Mam zobowiązania wobec kilku instytucji. Nie jestem w stanie tego ogarnąć i spłacić na raz. Wobec...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:36.