wpis do Krajowego Rejestru Długów - o co chodzi? - Forum Prawne

 

wpis do Krajowego Rejestru Długów - o co chodzi?

Łaziłam bez specjalnego celu po Internecie i znalazłam takie coś, co się nazywa Krajowy Rejestr Długów. Wpisałam swoje imię - tak po prostu, i zobaczyłam, że jestem wpisana tam jako dłużnik w dziale "Biznes". Założyłam ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Dyskusja ogólna


Odpowiedz
 
17-08-2012, 21:56  
Użytkownik
Gość
Domyślnie wpis do Krajowego Rejestru Długów - o co chodzi?

Łaziłam bez specjalnego celu po Internecie i znalazłam takie coś, co się nazywa Krajowy Rejestr Długów. Wpisałam swoje imię - tak po prostu, i zobaczyłam, że jestem wpisana tam jako dłużnik w dziale "Biznes". Założyłam w swoim czasie jednoosobową działalność gospodarczą, ale praktycznie od razu zawiesiłam i nie prowadziłam. Prawie od razu też zostałam skreślona z rejestru. Żadnych kredytów itd. jako przedsiębiorca nie brałam. Dane osobiste są wpisane dobrze, dane dot. firmy i rodzaju działalności - nie do końca. No po prostu szok! Spłacam czas od czasu jakieś tam kredyty jako osoba fizyczna, ale żadnych długów nigdy nie miałam.
To przy okazji sprawdziłam trzy pierwsze z brzegu osoby spośród znajomych, którzy prowadzą DG, i wszyscy są wpisani w tym rejestrze (???).
O co w tym wszystkim chodzi? Jak można się dowiedzieć? Próbowałam się zarejestrować, ale ale tam chcą kasę. Co miesiąc ileś tam (nie dużo). Tylko że ja nie potrzebuję stałego dostępu do tej informacji. Wystarczy raz. Czy mogę się zarejestrować, a potem zamknąć konto?
Co w ogóle mogę z tym zrobić?

PS żadnych papierów o wpisie nie otrzymałam...
PPS jest to wpis w dziale "raporty o firmie". Czy to jest po prostu informacja, że jakaś firma istnieje, czy jednocześnie, że ma długi?
 
17-08-2012, 22:23  
korf
Ekspert
 
korf na Forum Prawnym
 
Posty: 25.010
Domyślnie RE: wpis do Krajowego Rejestru Długów - o co chodzi?

Cytat:
Napisał/a .ella Zobacz post
Łaziłam bez specjalnego celu po Internecie i znalazłam takie coś, co się nazywa Krajowy Rejestr Długów.


PPS jest to wpis w dziale "raporty o firmie". Czy to jest po prostu informacja, że jakaś firma istnieje, czy jednocześnie, że ma długi?
Nie "łaż" bezsensownie. KRD to prywatna firma. Maja nieaktualną bazę firm. Jesteś w raportach, to nic nie znaczy. Napisz by cie wykreślili i dlaczego przetwarzają twoje nieaktualne dane
korf jest off-line  
17-08-2012, 22:33  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: wpis do Krajowego Rejestru Długów - o co chodzi?

dzięki, pocieszyłeś.
Chociaż i tak nie rozumiem, na jakiej podstawie tam trafiłam...
 
18-08-2012, 06:29  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: wpis do Krajowego Rejestru Długów - o co chodzi?

Jeszcze coś sprawdziłam, i zobaczyłam, że dane firm na tej stronie pochodzą z jakiejś bazy Verdict, rekomendowanej przez jakąś wywiadownią gospodarczą, która na podstawie nie wiadomo czego publicznie udostępnia dane firm jako dłużników. Czy mają takie prawo? Piszą poza tym: "przedstawione dane nie są informacjami gospodarczymi w rozumieniu ustawy...".
Wygląda na to, że podają dane firm (czyli ludzi), czyniąc ich niewiarygodnymi, w celu własnej reklamy i zarobku? Ponieważ żeby dowiedzieć się więcej o tej konkretnej firmie, trzeba płacić; żeby sprawdzić swoje dane, trzeba założyć płatne konto.
Poza tym, jak mogą wpisać kogoś bez poprzedniego wezwania do zapłaty i powiadomienia o wpisie?
Mam jeszcze pewne wątpliwości, ale może ktoś może wytłumaczyć o co chodzi przynajmniej w tym, o czym napisałam?

