Przedszkole - sprzedaż podręczników - Forum Prawne

 

Przedszkole - sprzedaż podręczników

Czy sprzedaż podręczników w przedszkolu reguluje jakaś ustawa? Chodzi mi dokładnie o to, czy przedszkola mogą sprzedawać podręczniki drożej niż w księgarniach, wprowadzać w błąd rodziców na temat cen i na tym zarabiać?...



Wróć   Forum Prawne > Różne > Dyskusja ogólna


Odpowiedz
 
12-09-2013, 14:05  
000gosiulek000
Użytkownik
 
Posty: 55
Domyślnie Przedszkole - sprzedaż podręczników

Czy sprzedaż podręczników w przedszkolu reguluje jakaś ustawa?

Chodzi mi dokładnie o to, czy przedszkola mogą sprzedawać podręczniki drożej niż w księgarniach, wprowadzać w błąd rodziców na temat cen i na tym zarabiać?
000gosiulek000 jest off-line  
12-09-2013, 14:08  
Regand
Praktyk
 
Regand na Forum Prawnym
 
Posty: 26.940
Domyślnie RE: Przedszkole - sprzedaż podręczników

Pewnie, ze moga. Jak rodzic znajdzie gdzies indziej taniej to niech tam kupi. Biznes is Biznes.
Regand jest off-line  
12-09-2013, 14:43  
000gosiulek000
Użytkownik
 
Posty: 55
Domyślnie RE: Przedszkole - sprzedaż podręczników

Dyrektorzy
Przedszkoli
Szkół Podstawowych
Szkół Gimnazjalnych
Szkół Ponad gimnazjalnych
wszyscy

Łobez, dnia 25.05.2009r.

Zarząd OSK przypomina, że zgodnie z przepisami ustawy O systemie oświaty z 07.09.1991r. (Dz. U. z 2004r. Nr 80, poz. 542 z późn. zmianami), a szczególnie art. 22b „Dyrektor szkoły podejmuje działania organizacyjne umożliwiające obrót używanymi podręcznikami na terenie szkoły” nie jest możliwa sprzedaż i „rozprowadzanie” nowych podręczników na terenie szkoły zarówno przez: pracowników szkoły, rady rodziców, przedstawicieli wydawców, hurtowników, księgarzy czy jakiekolwiek inne podmioty. Dodatkowo informujemy, że chęć wykorzystania Rad Rodziców do handlu podręcznikami została jednoznacznie zdefiniowana przez Ministra Finansów w interpretacji z dnia 30 kwietnia 2009r. : „Rada Rodziców utworzona przez rodziców, jako ich reprezentant (art. 53 ust. 1 ustawy o systemie oświaty), jest wyłącznie wewnętrznym organem przedszkola, szkoły. Rada Rodziców zatem, będąc społecznym organem opiniodawczym i wnioskodawczym, nie jest podmiotem gospodarki narodowej i nie może samodzielnie występować w obrocie prawnym.”
Ponadto, zgodnie z obowiązującym prawem, ani nauczyciele, ani szkoła nie mogą czerpać korzyści z pośrednictwa w sprzedaży podręczników czy innych materiałów edukacyjnych. Przepisy zawarte w art. 63 , art. 75, ust 1 a także art. 6 ustawy Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006r. Nr 97, poz. 674 ; Nr 170, poz. 1218 i Nr 220, poz. 1600 oraz z 2007r. Nr 17, poz. 95), stanowią, że nauczyciel jest funkcjonariuszem publicznym i w związku z tym godząc się na przyjęcie korzyści majątkowej naraża się na sankcje wynikające z art. 228 § 1 Kodeksu karnego.
Nieopodatkowanie dochodu osiągniętego ze sprzedaży podręczników szkolnych wyczerpuje znamiona czynu zabronionego z art. 54 ustawy z dnia 10 września 1999r. Kodeks karny skarbowy (Dz. U. z 1999r. Nr 83, poz. 930 z późn. zmianami), polegającego na uchylaniu się od opodatkowania poprzez nieujawnienie przedmiotu lub podstawy opodatkowania, przez co narażony zostaje podatek na uszczuplenie. Nadto art. 60¹ ustawy z dnia 20 maja 1971r. Kodeks wykroczeń (Dz. U. z 1971r. Nr 12, poz. 114 z późn. zmianami) sankcjonuje czyn polegający na wykonywaniu działalności gospodarczej bez wymaganego zgłoszenia do ewidencji gospodarczej.
Ponadto Zarząd przypomina, że 15 czerwca upływa termin podania do publicznej wiadomości szkolnego zestawu podręczników na rok szkolny 2009/2010.
Członkowie i Zarząd OSK będą informować właściwe organy państwa o stwierdzonych przypadkach łamania obowiązujących przepisów prawa.
Zarząd Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Księgarzy w oparciu o przepisy art. 35 § 1 Kodeksu Postępowania Administracyjnego prosi o przestrzeganie tych przepisów i poinformowanie nas o podjętych działaniach.


