Intercyza... czy jest konieczna? - Forum Prawne

 

Intercyza... czy jest konieczna?

Witam Otóż mam takie pytanie.... Z mężem mieszkamy w domu jednorodzinnym, gdzie do nas należy dolna część domu a do siostry męża należy góra domu. Siostra męża otrzymała góre domu w darowiznie po swoich rodzicach. ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Dyskusja ogólna


Odpowiedz
 
03-03-2013, 16:05  
tredowata7
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie Intercyza... czy jest konieczna?

Witam
Otóż mam takie pytanie....
Z mężem mieszkamy w domu jednorodzinnym, gdzie do nas należy dolna część domu a do siostry męża należy góra domu. Siostra męża otrzymała góre domu w darowiznie po swoich rodzicach. Z mężem wzieliśmy na dom kredyt hipoteczny.

Pytanie teraz dotyczy tego....
Narzeczony siostry męża wziął kredyt hipoteczny na mieszkanie w blokach. Planuje wziąc z siostrą męża ślub.
Czy gdy wezmą ślub on ma prawo do majątku siostry męża tzn. do górnej części domu?
Czy ona po ślubie przyjmuje mieszkanie w blokach po mężu wraz z długiem?
Czy jeśli on nie będzie spłacał kredytu hipotecznego za mieszkanie w blokach to czy komornik ma prawo wejść po ich ślubie na górną częśc domu, która nalezy do siostry męża?
Komornik mówił nam, że jeśli ktoś ma długi z domowników, mogą one być przypisane do naszego kredytu hipotecznego. Boimy się z mężem... że jeśli oni nie będą spłacać kredytu (co jest prawdopodobne) to komornik wejdzie z ich zadłużeniem na nasz kredyt hipoteczny i będziemy mieć więcej za nich do spłacania.
Czy intercyza jest konieczna aby tego wszystkiego uniknąć?
Teściowa mówi, że jeśli on za kawalera bierze na siebie mieszkanie w blokach to jej córka za jego kredyt nie odpowiada. A jej córki majątek czyli góra domu nie może należeć po ślubie do niej męża. Sama juz nie wiem. Może ktoś wie coś w tej sprawie i jest w stanie mi pomóc z odpowiedzią.
tredowata7 jest off-line  
03-03-2013, 16:10  
korf
Ekspert
 
korf na Forum Prawnym
 
Posty: 25.010
Domyślnie RE: Intercyza... czy jest konieczna?

1. nie
2. nie
3. nie
4 nie
Teściowe czasem mają racje!
korf jest off-line  
03-03-2013, 16:19  
tredowata7
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie RE: Intercyza... czy jest konieczna?

Domu nie da sie sprzedać w połowie, jedynie w całości. Narzeczony siostry męża wziął kredyt hipoteczny w blokach z myślą aby to spłacić górą domu. Niestety my z mężem chcemy w tym domu mieszkać i nie zamierzamy zgadzać się na sprzedaż całego domu tylko dlatego aby spłacili swój kredyt na blokach. Czy oni biorac ślub mają możliwość wykombinowania czegoś abysmy my byli obciązeni ich kredytem przez góre siostry? W obecnej chwili usłyszałam, że do góry siostry on po ślubie nie będzie miał prawa...
Ale jeśli ona (nie wiem jak to nazwać) da mu prawa do swojego majątku czyli góry domu to wtedy ich komornik mógłby wejśc na nasz kredyt hipoteczny?
tredowata7 jest off-line  
03-03-2013, 16:30  
korf
Ekspert
 
korf na Forum Prawnym
 
Posty: 25.010
Domyślnie RE: Intercyza... czy jest konieczna?

Cytat:
Napisał/a tredowata7 Zobacz post
Narzeczony siostry męża wziął kredyt hipoteczny w blokach z myślą aby to spłacić górą domu.
A to ciekawa konstrukcja słowna
Proszę zadać konkretne pytanie. Zapominając o tym co pani słyszała.
1. Jeżeli dom ma wyodrębnione piętro to można zbyć o ile się znajdzie kupiec.
korf jest off-line  
03-03-2013, 16:47  
tredowata7
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie RE: Intercyza... czy jest konieczna?

Przepraszam, że nie jasno to opisałam. Za bardzo nie wiem jak to opisać, iz nie wiem co jest najważniejsze...
Dół należy do męża, góra do siostry męża. Dom jest jednorodzinny... w Urzedzie dowiedzieliśmy się, że góra mogłaby zostać sprzedana jeśli byłby to dom dwurodzinny, przy jednorodzinnym domu może dość do sprzedaży ale koniecznością jest za zgodzą pozostałych członków rodziny. Ze wzg. że dom jest pod hipoteką, którą podpisała także osoba z góry, kredyt hipoteczny spłaca mój mąż ale właściciel góry jest w tym momencie też współkredytoodbiorcą. Więc sprzedaż samej góry byłby problem. Tym bardziej, iż mężowi nie jest na rękę aby dać zgodę na sprzedaż góry... gdyż w domu jest wspólne ogrzewanie oraz wspólne szambo i wiele innych mediów, które nie da się rozłączyć. Nowi lokatorzy, którzy by kupili góre, nie wiadomo czy by wywiązywali się z opłatami, co za tym idzie my na dole bylibyśmy obciążeni wszystkim.
Na to forum trafiłam dlatego, że z mężem obciążeni jesteśmy kredytem hipotecznym oraz mamy dwójkę dzieci i bardzo boimy sie o przyszłość. Także przyszłością swoich teściów, którzy obecnie zamieszkują góre. Iż narzeczony siostry męża chce wszystko zrobić aby jego kredyt był spłacony majątkiem męża siostry. Wyprowadził się byle mieszkać osobno od teściów. A teraz swój dług chce ich górą spłacić, którą zapisali córce. Nalega na ślub. Nie wiemy czy oni mogą rzeczywiście coś zrobić w tym kierunku i czy mogą nasz kredyt hipoteczny jakoś obciążyć swoimi długami gdy tylko wezmą ślub. Byliśmy spokojni do czasu, gdy komornik powiedział nam, że długi właścicieli domu mogą być dołączone do naszej kwoty hipotecznej. Czyli siostry męża długi mogą podobno zostać dodane do naszego kredytu jeśli nasz bank wyrazi na to zgodę.
Narzeczony siostry męża ma kwote krdytu hipotecznego łaczną do spłacenia 256tys. zł, a jego mieszkanie w blokach jest warte 85tys. zł.
Czy istnieje możliwość, że przyszły zięc mojej teściowej i jej córka mogą w jakikolwiek sposób wingerować w naszą hipotekę swoimi długami? Po slubie góra siostry męża nie będzie do jej męża należeć... ale czy oni prawnie mogą zrobić coś, że ona będzie też współwłasnością jej męża aby obciązyć nasz budynek ich długami?
Nie wiem czy teraz poprawnie to opisałam.
tredowata7 jest off-line  
03-03-2013, 16:59  
korf
Ekspert
 
