Kontrola urzędników państwowych - Forum Prawne

 

Kontrola urzędników państwowych

Witam, Odpowiadam za bezpieczenstwo zakladu, w ktorym obowiazuja szczegolne obostrzenia dotyczace kontroli pracownikow podczas opuszczania miejsca pracy (m.in. z powodu towarow znacznej wartosci, ktore moga padac ofiara nieuczciwych pracownikow). W zwiazku z tym co do ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Dyskusja ogólna


Odpowiedz
 
08-03-2012, 21:37  
RB12345
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Kontrola urzędników państwowych

Witam,
Odpowiadam za bezpieczenstwo zakladu, w ktorym obowiazuja szczegolne obostrzenia dotyczace kontroli pracownikow podczas opuszczania miejsca pracy (m.in. z powodu towarow znacznej wartosci, ktore moga padac ofiara nieuczciwych pracownikow). W zwiazku z tym co do zasady, kazda osoba (nie tylko pracownik) opuszczajacy zaklada poddawana jest kontroli. Watpliwosc dotyczy jednak urzednikow instytuacji panstwowych takich jak Panstwowa Inspekcja Pracy, Ministerstwo Finansow, Urzad Skarbowy, ale rowniez Policja etc. - wg. niektorych opinii urzednicy tacy sa zwolnieni z obowiazku poddania sie kontroli lub nawet rejestracji w tzw. ksiazce gosci. Na jakiej podstawie jest to mozliwe i czy wogole? Czy istnieje podstawa prawna, na ktora urzednik moze sie powolac w takiej sytuacji? Czy moze reguluja to przepisy szczegolowe, na podstawie ktorych dzialaja urzednicy z poszczegolnych instytucji jak. np. ustawa o Policji (w tym przypadku oczywiste jest, ze podczas wykonywania obowiazkow sluzbowych majacych np. celu zatrzymanie osoby etc. nikt nie wymaga poddania sie kontroli, ale watpliwosc powstaje juz w chwili gdy funkcjonariusz przebywa w zakladzie w innym celu np. przeprowadzenia wywiadu itp.)
RB12345 jest off-line  
09-03-2012, 07:34  
Markiz32
Praktyk
 
Markiz32 na Forum Prawnym
 
Posty: 21.196
Domyślnie RE: Kontrola urzędników państwowych

a zacznijmy od tego na jakiej podstawie prawnej chcesz dokonywać tej kontroli? -

na jakiej podstawie prawnej dokonujesz kontroli pracowników tego zakładu pracy?

bo wiesz....polecenie przełozonego to trochę mało...
Markiz32 jest off-line  
10-03-2012, 02:18  
RB12345
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Kontrola urzędników państwowych

Kontrola pracowników dokonywana jest na podstawie regulaminu pracy oraz zapisów w umowie o pracę. Pracownicy ochrony wkonują swoje zadania na podstawie Ustawy o ochronie osób i mienia z 1997 r. Ogólne zasady przebywania i poruszania się po zakładzie określają również obowiązkową kotrolę gości, którzy wchodzą na teren zakładu, o czym są informowani przez pracowników recepcji. Co ważne to nie jest to przeszukanie a kontrola (ręczny wykrywacz metalu etc.)
RB12345 jest off-line  
10-03-2012, 19:57  
Markiz32
Praktyk
 
Markiz32 na Forum Prawnym
 
Posty: 21.196
Domyślnie RE: Kontrola urzędników państwowych

a od kiedy mnie jako wchodzącego na teren zakładu pracy a nie będącego pracownikiem tego zakładu obowiązują przepisy regulaminu pracy oraz zapisów w umowie o pracę.?


na jakiej podstawie prawnej mnie jako wchodzącego na teren zakładu pracy a nie będącego pracownikiem obowiązuje "zasada" wyrażona w Ogólnych zasadach przebywania i poruszania się po zakładzie pracy dajaca ochronie jakieś prawo do kontroli osobistej ?

Mógłbyś wkleić ten punkt tych zasad dający ci prawo do kontroli osobistej "gościa zakładu" ?
Markiz32 jest off-line  
10-03-2012, 23:38  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Kontrola urzędników państwowych

Cytat:
Napisał/a Markiz32 Zobacz post
a od kiedy mnie jako wchodzącego na teren zakładu pracy a nie będącego pracownikiem tego zakładu obowiązują przepisy regulaminu pracy oraz zapisów w umowie o pracę.?
Rzeczywiście regulaminy i umowa o pracę cię interesować nie powinna ale ustawa o ochronie osób i mienia już tak.
Na jej podstawie mogą być tworzone w zakładach pracy tzw. wewnętrzne służby ochrony (art. 2 pkt. które mają uprawnienia policji administracyjnej.

Proszę sobie przeczytać w szczególności art. 36 - 37 tej ustawy i rozporządzenia do niej.

Może Pan legitymować każdego nawet policjanta czy inspektora, a już na pewno zwykłego kowalskiego.
Wydaje mi się że ma Pan prawo również do ich kontroli "osobistej" na podstawie art. 36 ust. 1 pkt. 3 szczególnie wtedy gdy wychodzą z zakładu i podejrzewa Pan że coś ukradli.
W sprawie szczegółów niech Pan zerknie do rozporządzenia do tej ustawy ... http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServl...WDU19981440933

Acha i najważniejsze nie może Pan kontrolować (poza szczególnymi przypadkami) osób które posiadają immunitet np. sędziów, prokuratorów itd.