ZARZĄD OSK :
Jerzy Mechliński ,Jan Kasprzyk ,Tadeusz Taborowski, Wiesław Henkelman,
Krzysztof Kowalczyk.

Znalazłam coś takiego, jeżeli dobrze interpretuje to nie mogą a tym bardziej nie mają prawa na tym zyskiwać sprzedając drożej niż w księgarniach ogólnodostępnych ... i to z niezłą przebitką
000gosiulek000 jest off-line  
12-09-2013, 14:57  
000gosiulek000
Użytkownik
 
Posty: 55
Domyślnie RE: Przedszkole - sprzedaż podręczników

Więc jeśli dobrze myśle, mam jeszcze jedno pytanie, gdzie to można zgłosić? Do kuratorium czy na policje?
000gosiulek000 jest off-line  
12-09-2013, 18:22  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Przedszkole - sprzedaż podręczników

To pismo od OSK to tylko stanowisko "księgarzy" i moim zdaniem to nadinterpretacja art. 22b ustawy o systemie oświaty.

Tu masz odpowiedź na interpelację w tej sprawie:
Cytat:
Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej - z upoważnienia ministra -

na interpelację nr 15660

w sprawie sprzedaży podręczników na terenie szkoły

Szanowny Panie Marszałku!

Odpowiadając na interpelację pana posła Stanisława Steca (SPS-023-15660/10), dotyczącą sprzedaży nowych podręczników na terenie szkół, uprzejmie informuję.

Zgodnie z art. 22a ust. 1 ustawy o systemie oświaty nauczyciel ma prawo wyboru podręcznika spośród podręczników dopuszczonych do użytku szkolnego, zatem decyzja, czy i z jakich podręczników będą uczniowie korzystać na zajęciach, należy wyłącznie do nauczyciela. Natomiast dyrektor szkoły - zgodnie z art. 22a ust. 2e przywołanej ustawy - podaje do publicznej wiadomości, do dnia 15 czerwca danego roku, zestawy podręczników, które będą obowiązywać od początku następnego roku szkolnego.

Jednym z rozwiązań zmniejszających obciążenia finansowe związane z zakupem podręczników jest możliwość korzystania przez uczniów z podręczników używanych w poprzednich latach. Dyrektor szkoły na podstawie art. 22b ustawy o systemie oświaty podejmuje działania organizacyjne umożliwiające obrót używanymi podręcznikami na terenie szkoły.

Sprzedaż nowych podręczników, bez względu na miejsce jej prowadzenia, jest działalnością gospodarczą regulowaną odrębnymi przepisami. Każdy podmiot podejmujący taką działalność, w tym również dyrektor szkoły oraz nauczyciel, jest zobowiązany do ich przestrzegania, zaś wszelkie nieprawidłowości powinny być zgłaszane do odpowiednich organów.

Pragnę poinformować Pana Marszałka, że za umożliwienie prowadzenia działalności na terenie szkoły różnym podmiotom, w tym również prowadzącym działalność gospodarczą, odpowiada dyrektor szkoły. Nadzór nad działalnością dyrektora szkoły w tym zakresie sprawuje organ prowadzący.

Z poważaniem

Sekretarz stanu

Krystyna Szumilas

Warszawa, dnia 7 maja 2010 r.
 
12-09-2013, 22:41  
000gosiulek000
Użytkownik
 
Posty: 55
Domyślnie RE: Przedszkole - sprzedaż podręczników

a gdzie można sprawdzić czy przedszkole prowadzi taką działalność? w ceidg nic nie ma i w bip.gov.pl również nic takiego nie znalazłam
000gosiulek000 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zniszczenie podręczników koledze (odpowiedzi: 2) Dzień dobry, mój nastoletni syn rozlał w tornistrze koledze atrament, wskutek czego doszło do zaplamienia podręczników, zeszytów i zeszytów ćwiczeń...
§ Obowiązek kupienia podręczników. (odpowiedzi: 2) Szkoły w Polsce są bezpłatne - nie można zmusić rodzica by zapłacił na tzw. "komitet rodzicielski" lub inne dodatkowe opłaty. Ale jak jest z...
§ Kserowanie podręcznika (odpowiedzi: 2) Czy prywatna szkoła języka obcego, po zakupieniu podręczników, może kopiować ich części (np jeden rozdział) i udostępniać uczniom?
§ Mapy z podręcznika (odpowiedzi: 1) Witam. Mam zamiar napisać e-booka lub książkę (zależnie ile zgromadzę materiału) jako poradnik o amatorskiej uprawie winorośli. Do tego są mi...
§ Sprzedaż podręczników na allegro (odpowiedzi: 1) Witam Dzisiaj zadzwoniła do mnie młodszy asp z komendy policji gdyz mam się stawić na przesłuchanie. Sprawa dotyczy sprzedaży książek na allegro. ...
§ Prawa autorskie podręczników? (odpowiedzi: 1) Witam wszystkich Forumowiczów! Chciałbym się dowiedzieć kilka informacji na temat praw autorskich dotyczących podręczników szkolnych, a dokładnie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:26.