Tak to wygląda: dane firmy; informacja, że pochodzą one z jakichś nieoficjalnych źródeł (??). Czyli jest tak, że człowiek widzi, że jest wpisany do rejestru przez nie wiadomo kogo i nie wiadomo za co, a żeby sprawdzić, musi zasilić kieszenie firmy (znalazłam wpis, że opłata może być pobierana np. cyklicznie - by pobrać nieodpłatnie informacje o sobie raz na pół-roku, trzeba mieć płatne konto; i nie znalazłam wpisu, czy konto można bez konsekwencji usunąć). Przed założeniem konta trzeba zaznaczyć zgodę z warunkami dwóch regulaminów, jeden z których ma około 20 stron i napisany jest takim językiem, że normalny człowiek przez to nie przebrnie. Przy rejestracji potrzebne są dane osobowe (PESEL), mail, nr telefonu.. Tylko w drugim kroku (po tym, jak się wyśle dane) pojawia się konkretna informacja o opłatach.
I jeszcze pytanie: czy w tym wszystkim nie ma jakiegoś naruszenia prawa? Wyłudzania informacji, pieniędzy, fałszywej informacji w celu zarobku itd?
Jak to widzicie?
Przykład takiego wpisu:Dwa słowa o tej "wywiadowni gospodarczej".
oto ich strona:
Wywiadownia gospodarcza D&B
U mnie nie otwierają się linki na tej stronie. Pusta strona, ale rozpowszechnia dane??
Stosuje tzw. "biały wywiad", czyli przeszukują informacje publiczne, ale skąd niby mogliby mieć informację o długach mojej "firmy", która istniała raptem przez kilka godzin i żadnych długów nie ma?
PS zapytam oczywiście niektórych z tych moich znajomych, czy mają długi (niektórzy z nich mogą mi to powiedzieć), ale nie zdziwię się, jeśli i oni zostali wpisani tam bez żadnych wezwań do zapłaty i powiadomień o wpisie...
 
18-08-2012, 13:08  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: wpis do Krajowego Rejestru Długów - o co chodzi?

zapytałam jednego ze znajomych. Jego firma wpisana w rejestrze nie miała nigdy żadnych długów. Jest to dla niego wielka niespodzianka, nigdy nie otrzymywał ani wezwań do zapłaty ani ostrzeżenia, ani informacji o wpisie do KRD.

Znalazłam kilka interesujących pytań i odpowiedzi w FAQ:

O założeniu konta:

Cytat:
Jak mogę sprawdzić, czy jestem na liście dłużników?

Wystarczy, że założysz konto w Serwisie Ochrony Konsumenta i pobierzesz raport na swój temat. W tym celu wybierz na naszej stronie przycisk ZAŁÓŻ KONTO i wypełnij odpowiednie pola w formularzu rejestracyjnym. Po zatwierdzeniu wypełnionego formularza Twoje indywidualne konto w Serwisie Ochrony Konsumenta zostanie założone.
Następnie zaloguj się na swoje konto, wybierz opcję SPRAWDŹ SIEBIE i zleć przygotowanie raportu na swój temat. Raport będzie gotowy do pobrania na Twoim koncie po potwierdzeniu przez biuro Twojej tożsamości.
Aby potwierdzić tożsamość prześlij na adres dokument@krd.pl skan lub cyfrowe zdjęcie dwóch stron dokumentu tożsamości, który wskazałeś w formularzu rejestracyjnym. Przesłane dokumenty muszą być czytelne.
Ale nie piszą, że to konto jest płatne; informacja pojawia się po tym, jak zostaną wysłane dane osobowe (jest jeszcze, jak pisałam, regulamin, gdzie coś tam być może o tym piszą, ale w niezbyt zrozumiały sposób).

