Ustawienie przyczepy kempingowej, przepisy - Forum Prawne

 

Ustawienie przyczepy kempingowej, przepisy

Witam. Chcę wyprowadzić przyczepę kempingową na działkę przy jeziorze. Mam prośbę, bo szukałem w internecie i nie mogę znaleźć nic na ten temat. Jakie wymogi przyczepa musi spełniać, by mogła legalnie stać? Musi być zarejestrowana? ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Dyskusja ogólna


Odpowiedz
 
12-05-2013, 19:38  
Chrusta
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie Ustawienie przyczepy kempingowej, przepisy

Witam.

Chcę wyprowadzić przyczepę kempingową na działkę przy jeziorze. Mam prośbę, bo szukałem w internecie i nie mogę znaleźć nic na ten temat. Jakie wymogi przyczepa musi spełniać, by mogła legalnie stać? Musi być zarejestrowana? Czy wystarczy tylko, by miała koła, hak holowniczy, sprawną instalację elektryczną (by było możliwe przestawienie jej w każdej chwili)? Jak to dokładnie jest? Jakie przepisy to regulują? Mógłby ktoś mi je tutaj wymienić, bądź podpowiedzieć gdzie szukać?

Pozdrawiam,
Patryk.
Chrusta jest off-line  
12-05-2013, 21:12  
Semmao
Przyjaciel forum
 
Posty: 5.615
Domyślnie RE: Ustawienie przyczepy kempingowej, przepisy

Przyczepę kempingową, na własną działkę? Może być jakakolwiek, to Pańska działka i Pan decyduje co na niej trzyma. Nie musi mieć, nawet kół czy być zarejestrowana, jeżeli przetransportuje Pan taką np. lawetą.
Semmao jest off-line  
12-05-2013, 21:47  
Chrusta
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Ustawienie przyczepy kempingowej, przepisy

No tak, ale czy przyczepa wtedy nie będzie traktowana jako obiekt budowlany, albo coś podobnego? Dodam, że działka sięga do samego jeziora. Gdzie mogę znaleźć przepisy, które dokładnie to regulują?

Znajomy niedaleko na swojej działce postawił chyba jakąś szopę, nie pamiętam dokładnie, i właśnie miał z tym problemy, musiał to rozebrać.
Chrusta jest off-line  
12-05-2013, 22:36  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 36.211
Domyślnie RE: Ustawienie przyczepy kempingowej, przepisy

Cytat:
Napisał/a Chrusta Zobacz post
No tak, ale czy przyczepa wtedy nie będzie traktowana jako obiekt budowlany, ...
Było już o tym na Forum, poszukaj. Bodajże ostateczna konkluzją była konieczność zgłoszenia ustawienia w Gminie. (jako najlepsze rozwiązania problemu)
LeszsekS jest off-line  
13-05-2013, 22:03  
Piasek80
Stały bywalec
 
Posty: 590
Domyślnie RE: Ustawienie przyczepy kempingowej, przepisy

Sam mam działkę nad jeziorem. Przepisy dot. zabudowy ustala albo Gmina ale (najczęściej) wojewódzki konserwator przyrody. U mnie to jest np 70m od linii brzegowej - czyli wszelkie możliwe obiekty trwale związane z gruntem wolno budować dopiero od 71 metra odległości. Wszystko co poniżej może być jedynie nietrwale związane z gruntem a więc drewniany domek posadowiony na bloczkach betonowych np i na to trzeba uzyskać pozwolenie. Ale przyczepa - nie wymaga żadnych. WAŻNE: muszą być koła abyś w razie czego mógł udowodnić iż jesteś ja w stanie w każdej chwili przestawić. Nie jest prawdą że może być bez kół... ponieważ wówczas potraktowana zostanie jako samowola. Jeżeli tylko jest to faktycznie coś przypominające przyczepę którą teoretycznie można przestawić - stawiasz bez problemu bez żadnych zgłoszeń czy czegokolwiek. U mnie tak np masowo stawiają domki holenderskie. Przecież to metrażowo większe jest niż niejeden domek drewniany i praktycznie nie do ruszenia - dźwigi to stawiają - ale ma koła czyli jest przyczepa i może stać bez żadnych zgłoszeń czy pozwoleń.
Piasek80 jest off-line  
13-05-2013, 22:21  
Chrusta
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Ustawienie przyczepy kempingowej, przepisy

Dzięki za odpowiedzi, właśnie się trochę dokształciłem.

Z tego co przeczytałem w internecie i na tym forum, dowiedziałem się, że niezarejestrowana przyczepa kempingowa jest traktowana jako tymczasowy obiekt budowlany i trzeba zdobyć pozwolenie w starostwie na ustawienie jej, w takim wypadku mogła by stać maksymalnie 120 dni.
Jeśli przyczepa byłaby zarejestrowana, byłaby traktowana jako pojazd - nie będzie obowiązywało prawo budowlane.
Problem jest taki, że akurat to starostwo nie chce już wydawać takich pozwoleń.
Jedyna możliwość w takim wypadku, by przyczepa legalnie stała - musi być zarejestrowana?