Pozdrawiam
 
11-03-2012, 09:53  
RB12345
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Kontrola urzędników państwowych

Dziękuję bardzo. Takie właśnie obecnie panują zasady tzn. kontrola na podstawie Ustawy z 1997 r.. Odpowiadając na wątpliwości poprzedniego wpisu to oczywiście przymusu wejścia, a teren zakładu nie ma więc jeśli ktokolwiek ma wątpliwości, może po prostu zrezygnować z odbycia wizyty. Wątpliwości budzi jednak fakt kontroli urzędników państwowych - tzn. czy istnieje jakikolwiek zapis w ustawach regulujących pracę poszczególnych służb publicznych, który daje uprawnienia do odmowy poddania się kotroli?
RB12345 jest off-line  
11-03-2012, 11:43  
Markiz32
Praktyk
 
Markiz32 na Forum Prawnym
 
Posty: 21.196
Domyślnie RE: Kontrola urzędników państwowych

1) "3) ujęcia osób stwarzających w sposób oczywisty bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego, a także dla chronionego mienia, w celu niezwłocznego oddania tych osób Policji," taki zapis bynajmniej nie daje pracownikowi ochrony uprawnienia do dokonywania kontroli osobistej kogokolwiek!

ponowię więc pytanie na jakiej podstawie prawnej pracownik ochrony chce dokonać kontroli osobistej "gościa zakładu pracy" ?- jaki przepis daje mu takie uprawnienie...?
Markiz32 jest off-line  
11-03-2012, 19:25  
RB12345
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Kontrola urzędników państwowych

Ten przepis absolutnie nie daje podstaw do kontroli osobistej, której dokonać może tylko Policja i to nie ulega wątpliwości, ale nie zmienia to faktu możliwości poddania kontroli na podstawie regulaminu pracy i umowy o pracę, w której taki zapis znajduje się. To w przypadku pracowników. A osoby postronne/goście którzy są informowani przez pracowników recepcji o obowiązujących zasadach i potrzebie poddania się kontroli. I tu uwaga: kotrola nie oznacza kontroli osobistej - tj. ręczny detektor metali. Dwa dobrowolne okazanie np. torby jest również formą kontroli, a jeśli osoba opuszczająca zakład odmówi dobrowolnego okazania zawartości (pracownik nie może niczego dotykać), stanowi wystarczającą podstawę do ujęcia w celu niezwłocznego przekazania Policji. Jest to bowiem uzasadnione podejrzenie dokonania zaboru mienia zakładu pracy.
RB12345 jest off-line  
14-05-2014, 16:41  
tomlodz
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Kontrola urzędników państwowych

RB12345 pytał o kwestie poddania (sprzawdzeniu, kontroli, rewizji) urzednika przeprowadzajacego w zakresie swoich uprawnień kontroli w zakładzie pracy (PIP, UKS itp). Dyskusja zeszła jednak jak widzę na kwestię poddania kontroli "gości zakładu" czyli osób, które czy to prywatnie, czy zawodowo ( ale nie w celu przeprowadzenia kontroli, interwencji itp) wchodza na teren firmy.
W kwestii kontroli PIP zasady sa jasne, proste i szczegółowo unormowane:
pip.gov.pl - Działalność kontrolna inspektora pracy
opisane zwięźle na podstawie Ustawy o PIP z 13 kwietnia 2007, rodział 4 postepowanie kontrolne - w omawianym zakresie szczególnie art. 26 ust. 4.
tomlodz jest off-line  
14-05-2014, 17:16  
tomlodz
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Kontrola urzędników państwowych

Art. 24. 1. Inspektorzy pracy są uprawnieni do przeprowadzania, bez uprzedzenia i o każdej porze dnia i nocy, kontroli przestrzegania przepisów prawa pracy, w szczególności stanu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz kontroli przestrzegania przepisów dotyczących legalności zatrudnienia w zakresie, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 i 4.
Art. 26 4. Inspektor pracy jest upoważniony do swobodnego poruszania się po terenie podmiotu kontrolowanego bez obowiązku uzyskiwania przepustki oraz jest zwolniony od rewizji osobistej, także w przypadku, jeżeli przewiduje ją wewnętrzny regulamin podmiotu kontrolowanego.
Natomiast Ustawa Prawo budowlane ( w zakresie dot. nadzoru budowlanego) a także Ustawa o kontroli skarbowej takich uprawnień swoim pracownikom nie nadają.
tomlodz jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Kontrola posesji przez urzędników urzędu gminy - czy mają do tego prawo? (odpowiedzi: 6) Witam, Mam dylemat związany z urzędnikami mojej gminy(mieszkam w domku jednorodzinnym w zabudowie szeregowej). Otóż, 2 dni temu znalazłam w swojej...
§ Dom przy granicy działki - jazda z sąsiadami i kontrola urzędników (odpowiedzi: 12) Mam dom, który powstał w latach 50-tych XX wieku. Działka na którym stoi dawno temu została podzielona na cztery działki i z trzech stron mój dom...
§ Ksero pieczęci urzędowej oraz podpisu urzędnika... (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie:) historia stara jak świat, przekroczenie prędkości o 19kmh, pismo z sg człuchów z nakazem wskazania osoby itp. Jedno mnie...
§ Symbole narodowe w urzędach państwowych - obraza, niedopełnienie obowiązków? (odpowiedzi: 1) Cześć, Czy możliwe jest pociągnięcie do odpowiedzialności np. dyrektora szkoły publicznej za rażące nieprawidłowości przy wywieszaniu flag...
§ Kontrola podstaw prawnych działań urzędnika publicznego (odpowiedzi: 2) Witam. Starałem się od jakiegoś czasu "wygooglować" odpowiedź, ale niestety nie zdolalem. Szukam informacji nt. kontroli urzędnika publicznego....
§ błąd urzędnika (odpowiedzi: 10) w 2007 roku kupiliśmy mieszkanie w którym mieszkaliśmy zameldowani 17 lat w2008 w czerwcu sprzedaliśmy je i zgłosiliśmy to w dniu sprzedaży do...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:37.