Odmowa poddaniu się badaniu przez pogotowie - Forum Prawne

 

Odmowa poddaniu się badaniu przez pogotowie

Witam, sytuacja wygląda następująco, osoba w sytuacji zagrożenia życia/zdrowia np. rozcięta i mocno krwawiąca noga, widzę to wzywam pogotowie, podchodzę do osoby informuję ją o powiadomieniu pogotowia ona na to, że czuje się dobrze i ...



Wróć   Forum Prawne > Różne > Dyskusja ogólna


Odpowiedz
 
11-07-2013, 22:48  
anivia
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie Odmowa poddaniu się badaniu

Witam, sytuacja wygląda następująco, osoba w sytuacji zagrożenia życia/zdrowia np. rozcięta i mocno krwawiąca noga, widzę to wzywam pogotowie, podchodzę do osoby informuję ją o powiadomieniu pogotowia ona na to, że czuje się dobrze i nie potrzebuje pomocy, rana dalej krwawi, pogotowie przyjeżdża chce udzielić pomocy osoba się temu stanowczo sprzeciwia. Osoba zdrowa psychicznie, trzeźwa i tu moje pytanie , czy istnieje jakiś akt prawny regulujący udzielanie pomocy? Czy w sytuacji zagrożenia życia/zdrowia można osobie przymusowo udzielić pomocy?
anivia jest off-line  
12-07-2013, 09:38  
altafox
Stały bywalec
 
altafox na Forum Prawnym
 
Posty: 1.305
Domyślnie RE: Odmowa poddaniu się badaniu przez pogotowie

Szukałem dosyć długo i ustawa która mówi o prawie do odmowy udzielania pomocy (dla poszkodowanej osoby) w sytuacji bezpośredniego narażenia życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu praktycznie nie istnieje. Zaś ratowników obowiązują przepisy prawne zarówno mające swoje miejsce w ustawie o ratownictwie medycznym oraz przepisy kodeksu karnego, szczególnie art. 162 kk. Więc w przypadku wyżej opisanym, gdy ratownicy stwierdzili by, że obrażenia wyczerpują przesłanki opisane w art. 162 kk. powinni udzielić pomocy poszkodowanej osobie mimo odmowy chęci przyjęcia pomocy.
altafox jest off-line  
12-07-2013, 11:46  
anivia
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Odmowa poddaniu się badaniu przez pogotowie

Poniżej skrócona otrzymana wiadomość na innym forum na którym również zwróciłem się w tej sprawie:

Kodeks Karny:
„192 k.k.§1. Kto wykonuje zabieg leczniczy bez zgody pacjenta, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. §2. Ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.”

Dalej : Dz. U. z 1997 r. nr 28, poz. 152 Ustawa o zawodzie lekarza.
"Art. 33.
. Badanie lub udzielenie pacjentowi innego świadczenia zdrowotnego bez jego zgody jest
dopuszczalne, jeżeli wymaga on niezwłocznej pomocy lekarskiej, a ze względu na stan zdrowia lub
wiek nie może wyrazić zgody i nie ma możliwości porozumienia się z jego przedstawicielem
ustawowym lub opiekunem faktycznym.
. Decyzję o podjęciu czynności medycznych w okolicznościach, o których mowa w ust. 1, lekarz
powinien w miarę możliwości skonsultować z innym lekarzem.
. Okoliczności, o których mowa w ust. 1 i 2, lekarz odnotowuje w dokumentacji medycznej pacjenta.

oraz ciekawy link:
Etyka - Bez zgody pacjenta


także wydaje mi się, że artykuł 162 k.k nie ma tutaj zastosowania.
anivia jest off-line  
12-07-2013, 16:44  
altafox
Stały bywalec
 
altafox na Forum Prawnym
 
Posty: 1.305
Domyślnie RE: Odmowa poddaniu się badaniu przez pogotowie

Nadal twierdze, że lekarz nie koniecznie przekroczył swoje kompetencje, oraz że mógł działać zgodnie z prawem na podstawie :


Przepis prawny:
art. 34 ust. 7 Lekarz może wykonać czynności, o których mowa w ust. 1, bez zgody przedstawiciela ustawowego pacjenta bądź zgody właściwego sądu opiekuńczego, gdy zwłoka spowodowana postępowaniem w sprawie uzyskania zgody groziłaby pacjentowi niebezpieczeństwem utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia. W takim przypadku lekarz ma obowiązek, o ile jest to możliwe, zasięgnąć opinii drugiego lekarza, w miarę możliwości tej samej specjalności. O wykonywanych czynnościach lekarz niezwłocznie zawiadamia przedstawiciela ustawowego, opiekuna faktycznego lub sąd opiekuńczy.
altafox jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Odmowa przez lekarza przyjęcia pacjenta na pogotowie ratunkowe (odpowiedzi: 4) Witam, może pytanie moje zabrzmi dziwnie i nie będzie umieszczone w dobrym miejscu, ale zastanawiam się nad jedną rzeczą. W grudniu 2013r. źle się...
§ Zawarcie związku małżeńskiego przez nieletnią, a ciąża i pogotowie opiekuńcze. (odpowiedzi: 5) Witam. Chciałabym zadać Wam pytanie. Jestem w Pogotowiu Opiekuńczym (nie za jakieś wybryki, czy coś, a dlatego, że mój ojciec jest alkoholikiem,...
§ Akt notarialny o poddaniu się egzekucji przez dłużnika (odpowiedzi: 4) Witam Udało mi się pozyskać dotację na założenie działalności gospodarczej, niestety jak się okazało jedną z dwóch form zabezpieczenia...
§ Nieudzielenie pomocy przez pogotowie ratunkowe (odpowiedzi: 13) Witam, proszę o pomoc w takiej sprawie. Mój 40 letni mąż był sam w domu. Ja byłam wówczas u rodziny w odległej miejscowości. W nocy poczuł się...
§ naruszenie prawa przez pogotowie (odpowiedzi: 2) witam mam pytanie czy w przypadku kiedy czlonek rodziny wzywa pogotowie w tym przypadku matka z powodu zlego stanu zdrowia syna to czy pogotowie ma...
§ STŁUCZKA przez jadące pogotowie (odpowiedzi: 18) Witam! Dzisiaj miałam niemiłą przygodę. Stojąc na światłach w korku zbliżała się karetka pogotowia jadąca na sygnale. Jak wszyscy kierowcy...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:29.