Serwis Allegro chce wyciagnąć ode mnie pieniądze. - Forum Prawne

 

Serwis Allegro chce wyciagnąć ode mnie pieniądze.

Witam! Sprawa dotyczy serwisu Allegro. Wytawiłem na sprzedaż przedmiot w opcji "licytacja". Skorzystałem z kilku dodatkowych opcji żeby aukcja stała się bardziej widoczna. Koszt wystawienia wyniósł około 32 zł. Przez pierwsze 3 dni nikt nie ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Dyskusja ogólna


Odpowiedz
 
25-01-2012, 14:13  
goodfun
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie Serwis Allegro chce wyciagnąć ode mnie pieniądze.

Witam!

Sprawa dotyczy serwisu Allegro. Wytawiłem na sprzedaż przedmiot w opcji "licytacja". Skorzystałem z kilku dodatkowych opcji żeby aukcja stała się bardziej widoczna. Koszt wystawienia wyniósł około 32 zł. Przez pierwsze 3 dni nikt nie zalicytował. Czartego i piątego dnia zaczęły pojawiać się oferty. Wszystko szło w dobrą stronę. Piątego dnia wieczorem aukcja jednak zniknęła. Serwis Allegro poinformował mnie, że złamałem warunki regulaminu ponieważ użyłem niedozwolonych treści. Między innymi chodziło o wpisanie w tytuł po za swoją marką przedmiotu, również inne. Sktutkuje to wyświetlaniem się mojego przedmiotu nawet gdy ktoś wpiszę inną markę. Użyłem również sformulowań typu "Najlepszy do...", co podobno również jest niedozwolone ze względu na naruszenie praw handlowych. Przyznam szczerze - nie wiedziałem. Konto na allegro mam od dawna i pewnie za czasów gdy je zakładalem regulamin wyglądał nieco inaczej.

Sprawa jednak dotyczy czegoś innego. Allegro uznało, że należy mi się zwrot pieniędzy za wystawioną aukcję ale proporcjonalnie do czasu wyświetlania. W moim przypadku było to 5 z 7 dni. Dostałem z 32zł tylko 7 zł zwrotu. Dla mnie to jakaś kpina. Nie mam żadnej korzysci z tego, że aukcja wyświetlała się 5 dni. O usunięciu aukcji nie dowiedzialem się od razu, dlatego też, klienci, którzy zalicytowali, nie byli juz pozniej zainteresowani.

Mam świadomość złamania regulaminu i nie mam pretesji o usunięcie aukcji. Jestem nawet wstanie pokryć koszt wyświetlania przez jeden dzień (czas na weryfikacje), ale nie za 5 dni. Równie dobrze mogli poczekać do 7 dnia, wtedy naliczyliby mi całe 32 zł. Odwołałem się dwukrotnie bez rezultatu.

Powiedziałem im, że nie zapłacę. Czy gdyby sprawa trafila do sądu to mam szanse wygrać? Chodzi mi tylko o to, że weryfikacja trwała tak długo. Tak na prawdę nie powinno mnie interesować, że mają miliony aukji i weryfikacja trwała tak długo moim kosztem.

Proszę o opinie, z góry dziękuję.
goodfun jest off-line  
25-01-2012, 15:22  
Użytkownik
Gość
Domyślnie Re: Serwis Allegro chce wyciagnąć ode mnie pieniądze.

A regulamin allegro co mówi na ten temat?
 
25-01-2012, 15:45  
goodfun
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie RE: Serwis Allegro chce wyciagnąć ode mnie pieniądze.

W samym regulaminie jest napisane, że przy złamaniu właśnie regulaminu grupa allegro ma prawo usunąć aukcję. Nie ma nic o zwrocie kosztów.
Jest jednak coś takiego jak zakładka "pomoc" i tam rzeczywiście znajduje się informacja o zwrocie prowizji proporcjonalnie do czasu wyświetlania.

Czy otrzymam zwrot kosztów, jeśli moja aukcja została usunięta?


Tak. Zwrócimy opłaty za wystawienie przedmiotu i opcje dodatkowe proporcjonalnie do czasu, przez który aukcja była widoczna w serwisie. Staraj się zawsze wystawiać aukcje zgodne z Regulaminem.

Czy zwrot opłat zależy od wykupionych opcji dodatkowych lub sprzedaży przedmiotów z aukcji?

Zwracamy opłaty za wystawienie aukcji oraz za wykupione opcje dodatkowe.
Jeśli w aukcji z licytacją była opcja ceny minimalnej, zwrócimy proporcjonalnie pobraną opłatę za wystawienie oraz za cenę minimalną.
W aukcjach wieloprzedmiotowych zwrócimy opłatę za wystawienie oraz za opcje dodatkowe, nawet jeśli część przedmiotów została już sprzedana.