Inne interesujące pytanie z FAQ:
Cytat:
Jaki organ i w jakim trybie orzeka o nałożeniu grzywny na podmiot umieszczający w Krajowym Rejestrze Długów nieprawdziwe, nierzetelne lub niezaktualizowane dane?


Karę grzywny przewidzianą w rozdziale 6 ustawy – przepisy karne nakłada sąd. Zawiadomienie o przestępstwie może złożyć każdy, ponieważ jest to przestępstwo ścigane z urzędu. Zawiadomienie zgłasza się policji lub prokuratorowi. Jeżeli w wyniku przeprowadzonego śledztwa okaże się, że czyn nosi znamiona przestępstwa, prokurator sporządza akt oskarżenia (albo zatwierdza akt oskarżenia sporządzony przez policję) i wnosi do sądu. Po przeprowadzeniu rozprawy sąd nakłada karę grzywny, jeżeli wszystkie okoliczności sprawy za tym przemawiają.
Właściwym miejscowo do rozpoznania sprawy jest sąd, w którego okręgu popełniono przestępstwo.
Krajowy Rejestr Długów ma ustawowy obowiązek usuwania z własnej inicjatywy informacji gospodarczych (art. 31 ustawy) w szczególności na podstawie uzasadnionej informacji o nieistnieniu zobowiązania, czy też na podstawie uzasadnionej informacji o wygaśnięciu zobowiązania, jeżeli dane dotyczą dłużnika będącego konsumentem. Dlatego KRD nie składa zawiadomienia o przestępstwie jeżeli ma uzasadnioną informację, że przekazane informacje gospodarcze są nierzetelne – w takim wypadku biuro z własnej inicjatywy usuwa taką informację. Wierzyciel, który w przypadku stwierdzenia faktu nieistnienia zobowiązania, jego wykonania albo wygaśnięcia, w terminie 14 dni nie zażądał od biura, któremu przekazał dane aktualizacji informacji, podlega grzywnie do 30 000 zł (art. 47 ustawy). Takiej samej karze podlega wierzyciel, który przekazuje nieprawdziwą informację do BIG (art. 48 ust. 1 ustawy). Grzywny są dochodami budżetu państwa.
Ale jak pisałam, nie otrzymałam żadnych informacji o wpisaniu do rejestru. Kto, kiedy, za co? Pojawiło się samo?
Czy nie pachnie cała ta sytuacja jakimś przestępstwem, wyłudzaniem pieniędzy itd.?
 
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ SMS z Krajowego Rejestru Długów (odpowiedzi: 5) Witam Otrzymałem od KRD sms o następującej treści: Ktoś Cię sprawdza. Zadzwoń pod numer 71 77 45 XXX a dowiesz sie więcej. Krajowy Rejestr...
§ czy popełniając wykroczenie z art. 94 kw jest wpis do Krajowego Rejestru Karnego (odpowiedzi: 2) Witam. Dostałem wyrok nakazowy o popełnienie wykroczenia określonego z art.94 §2 Art. 94. §1. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania...
§ Ograniczenie wolnosci wpis do krajowego rejestru karnego (odpowiedzi: 9) Witam użytkowników tego forum chciał bym się dowiedzieć czy zostanę wpisany do krajowego rejestru karnego za popełnienie następującego wykroczenia....
§ Wpis do krajowego rejestru... (odpowiedzi: 1) Witam. Ponad dwa lata temu miałem epizod w postaci utraty prawa jazdy. Dmuchnąłem 0,23 i 0,21. Zostało to przypisane jako wykroczenie. Dostałem...
§ Wpis do Krajowego Rejestru Karnego (odpowiedzi: 2) Witam! Przez głupie i nieprzemyślane zdarzenie zostałem skazany prawomocnym wyrokiem sądu i wpisany do Krajowego Rejestru Karnego. Niestety okazuje...
§ Od kiedy wpis do krajowego rejestru karnego? (odpowiedzi: 1) Witam! Obecnie oczekuję na list polecony z wyrokiem (dobrowolne poddanie się karze), co może potrwać jeszcze nawet dwa miesiące. Wobec tego pragnę...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:32.