Witam,
To mój pierwszy post na forum (które jednak dość często czytam i wiem, że mogę liczyć na kompetentne odpowiedzi
, mam nadzieję, że umieszczam go we w miarę odpowiednim temacie.
Problem który mnie nurtuje sprowadza się w zasadzie do pytania - co uprawnia do ulgi studenckiej na przejazdy komunikacją miejską? Bycie studentem, czy posiadanie legitymacji studenckiej?
Sprawa jest taka - straciłem legitymację elektroniczną i czekam na wyrobienie nowej. Niestety tak się złożyło, że tam gdzie je robią jest jakaś przerwa i legitymację będę miał dopiero za niemal 3 tygodnie. Dostałem w dziekanacie zaświadczenie o tym, że jestem studentem i czekam na wyrobienie ELS.
Poszedłem do pani w punkcie obsługi ZTM metro świętokrzyska i spytałem, czy to zaświadczenie jest przez ztm honorowane jako uprawniające do ulgi studenckiej. Oczywiście stwierdziła, że nie, chociaż jak spytałem dlaczego to dowiedziałem się tylko, że kontroler wymaga legitymacji, nie miała ochoty podeprzeć się żadnymi przepisami. Ale najpierw spytam tutaj.
Bo czy zaświadczenie z UW, z pieczęciami itd. nie jest wystarczającym dokumentem poświadczającym o tym, że jestem studentem i mam prawo do ulgi 50%?
Z prawa wynika chyba coś takiego: "Art. 188. 1. Studentowi przysługuje prawo do korzystania z 50 % ulgi w opłatach za przejazdy publicznymi środkami komunikacji miejskiej."
I z tego co mi się wydaje (może patrzyłem w złym miejscu),
regulamin ZTM traktuje studentów jako: "9. osoby, których uprawnienia wynikają z ustaw szczególnych." - i dalej kliknięcie w link przenosi nas do tego, co cytowałem wcześniej:
Cytat:
# Ustawa z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym
(Dz. U. Nr. 164, poz. 1365 z dnia 30 sierpnia 2005 r.)
Art. 188. Studentowi przysługuje prawo do korzystania z 50% ulgi w opłatach za przejazdy publicznymi środkami komunikacji miejskiej.
Art. 2 ust. 1. Użyte w ustawie określenia oznaczają:
pkt 7. "studia pierwszego stopnia" - studia licencjackie lub inżynierskie, umożliwiające uzyskanie wiedzy i umiejętności w określonym zakresie kształcenia, przygotowujące do pracy w określonym zawodzie, kończące się uzyskaniem tytułu licencjata albo inżyniera;
pkt 8. "studia drugiego stopnia" - studia magisterskie, umożliwiające uzyskanie specjalistycznej wiedzy w określonym zakresie kształcenia, jak również przygotowujące do twórczej pracy w określonym zawodzie, kończące się uzyskaniem tytułu magistra albo tytułu równorzędnego;
pkt 9. "jednolite studia magisterskie" - studia magisterskie, na które przyjmowani są kandydaci posiadający świadectwo dojrzałości, umożliwiające uzyskanie specjalistycznej wiedzy w określonym zakresie kształcenia, jak również przygotowujące do twórczej pracy zawodowej, kończące się uzyskaniem tytułu magistra albo tytułu równorzędnego; ich ukończenie umożliwia ubieganie się o przyjęcie na studia trzeciego stopnia;
pkt 20. "student" - osobę kształcącą się na studiach pierwszego lub drugiego stopnia albo jednolitych studiach magisterskich;
|
Zwłaszcza zwróciłbym uwagę na pkt 20 - nigdzie nie jest wspomniane jakim konkretnie dokumentem powinienem się legitymować.
Nie chodzi mi o żadne oszukiwanie ZTMu, nigdy nie jeżdżę "na gapę" i szczerze powiedziawszy irytuje mnie sytuacja, w której miałbym płacić za bilet więcej niż powinienem (znalazłem pracę na wakacje i nie jestem w stanie ograniczyć przejazdów komunikacją miejską, bez biletu miesięcznego nie mogę się obejść).
Będę wdzięczny za pomoc, pozdrawiam