korf na Forum Prawnym
 
Posty: 25.010
Domyślnie RE: Intercyza... czy jest konieczna?

Szanowna Pani. Rozumiem zagubienie, poczucie zagrożenia. Jednak proszę się skupić i zadać pytania w punktach. Gmina nie ma nic do powiedzenia i mogła wprowadzić w błąd. Decyduje treść kw. Powtarzam, jeżeli dół i góra są wyodrębnione - można zbyć. Właściciel może rozporządzać swoja własnością dowolnie. Gdy jesteście współwłaścicielami, bez ustalonych udziałów. Wymagana jest zgoda współwłaściciela.
korf jest off-line  
03-03-2013, 17:08  
tredowata7
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie RE: Intercyza... czy jest konieczna?

1. Czy siostra męża może po ślubie przepisać/dołączyć swój majątek jako własność jej męża?
2. Czy jeśli mąż siostry męża miałby w jakikolwiek sposób dostęp prawnie do majątku swojej żony... to czy my możemy martwić się obciążeniem swojej hipoteki jego kredytami?
3. Jeśli ktoś zgodziłby się kupić górę domu to osoba kupująca tą część jest obciążona naszym kredytem hipotecznym? Skoro kredyt jest wzięty na cały dom to raczej tak?
4. Jeśli dług przyszłego męża siostry mojego męża jest wiekszy niż wartośc jego mieszkania.... to ich bank może reszte należności dodać do naszego kredytu hipotecznego jeśli współwłaścicielem jest mojego męża siostra?
5. Czy moja teściowa może się ubiegaż się u unieważnienie darowizny córce? Jeśli ona się wyprowadza i w ogóle o nich nie dba?
tredowata7 jest off-line  
03-03-2013, 17:25  
korf
Ekspert
 
korf na Forum Prawnym
 
Posty: 25.010
Domyślnie RE: Intercyza... czy jest konieczna?

1. Tak, może. Nie zalecam.
2. Nie. Wasza hipoteka jest waszą sprawą. Dług jest przyszłego męża i tylko on za niego odpowiada. Mały szkopuł. Wierzyciel, jeżeli siostra męża postanowi o ustanowieniu przyszłego męża współwłaścicielem to wierzyciel będzie mógł zając siostry udział ale nic dalej bez uzyskania na siostrę tytułu. W/g mnie nie uzyska gdyż dług powstał przed ustanowieniem współwłasności.
3. Tak hipoteka będzie nadal ustanowiona.
4. Nie ma takiej możliwości
5. By unieważnić akt notarialny Umowę Darowizny musi zaistnieć generalna przesłanka - rażąca niewdzięczność. Wyprowadzka rażącą niewdzięcznością nie jest.
korf jest off-line  
03-03-2013, 17:27  
tredowata7
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie RE: Intercyza... czy jest konieczna?

Dziekuje za odpowiedz. Pozdrawiam i życze udanego wieczoru
tredowata7 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Czy sprawa spadkowa jest konieczna? (odpowiedzi: 3) Piszę w imieniu mojego narzeczonego. Moje pytanie dotyczy mieszkania własnościowego, którego właścicielkami były babcia mojego TŻ i jej córka (do...
§ Czy jest konieczna eksmisja? (odpowiedzi: 4) Jestem właścicielem mieszkania. Mieszkałem z kobietą około 2 lata temu, ma stały meldunek u mnie. Wyjechała do pracy za granice i przebywała tam...
§ Karta reklamacji - czy jest konieczna? (odpowiedzi: 4) Witam, nie mogę nigdzie znaleźć podstaw prawnych by podczas sprzedaży towaru importowanego (sprzęt elektroniczny) była potrzeba wystawiania karty...
§ Intercyza - jak to jest? (odpowiedzi: 1) Mam takie pytanie: jestem w trakcie rozwodu a dokładnie przed pierwszą rozprwą. Nie mieszkam juz ze swoim mężem 3 miesiące. Chcę kupic mieszkanie ale...
§ intercyza konieczna???? (odpowiedzi: 4) Witam! :) W spadku odziedziczyłam mieszkanie własnościowe, po ślubie nie chciałabym stracić do niego prawa. Czy mieszkanie, które zapisano mi w...
§ czy umowa jest konieczna? (odpowiedzi: 1) Witam, Firma amerykańska poprosiła mnie o zaprojektowanie kilku grafik, po ich wysłaniu otrzymałam czek. Wszystko odbylo sie bez podpisywania...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:21.