Przykład: Wystawiłeś aukcję z licytacją na 10 dni, ale po 3 dniach aukcja została usunięta - zwrócimy Ci opłaty za 7 dni.

Ale czy tak można postępować? Regulamin regulaminem ale czy to nie jest przegięcie? Co mam zrobić?
goodfun jest off-line  
25-01-2012, 16:20  
Użytkownik
Gość
Domyślnie Re: Serwis Allegro chce wyciagnąć ode mnie pieniądze.

Zaakceptowałeś regulamin więc o co chodzi.
 
25-01-2012, 20:35  
goodfun
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie RE: Serwis Allegro chce wyciagnąć ode mnie pieniądze.

Po pierwsze - w regulaminie nie ma mowy o zwrocie prowizji proporcjonalnie do czasu. Informacja znajduje się jedynie w "pomocy", regulamin to odrębna rzecz.

Po drugie - chyba są jakieś granice. Mój przypadek wyraźnie pokazuje jak prawodawca, w tym przypadku Allegro, może nadużyć prawa (regulaminu) stworzonego przez samego siebie. Regulamin nie powinien zezwalac na nadużycia żadnej ze stron. Dlatego ja się godzę na usunięcie aukcji i ewentulane zapłacenie za 24h wyświetlania aukcji. Nie pozwolę się jednak okraść za 5 bezużytecznych dni gdzie aukcja była wyświetlana. Nie znam się na prawie ale rozsądek mi podpowiada, że ustalnia regulaminu nie mogą być tworzone wg "widzi mi się". Równie dobrze mogłoby powstać np. ustalenie, że za każdy dzień zwłoki nieuregulowania należności naliczają 1000zł kary. Wielu by się spostrzegło ale ofiar na pewno było by znacznie więcej.
goodfun jest off-line  
26-01-2012, 00:13  
Użytkownik
Gość
Domyślnie Re: Serwis Allegro chce wyciagnąć ode mnie pieniądze.

Cytat:
rozsądek mi podpowiada
W takim razie proponuje udać się do sądu.
 
26-01-2012, 01:34  
goodfun
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie RE: Serwis Allegro chce wyciagnąć ode mnie pieniądze.

Mój problem to problem również wielu ludzi, którzy są krzywdzeni od czerwca zeszłego roku (od tego momentu naliczają prowizję za usunięte aukcje).
Nie znalazłem w internecie, żadnej informacji, że ktoś się zbuntował, widzialem jedynie żale na forach. Ja jednak muszę ponieść dużo większą stratę niż przeciętny ukarany bo moja aukcja była droga. Nie chce się poddać od razu dlatego liczyłem na jakieś sugestie. Tak na prawdę wystarczyło jedno zdanie osoby kompetentnej, która potrafi ocenić sytuację.

Spotkałem się natomist z bezużytecznymi odpowiedziami i arogancją.
Mimo to, dziękuje za zainteresowanie.

Pozdrawiam!
goodfun jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ serwis zgubił moją własność a sklep nie chce oddać pieniędzy (odpowiedzi: 5) Witam serdecznie. Mam mały problem i proszę o małą poradę. Otóż zakupiłem głośniki w sklepie w moim mieście. Popsuły się więc w internecie znalazłem...
§ Wynajmujący chce ode mnie zwrotu pieniędzy (odpowiedzi: 2) Witam! Piszę ponieważ mam pewne pytanie - wynajmowałam pokój w mieszkaniu przez ostatni rok akademicki, po wypowiedzeniu umowy właścicielka...
§ Telefon sprzedany na allegro, kupujacy chce mnie podać do allegro. (odpowiedzi: 14) Cześć Sprzedałem telefon na allegro. Zaznaczyłem że jest to telefon kolegi a ja tylko pośredniczę. W telefonie było uszkodzone gniazdo...
§ Kupujący z allegro chce mnie pozwać o wyłudzenie pieniędzy (odpowiedzi: 5) Witam, sprawa wygląda tak, że kupujący zakupił ode mnie laptopa na tej oto aukcji Laptop Pieniążki przyszły, paczka wysłana kurierem, doszło...
§ Sklep Allegro mnie oszukał i chce wyłudzić pieniądze (odpowiedzi: 1) Kupiłem 3 rzeczy w sklepie na Allegro. Zapłaciłem ponad 50 zł za wszystko. W paczce były 2 rzeczy i rachunek na 24 zł. Zadzwoniłem do firmy i...
§ Serwis pobieraczek.pl chce mnie pozwać (odpowiedzi: 3) Witam, mam dość dziwny problem gdyż kiedyś potrzebowałem coś pobrać, plik który potrzebowałem był na serwisie pobieraczek.pl , tyle że musiałem się...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:45.