Cytat:
Napisał/a Piasek80 Zobacz post
Jeżeli tylko jest to faktycznie coś przypominające przyczepę którą teoretycznie można przestawić - stawiasz bez problemu bez żadnych zgłoszeń czy czegokolwiek.
Mógłby kolega jakoś to potwierdzić? Właśnie też słyszałem takie opinie, no i na tą chwilę jednak nie mam 100% pewności... Jedni mówią tak, drudzy inaczej

________________________________
Ok, już chyba wszystko wiem.
Stąd:
Internetowy System Aktów Prawnych
można sobie ściągnąć pdf z prawem budowlanym.

W artykule 30 jest, że obiekt określony i opisany w artykule 29 jako tymczasowy obiekt budowlany (przyczepa, domek holenderski itp), musi być zgłoszony właściwemu organowi - starostwo, itp. Jednak zgłaszając, trzeba mieć odpowiednie dokumenty: mapkę działki, różne pozwolenia np. od właściciela działki (jeśli przyczepę stawiamy na działce np. znajomego).
No i najważniejsze: działka na której chcę ustawić przyczepę, znajduje się na terenie Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia, a od nich nie ma szans na uzyskanie pozwolenia.
Więc pozostaje zarejestrować przyczepę?

Jakie mogą być konsekwencje postawienia przyczepy na takiej działce, bez żadnego zgłaszania itp - jeśli jakiemuś sąsiadowi nie spodoba się ta przyczepa i zgłosi to do odpowiednich organów?
Chrusta jest off-line  
13-05-2013, 22:59  
Piasek80
Stały bywalec
 
Posty: 590
Domyślnie RE: Ustawienie przyczepy kempingowej, przepisy

A tego to ci nie powiem czy czasem nie są zarejestrowane jako przyczepy i nie mają dowodów rej. Tablic żadnych nie widziałem.
Piasek80 jest off-line  
13-05-2013, 23:18  
Chrusta
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Ustawienie przyczepy kempingowej, przepisy

Ok, dzięki.

Ponawiam pytanie o konsekwencje. Czytam właśnie prawo budowlane i jeszcze nie doczytałem o tym, jaki czas na "rozbiórkę" obiektu przysługuje, jeśli budowa została rozpoczęta bez żadnych pozwoleń (art. 49b, 50).

Może się zdarzyć tak, że np. przyjedzie policja i każe od razu odholować przyczepę? Wydaje mi się, że nie może się tak zdarzyć. Logiczne, jeśli budowa została by rozpoczęta to w jednej chwili nie da się rozebrać obiektu . Tylko mógłby mi ktoś powiedzieć gdzie jest uregulowane, jaki czas na to przysługuje?
Chrusta jest off-line  
19-05-2013, 01:08  
Chrusta
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Ustawienie przyczepy kempingowej, przepisy

Odświeżam.
Chrusta jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Denerwujący dźwięk z przyczepy kempingowej (odpowiedzi: 4) Witam. Jeśli zły dział to proszę o przeniesienie. Mieszkam w bloku - 2 piętro. Pod oknem sąsiad stawia przyczepę kempingową i zajmuje 2 miejsca...
§ Na postawienie przyczepy kempingowej-pozwolenie na budowę (odpowiedzi: 12) Zgłosiłem do starostwa chęć postawienia przyczepy kempingowej na swojej działce, na okres 110 dni. Organ wniósł sprzeciw twierdząc, że takie...
§ Przepisywanie przyczepy kempingowej na siebie. Czy mogą być kłopoty? (odpowiedzi: 1) Witam. Zwracam się do użytkowników z takim pytaniem. Od lat mój ojciec nie może wziąć niczego na siebie z powodu długów jakie na nim wiszą. Od zawsze...
§ Problem z przerejestrowaniem przyczepy kempingowej (odpowiedzi: 1) Witam. Niespełna rok temu zakupiłem przyczepę kempingową już zarejestrowaną w moim powiecie w związku z czym nie musiałem jej przerejestrowywać....
§ Eksmisja byłego małżonka do przyczepy kempingowej (odpowiedzi: 5) Witam. Jestem po rozwodzie. Posiadam własne mieszkanie (majątek osobisty), w którym jest zameldowany mój były mąż. Niedługo będę składać pozew o...
§ Sprzedaż w przyczepie kempingowej (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie! Mam pewien problem, mam nadzieję, że znajdę tutaj odpowiedź. Otóż chciałbym założyć właśną firmę w przydomowym garażu, jednak z...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:28.