Fałszerstwo (?!) w konkursie? - Forum Prawne

 

Fałszerstwo (?!) w konkursie?

Witam, mam nietypową sprawę, a wygląda to tak: Chciałem niedawno wziąć udział w pewnym konkursie. Zgłoszenie konkursowe należało wysłać e-mailem do dn. 15.08. godz. 23:59:59. Następnie w ciągu kilku dni komisja konkursowa miała wyłonić jednego ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Dyskusja ogólna


Odpowiedz
 
24-08-2011, 15:03  
Śliwka W Kompocie
Początkujący
 
Śliwka W Kompocie na Forum Prawnym
 
Posty: 6
Domyślnie Fałszerstwo (?!) w konkursie?

Witam,
mam nietypową sprawę, a wygląda to tak:
Chciałem niedawno wziąć udział w pewnym konkursie. Zgłoszenie konkursowe należało wysłać e-mailem do dn. 15.08. godz. 23:59:59. Następnie w ciągu kilku dni komisja konkursowa miała wyłonić jednego zwycięzcę i przyznać mu nagrodę o wartości kilku tysięcy złotych. Dodatkowo miały być nagrody pocieszenia o wartości ok. 50 zł przyznane za samo zgłoszenie – były jednak w limitowanej ilości i prawdopodobnie i tak bym się na nie już nie zdążył załapać, gdyż postanowiłem przystąpić do konkursu w ostatniej chwili. Ostatni fakt miał przynieść mi bardzo niemiłą sytuację.
Otóż moje łącze niestety zaczęło w ostatniej chwili szwankować i byłem w stanie wysłać zgłoszenie dopiero 20 minut po północy, czyli już po regulaminowym czasie. Trochę zdenerwowany sytuacją postanowiłem, że wyślę zgłoszenie i tak, ale… przestawiłem zegar systemowy na kilka minut przed północą, aby wiadomość miała odpowiednią godzinę. Operacja trwała kilka sekund, nie przyszło mi do głowy, że nawet jeśli ktoś się w tej prostej sztuczce połapie, to zrobi o to aferę. Prawdę mówiąc byłem nawet niemal pewien, że się połapią, ale uznałem, że zbanalizują moje niewielkie spóźnienie i przyjmą zgłoszenie. Na samej nagrodzie mi zupełnie szczerze nie zależało – nie miałem na nią żadnych szans, mój udział miał wyłącznie w intencji dobrą zabawę (zgłoszenie konkursowe miało charakter krótkiego filmiku). Dodam jeszcze, że zgłoszenie wysłałem na błędny adres mailowy – do jednego z moderatorów zabawy z którym wcześniej korespondowałem na temat zasad konkursu (m. in. pytałem go, czy można się trochę spóźnić) zamiast na przeznaczony do tego specjalny adres. Ogólnie tym małym „przekrętem” w ogóle się nie przejąłem, a martwiło mnie tylko, czy zgłoszenie zostanie przyjęte.

Organizator jednak nie tylko nie przyjął mojego zgłoszenia, ale wykrył niezgodność i poinformował mnie, iż moje działania miały znamiona przestępstwa polegającego na fałszowaniu korespondencji elektronicznej w celu uzyskania korzyści materialnej. Wobec powyższego, organizator podejmie się prawnej konsultacji, czy coś w mojej sprawie działać, gdyż przypadki tego typu organizator ma obowiązek rozpatrywać. Dodam, iż jest to poważna, duża firma. Odpowiedzi co dalej jeszcze nie otrzymałem, ale ogólnie byłem traktowany bardzo nieuprzejmie. Organizator pokwapił się o dowody "fałszerstwa" od administracji serwerów poczty.
Całkowicie zaskoczony i mocno przestraszony nie przyznałem się do fałszerstwa i nigdy się do niego nie przyznam – choćby ze względu na to, że interpretuję tego czynu w takiej kategorii. Wszak moje działanie nie naraziło nikogo na szkody materialne, ani innego typu stratę. Zarzuty uważam za absurdalne.

1. Czy organizator będzie sobie zawracał głowę moją sprawą? Czy ma w tym jakiś interes?
2. Czy jest możliwość, albo macie Państwo jakiś pomysł na polubowne rozwiązanie sprawy między stronami? A może zgłoszenie podejrzenia przestępstwa (bo chyba o to chodzi organizatorowi) nie pozostawia mi żadnej możliwości ominięcia sprawy sądowej?
3. Jakie powinienem przyjąć stanowisko – przyznać się i bagatelizować, czy zaprzeczać (i bagatelizować)? Czy szukać adwokata?
4. Jak powinienem właściwie interpretować w najgorszym wypadku czyn?
5. Co radzicie? Co sądzicie?

Pozdrawiam serdecznie
Śliwka W Kompocie jest off-line  
24-08-2011, 15:58  
karambol
Stały bywalec
 
karambol na Forum Prawnym
 
Posty: 8.118
Domyślnie RE: Fałszerstwo (?!) w konkursie?

