Wykluczenie ze szkoły - Forum Prawne

 

Wykluczenie ze szkoły

Witam. Jestem pełnoletnim uczniem klasy maturalnej publicznego liceum ogólnokształcącego. Mój problem polega na tym, że "olewam" lekcje i co jakiś czas zdarza mi się nie pojawić na zajęciach (wiem, głupota, ale proszę o pozostawienie tego ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Dyskusja ogólna


Odpowiedz
 
12-11-2012, 12:19  
Piećka
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie Wykluczenie ze szkoły

Witam. Jestem pełnoletnim uczniem klasy maturalnej publicznego liceum ogólnokształcącego. Mój problem polega na tym, że "olewam" lekcje i co jakiś czas zdarza mi się nie pojawić na zajęciach (wiem, głupota, ale proszę o pozostawienie tego bez komentarza). Dopiero niedawno zainteresowałem się swoimi prawami i dowiedziałem się, że mogę sam usprawiedliwić swoją nieobecność w dany dzień. I tu moje pierwsze pytanie: Czy wychowawca klasy może nie przyjąć mojego usprawiedliwienia?

Ale idźmy dalej. Zagrożono mi, że moja sprawa może trafić do dyrektora, a ten może wykluczyć mnie ze szkoły. W statucie zostało to określone jako:

Cytat:
"5. Rada Pedagogiczna może podjąć uchwałę o skreśleniu z listy uczniów ucznia powtarzającego klasę, który ukończył 18 lat, nie przestrzega zasad regulaminu, łamie obowiązujące normy, samowolnie i licznie opuszcza zajęcia edukacyjne; z powodu nieobecności nie może być oceniony lub otrzymuje oceny niedostateczne, nie stosuje się do zaleceń wychowawcy i innych nauczycieli."
I tu moje drugie pytanie: Czy jest ustalony jakiś pułap, po przekroczeniu którego Rada Pedagogiczna może mnie wykluczyć ze szkoły, czy to zależy od od oceny grona pedagogicznego?
Piećka jest off-line  
12-11-2012, 12:42  
3ci
Użytkownik
 
Posty: 54
Domyślnie RE: Wykluczenie ze szkoły

A powtarzasz klasę?
3ci jest off-line  
12-11-2012, 15:49  
Piećka
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Wykluczenie ze szkoły

Nie. I to pierwsza sytuacja, gdy mam zostać oddelegowany do dyrektora.
Piećka jest off-line  
12-11-2012, 15:57  
wgan
Stały bywalec
 
Posty: 568
Domyślnie RE: Wykluczenie ze szkoły

Jedna drobna uwaga - nieobecność usprawiedliwia wychowawca. To co powszechnie nazywa się usprawiedliwieniem (wystawianym przez rodzica) - to jedynie proźba o usprawiedliwienie i wychowawca może ale nie musi się do niej przychylić. Zazwyczaj przychyla się do proźby napisanej przez rodziców - bo zakłada, że mają (znaczy rodzic i wychowawca) wspólny cel wychowawczy.

W przypadku samousprawiedliwiania - takie założenie jest trochę naciągane.

W praktyce, jeśli uczeń sam się usprawiedliwia i jego usprawiedliwienia me sens (na przykład - nie mogłem uczestniczyć w zajęciach szkolnych ponieważ brałem udział w zawodach - i tu jako ząłącznik przedstawia dyplom uczestnictwa) - to nauczyciel może (ale także - nie musi) usprawiedliwić nieobecność.

A w ramach głębszego wyjaśnienia krótka przypowieść: "Bóg zawsze odpowiada na wszystkie modlitwy. Tylko, że często odpowiedź brzmi: NIE"
wgan jest off-line  
12-11-2012, 17:39  
Piećka
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Wykluczenie ze szkoły

Rozumiem, że dodając do tego fakt, że ze swoim wychowawcą mam na pieńku, lepiej odpuścić wypisywanie usprawiedliwień samemu sobie?
Piećka jest off-line  
12-11-2012, 18:10  
Semmao
Przyjaciel forum
 
Posty: 5.617
Domyślnie RE: Wykluczenie ze szkoły

Cytat:
Napisał/a Piećka Zobacz post
Rozumiem, że dodając do tego fakt, że ze swoim wychowawcą mam na pieńku, lepiej odpuścić wypisywanie usprawiedliwień samemu sobie?
Można spróbować, nic się nie traci. Najwyżej nie usprawiedliwi, będziesz wiedział, że więcej nie pisać, a na zajęciach się pojawiać.
Semmao jest off-line  
12-11-2012, 18:20  
shanz
Stały bywalec
 
Posty: 647
Domyślnie RE: Wykluczenie ze szkoły

Szkoła z reguły (poza paroma kwestiami) rządzi się własnym prawem zwyczajowym i decyzjami uznaniowymi nauczyciela czy dyrektora. Z tego względu 90% pytań dot. kwestii szkolnych na forum prawnych nie ma racji bytu.

I tak jest też w przypadku problemu pisania usprawiedliwień samemu sobie przez osobę, która skończyła 18 lat. No ale niedługo ten problem praktycznie zniknie, bo do pierwszej klasy poszły 6-latki więc 18 lat ludzie będą kończyli albo pod koniec klasy maturalnej albo już na studiach.
shanz jest off-line  
12-11-2012, 18:29  
Piećka
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Wykluczenie ze szkoły

UP: Zgadzam się i mój ostatni post już właściwie odbiegał od tego, o co chciałem się zapytać.

Dziękuję za odpowiedź na pytania, do zamknięcia.
Piećka jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ wykluczenie ze spadku (odpowiedzi: 1) Witam, Mam pytanie odnoście braku spadku. Dwa lata temu umarła moja babcia, która cały spadek po sobie przepisała na 5letnią córkę brata,...
§ Przetarg wykluczenie (odpowiedzi: 2) Witam mam takie pytanie 1) W jednej pozycji przetargu oferent usunął dopisek "ark" zapytanie oryginalny tekst " papier wizytówkowy gładki 240g 100...
§ Wykluczenie rękojmi (odpowiedzi: 11) Witam, Zwracam się do Was z taką sprawą. Jesteśmy w trakcie kupowania mieszkania. Kredyt już nam przyznano i na dniach będziemy odbierać...
§ Wykluczenie z przetargu (odpowiedzi: 2) 2) informuje, że wykluczył z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego Wykonawcę: Wojciech Oleszko,, WOLE” ul. Obornicka 23/12, 51-113 Wrocław...
§ Wykluczenie z zachowku (odpowiedzi: 13) Moja mama spisała testament zapisując swe mieszkanie własnościowe 3 synom. Moja siostra zmarła rok temu na raka. Dwaj synowie mojej siostry już...
§ Wykluczenie sędziego (odpowiedzi: 47) Zakładam nowy temat związany z nowelizacją art, 49 kc, który od 1 lipca 2009 r ma brzmienie: Niezależnie od przyczyn wymienionych w art. 48, sąd...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:52.