upoważnienie do wglądu do akt sądowych ? - Forum Prawne

 

upoważnienie do wglądu do akt sądowych ?

Witam, Znajomy - starsza osoba - prosił mnie abym poszedł do sądu (Rejonowy - Wydział Cywilny ) i obejrzał akta w założonej (jest on wnioskodawcą) przez niego sprawie o dział spadku. dał mi upoważnienie do ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Dyskusja ogólna


Odpowiedz
 
08-07-2011, 12:28  
klewer
Użytkownik
 
Posty: 54
Domyślnie upoważnienie do wglądu do akt sądowych ?

Witam,
Znajomy - starsza osoba - prosił mnie abym poszedł do sądu (Rejonowy - Wydział Cywilny ) i obejrzał akta w założonej (jest on wnioskodawcą) przez niego sprawie o dział spadku. dał mi upoważnienie do wglądu do tych akt o danej sygnaturze.
Normalnie nigdy nie miałem w rożnych Sądach z tym problemu.

Ale teraz Sędzia zasłonił się artykułem o pełnomocnictwie procesowym, że osoba trzecia nie może być takim pełnomocnikiem.

Na mój argument że ja nie chcę być pełnomocnikiem procesowy a zostałem tylko upoważniony przez wnioskodawcę do wglądu do akt - a więc upoważnienie określone - powiedział że on to rozumie inaczej i koniec.

Czy facet ma rację ? Bo wg mnie trochę źle zinterpretował przepisy.
klewer jest off-line  
08-07-2011, 16:29  
norbi1242
Stały bywalec
 
Posty: 1.593
Domyślnie RE: upoważnienie do wglądu do akt sądowych ?

Sugeruje Pan, ze Sedzie "ma" problem ?
norbi1242 jest off-line  
09-07-2011, 16:27  
klewer
Użytkownik
 
Posty: 54
Domyślnie RE: upoważnienie do wglądu do akt sądowych ?

ma problem, bo potraktował mnie jako pełnomocnika procesowego - którym oczywiście nie jestem - czyli wg art 87 KPC
art. 87 KPC

natomiast powinien wg 525 KPC
Art. 525. Akta sprawy dostępne są dla uczestników postępowania oraz za zezwoleniem przewodniczącego dla każdego, kto potrzebę przejrzenia dostatecznie usprawiedliwi. Na tych samych zasadach dopuszczalne jest sporządzanie i otrzymywanie odpisów i wyciągów z akt.

więc czy dostatecznym usprawiedliwieniem nie jest samo upoważnienie ?

chyba żeby jeszcze był dodatkowo w tym upoważnieniu zapis, że wnioskodawca nie może stawić się w sądzie z jakiegś powodu (np. choroby)

i jeszcze:
Zasady dostępu do akt sądowych - Sąd - Przedsiębiorca w sądzie - Wieszjak.pl
"Możliwe jest również upoważnienie do przeglądania akt wystawione na rzecz osoby fizycznej (nie jest to pełnomocnictwo, nie podlega więc opłacie sądowej).
W przypadku upoważnienia do przeglądania akt wydanemu na rzecz innej osoby należy zwrócić uwagę na kilka elementów:
Sądy różnie podchodzą do charakteru upoważnienia,
często uzależniają możliwość przeglądania akt, od tego czy osoba może być pełnomocnikiem procesowym na gruncie przepisów postępowania cywilnego."

co jest dla mnie jakimś kuriozum ....
klewer jest off-line  
09-07-2011, 16:55  
Colder
Stały bywalec
 
Colder na Forum Prawnym
 
Posty: 10.771
Domyślnie RE: upoważnienie do wglądu do akt sądowych ?

Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości Regulamin urzędowania sądów powszechnych z dnia 23 lutego 2007 r. (Dz.U. Nr 38, poz. 249)
Przepis prawny:
§ 92. [Przeglądanie akt]
1. Udostępnienie stronie akt do przejrzenia oraz wydanie jej przedmiotów lub dokumentów złożonych w sprawie albo wydanie dokumentów na podstawie akt może nastąpić po wykazaniu przez nią tożsamości, a co do innych osób niż strona - po wykazaniu ponadto istnienia uprawnienia wynikającego z przepisów postępowania sądowego.
2. Przeglądanie akt spraw odbywa się w obecności pracownika sądowego, a akt, do których złożono testament, pod kontrolą pracownika sądowego.

Przepis prawny:
§ 93. [Przepisy o udostępnianiu akt]
1. Ograniczenia w udostępnianiu akt do przejrzenia nie mają zastosowania w wydziałach prowadzących rejestry sądowe w odniesieniu do akt tych spraw, do których powszechną dostępność regulują odrębne przepisy.
2. Przepisów o udostępnianiu akt sądowych do przejrzenia nie stosuje się do akt księgi wieczystej. Udostępnianie tych akt do wglądu regulują odrębne przepisy.

Przepis prawny:
§ 94. [Udostępnianie akt innym osobom i organizacjom]
1. Przewodniczący wydziału zezwala na przejrzenie akt sprawy w sekretariacie upoważnionym przedstawicielom organizacji społecznych, które mogą wstąpić do toczącego się postępowania w danej sprawie lub zgłosić w nim swój udział.
2. Przewodniczący wydziału decyduje ponadto o udostępnieniu akt sądowych innym osobom niemającym uprawnień procesowych i o zakresie wykorzystania przez nie tych akt.
3. Udostępnienie większej liczby akt, np. dla celów naukowo-badawczych, wymaga zgody prezesa sądu.
Colder jest off-line  
08-02-2014, 14:18  
kisog
Użytkownik
 
Posty: 35
Domyślnie RE: upoważnienie do wglądu do akt sądowych ?

Chcę kupić udziały co do których toczy się sprawa w Sądzie.Chcę zajrzeć do Akt Sprawy .Jeden z właścicieli który jest uczestnikiem postępowania da mi upoważnienie że mogę to zrobić w jego imieniu .Czy to wystarczy czy muszą to upoważnienie podpisać wszyscy właściciele?/ jest ich 10/
Rozumiem ,że to upoważnienie wystarczy i nie musi to być pełnomocnictwo notarialne?
Serdecznie dziękuję za pomoc
kisog jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Osoba upoważniona vs osoba przyznająca upoważnienie (odpowiedzi: 2) Witam, Mam następujące pytanie: Córka klientki przesyła w imieniu matki oświadczenie o rozwiazaniu umowy kupna-sprzedaży w odpowiednim terminie...
§ Upoważnienie do podpisywania umów oraz upoważnienie do wystawiania faktur vat. (odpowiedzi: 4) Witam! Prowadze indywidualną dzialalność gospodarczą, czy moge upoważnić osobę do podpisywania umów z klientami oraz do wystawiania faktur vat? Jak...
§ Wgląd do akt sądowych (odpowiedzi: 2) Hej, Mam następujące pytanie. Moja mama jest uczestnikiem sprawy cywilnej w charakterze powódki. To właściwie nie jest istotne o co chodzi w...
§ Upoważnienie bez ograniczeń - pobranie pieniędzy z konta po śmierci upoważniającego (odpowiedzi: 9) Witam, nie znam niestety pełnej treści upoważnienia ale bank wypłacił pewnej osobie całą zawartość konta po godzinie śmierci właściciela konta....
§ Wgląd do akt sądowych (odpowiedzi: 3) Witam mam pytanie. W sądzie pracy toczy się sprawa, którą założyłem przeciwko pracodawcy o uznanie wypadku przy pracy. Czy w trakcie trwania sprawy...
§ wgląd do akt sądowych (odpowiedzi: 2) Witam 29 lat temu zostałam wdową z dzieckiem.Po 6 latach zmarł mój teść. Po pewnym czasie dostałam wezwanie do sądu na sprawę która prawdopodobnie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:15.