Zaprzeczanie chyba nic nie da, bo już wiedzą,że oszukałeś. Na dodatek swoim postem na tym forum tylko to potwierdziłeś, a wiadomo,że nikt w necie anonimowy nie jest.

Można napisać do organizatora konkursu list, wyrazić skruchę, przeprosić, prosić o łaskę i zapewnic,że juz nigdy nikogo nie oszukasz.
karambol jest off-line  
24-08-2011, 16:13  
Śliwka W Kompocie
Początkujący
 
Śliwka W Kompocie na Forum Prawnym
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Fałszerstwo (?!) w konkursie?

Rozumiem, ale to nie jest istotne chyba z ich punktu widzenia, czy ja żałuję, czy nie. Wiem, że ten temat może zobaczyć zainteresowana strona, ale to przecież nic nie zmieni. Wiem, że postąpiłem nie do końca etycznie, ale postawa organizatora wydaje mi się mocno przesadzona. Jak taki czyn może zostać zinterpretowany? Czy jest na to jakiś paragraf? Nie wydaje mi się logiczne podpinanie tego np. pod "oszustwo".
Śliwka W Kompocie jest off-line  
24-08-2011, 17:29  
Ripper
Moderator globalny
 
Posty: 18.493
Domyślnie RE: Fałszerstwo (?!) w konkursie?

Cytat:
Napisał/a Śliwka W Kompocie Zobacz post
poinformował mnie, iż moje działania miały znamiona przestępstwa polegającego na fałszowaniu korespondencji elektronicznej w celu uzyskania korzyści materialnej.
Kompletna bzdura.
Nic nie sfałszowałeś. Posiadanie źle ustawionego zegara systemowego nie jest przestępstwem. W nagłówku wiadomości, o ile dobrze pamiętam, znajduje się czas serwera pocztowego i on pokazuje, o której wiadomość do serwera doszła.
Gdybyś się włamał na serwer pocztowy i zmienił tam czas systemowy, to sprawa byłaby poważniejsza.
W tej sytuacji teoretycznie można próbować się w Twoich działaniach doszukiwać znamion oszustwa zgodnie z KK, ale moim zdaniem taki zarzut nie przejdzie.
Ripper jest off-line  
24-08-2011, 20:11  
Śliwka W Kompocie
Początkujący
 
Śliwka W Kompocie na Forum Prawnym
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Fałszerstwo (?!) w konkursie?

Też mi się tak wydaje. Nie próbowałem przecież jakiegoś złożonego oszustwa, a to co zrobiłem to naiwny i prosty do wykrycia przez każdego szwindel.

Tłumaczyłem się, iż nie mogę odpowiadac za źle ustawiony zegar w moim komputerze, ale odpowiedziano mi, że to było celowe działanie w celu uzyskania korzyści materialnej, itd.

Moim zdaniem to chora sytuacja, ale czekam na odpowiedź organizatora. Jeśli chcą się sądzić, to myślę że się wybronię (czy się mylę?), ale to wiązałoby się z wydatkami na adwokata. Mam nadzieję, iż zachowają się poważnie i uznają sprawę za niebyłą. W ostateczności mogę wysłać przeprosiny na piśmie (zrobiłbym to już dawno, gdyby nie ich arogancki ton).
Śliwka W Kompocie jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Czy to fałszerstwo ? (odpowiedzi: 6) Witam, przepraszam z góry za zły dział, ale nie wiem gdzie to pytanie umieścić. Sprzedawałem telefon za pośrednictwem jednych portali ogłoszeniowych...
§ fałszerstwo:( (odpowiedzi: 6) Mam pytanie. Jestem studentem 3 roku wychowanie fizyczne. jestem na 5 semestrze miałem odbyć praktyki w gimnazjum ale nauczyciel u ktorego bylem...
§ Fałszerstwo (odpowiedzi: 11) Sfałszowałem dokumenty, jakie moge poniesc tego konsekwencje? Mam w zawieszeniu 10 na 4 lata za przywlaszczenie? Jakie moge poniesc konsekwencje?
§ fałszerstwo (odpowiedzi: 1) Proszę o informację co można zrobić z faktem stwierdzenia podrobienia dowodu nadania paczki (paczka w rzeczywistości nie została nadana) - sprawca w...
§ Art 270 - Fałszerstwo (odpowiedzi: 5) Witam, moja matka do niedawna pracowała w firmie zajmującej się abonamentami telefonicznymi (Dialog, Novum), jej praca polegała na dostarczaniu...
§ Fałszerstwo (odpowiedzi: 8) Pracuję na stanowisku głównego księgowego. Wystawiam i podpisuję zaświadczenia pracownikom o zatrudnieniu i wynagrodzeniu. Ostatnio zostałam...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:38.